"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu". Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego

11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego, które otwierało przed NSZZ „Solidarność” możliwość tworzenia niezależnych struktur związkowych na terenie całego kraju.
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak / Jakub Pacan/Tygodnik Solidarność

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Następnie przed Pomnikiem Porozumienia Dąbrowskiego 1980 roku przed główną bramą ArcelorMittal.

Wśród gości byli m.in., kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała, ks. kanonik Andrzej Stasiak, Duszpasterza Ludzi Pracy, Jacek Jagiełko, sygnatariusz Porozumienia Dąbrowskiego, Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca Prezydenta RP, zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego „S” Jacek Strączyński, Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Katowickie 1980 Jan Cegielski, Eugeniusz Karasiński, Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym regionu śląsko-dąbrowskiego, reprezentant Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Świeboda, reprezentantkę Marszałka województwa śląskiego Aldona Węgrzynowicz, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak, przedstawiciele ArcelorMittal Poland Stanisław Ból i Agnieszka Kukla, przedstawieicle organizacji związkowi z hut i kopalni oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz.

Brama do wolności

Czytaj też: 44 lata temu podpisano porozumienie jastrzębskie

Po przedstawieniu pocztów sztandarowych i delegacji przez Przewodniczącego MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosława Nowaka, List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał minister Andrzej Dera.

Prezydent przypomniał, że to dzięki uporowi strajkujących w Dąbrowie Górniczej upominających się o przestrzeganie Porozumienia Gdańskiego „zarówno formalne, jak i faktyczne warunki do tworzenia wolnych związków zawodowych miały być zagwarantowane na terenie całego kraju. Dzięki temu „Solidarność” mogła stać się ruchem ogólnokrajowym

 

– wskazywał Prezydent dodając, że to był wielki krok ku wolności i samostanowienia naszego narodu.

Następnie wystąpił Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, który przeczytał List skierowany przez Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotra Dudy.

Czytaj też: 44. rocznica Porozumień Sierpniowych

Wielu z Was brało udział w tych wydarzeniach, wielu tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Wielu zaangażowało się działania Związku później, uczestnicząc w pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj z rąk totalitarnej władzy. Nie raz zapłaciliście za swoją postawę wysoką cenę – bywało nią wyrzucenie z pracy, więzienie, utrata zdrowia, a w następnych latach - zepchnięcie na margines społeczeństwa – pisał szef „S”.

Szanowni uczestnicy obchodów! Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii. Ale my nie pozwolimy, by niszczono fundamenty chrześcijańskie, na których powstawał nasz związek. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by bronić krzyża.

 

Oparciem jest dla nas Patron Solidarności błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Szczególnie w tym roku, który ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W październiku minie bowiem 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to nieustanna walka o wolność i godność człowieka

– przypomniał Piotr Duda.

Czytaj też: Dziś 44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz zwracając się do zebranych mówił, że gdy kończy się 44 lata, to patrząc z perspektywy człowieka to już osoba dorosła, która wiele w życiu przeżyła i zrobiła, ale wiele jeszcze przed nią. "Te nasze urodziny są doskonałą okazją do wielu refleksji. Przed 44 udało nam się bardzo wiele".

 

To dzięki „Solidarności” Europa stała się demokratyczna, odzyskała wolność i rozsznurowała komunistyczny but. Głównym przesłaniem w czasach komunizmu oprócz walki z reżimem, chęci wolności było zbudowanie niezależnej reprezentacji pracowniczej.

 

– wskazywał Dominik Kolorz. Szef śląsko-dąbrowskiej "S" wezwał też związkowców do większej aktywności nie tylko na niwie związkowej, lecz równiez społecznej.

Namawiał m.imn., do zbierania podpisów pod referendum ws. Zielonego Ładu, zachęcał do wspierania pracowników PKP Cargo, łączenia się z ich protestami.

- O Porozumieniach Dąbrowskich mówi się od niedawna, jednak w powszechnej świadomości nabierają one coraz większego znaczenia. To one spięły wcześniejsze porozumienia. Jako przewodniczącemu „Solidarności” zależy mi na upowszechnianiu wiedzy na ten temat. Stąd bardzo mnie cieszy liczna obecność młodzieży na naszych uroczystościach. Udaje nam się także zwiększać liczbę związkowców również o młodych pracowników – powiedział "Tygodnikowi Solidarność" Przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak.

Szef "S" "Huty Katowice" zaznaczył, by mówiąc o Porozumieniach Dąbrowskich nie zapominać o takich ludziach, jak, Andrzej Rozpłochowski, Jacek Jagiełka, Bogdan Borkowski oraz Kazimierz Świtoń, Jan Łopuszański, Andrzej Czuma.

Czytaj też: „Nie zostawimy Was”. Solidarność ogłasza ogólnopolski protest w obronie pracowników PKP Cargo

Czytaj też: Znany polityk PiS zatrzymany przez CBA


 

POLECANE
Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat

Nowe informacje ws. zdrowia króla Karola III. Monarcha sam zabrał głos, ujawniając, jakie ma przemyślenia dotyczące choroby.

Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza pilne
Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza

Socjolog z UW prof. Jacek Raciborski w komentarzu dla portalu Onet wyraził opinię, że nie byłoby nic szokującego w tym, gdyby to jednak Karol Nawrocki wygrał pierwszą rundę wyborów prezydenckich.

Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie Wiadomości
Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie

Jak się okazało, program mający na celu wspieranie turystyki w województwie podlaskim wzbudził tak ogromne zainteresowanie, że zdecydowanie przekroczył oczekiwania organizatorów oraz możliwości techniczne systemu generowania bonów. W ciągu doby po uruchomieniu na stronie zarejestrowano 16,5 mln odsłon.

Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo z ostatniej chwili
Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo

W wypadku samochodowym w miejscowości Tabor pod Otwockiem zginął norweski multimilioner. Jego samochód marki Jaguar uderzył w drzewo. Hakon Vigner Lindal Olaisen był współwłaścicielem firmy Nova Sea. 

Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego tylko u nas
Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego

Ostatnia inwentaryzacja niemieckich lasów miała miejsce w 2022 roku. Krótko po tym w powstał raport o stanie lasów z 2023 roku. Dane zawarte w tych dwóch analizach wskazują, że Niemcy mają obecnie około 11,5 miliona hektarów lasów, co odpowiada około 32% całkowitej powierzchni tego kraju.

Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki Wiadomości
Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki

Od 1 maja NFZ zmienia zasady monitorowania kolejek do specjalistów. Od tego dnia poradnie neurologii i urologii, które realizują świadczenia z pieniędzy publicznych, muszą prowadzić harmonogramy dostępnych terminów wizyt. Od 15 maja dołączą do nich także poradnie nefrologii i okulistyki.

Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin gorące
Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin

Jak poinformował w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski, do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce może dojść przed szczytem NATO w Hadze. Szczyt NATO zaplanowany jest na 24–25 czerwca.

16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji z ostatniej chwili
16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji

Policja wytypowała podejrzanego o zamordowanie 16-latki z Mławy. Jest nim 17-latek, którego zatrzymano w Grecji. Ma trafić do Polski w ciągu najbliższych tygodni i usłyszeć zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji? polityka
AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji?

Niemiecki kontrwywiad (BfV) zaklasyfikował w piątek partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako organizację ekstremistyczną, która zagraża demokracji.

Uwaga na radziecki statek kosmiczny. Wkrótce spadnie na ziemię półtonowy obiekt z ostatniej chwili
Uwaga na radziecki statek kosmiczny. Wkrótce spadnie na ziemię półtonowy obiekt

Radziecki statek kosmiczny Kosmos 482, który w latach 70. miał wylądować na Wenus, wkrótce spadnie w niekontrolowany sposób na Ziemię – podała w piątek agencja AP. Naukowcy szacują, że ważąca pół tony sonda wejdzie w atmosferę ziemską ok. 10 maja.

REKLAMA

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu". Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego

11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego, które otwierało przed NSZZ „Solidarność” możliwość tworzenia niezależnych struktur związkowych na terenie całego kraju.
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak
Szef MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak / Jakub Pacan/Tygodnik Solidarność

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Następnie przed Pomnikiem Porozumienia Dąbrowskiego 1980 roku przed główną bramą ArcelorMittal.

Wśród gości byli m.in., kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała, ks. kanonik Andrzej Stasiak, Duszpasterza Ludzi Pracy, Jacek Jagiełko, sygnatariusz Porozumienia Dąbrowskiego, Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz, Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca Prezydenta RP, zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego „S” Jacek Strączyński, Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Katowickie 1980 Jan Cegielski, Eugeniusz Karasiński, Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym regionu śląsko-dąbrowskiego, reprezentant Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Świeboda, reprezentantkę Marszałka województwa śląskiego Aldona Węgrzynowicz, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak, przedstawiciele ArcelorMittal Poland Stanisław Ból i Agnieszka Kukla, przedstawieicle organizacji związkowi z hut i kopalni oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Siewierz.

Brama do wolności

Czytaj też: 44 lata temu podpisano porozumienie jastrzębskie

Po przedstawieniu pocztów sztandarowych i delegacji przez Przewodniczącego MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosława Nowaka, List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał minister Andrzej Dera.

Prezydent przypomniał, że to dzięki uporowi strajkujących w Dąbrowie Górniczej upominających się o przestrzeganie Porozumienia Gdańskiego „zarówno formalne, jak i faktyczne warunki do tworzenia wolnych związków zawodowych miały być zagwarantowane na terenie całego kraju. Dzięki temu „Solidarność” mogła stać się ruchem ogólnokrajowym

 

– wskazywał Prezydent dodając, że to był wielki krok ku wolności i samostanowienia naszego narodu.

Następnie wystąpił Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, który przeczytał List skierowany przez Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotra Dudy.

Czytaj też: 44. rocznica Porozumień Sierpniowych

Wielu z Was brało udział w tych wydarzeniach, wielu tworzyło i wspierało rodzącą się Solidarność. Wielu zaangażowało się działania Związku później, uczestnicząc w pokojowej rewolucji, która wyzwoliła nasz kraj z rąk totalitarnej władzy. Nie raz zapłaciliście za swoją postawę wysoką cenę – bywało nią wyrzucenie z pracy, więzienie, utrata zdrowia, a w następnych latach - zepchnięcie na margines społeczeństwa – pisał szef „S”.

Szanowni uczestnicy obchodów! Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii. Ale my nie pozwolimy, by niszczono fundamenty chrześcijańskie, na których powstawał nasz związek. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by bronić krzyża.

 

Oparciem jest dla nas Patron Solidarności błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Szczególnie w tym roku, który ubiegłoroczny Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił Rokiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W październiku minie bowiem 40 lat od momentu męczeńskiej śmierci patrona Solidarności. Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to nieustanna walka o wolność i godność człowieka

– przypomniał Piotr Duda.

Czytaj też: Dziś 44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarność”, Dominik Kolorz zwracając się do zebranych mówił, że gdy kończy się 44 lata, to patrząc z perspektywy człowieka to już osoba dorosła, która wiele w życiu przeżyła i zrobiła, ale wiele jeszcze przed nią. "Te nasze urodziny są doskonałą okazją do wielu refleksji. Przed 44 udało nam się bardzo wiele".

 

To dzięki „Solidarności” Europa stała się demokratyczna, odzyskała wolność i rozsznurowała komunistyczny but. Głównym przesłaniem w czasach komunizmu oprócz walki z reżimem, chęci wolności było zbudowanie niezależnej reprezentacji pracowniczej.

 

– wskazywał Dominik Kolorz. Szef śląsko-dąbrowskiej "S" wezwał też związkowców do większej aktywności nie tylko na niwie związkowej, lecz równiez społecznej.

Namawiał m.imn., do zbierania podpisów pod referendum ws. Zielonego Ładu, zachęcał do wspierania pracowników PKP Cargo, łączenia się z ich protestami.

- O Porozumieniach Dąbrowskich mówi się od niedawna, jednak w powszechnej świadomości nabierają one coraz większego znaczenia. To one spięły wcześniejsze porozumienia. Jako przewodniczącemu „Solidarności” zależy mi na upowszechnianiu wiedzy na ten temat. Stąd bardzo mnie cieszy liczna obecność młodzieży na naszych uroczystościach. Udaje nam się także zwiększać liczbę związkowców również o młodych pracowników – powiedział "Tygodnikowi Solidarność" Przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Dąbrowa Górnicza Mirosław Nowak.

Szef "S" "Huty Katowice" zaznaczył, by mówiąc o Porozumieniach Dąbrowskich nie zapominać o takich ludziach, jak, Andrzej Rozpłochowski, Jacek Jagiełka, Bogdan Borkowski oraz Kazimierz Świtoń, Jan Łopuszański, Andrzej Czuma.

Czytaj też: „Nie zostawimy Was”. Solidarność ogłasza ogólnopolski protest w obronie pracowników PKP Cargo

Czytaj też: Znany polityk PiS zatrzymany przez CBA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe