"Prawo humanitarne musi być egzekwowane". MSZ sprzeciwił się decyzji Izraela
W poniedziałek parlament w Izraelu przyjął zdecydowaną większością głosów ustawę dotyczącą zakazu działania agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw palestyńskich uchodźców na terenie tego państwa.
Tel-Awiw oskarża pracowników UNRWA o wzięcie udziału w zamachu terrorystycznym przeprowadzonym 7 października 2023 r. przez bojowników Hamasu.
Czytaj więcej: Nalot Izraela na Bajt Lahija. Dziesiątki ofiar
Sprzeciw polskiego MSZ
Już we wtorek, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło odpowiedzieć na kontrowersyjne działania Izraela wobec pracowników ONZ. Jak czytamy w komunikacie, polska dyplomacja z niepokojem odnotowała ograniczenie pomocy humanitarnej "dla ponad 2,3 mln Palestyńczyków we Wschodniej Jerozolimie, Zachodnim Brzegu i Strefie Gazy".
Sprzeciwiamy się tej decyzji. Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane
- podano w oświadczeniu MSZ.
Czytaj więcej: Tusk załatwił KPO? W Brukseli mówi się o blamażu jego rządu
Kilkanaście tysięcy wolontariuszy w Strefie Gazy
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, z czego 13 tys. w Strefie Gazy. Większość z nich to Palestyńczycy. Agencja ONZ zajmuje się m.in. prowadzeniem szkół, zapewnianiem opieki medycznej czy świadczeń socjalnych. Obecnie odgrywa dużą rolę w niesieniu pomocy humanitarnej mieszkańcom ogarniętej trwającą od ponad roku wojną Strefy Gazy.
Zobacz także:
Z niepokojem odnotowujemy decyzję ograniczającą możliwość niesienia przez @UNRWA niezbędnej pomocy humanitarnej dla ponad 2,3 mln Palestyńczyków we Wsch. Jerozolimie, Zachodnim Brzegu i Strefie Gazy.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) October 29, 2024
Sprzeciwiamy się tej decyzji. Prawo humanitarne musi być w pełni egzekwowane. https://t.co/kfcUZDkGiy