Komisja Europejska odpowiada Tuskowi ws. prawa azylowego
W ten sposób KE odniosła się do zapowiedzianego w sobotę przez premiera Donalda Tuska czasowego zawieszenia prawa do ubiegania się o azyl.
Czytaj również: Zatrzymano znanego youtubera
"Prawo do ochrony granic oraz zobowiązanie do zapewnienia azylu wzajemnie się nie wykluczają"
Jak przypomniała Hipper, oba kraje, Rosja i Białoruś, w ciągu ostatnich trzech lat wywierały dużą presję na granice zewnętrzne, zagrażając bezpieczeństwu państw członkowskich UE i całej Unii. Podkreśliła jednocześnie, że kraje członkowskie mają zobowiązania międzynarodowe i unijne, w tym obowiązek zapewnienia dostępu do procedury azylowej.
W jej ocenie obie te kwestie - prawo do ochrony granic oraz zobowiązanie do zapewnienia azylu - wzajemnie się nie wykluczają. Hipper podkreśliła, że KE stara się wspierać kraje w walce z instrumentalizacją migrantów przez Rosję i Białoruś m.in. poprzez agencję Frontex oraz współpracę z NATO w zakresie zagrożeń hybrydowych. "Jednocześnie mamy zobowiązania wynikające z międzynarodowych konwencji i prawa UE" - podkreśliła.
Tusk oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, takich jak pakt migracyjny. Warto jednak podkreślić, że mimo anty-imigracyjnej retoryki, rząd Donalda Tuska przygotowuje się do wdrożenia paktu migracyjnego. Jak pisaliśmy na Tysol.pl w sobotę, na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce powstaje 49 Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) w całym kraju. Oficjalna informacja na ten temat została opublikowana na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
"KE oczekuje, że wszystkie państwa implementują przewidziane przepisy paktu migracyjnego"
Hipper powiedziała, że pakt migracyjny został uchwalony, a KE oczekuje, że wszystkie państwa implementują przewidziane w nim przepisy. "Są one wiążące, w związku z tym spodziewamy się, że wszystkie państwa to zrobią. Angażujemy się w dialog z państwami i praca jest w toku" - oznajmiła. Zdystansowała się od pytania, czy polski rząd już poinformował KE o tym, że nie zamierza wdrażać paktu.
Rzecznik KE przypomniała też, że pakt migracyjny uwzględnia instrumentalizację migrantów w rozporządzeniu regulującym sytuacje kryzysowe. Jak tłumaczyła, przepisy te dotyczą wydłużenia okresu na zarejestrowanie wniosków o azyl, a także dają więcej czasu na procedury na granicy. "Niemniej jednak wciąż podtrzymaliśmy, jak wszędzie, zobowiązanie do zapewnienia dostępu do procedury azylowej" - powiedziała Hipper.
Ustawę zawieszającą prawo do azylu wdrożyła w lipcu Finlandia. Rzeczniczka KE poinformowała, że instytucja ta nie prowadzi dialogu z fińskim rządem i ocenia to prawo pod kątem jego zgodności z regulacjami UE.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)