"Bezpłodne łono Europy" – Najnowszy numer Tygodnika Solidarność

W tym tygodniu polecamy państwu lekturę skłaniającą do refleksji nad pytaniem: dlaczego Zachód wymiera, a w naszej cywilizacji rodzi się coraz mniej dzieci? Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Stary Kontynent. Czy Europa przetrwa tę próbę?
"Bezpłodne łono Europy" - okładka nr 51 Tygodnika Solidarność / fot. TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Dlaczego Polacy nie chcą dzieci?

Zdaniem Rafała Wosia, obywatele naszego kraju "boją się mieć dzieci, bo zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

–  Wmówiono im (a oni uwierzyli), że dziecko musi mieć „życie lepsze od nich samych”. Wiedząc, że temu zadaniu nie podołają, sami się ograniczają. Wybierają jedno lub dwójkę zamiast spłodzić trójkę albo czwórkę. Czasem nie chcą w ogóle się rozmnażać, nie będąc pewnym, czy podołają zadaniu – piszę w swoim felietonie Rafał Woś.

Europa się wyludnia

"Europa ucieka od istnienia" – to tytuł głównego tekstu otwierającego serię tekstów demograficznych. Jego autorem jest Łukasz Sakowski, który wydał ostatnio książkę "Jałowe łono Europy".

– Dzisiejsi młodzi Europejczycy wyjątkowo często nie mają dzieci wcale – zwraca uwagę Sakowski. – W przyszłości, za kilka dekad, nasz kontynent będzie pełen emerytów niemających własnych dzieci ani wnuków. To przepis na istną zapaść w relacjach międzypokoleniowych i na ostry konflikt pokoleń, a tym samym chaos wewnętrzny – twierdzi autor.

Katarzyna Kasjanowicz w "Strefie wolnej... od wolności" przekonuje z kolei, że "w świecie dobrobytu, zacierania wszelkich granic i nadmiaru bodźców podstawową potrzebą staje się wybór".

– Uciekamy przed: hałasem, zanieczyszczeniami, innymi ludźmi. W „strefach wolnych od” szukamy komfortu i budujemy poczucie sprawczości wraz z przywracaniem granic – twierdzi.

O kosztach jakie niesie ze sobą samotność piszę z kolei Mariusz Staniszewski.

– Samotność jest prawdziwą plagą XXI wieku. Nie wywołuje gwałtownych objawów, zabija powoli, przebierając się w szaty nowoczesności, postępu i nowego pojmowania szczęścia. Wmawia nam, że jest spełnieniem marzeń o nowym wspaniałym świecie. Wielu z nas nawet nie zauważa, jak pod pozorem wygody wpada w jej sidła – przestrzega.

Marcin Darmas zastanawia się natomiast "czy można krytykować schyłkowość liberalnej Europy, nie wpadając jednocześnie w objęcia rosyjskiej propagandy".

– Wielu myślicieli, jak Iwan Kiriejewski albo Aleksander Hercen, uważało, że Europa jest skończona; demaskowali jej burżuazyjność, upadek duchowości, pisali o jej zniedołężnieniu i rozkładzie. Warto przy tym wspomnieć, że ich wizja historii Rosji była zupełnie fantastyczna i nie wytrzymuje krytyki – zwraca uwagę Darmas.

Serię artykułów demograficznych dopełnia tekst Krzysztofa Karnkowskiego "W piekle Joseon nie rodzą się dzieci", który przedstawia smutną rzeczywistość Korei Południowej – państwa, które od wielu lat boryka się z najwyższą liczbą samobójstw, a teraz także z niską liczbą urodzeń.

– W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei – pisze autor.

Co jeszcze w numerze?

Dział polityki krajowej otwiera wspomniany Krzysztof Karnkowski ze swoim tekstem o rozliczeniach poprzedniego rządu przez ekipę Donalda Tuska pt. "Między farsą a przemocą".

Rok rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi podsumowuje też Karol Gac w felietonie "Stracony czas dla Polski".

– Jeszcze niedawno wielu dostrzegało w Bosaku przyszłego przywódcę polskiej prawicy. Teraz jego kariera weszła w trudny etap. Krętactwo w sprawie studiów na niesławnym Collegium Humanum było tylko zwieńczeniem piętrzących się problemów z wizerunkiem i ideową dezorientacją. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego ścieżce, wewnętrzne rozdarcie między amoralną ambicją a głęboko zakorzenioną uczciwością towarzyszyło politykowi od bardzo dawna – to z kolei fragment tekstu Ludwika Pęzioła pn. "Maestro uników"

Krajobrazowi międzynarodowemu przyjrzał się natomiast Paweł Pietkun: – To, co wydarzyło się w Rumunii, a wcześniej w Gruzji, jest sygnałem ostrzegawczym nie tylko dla Polaków, których w przyszłym roku czekają wybory na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. To ostrzeżenie dla całej Europy, która w obliczu kryzysu okazuje się zbyt słaba, nie tylko żeby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i Chin, ale również zapanować nad niespójnym systemem prawnym państw członkowskich – alarmuje autor.

"Sytuacja w PKP Cargo zagraża celom UE"

Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym Tygodniku wywiad Konrada Wernickiego z Livią Spera, sekretarz generalną Europejskiej Federacji Pracowników Transportu.

W Tygodniku Solidarność znajdziecie państwo także tekst o postulatach leśniczej Solidarności, która po raz kolejny protestowała w Warszawie; relację Barbary Michałowskiej z ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale; tekst o kultywowaniu pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, historyczny tekst o Sebastiana Reńcy o wydarzeniach Grudnia '70 i wywiad Bartosza Boruciaka z wokalistą i autorką tekstów Marien.

.... oraz liczne felietony:

"Nowa wojna z rolnikami" – Remigiusz Okraska

"Szkoły prawne szariatu" - Marek Jan Chodakiwicz.

"Pomieszane jest zdrowe" – Jan Wróbel

"Przedkonkurs prezydenckich piękności"  – Monika Małkowska.

"Jacy z nich oprawcy" – Tadeusz Płużański.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

"Bezpłodne łono Europy" – Najnowszy numer Tygodnika Solidarność

W tym tygodniu polecamy państwu lekturę skłaniającą do refleksji nad pytaniem: dlaczego Zachód wymiera, a w naszej cywilizacji rodzi się coraz mniej dzieci? Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Stary Kontynent. Czy Europa przetrwa tę próbę?
"Bezpłodne łono Europy" - okładka nr 51 Tygodnika Solidarność / fot. TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Dlaczego Polacy nie chcą dzieci?

Zdaniem Rafała Wosia, obywatele naszego kraju "boją się mieć dzieci, bo zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

–  Wmówiono im (a oni uwierzyli), że dziecko musi mieć „życie lepsze od nich samych”. Wiedząc, że temu zadaniu nie podołają, sami się ograniczają. Wybierają jedno lub dwójkę zamiast spłodzić trójkę albo czwórkę. Czasem nie chcą w ogóle się rozmnażać, nie będąc pewnym, czy podołają zadaniu – piszę w swoim felietonie Rafał Woś.

Europa się wyludnia

"Europa ucieka od istnienia" – to tytuł głównego tekstu otwierającego serię tekstów demograficznych. Jego autorem jest Łukasz Sakowski, który wydał ostatnio książkę "Jałowe łono Europy".

– Dzisiejsi młodzi Europejczycy wyjątkowo często nie mają dzieci wcale – zwraca uwagę Sakowski. – W przyszłości, za kilka dekad, nasz kontynent będzie pełen emerytów niemających własnych dzieci ani wnuków. To przepis na istną zapaść w relacjach międzypokoleniowych i na ostry konflikt pokoleń, a tym samym chaos wewnętrzny – twierdzi autor.

Katarzyna Kasjanowicz w "Strefie wolnej... od wolności" przekonuje z kolei, że "w świecie dobrobytu, zacierania wszelkich granic i nadmiaru bodźców podstawową potrzebą staje się wybór".

– Uciekamy przed: hałasem, zanieczyszczeniami, innymi ludźmi. W „strefach wolnych od” szukamy komfortu i budujemy poczucie sprawczości wraz z przywracaniem granic – twierdzi.

O kosztach jakie niesie ze sobą samotność piszę z kolei Mariusz Staniszewski.

– Samotność jest prawdziwą plagą XXI wieku. Nie wywołuje gwałtownych objawów, zabija powoli, przebierając się w szaty nowoczesności, postępu i nowego pojmowania szczęścia. Wmawia nam, że jest spełnieniem marzeń o nowym wspaniałym świecie. Wielu z nas nawet nie zauważa, jak pod pozorem wygody wpada w jej sidła – przestrzega.

Marcin Darmas zastanawia się natomiast "czy można krytykować schyłkowość liberalnej Europy, nie wpadając jednocześnie w objęcia rosyjskiej propagandy".

– Wielu myślicieli, jak Iwan Kiriejewski albo Aleksander Hercen, uważało, że Europa jest skończona; demaskowali jej burżuazyjność, upadek duchowości, pisali o jej zniedołężnieniu i rozkładzie. Warto przy tym wspomnieć, że ich wizja historii Rosji była zupełnie fantastyczna i nie wytrzymuje krytyki – zwraca uwagę Darmas.

Serię artykułów demograficznych dopełnia tekst Krzysztofa Karnkowskiego "W piekle Joseon nie rodzą się dzieci", który przedstawia smutną rzeczywistość Korei Południowej – państwa, które od wielu lat boryka się z najwyższą liczbą samobójstw, a teraz także z niską liczbą urodzeń.

– W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei – pisze autor.

Co jeszcze w numerze?

Dział polityki krajowej otwiera wspomniany Krzysztof Karnkowski ze swoim tekstem o rozliczeniach poprzedniego rządu przez ekipę Donalda Tuska pt. "Między farsą a przemocą".

Rok rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi podsumowuje też Karol Gac w felietonie "Stracony czas dla Polski".

– Jeszcze niedawno wielu dostrzegało w Bosaku przyszłego przywódcę polskiej prawicy. Teraz jego kariera weszła w trudny etap. Krętactwo w sprawie studiów na niesławnym Collegium Humanum było tylko zwieńczeniem piętrzących się problemów z wizerunkiem i ideową dezorientacją. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego ścieżce, wewnętrzne rozdarcie między amoralną ambicją a głęboko zakorzenioną uczciwością towarzyszyło politykowi od bardzo dawna – to z kolei fragment tekstu Ludwika Pęzioła pn. "Maestro uników"

Krajobrazowi międzynarodowemu przyjrzał się natomiast Paweł Pietkun: – To, co wydarzyło się w Rumunii, a wcześniej w Gruzji, jest sygnałem ostrzegawczym nie tylko dla Polaków, których w przyszłym roku czekają wybory na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. To ostrzeżenie dla całej Europy, która w obliczu kryzysu okazuje się zbyt słaba, nie tylko żeby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i Chin, ale również zapanować nad niespójnym systemem prawnym państw członkowskich – alarmuje autor.

"Sytuacja w PKP Cargo zagraża celom UE"

Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym Tygodniku wywiad Konrada Wernickiego z Livią Spera, sekretarz generalną Europejskiej Federacji Pracowników Transportu.

W Tygodniku Solidarność znajdziecie państwo także tekst o postulatach leśniczej Solidarności, która po raz kolejny protestowała w Warszawie; relację Barbary Michałowskiej z ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale; tekst o kultywowaniu pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, historyczny tekst o Sebastiana Reńcy o wydarzeniach Grudnia '70 i wywiad Bartosza Boruciaka z wokalistą i autorką tekstów Marien.

.... oraz liczne felietony:

"Nowa wojna z rolnikami" – Remigiusz Okraska

"Szkoły prawne szariatu" - Marek Jan Chodakiwicz.

"Pomieszane jest zdrowe" – Jan Wróbel

"Przedkonkurs prezydenckich piękności"  – Monika Małkowska.

"Jacy z nich oprawcy" – Tadeusz Płużański.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe