Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe