Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych

Jak poinformował portal Euractive, europejskie organizacje pozarządowe otrzymały w latach 2021–2023 aż 7 miliardów euro wsparcia z funduszy UE. Jednak, jak się okazało po audycie unijnych kontrolerów, finansowanie NGO-sów nie było ani w sposób przejrzysty im przydzielane, ani rozliczane.
Parlament Europejski Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych
Parlament Europejski / pixabay

Szokujące przypadki obejmują jeden duży instytut badawczy, który został sklasyfikowany jako organizacja pozarządowa, mimo że składał się wyłącznie z przedstawicieli rządu, podczas gdy inna organizacja pozarządowa realizowała interesy komercyjne

– powiedziała reporterom Laima Andrikienė, litewska polityk i eurodeputowana, kierująca dochodzeniem w sprawie nadużyć.

Ponad 7 miliardów euro dofinansowania z UE przyznano organizacjom pozarządowym w latach 2021–2023, w tym na takie programy jak finansowanie rozwoju regionalnego, co stanowi łącznie około 4 proc. budżetu

– dodała.

Jednak, jak powiedziała, nawet to „należy traktować z przymrużeniem oka”, ponieważ „nie ma wiarygodnego wykazu pieniędzy UE wypłacanych organizacjom pozarządowym".

Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych

Jak ujawniono, Unia Europejska przekazuje każdego roku miliardy euro organizacjom pozarządowym bez odpowiedniego monitorowania, w jaki sposób są one wydawane, ani czy faktycznie środki są kierowane do organizacji tego typu.

Taka jest główna konkluzja raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który ma dalej badać, w jaki sposób organizacje non-profit wykorzystują pieniądze z dotacji UE. 

Sprawozdanie stwierdza, że cały proces finansowania organizacji pozarządowych nie jest przejrzysty i wzywa do reform w sposobie zarówno przyznawania dotacji, jak również nadzorowania ich wydawania.

Obraz finansowania UE organizacji pozarządowych pozostaje niejasny, ponieważ informacje na temat finansowania UE – w tym lobbingu – nie są ani wiarygodne, ani przejrzyste 

– powiedziała Laima Andrikienė.

UE "straci reputację"

– Komisja nie ujawniła należycie niektórych finansowanych przez UE działań orzeczniczych, takich jak lobbing, ani nie ma aktywnych kontroli, czy finansowane przez UE organizacje pozarządowe szanują wartości UE – powiedziała podczas konferencji prasowej Anrikiene, dodając, że te „niedociągnięcia narażają UE na ryzyko utraty reputacji”.

Jak obawiają się prounijne media, krytyka dostarczy amunicji konserwatywnym posłom w Parlamencie Europejskim, którzy chcą zmienić sposób, w jaki pieniądze UE są rozdzielane na organizacje pozarządowe, twierdząc, że brakuje mu przejrzystości i jest często wykorzystywany do lobbowania instytucji UE, które to podejrzenia znalazły faktyczne odzwierciedlenie w raporcie.

Jak to się ma do unijnych wartości?

Jak zauważa portal Politico, pozostają otwarte pytania, czy organizacje pozarządowe wykorzystują publiczne pieniądze, aby wpływać na kształtowanie polityki UE? A jeśli tak, to jak to się ma do wartości, do których dąży wspólnota? 

Od czasu, gdy w maju 2024 r. organ wykonawczy UE dokonał przeglądu wytycznych dotyczących finansowania, organizacje pozarządowe i ich postępowi sojusznicy polityczni oskarżyli polityków centroprawicowych o stosowanie autorytarnych taktyk w celu tłumienia niepożądanych głosów – informuje Euractive.

Głównym zarzutem konserwatystów było to, że biurokraci nadużywali organizacji pozarządowych, aby przełamać barierę między władzą wykonawczą a ustawodawczą za pośrednictwem tajnych kontraktów przyznawanych grupom ekologicznym w ramach programu LIFE.

W nowym raporcie audytorzy stwierdzili, że znaleźli dowody nadużyć, ale nie stwierdzili problemu strukturalnego.

Problem z "zaokrągleniem"

Europoseł Zielonych Daniel Freund przyznał, że audytorzy „mają prawo narzekać na brak przejrzystości w przyznawaniu funduszy UE”, ale w jego opinii „ten problem nie dotyczy wyłącznie organizacji pozarządowych” i zamiast „walczyć z tym, jadąc na plecach organizacji pozarządowych”, wezwał do zakończenia wobec nich polityki „ogólnej podejrzliwości”. 

Wcześniej organizacje pozarządowe argumentowały, że ich finansowanie jest znikome, a 15 milionów euro rocznie dla grup ekologicznych z programu LIFE to błąd wynikający z "zaokrąglenia w budżecie".

Unijni audytorzy odsłaniają „szokujące nadużycia w finansowaniu NGO – organizacji pozarządowych”. Otrzymały one aż 7 mld € w latach 2021–2023, ale temu finansowaniu brakuje zarówno przejrzystości jak i odpowiedzialności

– skomentował sytuację w mediach społecznościowych Jacek Saryusz-Wolski.

 

 

 

 

 

 

.


 

POLECANE
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. Więc po co to jest? Wiadomości
MSWiA nie ma danych nt. wyższej efektywności patroli polsko-niemieckich nad polskimi. "Więc po co to jest?"

Red. naczelna Radia Debata Aleksandra Fedorska opublikowała nową odpowiedź polskiego MSWiA ws. patroli niemieckiej policji na terenie Polski.

Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję pilne
Na granicy polsko-białoruskiej staną specjalne wieże. SG zapowiada inwestycję

Jak poinformował ppłk Andrzej Juźwiak ze Straży Granicznej, do grudnia ma potrwać montaż pięciu wież obserwacyjnych przy polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. 70-metrowe wieże mają być wyposażone w kamery i staną na odcinkach granicznych rzek w regionie.

Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Rozpoczęły się konsultacje ws. pomnika "Wiedźmy" w Poznaniu. Za jego postawieniem byli radni Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy-Polska 2050. Przeciw pomysłowi uhonorowania "wiedźmy" pomnikiem głosowali radni PiS.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też Cichym Piątkiem. Tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ] Wiadomości
Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]

Po tym, jak Wigilia stała się oficjalnie dniem wolnym od pracy, wielu Polaków zastanawia się, czy podobne rozwiązanie nie powinno dotyczyć również Wielkiego Piątku. 

REKLAMA

Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych

Jak poinformował portal Euractive, europejskie organizacje pozarządowe otrzymały w latach 2021–2023 aż 7 miliardów euro wsparcia z funduszy UE. Jednak, jak się okazało po audycie unijnych kontrolerów, finansowanie NGO-sów nie było ani w sposób przejrzysty im przydzielane, ani rozliczane.
Parlament Europejski Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych
Parlament Europejski / pixabay

Szokujące przypadki obejmują jeden duży instytut badawczy, który został sklasyfikowany jako organizacja pozarządowa, mimo że składał się wyłącznie z przedstawicieli rządu, podczas gdy inna organizacja pozarządowa realizowała interesy komercyjne

– powiedziała reporterom Laima Andrikienė, litewska polityk i eurodeputowana, kierująca dochodzeniem w sprawie nadużyć.

Ponad 7 miliardów euro dofinansowania z UE przyznano organizacjom pozarządowym w latach 2021–2023, w tym na takie programy jak finansowanie rozwoju regionalnego, co stanowi łącznie około 4 proc. budżetu

– dodała.

Jednak, jak powiedziała, nawet to „należy traktować z przymrużeniem oka”, ponieważ „nie ma wiarygodnego wykazu pieniędzy UE wypłacanych organizacjom pozarządowym".

