Odra: Katastrofa ekologiczna, dziesiątki ton śniętych ryb
Katastrofa na Odrze? Dziesiątki ton śniętych ryb
Wiceminister klimatu i środowiska przekazała, że od 2 sierpnia służby zebrały około 24 tony martwych ryb ze zbiornika Dzierżno Duże.
Według wiceszefowej resortu przyczyną tego stanu rzeczy jest pojawienie się tzw. złotej algi, której bardzo wysoki poziom utrzymuje się od tygodnia.
Urszula Zielińska przekazała, że podjęto decyzję o przeprowadzeniu na Kłodnicy, dopływie Odry eksperymentu badawczego. Jak podkreślono, eksperyment ma oczyścić wodę z toksycznej dla ryb algi i potrwa co najmniej do czwartku 15 sierpnia.
Do neutralizacji Prymnesium Parvum użyjemy perhydrolu o niskim stężeniu. Perhydrol to środek używany do oczyszczania akwariów czy zbiorników wodnych z alg
– poinformowała wiceminister.
Histeria polityków i mediów ws. Odry
Przypomnijmy, że w ostatnich latach dochodziło do problemu związanego ze tzw. złotymi algami w Odrze. Warto jednak zaznaczyć, że ówczesna opozycja, na czele z Koalicją Obywatelską, oskarżała o „zatrucie Odry” rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Co więcej, niemieccy urzędnicy z Brandenburgii mówili nawet o „informacji medialnej” o „rtęci w Odrze”. Późniejsze badania zarówno strony niemieckiej jak i polskiej obecności rtęci nie potwierdziły. Ostatecznie eksperci stwierdzili, że śnięcie ryb w Odrze było efektem rozwoju tzw. złotych alg.
❗️Od ponad tygodnia sytuacja na ślaskich zbiornikach wodnych i dopływach Odry zrobiła się bardzo powazna❗️
— Urszula Sara Zielińska 🌻 (@Ula_Zielinska) August 13, 2024
Od 2 sierpnia służby zebrały ok. 24 tony martwych ryb ze zbiornika Dzierżno Duże. Przyczyną masowego śnięcia jest najprawdopodobniej "złota alga" (Prymnesium Parvum),… pic.twitter.com/HBWFLdb3fB