Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika

- Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej - komentuje dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska europoseł Anna Bryłka.
Donald Tusk Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika
Donald Tusk / (mr) PAP/Rafał Guz

Premier Donald Tusk przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Ministrów oświadczył, że: Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert Taryfowych.

 

"Nic z tego nie wynika"

Czy podjęta uchwała Rady Ministrów, której treść nie została jeszcze opublikowana może uspokoić rolników i jakie realne decyzje oznacza? Anna Bryłka, eurodeputowana Parlamentu Europejskiego (Konfederacja), w rozmowie z Tysol.pl zauważa, że ta uchwała nie ma większego znaczenia:

- Nic z tego nie wynika, to jest tylko i wyłącznie po to, żeby uspokoić nastroje. Gdyby Tuskowi faktycznie zależało na tym, żeby zablokować umowę, to razem z Francją właśnie pracowaliby nad zbudowaniem mniejszości blokującej i to by się udało. A nic takiego premier Tuska i nikt z rządu nie robi. Wszędzie wszyscy mówią, że jest wyraźny sprzeciw wobec umowy Unii Europejskiej, tylko że za tym sprzeciwem nic nie stoi

Na pytanie, co zatem rząd polski mógłby zrobić w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego  UE i ochrony polskich i europejskich rolników przed ruiną wywołaną napływem tańszych na początku i gorszej jakości produktów rolnych z krajów Mercosur ,w tym mięsa drobiowego, wołowego i cukru, europoseł podkreśla potrzebę aktywnej roli polskiego rządu w budowaniu mniejszości blokującej z tymi rządami, które aktywnie sprzeciwiają się decyzjom Ursuli von der Leyen.

Liczą się tylko aktywne działanie na poziomie rządów europejskich po to, żeby zbudować mniejszość blokującą i przede wszystkim współpraca z Francją.  W zeszłym tygodniu na spotkaniu z ministrem Siekierskim Annie Genevard szefowa resortu odpowiadająca za francuskie rolnictwo mówiła o tym, że ona chce, i że potrzebuje Polski do tego, żeby zbudować mniejszość blokującą, ale to jest jeszcze za mało. Tutaj jest potrzeba aktywnego działania, a takiego komunikatu w tej deklaracji nie było.

 

"W Brukseli się o tym nie mówi"

KPRM jej nie opublikował jeszcze treści uchwały. Poseł odniosła się jednak do samego wpisu na profilu rządowym platformie X:

Sama konstrukcja tego wpisu o drobiu sugeruje, jakby rząd miał wiedzę na temat tego, jak ta umowa będzie ostatecznie wyglądała. Przecież nikt nie ma na ten temat wiedzy, poza negocjatorami, którzy ją negocjują. Dlatego, że sami członkowie rządu potwierdzają, że Komisja Europejska przekaże treść umowy, dopiero kiedy ona zostanie do końca wynegocjowana.

Zapytaliśmy też Annę Bryłkę, czy to oświadczenie szefa polskiego rządu było komentowane w kuluarach brukselskich:

Nic się o tym nie mówi. To nie ma żadnego znaczenia. Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej. Może być tak, że do jakiegoś tam protokołu będzie dołączony zapis, że Polska wyraża sprzeciw wobec zapisów tych i tych umowy, ale nie głosuje przeciw. To się może nawet tak skończyć, że na przykład się wstrzymuje od głosu albo nawet głosuje za. To się zdarzało w przypadku premiera Tuska.

 

Uchwała rządu Tuska

W harmonogramie posiedzenia rządu figuruje przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii projekt uchwały rządu w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj. Umowę, zakładającą utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi, po 20 latach uzgodniono wreszcie w 2019 r., jednak nie została ratyfikowana.

Przeciwko porozumieniu protestują rolnicy. W zeszły piątek m.in. o tej sprawie przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiali z francuską minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard. Szef MRiRW Czesław Siekierski oświadczył potem, że resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy, a Polska wspólnie z Francją będą blokować dopuszczenie na unijny rynek żywności niespełniających unijnych norm bezpieczeństwa.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, której mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE.


 

POLECANE
Mateusz Morawiecki o raporcie ws. Karola Nawrockiego: Jest manipulacją polityka
Mateusz Morawiecki o raporcie ws. Karola Nawrockiego: Jest manipulacją

Były premier Mateusz Morawiecki na antenie Echo24 wypowiedział się na temat anonimowego raportu ws. Karola Nawrockiego. Jego zdaniem jest to wcześniej przygotowana manipulacja.

Popularny lek zagrożeniem dla zdrowia. GIF wydał komunikat Wiadomości
Popularny lek zagrożeniem dla zdrowia. GIF wydał komunikat

GIF wydał nowy komunikat dotyczący popularnego leku.

Czechy w niemiecko-rosyjskiej pułapce gazowej tylko u nas
Czechy w niemiecko-rosyjskiej pułapce gazowej

Czechy, które zużywają blisko 7 miliardów m3 gazu rocznie (6,7 - 2023), były w 2022 roku całkowicie uzależnione od rosyjskiego gazu. Po inwazji Rosjan na Ukrainę stało się oczywiste, że kraj ten potrzebuje pilnie alternatywnych szlaków dostawczych. Wrócono więc do rozmów o polsko - czeskim gazociągu - Stork II.

Muszę się przyznać do rzeczy niegodnej. Senator PO skłamał ws. Collegium Humanum polityka
"Muszę się przyznać do rzeczy niegodnej". Senator PO skłamał ws. Collegium Humanum

Ostatnio w programie "Karty na stół" na antenie TVP3 Opole senator PO Tadeusz Jarmuziewicz stwierdził, że nie studiował na Collegium Humanum. Dzień później zamieścił w mediach społecznościowych sprostowanie, twierdząc, że skłamał podczas wywiadu.

Światłowód łączący Finlandię ze Szwecją został uszkodzony z ostatniej chwili
Światłowód łączący Finlandię ze Szwecją został uszkodzony

Do awarii kabla światłowodowego łączącego Finlandię ze Szwecją doszło w poniedziałek na odcinku lądowym w Finlandii - poinformowało we wtorek Szwedzkie Radio. Fińska policja podejrzewa sabotaż.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Harry i Meghan oskarżeni gorące
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Harry i Meghan oskarżeni

Czarne chmury gromadzą się nad księciem Harrym i jego żoną Meghan Markle. Na dziś zaplanowana jest premiera filmu dokumentalnego "Harry, zagubiony książę".

Świat sportu w żałobie. Nie żyje legendarny tenisista z ostatniej chwili
Świat sportu w żałobie. Nie żyje legendarny tenisista

3 grudnia 2024 roku świat tenisa obiegła przykra wiadomość. Nie żyje australijska legenda – Neale Fraser. Zdobywca 19 tytułów Wielkiego Szlema zmarł w wieku 91 lat.

Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa. Protest rolników w Elblągu Wiadomości
"Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa". Protest rolników w Elblągu

W całym kraju rozpoczęły się protesty ostrzegawcze rolników, którzy domagają się od rządu zablokowania umowy Mercosur oraz wstrzymania Zielonego Ładu i prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt. Największy protest rolnicy zorganizowali w Elblągu.

Wiodące media piszą o ugodzie Tuska z Sakiewiczem. Tyle że Sakiewicz nic o tym nie wie z ostatniej chwili
"Wiodące media" piszą o ugodzie Tuska z Sakiewiczem. Tyle że Sakiewicz nic o tym nie wie

- Donald Tusk i "Gazeta Polska". Jest ugoda, ale i warunek premiera - pisze Wirtualna Polska. Chodzi o jedną z okładek "Gazety Polskiej", za którą Tusk pozwał Sakiewicza i tygodnik.

Gwiazda Harry’ego Pottera w tarapatach. Musi ponieść surową karę Wiadomości
Gwiazda "Harry’ego Pottera" w tarapatach. Musi ponieść surową karę

Rupert Grint, znany na całym świecie z roli Rona Weasleya w serii filmów o Harrym Potterze, znalazł się w poważnych tarapatach finansowych. Brytyjski urząd skarbowy (HMRC) oskarżył aktora o niewłaściwe rozliczenie dochodów, co miało na celu obniżenie jego podatków. Sąd przyznał rację instytucji, a Grint musi teraz zapłacić aż 1,8 mln funtów (ponad 9,3 mln zł).

REKLAMA

Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika

- Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej - komentuje dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska europoseł Anna Bryłka.
Donald Tusk Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika
Donald Tusk / (mr) PAP/Rafał Guz

Premier Donald Tusk przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Ministrów oświadczył, że: Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert Taryfowych.

 

"Nic z tego nie wynika"

Czy podjęta uchwała Rady Ministrów, której treść nie została jeszcze opublikowana może uspokoić rolników i jakie realne decyzje oznacza? Anna Bryłka, eurodeputowana Parlamentu Europejskiego (Konfederacja), w rozmowie z Tysol.pl zauważa, że ta uchwała nie ma większego znaczenia:

- Nic z tego nie wynika, to jest tylko i wyłącznie po to, żeby uspokoić nastroje. Gdyby Tuskowi faktycznie zależało na tym, żeby zablokować umowę, to razem z Francją właśnie pracowaliby nad zbudowaniem mniejszości blokującej i to by się udało. A nic takiego premier Tuska i nikt z rządu nie robi. Wszędzie wszyscy mówią, że jest wyraźny sprzeciw wobec umowy Unii Europejskiej, tylko że za tym sprzeciwem nic nie stoi

Na pytanie, co zatem rząd polski mógłby zrobić w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego  UE i ochrony polskich i europejskich rolników przed ruiną wywołaną napływem tańszych na początku i gorszej jakości produktów rolnych z krajów Mercosur ,w tym mięsa drobiowego, wołowego i cukru, europoseł podkreśla potrzebę aktywnej roli polskiego rządu w budowaniu mniejszości blokującej z tymi rządami, które aktywnie sprzeciwiają się decyzjom Ursuli von der Leyen.

Liczą się tylko aktywne działanie na poziomie rządów europejskich po to, żeby zbudować mniejszość blokującą i przede wszystkim współpraca z Francją.  W zeszłym tygodniu na spotkaniu z ministrem Siekierskim Annie Genevard szefowa resortu odpowiadająca za francuskie rolnictwo mówiła o tym, że ona chce, i że potrzebuje Polski do tego, żeby zbudować mniejszość blokującą, ale to jest jeszcze za mało. Tutaj jest potrzeba aktywnego działania, a takiego komunikatu w tej deklaracji nie było.

 

"W Brukseli się o tym nie mówi"

KPRM jej nie opublikował jeszcze treści uchwały. Poseł odniosła się jednak do samego wpisu na profilu rządowym platformie X:

Sama konstrukcja tego wpisu o drobiu sugeruje, jakby rząd miał wiedzę na temat tego, jak ta umowa będzie ostatecznie wyglądała. Przecież nikt nie ma na ten temat wiedzy, poza negocjatorami, którzy ją negocjują. Dlatego, że sami członkowie rządu potwierdzają, że Komisja Europejska przekaże treść umowy, dopiero kiedy ona zostanie do końca wynegocjowana.

Zapytaliśmy też Annę Bryłkę, czy to oświadczenie szefa polskiego rządu było komentowane w kuluarach brukselskich:

Nic się o tym nie mówi. To nie ma żadnego znaczenia. Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej. Może być tak, że do jakiegoś tam protokołu będzie dołączony zapis, że Polska wyraża sprzeciw wobec zapisów tych i tych umowy, ale nie głosuje przeciw. To się może nawet tak skończyć, że na przykład się wstrzymuje od głosu albo nawet głosuje za. To się zdarzało w przypadku premiera Tuska.

 

Uchwała rządu Tuska

W harmonogramie posiedzenia rządu figuruje przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii projekt uchwały rządu w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj. Umowę, zakładającą utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi, po 20 latach uzgodniono wreszcie w 2019 r., jednak nie została ratyfikowana.

Przeciwko porozumieniu protestują rolnicy. W zeszły piątek m.in. o tej sprawie przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiali z francuską minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard. Szef MRiRW Czesław Siekierski oświadczył potem, że resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy, a Polska wspólnie z Francją będą blokować dopuszczenie na unijny rynek żywności niespełniających unijnych norm bezpieczeństwa.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, której mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe