W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla

W blisko stu miastach w Polsce przed sklepami LIDL-a odbyły się kolejne protesty przeciwko budowie w Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie) gigantycznego centrum logistycznego towarów i odpadów. Centrum ma być zlokalizowane 800 metrów od sanktuarium maryjnego; jedynego miejsca w Polsce, którym miały miejsce oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki objawienia Matki Bożej. Na całym świecie takich miejsc jest 12. Stawia to Gietrzwałd na równi z takimi ośrodkami kultu jak Fatima, Lourdes, Guadelupe.
Protest pod Lidlem W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla
Protest pod Lidlem / fot. mat. organizatora

150 tys. ton odpadów obok cudownego sanktuarium

Do Gietrzwałdu ma trafiać rocznie m.in 150 tyś ton odpadów, w tym 3 tys. ton odpadów uznawanych za niebezpieczne. Obszar jaki ma zajmować centrum to 42 ha. Ma tam stanąć hala długa na 440 m, szeroka na 153 m, wysoka na 24 metry, do tego budynki pomocnicze, kilkuhektarowe parkingi i place składowe. Centrum ma działać w trybie ciągłym - 24 godziny 7 dni w tygodniu. Wygeneruje ono codzienny ruch kilkuset ciężkich aut towarowych na zupełnie nie dostosowanej do tego infrastrukturze drogowej.

Ogromne wątpliwości wzbudza sposób w jakich prowadzony proces pozyskiwania pozwolenia na budowę. Władze Gminy Gietrzwałd uznały że nie ma potrzeby wykonywania raportu odziaływania na środowisko, Ministerstwo Rolnictwa "odrolniło" bardzo cenny rolniczo grunt. Inwestycja ma być zlokalizowana w Strefie Chronionego Krajobrazu rzeki Pasłęki. A mimo to budowa przewiduje przeprowadzenie gigantycznych prac ziemnych.

Silny głos w obronie sanktuarium

Dzisiejszy protest jest kolejnym silnym głosem w obronie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Protesty zostały przeprowadzone pod sklepami LDL-a w blisko stu miastach w 180 punktach. Akcja rozszerza się, rośnie świadomość wielu osób. Coraz więcej klientów Lidl-a dziwi się uporowi tej firmy ws. ulokowania centrum dystrybucji towarów i odpadów w Gietrzwałdzie. Działania będziemy kontynuować i wzmacniać. Zamierzamy z naszą sprawą docierać intensywnie do polskiej opinii publicznej, ale również wyjść poza granice Polski. Gietrzwałd to bardzo istotna cześć kultury i historii Polski i Europy

– powiedział Jacek Wiącek, przewodniczący Komitetu Obrony Gietrzwałdu

Decyzja sądu – budowa Lidla w Gietrzwałdzie wstrzymana

Przypomnijmy, że w styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie dopełniło formalności podczas jednej z procedur dotyczących budowy centrum dystrybucyjnego Lidla. Wyrok oznacza, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze będzie musiało ponownie zająć się opinią oddziaływania na środowisko inwestycji w Gietrzwałdzie.

Jest oświadczenie Lidla

W związku z powyższą publikacją, sieć sklepów Lidl wydała oświadczenie. Publikujemy je w całości:

W związku z decyzją administracyjną obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji. Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Informacje o planowanym składowisku odpadów są fałszywe. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.  

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest Centrum Dystrybucji w Dobroszycach. W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o społeczeństwo.


 

POLECANE
Zbigniew Ziobro zostanie aresztowany? Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja polityka
Zbigniew Ziobro zostanie aresztowany? Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja

Według medialnych ustaleń pod koniec marca ma zapaść decyzja ws. ewentualnego aresztowania Zbigniewa Ziobry. Wniosek o zatrzymanie byłego ministra sprawiedliwości skierowała "komisja ds. Pegasusa".

Jest apel do polityków o zamknięcie aborcyjnej kliniki obok Sejmu Wiadomości
Jest apel do polityków o zamknięcie aborcyjnej kliniki obok Sejmu

Z apelem do polityków o zamknięcie "przychodni" aborcyjnej Abotak zwrócili się w poniedziałek uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sejmie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny.

USA chcą porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jest komentarz szefa MSZ Iranu polityka
USA chcą porozumienia nuklearnego z Teheranem. Jest komentarz szefa MSZ Iranu

W poniedziałek szef MSZ Iranu Abbas Aragczi oświadczył, że jego kraj jest gotowy na negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie porozumienia nuklearnego. Wcześniej prezydent Donald Trump zaznaczył, że nie dopuści do zdobycia przez Teheran broni atomowej.

Jaki jest stan zdrowia chłopca chorego na błonicę? Najnowsze informacje Wiadomości
Jaki jest stan zdrowia chłopca chorego na błonicę? Najnowsze informacje

Dwa tygodnie temu lekarze we Wrocławiu potwierdzili zachorowanie dziecka na błonicę, chorobę zakaźną gardła i krtani, która dzięki szczepieniom została populacyjnie wyeliminowana. 6-letnie dziecko wróciło z wakacji w Zanzibarze; nie było szczepione.

Apostołowie amnezji dotarli tutaj. Karol Nawrocki broni Muzeum Pamięć i Tożsamość Wiadomości
"Apostołowie amnezji dotarli tutaj". Karol Nawrocki broni Muzeum "Pamięć i Tożsamość"

W poniedziałek w Kaplicy Pamięci w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod niemiecką okupacją. Karol Nawrocki zabrał głos w sprawie sytuacji wokół Muzeum "Pamięć i Tożsamość".

GIF wycofuje serię popularnego leku na kaszel Wiadomości
GIF wycofuje serię popularnego leku na kaszel

W jednej z serii syropu na kaszel wykryto nieprawidłowości. GIF poinformował, że w związku z zagrożeniem dla zdrowia podjął decyzję o wycofaniu partii z obrotu.

Francja: Gerard Depardieu stanął przed sądem ws. zarzutów o napaści seksualne z ostatniej chwili
Francja: Gerard Depardieu stanął przed sądem ws. zarzutów o napaści seksualne

Francuski aktor Gerard Depardieu pojawił się w poniedziałek w sądzie w Paryżu na procesie dotyczącym zarzucanych mu napaści seksualnych. Gwiazdor miał się ich dopuścić wobec dwóch kobiet w 2021 roku podczas realizacji filmu "Les volets verts" (Zielone żaluzje).

Milionowe wydatki na loty posłów. Zobacz, kto jest rekordzistą Wiadomości
Milionowe wydatki na loty posłów. Zobacz, kto jest rekordzistą

Od początku X kadencji Sejmu posłowie otrzymali 9 mln złotych na pokrycie wydatków związanych z podróżami lotniczymi. Według ustaleń "Super Expressu" najwięcej kosztowały podatników podróże polityka z Koalicji Obywatelskiej.

Skandaliczne przesłuchanie przed sądem w Kluczborku. To trzeba zobaczyć pilne
Skandaliczne przesłuchanie przed sądem w Kluczborku. To trzeba zobaczyć

W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie z przesłuchania mężczyzny przez sędzię Edytę Dudę z kluczborskiego sądu. Szokujący materiał zamieścił syn przesłuchiwanego.

Premiera nowego smartfona coraz bliżej. Rewolucja w technologii mobilnej z ostatniej chwili
Premiera nowego smartfona coraz bliżej. Rewolucja w technologii mobilnej

Amerykański koncern Apple szykuje prawdziwą rewolucję w świecie smartfonów. Nadchodzący iPhone 18, którego premiera odbędzie się w 2026 roku, otrzyma zupełnie nowy, przełomowy chip A20. Co czyni go wyjątkowym?

REKLAMA

W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla

W blisko stu miastach w Polsce przed sklepami LIDL-a odbyły się kolejne protesty przeciwko budowie w Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie) gigantycznego centrum logistycznego towarów i odpadów. Centrum ma być zlokalizowane 800 metrów od sanktuarium maryjnego; jedynego miejsca w Polsce, którym miały miejsce oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki objawienia Matki Bożej. Na całym świecie takich miejsc jest 12. Stawia to Gietrzwałd na równi z takimi ośrodkami kultu jak Fatima, Lourdes, Guadelupe.
Protest pod Lidlem W blisko stu miastach w całej Polsce odbyły się protesty pod sklepami Lidla
Protest pod Lidlem / fot. mat. organizatora

150 tys. ton odpadów obok cudownego sanktuarium

Do Gietrzwałdu ma trafiać rocznie m.in 150 tyś ton odpadów, w tym 3 tys. ton odpadów uznawanych za niebezpieczne. Obszar jaki ma zajmować centrum to 42 ha. Ma tam stanąć hala długa na 440 m, szeroka na 153 m, wysoka na 24 metry, do tego budynki pomocnicze, kilkuhektarowe parkingi i place składowe. Centrum ma działać w trybie ciągłym - 24 godziny 7 dni w tygodniu. Wygeneruje ono codzienny ruch kilkuset ciężkich aut towarowych na zupełnie nie dostosowanej do tego infrastrukturze drogowej.

Ogromne wątpliwości wzbudza sposób w jakich prowadzony proces pozyskiwania pozwolenia na budowę. Władze Gminy Gietrzwałd uznały że nie ma potrzeby wykonywania raportu odziaływania na środowisko, Ministerstwo Rolnictwa "odrolniło" bardzo cenny rolniczo grunt. Inwestycja ma być zlokalizowana w Strefie Chronionego Krajobrazu rzeki Pasłęki. A mimo to budowa przewiduje przeprowadzenie gigantycznych prac ziemnych.

Silny głos w obronie sanktuarium

Dzisiejszy protest jest kolejnym silnym głosem w obronie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Protesty zostały przeprowadzone pod sklepami LDL-a w blisko stu miastach w 180 punktach. Akcja rozszerza się, rośnie świadomość wielu osób. Coraz więcej klientów Lidl-a dziwi się uporowi tej firmy ws. ulokowania centrum dystrybucji towarów i odpadów w Gietrzwałdzie. Działania będziemy kontynuować i wzmacniać. Zamierzamy z naszą sprawą docierać intensywnie do polskiej opinii publicznej, ale również wyjść poza granice Polski. Gietrzwałd to bardzo istotna cześć kultury i historii Polski i Europy

– powiedział Jacek Wiącek, przewodniczący Komitetu Obrony Gietrzwałdu

Decyzja sądu – budowa Lidla w Gietrzwałdzie wstrzymana

Przypomnijmy, że w styczniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie dopełniło formalności podczas jednej z procedur dotyczących budowy centrum dystrybucyjnego Lidla. Wyrok oznacza, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze będzie musiało ponownie zająć się opinią oddziaływania na środowisko inwestycji w Gietrzwałdzie.

Jest oświadczenie Lidla

W związku z powyższą publikacją, sieć sklepów Lidl wydała oświadczenie. Publikujemy je w całości:

W związku z decyzją administracyjną obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji. Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Informacje o planowanym składowisku odpadów są fałszywe. Główną funkcją potencjalnego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.  

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem jest Centrum Dystrybucji w Dobroszycach. W obiekcie zastosowano instalację fotowoltaiczną, która jest w stanie pokryć około 20 proc. całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych – rozwiązanie przyjęte od wielu lat jako standard dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn ma także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej w instalacjach sanitarnych. Zastosowano również dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające udział światła naturalnego w magazynie. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o społeczeństwo.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe