Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
 Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem
/ pixabay.com/geralt

Pielgrzymka

20 krajów, 88 diecezji, 50 tys. ministrantów, 35 biskupów i 500 osobowy chór – tak w liczbach przedstawia się 13. Międzynarodowa Pielgrzymka Ministrantów do Rzymu. Odbywa się ona po sześcioletniej przerwie wywołanej pandemią (wcześniej spotkania miały miejsce co cztery lata) i przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), co w zamyśle organizatorów ma przypomnieć o konieczności budowania relacji z Jezusem, ale i rówieśnikami. – Święty Augustyn powiedział: „Tylko ten, kto sam płonie, może rozpalić ogień w innych” – podkreślił Tobias Knell, sekretarz generalny Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), stowarzyszenia organizującego pielgrzymkę. Zauważył zarazem, że ministrantom i ministrantkom towarzyszą osoby odpowiedzialne za ich formacją, zarówno świeccy jak i kapłani, co wskazuje na potrzebę towarzyszenia, by wzrastać w wierze.

Czas błogosławieństwa

Kard. Jean-Claude Hollerich nazwał trwającą pielgrzymkę czasem radości i błogosławieństwa. W czasie konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie zauważył, że nie jest już rzeczą oczywistą fakt, iż młodzi ludzie podejmują służbę w Kościele i robią to w tak imponującej różnorodności. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów podkreślił, że ta pielgrzymka jest doświadczeniem pluralizmu i jedności, a także nadziei w obliczu natłoku informacji o wojnach, cierpieniu i niesprawiedliwościach, jakimi codziennie bombardowani są młodzi ludzie. – To spotkanie pokazuje, że w imię Jezusa chcą być budowniczymi pokoju i braterstwa, a także międzyludzkich więzi, których dotkliwie brakuje współczesnej młodzieży – stwierdził arcybiskup Luksemburga. Wskazał też na znaczenie spotkania ministrantek i ministrantów z Ojcem Świętym, który wygospodarował dla nich specjalny czas w czasie swego urlopu. – Papież jest wielkim głosicielem Ewangelii, jest wielkim świadkiem Ewangelii, jest Piotrem, więc ważne jest to, aby go zobaczyć, usłyszeć jego głos, otrzymać jego nauczanie, aby lepiej wykonywać tę służbę przy ołtarzu, która jest także służbą naszym braciom i siostrom – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że zarówno pielgrzymka, jak spotkanie z papieżem stanowią dla ministrantów i ministrantek okazję do wyjścia poza własną parafialną rzeczywistość i odkrycia powszechności Kościoła.

Grupy z wielu krajów

Najliczniejsza grupa ministrantów, bo aż 35 tys. przybyła z Niemiec. Bp Johannes Wübbe, który w episkopacie tego kraju odpowiedzialny jest za młodych podkreślił, że pielgrzymujący do Rzymu ministranci są znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko w jego ojczyźnie. – Zachęcam ich do tworzenia więzi, do odważnego podchodzenia do swych rówieśników z innych krajów, inicjowania rozmów i tworzenia więzów – powiedział bp Wübbe z rozmowie z niemiecką sekcją Vatican News. Dodał, że pielgrzymka do Rzymu to nie tylko liturgia, modlitwa i dzielenie się, ale też doskonała pizza i pyszne lody, których trzeba spróbować. – Ważne jest by doświadczyli, że jest wielu młodych ludzi, którzy podejmują tę posługę w różnych krajach świata i że daje im to szczęście i radość – powiedział niemiecki biskup. Wskazał, że wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymki wrócą do swego czteroletniego rytmu. – Z naszego punktu widzenia istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem 2028 roku, jako kolejnej daty tego międzynarodowego pielgrzymowania – powiedział bp Wübbe.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. pochodzący z Rumunii Tóbiàs Kiss, który wyznał, że dla niego jest to doświadczenie bycia z rówieśnikami i dzielenia się swym przeżywaniem wiary, ale i marzeniami o przyszłości. Z kolei Philipp Bader podkreślił, że dla niego bardzo liczy się możliwość poznania chrześcijańskiego Rzymu, jego największą ciekawość budzą katakumby, które znalazły się w programie pielgrzymki. Pochodząca z Augsburga 17-letnia Mia Rothermel, która od ośmiu lat jest ministrantką doceniła znaczenie wspólnotowego wymiaru pielgrzymki. Towarzyszący ministrantom kard. Hollerich zauważył, że ważne jest, by młodzi mieli świadomość, iż są ważni i że ludzie dorośli im ufają. W pielgrzymce uczestniczy m.in. reprezentacja diecezji warszawsko-praskiej. 27 ministrantom towarzyszy ks.  Jakub Sędek, który wyraził nadzieję, że to międzynarodowe doświadczenie umocni wszystkich w posłudze przy ołtarzach całego świata.

Tradycja Międzynarodowych Pielgrzymek Ministrantów sięga 1961 roku. Organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium). Średni wiek młodych uczestników to 15-16 lat, a niektóre grupy przyjmują także 12-latków.

mela


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

IMGW ostrzega, że monotonna pogoda z ograniczonym dopływem promieniowania słonecznego będzie niekorzystnie wpływała na organizm.

Brak realnego planu. Opublikowano raport uderzający w rządy Tuska polityka
"Brak realnego planu". Opublikowano raport uderzający w rządy Tuska

Instytut Sobieskiego sprawdził skuteczność koalicji po roku sprawowania rządów przez premiera Donalda Tuska. W raporcie wskazano m.in. na brak realnego planu rządzenia, a także przypomniano o obietnicy stu konkretów na pierwsze 100 dni rządów.

Politico wybrało najpotężniejszą osobę w Europie z ostatniej chwili
Politico wybrało "najpotężniejszą osobę w Europie"

Zdaniem serwisu Politico najbardziej wpływową osobą w Europie jest obecnie premier Włoch Giorgia Meloni.

Beata Szydło pochwaliła Karola Nawrockiego: Robi doskonałą kampanię polityka
Beata Szydło pochwaliła Karola Nawrockiego: Robi doskonałą kampanię

Europoseł Beata Szydło w rozmowie dla Radia ZET wypowiedziała się na temat Karola Nawrockiego, który został kandydatem na prezydenta. Pochwaliła również dotychczasową pracę sztabu kampanijnego prowadzonego przez Pawła Szefernakera.

Zbigniew Kuźmiuk: Obiecają wszystko: patriotyzm gospodarczy, silną armię, potęgę rolnictwa, a nawet masło po 5 złotych z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Obiecają wszystko: patriotyzm gospodarczy, silną armię, potęgę rolnictwa, a nawet masło po 5 złotych

Jeszcze nie rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza, a już Rafał Trzaskowski, wspierający go politycy Platformy, a także usłużne media, rozpoczęli festiwal obietnic, z nadzieją, że i tym razem, uda się oszukać Polaków. Tak jak zrobił to Tusk, opowiadając długimi tygodniami w kampanii parlamentarnej o „100 konkretach na 100 dni rządzenia”, aby po objęciu władzy w ciągu całego roku rządzenia, zrealizować ich zaledwie kilka, a zapomnieć o pozostałych. Tak było między innymi z paliwem po 5,19 zł, o połowę mniejszymi rachunkami za prąd i gaz, kwotą wolną w wysokości 60 tys. zł w podatku PIT, obniżeniem składki na NFZ dla przedsiębiorców, czy akademikami za złotówkę.

A dzieci to gdzie… Zawadzają? Burza po występie celebrytów Polsatu Wiadomości
"A dzieci to gdzie… Zawadzają?" Burza po występie celebrytów Polsatu

Popularna para celebrytów, Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski, którzy są także prowadzącymi wspólnie telewizję śniadaniową Polsatu, budzi duże zainteresowanie. Ostatnio podzielili się w sieci radosnymi przeżyciami, ale jak się okazało, nie wszystkim przypadło to do gustu.

Chiny blokują import przeżuwaczy z Polski. Pekin obawia się choroby Wiadomości
Chiny blokują import przeżuwaczy z Polski. Pekin obawia się choroby

Generalna administracja celna Chin zablokowała import przeżuwaczy i produktów pochodzenia odzwierzęcego z Polski oraz Chorwacji. Ma to związek z dwoma ogniskami choroby niebieskiego języka, które wykryto w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim.

PKW obcięła subwencje dla PiS. Mariusz Błaszczak: Decyzja motywowana politycznie polityka
PKW obcięła subwencje dla PiS. Mariusz Błaszczak: Decyzja motywowana politycznie

W środę poseł Mariusz Błaszczak był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie odniósł się m.in. do decyzji PKW ws. cofnięcia subwencji Prawu i Sprawiedliwości. Również dzisiaj Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie PiS w tej sprawie.

Wrzosek atakuje Bodnara: Lepszym ministrem byłby Giertych. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
Wrzosek atakuje Bodnara: "Lepszym ministrem byłby Giertych". Jest odpowiedź

W rozmowie na antenie TVP prokurator Ewa Wrzosek ostro skrytykowała poczynania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Stwierdziła również, że lepszym ministrem sprawiedliwości byłby Roman Giertych.

Bodnar: Nie ma szansy na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Bodnar: Nie ma szansy na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny przyznał w Polsat News, że jego zdaniem nie ma jakiekolwiek szansy na kompromis z nowym prezesem TK Bogdanem Święczkowskim ws. Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że nie ma do niego zaufania.

REKLAMA

Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem

Papież Franciszek zapowiedział na dziś przerwanie swojego urlopu, w czasie którego nie odbywają się żadne audiencje, aby spotkać się ministrantami pielgrzymującymi do Rzymu. Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zaplanowane na wieczór ze względu na przetaczającą się przez Włochy falę upałów. Służby watykańskie przygotowały dla młodych pielgrzymów kilkadziesiąt tysięcy butelek z wodą i zachęcają, by nie zapomnieć o nakryciach głowy.
 Dziesiątki tysięcy ministrantów pielgrzymuje do Rzymu na spotkanie z Franciszkiem
/ pixabay.com/geralt

Pielgrzymka

20 krajów, 88 diecezji, 50 tys. ministrantów, 35 biskupów i 500 osobowy chór – tak w liczbach przedstawia się 13. Międzynarodowa Pielgrzymka Ministrantów do Rzymu. Odbywa się ona po sześcioletniej przerwie wywołanej pandemią (wcześniej spotkania miały miejsce co cztery lata) i przebiega pod hasłem „Z Tobą” (Iz 41, 10), co w zamyśle organizatorów ma przypomnieć o konieczności budowania relacji z Jezusem, ale i rówieśnikami. – Święty Augustyn powiedział: „Tylko ten, kto sam płonie, może rozpalić ogień w innych” – podkreślił Tobias Knell, sekretarz generalny Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), stowarzyszenia organizującego pielgrzymkę. Zauważył zarazem, że ministrantom i ministrantkom towarzyszą osoby odpowiedzialne za ich formacją, zarówno świeccy jak i kapłani, co wskazuje na potrzebę towarzyszenia, by wzrastać w wierze.

Czas błogosławieństwa

Kard. Jean-Claude Hollerich nazwał trwającą pielgrzymkę czasem radości i błogosławieństwa. W czasie konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie zauważył, że nie jest już rzeczą oczywistą fakt, iż młodzi ludzie podejmują służbę w Kościele i robią to w tak imponującej różnorodności. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów podkreślił, że ta pielgrzymka jest doświadczeniem pluralizmu i jedności, a także nadziei w obliczu natłoku informacji o wojnach, cierpieniu i niesprawiedliwościach, jakimi codziennie bombardowani są młodzi ludzie. – To spotkanie pokazuje, że w imię Jezusa chcą być budowniczymi pokoju i braterstwa, a także międzyludzkich więzi, których dotkliwie brakuje współczesnej młodzieży – stwierdził arcybiskup Luksemburga. Wskazał też na znaczenie spotkania ministrantek i ministrantów z Ojcem Świętym, który wygospodarował dla nich specjalny czas w czasie swego urlopu. – Papież jest wielkim głosicielem Ewangelii, jest wielkim świadkiem Ewangelii, jest Piotrem, więc ważne jest to, aby go zobaczyć, usłyszeć jego głos, otrzymać jego nauczanie, aby lepiej wykonywać tę służbę przy ołtarzu, która jest także służbą naszym braciom i siostrom – podkreślił kard. Hollerich. Dodał, że zarówno pielgrzymka, jak spotkanie z papieżem stanowią dla ministrantów i ministrantek okazję do wyjścia poza własną parafialną rzeczywistość i odkrycia powszechności Kościoła.

Grupy z wielu krajów

Najliczniejsza grupa ministrantów, bo aż 35 tys. przybyła z Niemiec. Bp Johannes Wübbe, który w episkopacie tego kraju odpowiedzialny jest za młodych podkreślił, że pielgrzymujący do Rzymu ministranci są znakiem nadziei dla Kościoła nie tylko w jego ojczyźnie. – Zachęcam ich do tworzenia więzi, do odważnego podchodzenia do swych rówieśników z innych krajów, inicjowania rozmów i tworzenia więzów – powiedział bp Wübbe z rozmowie z niemiecką sekcją Vatican News. Dodał, że pielgrzymka do Rzymu to nie tylko liturgia, modlitwa i dzielenie się, ale też doskonała pizza i pyszne lody, których trzeba spróbować. – Ważne jest by doświadczyli, że jest wielu młodych ludzi, którzy podejmują tę posługę w różnych krajach świata i że daje im to szczęście i radość – powiedział niemiecki biskup. Wskazał, że wciąż nie wiadomo, czy pielgrzymki wrócą do swego czteroletniego rytmu. – Z naszego punktu widzenia istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem 2028 roku, jako kolejnej daty tego międzynarodowego pielgrzymowania – powiedział bp Wübbe.

W pielgrzymce uczestniczy m.in. pochodzący z Rumunii Tóbiàs Kiss, który wyznał, że dla niego jest to doświadczenie bycia z rówieśnikami i dzielenia się swym przeżywaniem wiary, ale i marzeniami o przyszłości. Z kolei Philipp Bader podkreślił, że dla niego bardzo liczy się możliwość poznania chrześcijańskiego Rzymu, jego największą ciekawość budzą katakumby, które znalazły się w programie pielgrzymki. Pochodząca z Augsburga 17-letnia Mia Rothermel, która od ośmiu lat jest ministrantką doceniła znaczenie wspólnotowego wymiaru pielgrzymki. Towarzyszący ministrantom kard. Hollerich zauważył, że ważne jest, by młodzi mieli świadomość, iż są ważni i że ludzie dorośli im ufają. W pielgrzymce uczestniczy m.in. reprezentacja diecezji warszawsko-praskiej. 27 ministrantom towarzyszy ks.  Jakub Sędek, który wyraził nadzieję, że to międzynarodowe doświadczenie umocni wszystkich w posłudze przy ołtarzach całego świata.

Tradycja Międzynarodowych Pielgrzymek Ministrantów sięga 1961 roku. Organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ministrantów (Coetus Internationalis Ministrantium). Średni wiek młodych uczestników to 15-16 lat, a niektóre grupy przyjmują także 12-latków.

mela



 

Polecane
Emerytury
Stażowe