PKP Cargotabor będzie restrukturyzowała firma wykreślona z rejestru VAT, która w 2023 roku osiągnęła 0 PLN przychodów
To kolejna zastanawiająca decyzja warszawskiego Sądu w sprawie PKP Cargo. Pierwszą było wyznaczenie jako zarządcę PKP Cargo S.A. Izabelę Skonieczną-Powałkę. Otóż w postępowaniu restrukturyzacyjnym GetBack nadzorcą sądowym była spółka Kaczmarek Skonieczna Doradcy Restrukturyzacyjni Sp. j., w której Izabela Skonieczna-Powałka jest wspólnikiem. Obligatariusze GetBack zarzucają nadzorcy sądowemu, że dopuścił się rażących zaniedbań. Dlatego też Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obligatariuszy GetBack alarmuje:
„Z uwagi na wielkość oraz strategiczny charakter postepowania sanacyjnego PKP Cargo z przykrością podejrzewamy, że Pani Skonieczna-Powałka nie jest właściwą osobą do zajmowania stanowiska zarządcy. W Getback prawie 10 tys. osób straciło prawie 3,5 mld zł. Jaką cenę trzeba będzie zapłacić, jeśli Pani Skonieczna-Powałka nie podoła roli zarządcy w PKP Cargo?”
Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o.
Trudno powiedzieć, dlaczego to akurat Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. ma teraz zarządzać PKP Cargotabor w tym bardzo trudnym procesie restrukturyzacji. Eksperci z branży zwrócili uwagę na to, że spółka jest swoistym joint venture dwóch doradców restrukturyzacyjnych: Macieja Geromina, który kiedyś był asystentem Jarosława Gowina, kiedy był on Ministrem Sprawiedliwości w latach 2011-2013. Natomiast tylko Paweł Lewandowski jest kwalifikowanym doradcą restrukturyzacyjnym, który może zarządzać podmiotem, który zatrudnia ponad 250 pracowników. Maciej Geromin natomiast nie posiada takich uprawnień i dlatego nie mógłby sam spełnić tego zadania, ale z Pawłem Lewandowskim w zarządzie, a z nim jako prokurentem, już tak.
Inną zastanawiającą kwestią jest fakt, ze nie figuruje ona nawet w rejestrze VAT, ponieważ została wykreślona z VATu 7 sierpnia 2023 r. Podstawą wykreślenia był art. 96 ust. 9a pkt 2. Z czego wynika, ze podatnik, będąc obowiązanym do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 99 ust. 1, 2 lub 3, nie złożył takich deklaracji za 3 kolejne miesiące lub na przestrzeni kwartału.
Czy firma, która ewidentnie zaniechała, takie obowiązki, jak złożenie własnej deklaracji VAT, jest w stanie zarządzać takim olbrzymim podmiotem, jakim jest PKP Cargotabor? Co ciekawe, Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. posiadał w 2023 roku dokładnie 0 zł przychodów, jak wynika ze sprawozdania za rok 2023. Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. przy zerowych przychodach za 2023 rok mają zatem zagwarantować rzetelność postępowania restrukturyzacyjnego PKP Cargotabor, w spółce której zwolnienia grupowe mają objąć do 30,2% zatrudnionych w spółce (do 752 pracowników).
PKP Cargotabor nie powinno być poligonem doświadczalnym
Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. jest względnie nową spółka tego typu, bo została założona w październiku 2022 roku. Maciej Geromin posiada już podobną spółkę zarejestrowaną pod tym samym warszawskim adresem, co Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. Wspólnikiem tej drugiej spółki od 10 stycznia 2020 roku jest Maciej Stasiewicz. Maciej Geromin jest wprawdzie nader aktywnym prawnikiem i występuje w przypadku wielu spółek między innymi jako syndyk. Ale tak samo jak Maciej Stasiewicz nie posiada tytułu kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Z tej struktury można wnioskować, ze to Maciej Geromin jest głównym organizatorem zlecenia w PKP Cargotabor.
Wysłaliśmy pytania do Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o., jak również do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy. Będziemy informowali czytelników o rozwoju sytuacji.
Odpowiedź Macieja Geromina
Zapytaliśmy Macieja Geromina o nurtujące nas kwestie:
1. Jakie doświadczenie firma Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. ma w restrukturyzacji dużych firm logistycznych?
2. Dlaczego firma została wykreślona z rejestru VAT?
3. Jak to się stało, że firma nie wykazująca przychodów za 2023 roku ma zarządzać restrukturyzacją potężnej firmy logistycznej PKP Cargo?
Odpowiedzi udzielił następującej:
Spółka Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. stanowi synergię dwóch Kancelarii specjalizujących się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Obaj wspólnicy, Maciej Geromin i Paweł Lewandowski są adwokatami i doradcami restrukturyzacyjnymi.
Dotychczas wszystkie postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe wspólnicy prowadzili indywidualnie. Zarówno wspólnicy, jak i zespoły Kancelarii zdobyły dotychczas olbrzymie prowadząc po kilkadziesiąt postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych przedsiębiorców. Pełną listę prowadzonych przez doradców restrukturyzacyjnych aktualnie postępowań oraz już zakończonych udostępnia Minister Sprawiedliwości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Odpowiadając wprost na pytanie dotyczące doświadczenia w restrukturyzacji dużych firm logistycznych przykładowo możemy wskazać prowadzone przez Pawła Lewandowskiego postępowanie notowanej na giełdzie spółki Herkules S.A., zaś ja i moja kancelaria była zaangażowana bezpośrednio w proces restrukturyzacji Rafako S.A.
Spółka Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. została założona, aby sprostać poprowadzeniu dużych postępowań insolwencyjnych poprzez połączenie doświadczenia, energii i zaplecza kadrowego wspólników. Dotychczas Spółka nie prowadziła jednak działalności gospodarczej. Okoliczności o które Pan pyta w pytaniach 2 i 3 wynikają więc z tego, że w tym okresie Spółka nie prowadziła działalności operacyjnej.
Spółka Geromin Lewandowski Restrukturyzacje Sp. z o.o. została wyznaczona do pełnienia funkcji zarządcy w trybie art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne, tj. w związku z poparciem wniosku dłużnika o powołanie konkretnego kandydata przez wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności, w tym wypadku – wg. naszej wiedzy ponad 40%.