Zabraknie pieniędzy w NFZ?
NFZ właśnie zabrakło pieniędzy. Dotarliśmy do notatki z posiedzenia Narodowego Funduszu Zdrowia z 12 września. Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów przeznaczyło 3 miliardy złotych na załatanie dziury. Pieniędzy jednak starczy na pokrycie nadwykonań od stycznia do marca oraz za kwiecień do czerwca. Najważniejszy fragment notatki, do której dotarliśmy, brzmi: "obecna sytuacja finansowa płatnika jednoznacznie wskazuje, że w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe pokrycie wszystkich nadwykonań w zakresach nielimitowanych w pełnej wartości tych świadczeń". Już teraz możemy spodziewać się braków w dostępach do specjalistów takich jak: kardiolog, ortopeda czy onkolog. Możemy spodziewać się także przesunięcia planowanych operacji na przyszły rok, zamykania oddziałów z powodu remontów, awarii sprzętów czy zawieszenia działalności z powodu braku pieniędzy dla personelu. Wszystko to po to, by ukryć fakt, że brakuje pieniędzy na leczenie. Jeśli szpitale będą kontynuować leczenie ponad stan, będą generować kolejne długi – ujawnił Kanał Zero.
Czytaj także: Stan klęski żywiołowej: Donald Tusk ujawnia szczegóły
Czytaj także: [Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Krysztopy czytają „Opowieści z Narnii”
Wnioski
"Wnioski – nie ma pieniędzy na zapłacenie za ponadlimitowe leczenie od 2 kwartału do końca 2024" – skomentował w internecie Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej.
Notatka
Co napisano w opublikowanej notatce? Poniżej prezentujemy jej treść:
Jakie są zatem perspektywy na najbliższe miesiące:• Prezes NFZ oraz Dyrektorzy OW NFZ mogą podejmować decyzje w obrębie środków ujętych w planach finansowych. Obecne możliwości finansowe NFZ, określone w przyjętym przez MF planie finansowym, uwzględniające środki pochodzące ze sprzedaży obligacji pozwolą na pełne pokrycie nadwykonań z IQ/2024 oraz częściowego pokrycia nadwykonań za IIQ/2024. Niestety wartość rozliczonych świadczeń za drugi kwartał jest wyższa od środków będących w dyspozycji OW NFZ (szczególnie tych największych).
• Obecna sytuacja finansowa płatnika jednoznacznie wskazuje, że w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe pokrycie wszystkich nadwykonań w zakresach nielimitowanych w pełnej wartości tych świadczeń. Dyrektorzy OW NFZ odpowiedzialni za optymalne do możliwości zabezpieczenie zdrowotne na danym terenie będą samodzielnie (z pewnymi instrukcjami z centralni) określać harmonogramy płatności za nadwykonania oraz zasady degresywności stawek. Pomimo pionizacji w obszarze polityki finansowej oddziału decyzyjność w dużym stopniu przypisana jest do Dyrektora OW. Brak możliwości zastosowania jednolitych zasad centralnych wynika przede wszystkim z bardzo zróżnicowanej sytuacji finansowej w poszczególnych OW NFZ.
• Nadwykonania za III-VQ/2024 szacowane są na kwotę ok 5 mld zł. Ich pokrycie warunkowane jest uzyskaniem przez NFZ dodatkowych dotacji MZ. Zważywszy jednak, że takie dotacje przekierowywane są na koniec roku, należy przyjąć, że regulacji nadwykonań nastąpi w IQ/2025 r.
• W celu zracjonalizowania gospodarki finansowej MZ pracuje nad zmianami systemowymi, których celem jest:
- Wyhamowanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych o Zmiana w organizacji i finansowaniu AOS
- Restrukturyzacja lecznictwa szpitalnego, poprzez koncentracje świadczeń i zmniejszenie wydatków na zasoby niewykorzystywane efektywnie
Należy mieć jednak świadomość, że wdrożenie tych zmian wymaga czasu a ich efekty będą się także materializować ewolucyjnie.
Podsumowując: Najbliższe miesiące i kolejny rok będą okresem, w którym należy się spodziewać ograniczenia w dostępności do świadczeń z racji braku gwarancji pokrycia kosztów ich realizacji w pełnej wartości. Ryzyko to powinno skłaniać rząd i instytucje regulacyjne, bezpośrednio odpowiedzialne za politykę zdrowotną do wdrożenia działań, które pozwolą zminimalizować negatywny wpływ sytuacji finansowej na bezpieczeństwo zdrowotne. Zdrowie obywateli należy bowiem traktować jako fundament bezpieczeństwa państwa i zaniechanie działań w tym obszarze lub podtrzymywanie rozwiązań nieefektywnych (patrz: finansowanie AOS) eskaluje problemy i zagrożenia.
Dziś wszyscy żyją powodzią i wypadkiem w Wwa, ale na skrzynkę @OficjalneZero wpadła notatka z posiedzenia rady NFZ z 12 września
— Jakub Kosikowski (@kosik_md) September 16, 2024
Wnioski - nie ma pieniędzy na zapłacenie za ponadlimitowe leczenie od 2 kwartału do końca 2024
Będzie ograniczanie leczeniahttps://t.co/b3X0KOYpUk