"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola / Parlament Europejski

Pytany przez European Conservative, czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie temat zmiany traktatów powróci na unijną agendę, były eurodeputowany stwierdził:

Wszystko będzie zależało od nastawienia dużych graczy. Jeszcze dwa i pół roku temu 13 rządów UE oświadczyło, że nie chce zmieniać traktatów. Od tego czasu liczba ta zmalała i myślę, że jedynie Węgry nadal zajmują to samo jednoznaczne stanowisko. Z kolei w Berlinie, Paryżu, Madrycie i wszędzie tam, gdzie socjaliści, postchrześcijańscy Demokraci i Liberałowie sprawują władzę w różnych układach, prawdopodobnie byłoby poparcie dla zmiany traktatów. Im ciszej są te stolice na ten temat, tym bardziej niepokojące staje się to milczenie

– dodał.

Drogi tworzenia europejskiego superpaństwa

Odnosząc się do faktu, że zmiana traktatów nie jest jedyną drogą do centralizacji Unii Europejskiej, jest za to obarczona ryzykiem procesu zatwierdzenia przez państwa członkowskie, Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że europejski mainstream zdecydował się właśnie na tę drogę, ponieważ jest „jednoznaczna i systemowa”.

Masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom UE przekształca Unię w de facto państwo. Koniec z koniecznością za każdym razem znajdowania luk twórczych. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia tego celu. Na przykład stopniowe przejmowanie kompetencji (pełzanie kompetencji). Lub utworzenie superpaństwa poprzez zmiany w zarządzaniu gospodarczym – wspólne zadłużenie, kontrolę waluty lub reformy budżetowe, które zwiększają władzę instytucji bez oficjalnej zmiany traktatów

– zauważył. W ocenie ekonomisty „priorytety polskiej prezydencji są śmieszne”.

Są zbiorem niejasnych haseł. Natomiast brak jest własnych, jasnych pomysłów, które pozwoliłyby odpowiedzieć na obecne wyzwania. Promowanie własnych interesów narodowych jest powszechną praktyką w polityce UE każdej prezydencji. Polska pod rządami Donalda Tuska będzie jednak realizować idee Berlina i Brukseli

– podkreślał.

Zdaniem polityka głównym celem Donalda Tuska jest wywołanie pozytywnego efektu propagandowego dla celów narodowych. „Prowadzi to do swoistej sprzeczności, gdyż w ramach planów uzgodnionych przez trzy kolejne prezydencje UE – Polską, Danię i Cypr – rząd Tuska przyjął dokument wzywający do szybkiej realizacji paktu migracyjnego i Zielonego Ładu. Jednocześnie w przypadku odbiorców krajowych ten sam rząd mówi coś zupełnie przeciwnego” – skonstatował.

Polska prezydencja popiera Zielony Ład

Priorytety polskiej prezydencji w obszarze energetyki i rolnictwa, a więc głównych dziedzin, w jaki uderzy Zielony Ład zostały sformułowane w sposób propagandowy i enigmatyczny, prawdopodobnie dlatego, aby przed wyborami prezydenckimi w Polsce partia rządząca nie straciła w sondażach. Można się zatem z nich dowiedzieć, że będzie kontynuowana transformacja energetyczna i utrzymana konkurencyjność w rolnictwie, ale hasła te pozostawiono bez żadnych istotnych szczegółów, co pozwala domniemywać, że stanowisko rządu zostanie ujawnione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku.

Wprawdzie w czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii, ale resort rolnictwa nie podał żadnych istotnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych oraz bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji. Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej. Wyraziły również chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.

Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska. Wśród poruszanych tematów znalazły się priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, umowa Handlowa UE-Mercosur, wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE, wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE oraz przyszłość WPR po 2027 r. Także w tym przypadku szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola / Parlament Europejski

Pytany przez European Conservative, czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie temat zmiany traktatów powróci na unijną agendę, były eurodeputowany stwierdził:

Wszystko będzie zależało od nastawienia dużych graczy. Jeszcze dwa i pół roku temu 13 rządów UE oświadczyło, że nie chce zmieniać traktatów. Od tego czasu liczba ta zmalała i myślę, że jedynie Węgry nadal zajmują to samo jednoznaczne stanowisko. Z kolei w Berlinie, Paryżu, Madrycie i wszędzie tam, gdzie socjaliści, postchrześcijańscy Demokraci i Liberałowie sprawują władzę w różnych układach, prawdopodobnie byłoby poparcie dla zmiany traktatów. Im ciszej są te stolice na ten temat, tym bardziej niepokojące staje się to milczenie

– dodał.

Drogi tworzenia europejskiego superpaństwa

Odnosząc się do faktu, że zmiana traktatów nie jest jedyną drogą do centralizacji Unii Europejskiej, jest za to obarczona ryzykiem procesu zatwierdzenia przez państwa członkowskie, Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że europejski mainstream zdecydował się właśnie na tę drogę, ponieważ jest „jednoznaczna i systemowa”.

Masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom UE przekształca Unię w de facto państwo. Koniec z koniecznością za każdym razem znajdowania luk twórczych. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia tego celu. Na przykład stopniowe przejmowanie kompetencji (pełzanie kompetencji). Lub utworzenie superpaństwa poprzez zmiany w zarządzaniu gospodarczym – wspólne zadłużenie, kontrolę waluty lub reformy budżetowe, które zwiększają władzę instytucji bez oficjalnej zmiany traktatów

– zauważył. W ocenie ekonomisty „priorytety polskiej prezydencji są śmieszne”.

Są zbiorem niejasnych haseł. Natomiast brak jest własnych, jasnych pomysłów, które pozwoliłyby odpowiedzieć na obecne wyzwania. Promowanie własnych interesów narodowych jest powszechną praktyką w polityce UE każdej prezydencji. Polska pod rządami Donalda Tuska będzie jednak realizować idee Berlina i Brukseli

– podkreślał.

Zdaniem polityka głównym celem Donalda Tuska jest wywołanie pozytywnego efektu propagandowego dla celów narodowych. „Prowadzi to do swoistej sprzeczności, gdyż w ramach planów uzgodnionych przez trzy kolejne prezydencje UE – Polską, Danię i Cypr – rząd Tuska przyjął dokument wzywający do szybkiej realizacji paktu migracyjnego i Zielonego Ładu. Jednocześnie w przypadku odbiorców krajowych ten sam rząd mówi coś zupełnie przeciwnego” – skonstatował.

Polska prezydencja popiera Zielony Ład

Priorytety polskiej prezydencji w obszarze energetyki i rolnictwa, a więc głównych dziedzin, w jaki uderzy Zielony Ład zostały sformułowane w sposób propagandowy i enigmatyczny, prawdopodobnie dlatego, aby przed wyborami prezydenckimi w Polsce partia rządząca nie straciła w sondażach. Można się zatem z nich dowiedzieć, że będzie kontynuowana transformacja energetyczna i utrzymana konkurencyjność w rolnictwie, ale hasła te pozostawiono bez żadnych istotnych szczegółów, co pozwala domniemywać, że stanowisko rządu zostanie ujawnione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku.

Wprawdzie w czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii, ale resort rolnictwa nie podał żadnych istotnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych oraz bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji. Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej. Wyraziły również chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.

Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska. Wśród poruszanych tematów znalazły się priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, umowa Handlowa UE-Mercosur, wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE, wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE oraz przyszłość WPR po 2027 r. Także w tym przypadku szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe