10 tys. więźniów może wyjść na wolność. Dramatyczna decyzja unijnego kraju

Co musisz wiedzieć?
- Włochy mają należą do czołówki krajów europejskich pod względem przepełnionych więzień.
- Poziom zapełnienia więzień we Włoszech wynosi 122 proc. Z powodu warunków w zakładach karnych rośnie liczba samobójstw.
- Stąd pomysł Rzymu o zwolnieniu niektórych więźniów z odbywania kary.
- Więźniowie mieliby dokończyć odbywanie wyroków m.in. w areszcie domowym
Kto nie wyjdzie na wolność?
Zmiany dotyczyłyby tylko tych osadzonych, których wyroki są ostateczne i nie podlegają apelacji, a także osób posiadających mniej niż dwa lata do końca kary i nie wykazujących poważnych problemów dyscyplinarnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Skazani za gwałt, przestępczość zorganizowaną, terroryzm, porwania i paserstwo nie mieliby prawa do opuszczenia zakładu karnego.
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok
- NFZ wydał pilny komunikat
- Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną
Samobójstwa w więzieniach
Według organizacji World Prison Brief poziom zapełnienia więzień we Włoszech wynosi 122 proc. i jest to jeden z najgorszych wyników w Europie. Na Starym Kontynencie sytuacja wygląda gorzej jedynie we Francji, Turcji i na Cyprze.
Agencja Reutera przypomniała, że wielu więźniów we Włoszech skarżyło się na złe warunki w zakładach penitencjarnych, a w ostatnich latach wzrosła liczba samobójstw wśród osadzonych.
Kiedy decyzja o zwolnieniu więźniów?
Resort sprawiedliwości zaznaczył, że do ewentualnego wyjścia niektórych więźniów z zakładów karnych nie dojdzie szybko, ponieważ taka decyzja musi zostać dobrze przemyślana. W ministerstwie powstała jednostka odpowiedzialna za skoordynowanie działań ośrodków penitencjarnych i wymiaru sprawiedliwości. Raport z pracy tej instytucji ma zostać przekazany ministerstwu we wrześniu.