XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56 Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00

Koncert Niepodległości powstał w 2009 roku z inicjatywy polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty, reżysera i producenta Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Projekt, zainicjowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, obejmuje 56 edycji w Polsce i za granicą, ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji oraz blisko 30 odrębnych scenariuszy.
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Rok XVI, edycja 56  Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada 2024, godz. 20.00
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Koncert Niepodleglosci w Australii / Fot. Jacek Wiejski-Górski

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

Inspiracja i tematyka koncertu

 

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ” jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska (1794). Ta edycja, będąca już 56. odsłoną wydarzenia, wpisuje się w 16-letnią tradycję Koncertu Niepodległości realizowanego w Polsce, Kanadzie, Australii oraz na Litwie i Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.

 

 Muzyka hybrydowa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich Zdaj się Polaku w opiekę Maryi (1768) a także kompozycje Szaniec Czarnej Madonny oraz ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak Sieczże Szweda, siecz (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1837), Idźmy bracia (1794), Pobudka 1863 | Polska powstaje (1863), Rota (1908), Ta co nie zginęła (1914), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego Korespondencja klasowa (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.

 

„Na to wszystkich jedne głosy:
Dosyć tej niewoli,
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli.”

 

Na przestrzeni 17 lat zespół Koncertu Niepodległości stworzył unikalny styl muzyki hybrydowej, który łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami. Obejmują one elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu oraz tech-house, a także nagrania archiwalne.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach rozwoju Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. W 2022 roku uruchomiona została wersja anglojęzyczna portalu, w grudniu 2023 zainauguruje wersja portugalskojęzyczna dedykowana Polonii brazylijskiej.

Ekipa Koncertu Niepodległości.

Koncert Niepodległości współtworzą polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz, pełniąca rolę dyrektor muzycznej, oraz Jacek „Wiejski” Górski – producent, reżyser i scenarzysta wydarzenia. W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:

Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości w składzie:

Anna SudaAn On Bast” (elektronika live), Piotr Krzemiński (trąbka), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Wojciech Barteczek (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

 

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego

Patronat Honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda



 

Polecane
Emerytury
Stażowe