Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam

Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy, rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy – pierwszego w historii szefa instytucji dialogu niebędącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach przyszedł czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z szefem Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.
 Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam
/ TS
„Porażką jest z pewnością wciąganie Rady w spory partyjne. Moim zdaniem powinniśmy tego unikać, ponieważ nie służy to dialogowi i merytorycznej pracy. Ponadto porażką jest to, o czym już wspomniałem, czyli rozluźnienie dyscypliny, za co odpowiada organizacja przewodnicząca Radzie, czyli Konfederacja Lewiatan” - mówi  przewodniczący Piotr Duda odpowiadając na pytanie o sukcesy i porażki „roku pracodawców” na czele RDS?

„Ostatni protest lekarzy rezydentów pokazał, że utworzenie niezależnej instytucji dialogu w kraju służyłoby koordynacji prac w sytuacji, gdy dochodzi do niepokojów społecznych, takich jak np. strajki określonych grup zawodowych. Takiej koordynacji ostatnio zabrakło, co wprowadziło chaos organizacyjny. A nie leży on w interesie ani organizacji, ani rządu” - mówi  Piotr Duda.

Tematem numeru jest Obrona Cywilna.
„Z wielu opracowywanych przez ostatnie lata dokumentów wynika, że obrona cywilna działa w Polsce tylko na papierze. W sytuacji zagrożenia prawdopodobnie będziemy mogli liczyć głównie na siebie. Czy nowa ustawa wprowadzi porządek i sprawi, że Polacy będą chronieni lepiej?” - pyta Barbara Michałowska  w artykule Obywatelu Ratuj się sam.

– Dyskusja o obronie cywilnej powinna dotyczyć całego  systemu koordynacji oraz zadań państwa w sytuacji zagrożeń i kompetencji poszczególnych służb – podkreśla dr Wojciech Szewko, ekspert narodowego Centrum Studiów Strategicznych, analityk ds. stosunków międzynarodowych, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Ponadto w numerze:
Pomiędzy realnością a polityką
„Żądanie reparacji od Berlina i jego nagłośnienie przywraca w świadomości międzynarodowej opinii publicznej prawdę o odpowiedzialności Niemców, nie zaś bezpaństwowych i pozbawionych narodowych korzeni nazistów, za wybuch i barbarzyński przebieg wojny. Przywraca prawdę o Polsce jako ofierze wojny. Paraliżuje próby fałszowania historii, których symbolem stały się „Polish Death Camps” - pisze Przemysław Waingertner.

Przybyli, zobaczyli, nic nie zrozumieli
„Pracodawcy w Polsce nie chcą układów branżowych, nie widzą potrzeby ich negocjowania, nie dostrzegają korzyści wynikających z istnienia PUZP. Symbolem tej postawy było ich niemal gremialne wyjście z konferencji „Układy zbiorowe
 pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej” przed rozpoczęciem merytorycznej części obrad” - pisze Mirosław Miara.

W tej sprawie utraciliśmy zaufanie do rządu
W kampanii wyborczej strony PiS padały liczne deklaracje na temat reformy ochrony zdrowia, ale z tych zapewnień niewiele zostało. Dlatego trudno dziś założyć wiarygodność dialogu z rządem w tej sprawie – mówiła na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman. Relacja z posiedzenia w artykule Anny Grabowskiej.

Specjaliści od ziemi i nieba
Dwóch ludzi, zafascynowanych czasami odkryć i wynalazków. Ojciec – malarz i protoplasta polskiego lotnictwa, syn natomiast – jeden z najlepszych inżynierów mechaników w całej historii naszego przemysłu. Czesław i Tadeusz Tańscy z pewnością zasłużyli na to, aby ich przypominać. Więcej w artykule Leszka Masieraka. n

Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe