Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu?

Co musisz wiedzieć?
- O wyjściu z koalicji rządowej Netanjahu poinformowała ultraortodoksyjna partia Szas.
- Już wcześniej z koalicji rządowej wystąpiła inna ultraortodoksyjna partia UTJ.
- Nie wiadomo, co dalej z oskarżanym o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy rządem Benjamina Netanjahu.
Decyzja partii Szas jest następstwem rezygnacji członków drugiej partii w Knesecie, aszkenazyjskiej UTJ, którzy w poniedziałek i wtorek opuścili rząd na polecenie jej duchowego przywódcy
– donosi ''Jerusalem Post''.
Odchodzą, ale nie poprą wniosku o wotum nieufności
Przywódcy sefardyjsko-charedyjskiej partii Szas podjęli w środę decyzję o odejściu z rządu premiera Benjamina Netanjahu.
Jednak w ramach tego porozumienia partia Szas nie przejdzie na stronę opozycji i nie poprze wniosków o wotum nieufności wobec rządu.
Rozłam z powodu ustawy
Już wcześniej, we wtorek, o odejściu z rządu Netanjahu poinformowali politycy kluczowej dla koalicji rządowej Netanjahu partii UTJ (Zjednoczonego Judaizmu Tory).
Do politycznego rozłamu doszło po tym, jak w poniedziałek wieczorem nie udało się doprowadzić do uchwalenia ustawy regulującej służbę haredi w Siłach Obronnych Izraela. Negocjacje między przedstawicielami haredi a przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu, posłem Yuli Edelsteinem, zakończyły się fiaskiem. Haredi to odmiana ultraortodoksyjnego judaizmu.
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu – izraelski polityk, od 1988 członek Knesetu, w latach 1993–1999 i od 2005 przewodniczący Likudu, w latach 1996–1999, 2009–2021 oraz od 2022 premier Izraela. Stoi na czele 37., a wcześniej 27., 32., 33., 34. i 35. rządu Izraela. W lipcu 2019 roku został najdłużej sprawującym urząd premierem Izraela.
Od listopada 2024 objęty międzynarodowym nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości.