Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości rozmowy między Stanami Zjednoczonymi, Ukrainą i Rosją, w tym na temat bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym - oświadczyła rzecznik KE Anitta Hipper. Jak jednak dodała, "doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach".
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe / Pixabay

Zakończenie rosyjskiej niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji na Ukrainie i bezwarunkowe wycofanie wszystkich rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy byłoby jednym z głównych warunków wstępnych zmiany lub zniesienia sankcji

- podkreśliła rzecznik KE Anitta Hipper w oświadczeniu przekazanym PAP.

 

Rzecznik KE skomentowała rozmowy między USA, Rosją i Ukrainą 

Jak zaznaczyła, KE przyjmuje do wiadomości wynik rozmów pomiędzy USA a Ukrainą i Rosją w Arabii Saudyjskiej, w tym propozycje zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, a także zakończenia ataków na obiekty energetyczne. Według Hipper KE przyjmuje też z zadowoleniem porozumienie między USA a Ukrainą w sprawie pracy nad wymianą jeńców wojennych, uwolnieniem cywilnych więźniów i powrotem przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci.

Rosja musi teraz wykazać się prawdziwą wolą polityczną, aby zakończyć swoją nielegalną i niesprowokowaną wojnę agresywną

- zaznaczyła rzecznik KE.

Zadeklarowała, że celem UE pozostaje "wspieranie Ukrainy w osiągnięciu wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju".

Doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach. Władimir Putin mówi, że chce trwałego pokoju, ale Rosja nadal powoduje więcej śmierci i zniszczeń każdego dnia, poprzez systematyczne ataki powietrzne na cywilów i infrastrukturę cywilną Ukrainy, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne. Tych ataków można było uniknąć, gdyby Rosja naprawdę robiła to, co ma na myśli, gdy mówi, że chce pokoju

- podkreśliła Hipper.

 

Celem UE pozostaje presja na Rosję

Powtórzyła, że celem UE pozostaje presja na Rosję, przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi, w tym sankcji, by zmniejszyć jej zdolność do prowadzenia wojny.

Jednocześnie UE konsekwentnie wspiera wysiłki na rzecz zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Sankcje UE w żaden sposób nie dotyczą handlu produktami rolnymi, w tym żywnością, zbożem i nawozami, między Rosją a krajami trzecimi. Zakończenie nielegalnej wojny agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie przyniosłoby największy i najbardziej trwały pozytywny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe

- zadeklarowała.

 

Trump: Przyglądamy się wszystkim warunkom

Podczas spotkania z kandydatami na ambasadorów Donald Trump został zapytany o to, czy podczas rozmów z Rosją w Rijadzie, przedstawiciele administracji USA zgodzili się na rosyjskie żądania zniesienia części sankcji w zamian za zgodę na zawieszenie broni na Morzu Czarnym.

Będziemy się im przyglądać, myślimy teraz o nich wszystkich. Jest około pięciu lub sześciu warunków. Przyglądamy się im wszystkim

– odpowiedział Trump. Prezydent USA podkreślił, że prowadzi "głębokie dyskusje" z Rosją i Ukrainą i ocenił, że "idą one dobrze".

 

Biały Dom: "Zgodziliśmy się pomóc Rosji"

W komunikatach po poniedziałkowych rozmowach delegacji obu państw w Rijadzie zarówno Biały Dom, jak i Kreml podkreślił, że USA zgodziły się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do globalnego rynku dla eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i rozszerzyć dostęp do portów i systemów płatniczych w celu przeprowadzania tego typu transakcji".

 

Komunikat Kremla

Jednak Kreml w swoim oświadczeniu zaznaczył, że wdrożenie obu części umowy będzie wymagało zniesienia ograniczeń sankcyjnych nałożonych na Rossielchozbank, rosyjski bank państwowy obsługujący sektor rolniczy oraz na inne rosyjskie organizacje finansowe, zajmujące się operacjami w zakresie międzynarodowego handlu produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) oraz nawozami, podłączenie ich do systemu SWIFT i otwarcie niezbędnych rachunków korespondencyjnych.

Moskwa oczekuje także zniesienia ograniczeń nałożonych na przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i eksportem żywności (w tym przetworów rybnych) oraz nawozów, a także zniesienia ograniczeń nałożonych na działalność firm ubezpieczeniowych, przewożących ładunki żywności (w tym przetwory rybne) i nawozy.

W rosyjskim komunikacie jest również mowa o zniesieniu ograniczeń w obsłudze statków w portach i sankcji wobec statków pod banderą rosyjską, zajmujących się handlem produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) i nawozami oraz o zniesieniu ograniczeń w dostawach maszyn rolniczych do Rosji, a także innych towarów wykorzystywanych w produkcji żywności (w tym produktów rybnych) i nawozów.

Przynajmniej część stawianych przez Rosję warunków nie leży w gestii USA, lecz Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o postulat ponownego włączenia rosyjskiego banku rolniczego do międzynarodowego systemu łączności między bankami SWIFT.


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości rozmowy między Stanami Zjednoczonymi, Ukrainą i Rosją, w tym na temat bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym - oświadczyła rzecznik KE Anitta Hipper. Jak jednak dodała, "doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach".
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe Komisja Europejska zniesie sankcje wobec Rosji? Podano warunek
Budynek Komisji Europejskiej, zdjęcie podglądowe / Pixabay

Zakończenie rosyjskiej niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji na Ukrainie i bezwarunkowe wycofanie wszystkich rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy byłoby jednym z głównych warunków wstępnych zmiany lub zniesienia sankcji

- podkreśliła rzecznik KE Anitta Hipper w oświadczeniu przekazanym PAP.

 

Rzecznik KE skomentowała rozmowy między USA, Rosją i Ukrainą 

Jak zaznaczyła, KE przyjmuje do wiadomości wynik rozmów pomiędzy USA a Ukrainą i Rosją w Arabii Saudyjskiej, w tym propozycje zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, a także zakończenia ataków na obiekty energetyczne. Według Hipper KE przyjmuje też z zadowoleniem porozumienie między USA a Ukrainą w sprawie pracy nad wymianą jeńców wojennych, uwolnieniem cywilnych więźniów i powrotem przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci.

Rosja musi teraz wykazać się prawdziwą wolą polityczną, aby zakończyć swoją nielegalną i niesprowokowaną wojnę agresywną

- zaznaczyła rzecznik KE.

Zadeklarowała, że celem UE pozostaje "wspieranie Ukrainy w osiągnięciu wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju".

Doświadczenie pokazało, że Rosję należy oceniać po jej czynach, a nie słowach. Władimir Putin mówi, że chce trwałego pokoju, ale Rosja nadal powoduje więcej śmierci i zniszczeń każdego dnia, poprzez systematyczne ataki powietrzne na cywilów i infrastrukturę cywilną Ukrainy, naruszając międzynarodowe prawo humanitarne. Tych ataków można było uniknąć, gdyby Rosja naprawdę robiła to, co ma na myśli, gdy mówi, że chce pokoju

- podkreśliła Hipper.

 

Celem UE pozostaje presja na Rosję

Powtórzyła, że celem UE pozostaje presja na Rosję, przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi, w tym sankcji, by zmniejszyć jej zdolność do prowadzenia wojny.

Jednocześnie UE konsekwentnie wspiera wysiłki na rzecz zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Sankcje UE w żaden sposób nie dotyczą handlu produktami rolnymi, w tym żywnością, zbożem i nawozami, między Rosją a krajami trzecimi. Zakończenie nielegalnej wojny agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie przyniosłoby największy i najbardziej trwały pozytywny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe

- zadeklarowała.

 

Trump: Przyglądamy się wszystkim warunkom

Podczas spotkania z kandydatami na ambasadorów Donald Trump został zapytany o to, czy podczas rozmów z Rosją w Rijadzie, przedstawiciele administracji USA zgodzili się na rosyjskie żądania zniesienia części sankcji w zamian za zgodę na zawieszenie broni na Morzu Czarnym.

Będziemy się im przyglądać, myślimy teraz o nich wszystkich. Jest około pięciu lub sześciu warunków. Przyglądamy się im wszystkim

– odpowiedział Trump. Prezydent USA podkreślił, że prowadzi "głębokie dyskusje" z Rosją i Ukrainą i ocenił, że "idą one dobrze".

 

Biały Dom: "Zgodziliśmy się pomóc Rosji"

W komunikatach po poniedziałkowych rozmowach delegacji obu państw w Rijadzie zarówno Biały Dom, jak i Kreml podkreślił, że USA zgodziły się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do globalnego rynku dla eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i rozszerzyć dostęp do portów i systemów płatniczych w celu przeprowadzania tego typu transakcji".

 

Komunikat Kremla

Jednak Kreml w swoim oświadczeniu zaznaczył, że wdrożenie obu części umowy będzie wymagało zniesienia ograniczeń sankcyjnych nałożonych na Rossielchozbank, rosyjski bank państwowy obsługujący sektor rolniczy oraz na inne rosyjskie organizacje finansowe, zajmujące się operacjami w zakresie międzynarodowego handlu produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) oraz nawozami, podłączenie ich do systemu SWIFT i otwarcie niezbędnych rachunków korespondencyjnych.

Moskwa oczekuje także zniesienia ograniczeń nałożonych na przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i eksportem żywności (w tym przetworów rybnych) oraz nawozów, a także zniesienia ograniczeń nałożonych na działalność firm ubezpieczeniowych, przewożących ładunki żywności (w tym przetwory rybne) i nawozy.

W rosyjskim komunikacie jest również mowa o zniesieniu ograniczeń w obsłudze statków w portach i sankcji wobec statków pod banderą rosyjską, zajmujących się handlem produktami spożywczymi (w tym produktami rybnymi) i nawozami oraz o zniesieniu ograniczeń w dostawach maszyn rolniczych do Rosji, a także innych towarów wykorzystywanych w produkcji żywności (w tym produktów rybnych) i nawozów.

Przynajmniej część stawianych przez Rosję warunków nie leży w gestii USA, lecz Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o postulat ponownego włączenia rosyjskiego banku rolniczego do międzynarodowego systemu łączności między bankami SWIFT.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe