Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej

Od 1 września 2025 roku mieszkańców Krakowa czekają zmiany w opłatach za odbiór odpadów komunalnych. Rada Miasta zdecydowała o podwyżce – nowa stawka wyniesie 35 zł miesięcznie za osobę w gospodarstwie domowym segregującym śmieci.

Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem

Jeżeli będzie potrzeba służenia Rzeczypospolitej poprzez podjęcie po raz kolejny konkretnych zadań w postaci pełnienia jakiejś funkcji, to na pewno je podejmę – mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Andrzej Duda. I wskazuje na funkcję "premiera łączącego nowe porozumienie koalicyjne".

Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

REKLAMA

Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe