Stworzona z miłości do gór. Premiera "Zdobywców", znakomitej polskiej planszówki o Tatrach już 7 września w Zakopanem!
"Zdobywcy. Tatry dla każdego"
- Skąd wziął się pomysł na grę?
- Jesteśmy miłośnikami gór, którzy przemierzają ich szlaki od kilkunastu lat. Nasze pierwsze wycieczki to sylwestrowe wyjazdy z ekipą w Bieszczady, Karkonosze, Gorce i Pieniny. To wtedy odkryliśmy magię i piękno gór. W trakcie jednego z takich wyjazdów na chwilę odwiedziliśmy Tatry i będąc pod ogromnym wrażeniem ich majestatu, mentalnie pozostaliśmy w nich do dziś.
Po latach przedreptania szlaków polskich Tatr wzdłuż i wszerz staliśmy się z nimi tak mocno związani, że postanowiliśmy zrobić dla nich coś więcej. Zorientowaliśmy się, że nie powstała nigdy gra planszowa o Tatrach, w której moglibyśmy przemierzać szlaki i odwiedzać swoje ulubione miejsca niczym palcem po mapie, nie wychodząc jednocześnie z domu. Postanowiliśmy wykorzystać swoją dotychczasową wiedzę o polskich Tatrach i zabraliśmy się do pracy czego efekty mogą Państwo dziś ocenić.
- Na czym polega nowatorstwo tej gry?
- „Zdobywcy. Tatry dla każdego” to projekt, który powstawał w wielu miejscach. Zarówno w domu, podczas żmudnej pracy analizowania mapy Tatr i przenoszenia jej właściwości na planszę gry, jak również na szlaku, kiedy całymi godzinami dyskutowaliśmy o mechanizmie gry. Napotykane na szlaku zagrożenia, które niwelowane były dzięki używanym przez nas sprzętom, były inspiracją w kwestii bezpieczeństwa i stworzyły jeden z elementów mechanizmu gry, czyli system ZAGROŻENIE < RATUNEK. ZDOBYWCY to gra stworzona przez tatromaniaków na ich własnych doświadczeniach. Z pewnością wyjątkowości dodaje jej fakt, że pieczę nad wartością merytoryczną gry sprawowali specjaliści z TOPR, TPN i PZA za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni.
CZYTAJ TAKŻE: Drapieżny Zielony (nie) Ład - NSZZ „Solidarność" na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Muzyka, przyroda i górski klimat
- Już w najbliższą sobotę odbędzie się w Zakopanem premiera gry. Czego możemy się na niej spodziewać?
- Premiera ZDOBYWCÓW to przede wszystkim „gwiazdorska” obsada z Magdaleną Gorzkowską na czele czyli najmłodszą Polką na Evereście i wicemistrzynią świata w sztafecie 4x400, która jest ambasadorką naszej gry. Nie zabraknie także prelekcji o tatrzańskiej przyrodzie i bezpieczeństwie w górach wygłoszonych przez specjalistów w swoich dziedzinach. Ważnym punktem programu będzie także akcja charytatywna Dla Olinka czyli 8-letniego chłopca zmagającego się z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz wieloma innymi schorzeniami. Będzie z nami słynny Dziadek Olinka, który ruszył do boju o zdrowie wnuka jeżdżąc rowerem dookoła Polski oraz przeszedł liczący 502 km Główny Szlak Beskidzki. 15 zł z każdej zakupionej na premierze gry zostanie przeznaczone na leczenie chłopca. Nie zabraknie też konkursów z pokaźnymi nagrodami ufundowanymi przez renomowane firmy. Przygrywać nam będzie duet muzyczny Euphorbia, w górskim repertuarze. Wstęp na premierę jest WOLNY, serdecznie wszystkich zapraszamy!
- Macie już kolejne plany na przyszłość?
- Nie chcę zdradzać naszych planów na kolejne edycje ZDOBYWCÓW, ale mogę powiedzieć tyle, że mamy wiele innych gór zarówno w Polsce jak i za granicą, lecz o Tatrach także nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Planujemy coś co możemy wstępnie określić „Trylogią Tatrzańską”, a edycja „Tatry dla każdego” jest jej pierwszą częścią. Będziemy dalej zdobywać.
„ZDOBYWCY. Tatry dla każdego” to gra edukacyjno-rozrywkowa dla ludzi niemal w każdym wieku. Doskonała pozycja zarówno dla doświadczonych tatromaniaków jak i dla osób, które nie zaczęły jeszcze przygody z górami. Ze ZDOBYWCAMI nauczysz się topografii Tatr, poznasz ciekawostki tatrzańskiej przyrody oraz dowiesz się, jak bezpiecznie poruszać się po najwyższych górach w Polsce. Głównym celem gry jest zdobycie wszystkich szczytów/miejsc na planszy (cel zależny od wybranego modelu gry). Areną rozgrywki jest plansza o wymiarach 89x50cm, stworzona na podstawie mapy polskich Tatr. Każde pole na planszy to ok. 10 min uśrednionego rzeczywistego czasu wejścia i zejścia na szlaku zaś ścieżki za polami oznaczone są rzeczywistymi kolorami szlaków turystycznych. Po planszy poruszamy się pionkiem, rzucając dwoma kostkami. Możemy poruszać się w każdym kierunku z dwoma wyjątkami szlaków jednokierunkowych.
Rozmawiała: Agnieszka Żurek