Wykryto szokujące nadużycia w zakresie finansowania przez UE organizacji pozarządowych

Jak ujawniono, Unia Europejska przekazuje każdego roku miliardy euro organizacjom pozarządowym bez odpowiedniego monitorowania, w jaki sposób są one wydawane, ani czy faktycznie środki są kierowane do organizacji tego typu.

Taka jest główna konkluzja raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który ma dalej badać, w jaki sposób organizacje non-profit wykorzystują pieniądze z dotacji UE. 

Sprawozdanie stwierdza, że cały proces finansowania organizacji pozarządowych nie jest przejrzysty i wzywa do reform w sposobie zarówno przyznawania dotacji, jak również nadzorowania ich wydawania.

Obraz finansowania UE organizacji pozarządowych pozostaje niejasny, ponieważ informacje na temat finansowania UE – w tym lobbingu – nie są ani wiarygodne, ani przejrzyste 

– powiedziała Laima Andrikienė.

UE "straci reputację"

– Komisja nie ujawniła należycie niektórych finansowanych przez UE działań orzeczniczych, takich jak lobbing, ani nie ma aktywnych kontroli, czy finansowane przez UE organizacje pozarządowe szanują wartości UE – powiedziała podczas konferencji prasowej Anrikiene, dodając, że te „niedociągnięcia narażają UE na ryzyko utraty reputacji”.

Jak obawiają się prounijne media, krytyka dostarczy amunicji konserwatywnym posłom w Parlamencie Europejskim, którzy chcą zmienić sposób, w jaki pieniądze UE są rozdzielane na organizacje pozarządowe, twierdząc, że brakuje mu przejrzystości i jest często wykorzystywany do lobbowania instytucji UE, które to podejrzenia znalazły faktyczne odzwierciedlenie w raporcie.

Jak to się ma do unijnych wartości?

Jak zauważa portal Politico, pozostają otwarte pytania, czy organizacje pozarządowe wykorzystują publiczne pieniądze, aby wpływać na kształtowanie polityki UE? A jeśli tak, to jak to się ma do wartości, do których dąży wspólnota? 

Od czasu, gdy w maju 2024 r. organ wykonawczy UE dokonał przeglądu wytycznych dotyczących finansowania, organizacje pozarządowe i ich postępowi sojusznicy polityczni oskarżyli polityków centroprawicowych o stosowanie autorytarnych taktyk w celu tłumienia niepożądanych głosów – informuje Euractive.

Głównym zarzutem konserwatystów było to, że biurokraci nadużywali organizacji pozarządowych, aby przełamać barierę między władzą wykonawczą a ustawodawczą za pośrednictwem tajnych kontraktów przyznawanych grupom ekologicznym w ramach programu LIFE.

W nowym raporcie audytorzy stwierdzili, że znaleźli dowody nadużyć, ale nie stwierdzili problemu strukturalnego.

Problem z "zaokrągleniem"

Europoseł Zielonych Daniel Freund przyznał, że audytorzy „mają prawo narzekać na brak przejrzystości w przyznawaniu funduszy UE”, ale w jego opinii „ten problem nie dotyczy wyłącznie organizacji pozarządowych” i zamiast „walczyć z tym, jadąc na plecach organizacji pozarządowych”, wezwał do zakończenia wobec nich polityki „ogólnej podejrzliwości”. 

Wcześniej organizacje pozarządowe argumentowały, że ich finansowanie jest znikome, a 15 milionów euro rocznie dla grup ekologicznych z programu LIFE to błąd wynikający z "zaokrąglenia w budżecie".

Unijni audytorzy odsłaniają „szokujące nadużycia w finansowaniu NGO – organizacji pozarządowych”. Otrzymały one aż 7 mld € w latach 2021–2023, ale temu finansowaniu brakuje zarówno przejrzystości jak i odpowiedzialności

– skomentował sytuację w mediach społecznościowych Jacek Saryusz-Wolski.

 

 

 

 

 

 

.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe