Watykan: Nowe informacje ws. konklawe

Przysięga na zachowanie tajemnicy konklawe
Jak zapowiedział Urząd Celebracji Liturgicznych, w poniedziałek (5 maja) przysięgę na zachowanie tajemnicy konklawe złożą wszystkie osoby zaangażowane w jego przygotowanie i organizację. Będą wśród nich m.in.: sekretarz Kolegium Kardynalskiego, mistrz ceremonii liturgicznych, personel medyczny, obsługa wind w Pałacu Apostolskim, pracownicy stołówki i osoby odpowiedzialne za sprzątanie pomieszczeń, kwiaciarze i ekipa techniczna, kierowcy, a także funkcjonariusze służb porządkowych.
Przed inauguracją konklawe, 7 maja o godz. 10, w bazylice Świętego Piotra rozpocznie się msza Pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru 267. papieża. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re.
Następnie o godz. 16.30 rozpocznie się obrzęd wejścia kardynałów w procesji na konklawe – z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej. Uczestnicy konklawe złożą przysięgę na dochowanie jego tajemnicy i wysłuchają rozważań na temat znaczenia wyboru papieża. Gdy drzwi zostaną zamknięte, jeszcze tego dnia odbędzie się pierwsze głosowanie.
- Porażka Bodnara. Jest opinia TSUE w sprawie statusu sędziów
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Nie żyje lekarz zaatakowany przez nożownika w Krakowie
- Przyjrzeliśmy się siedzibie fundacji "Twój głos jest ważny". Doszło do dziwnej sytuacji
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "A niby kogo oni udają?". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Nowa oferta Warner Bros. Discovery. Co to oznacza dla TVN?
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Potężny wzrost PiS w sondażu poparcia partii politycznych CBOS
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Głosowania
W kolejnych dniach będą dwa głosowania rano i dwa po południu.
Kardynałowie-elektorzy, a więc ci w wieku poniżej 80 lat, pochodzą z 71 krajów: 17 państw Afryki, 15 Ameryki Północnej i Południowej, 18 europejskich, 17 azjatyckich i czterech z Oceanii.
Spośród 133 uczestników konklawe 51 pochodzi z Europy, 16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej, 23 z Azji, 18 z Afryki i 4 z Oceanii.
Z Polski będzie czterech kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
Pierwszy raz w historii
Jak odnotowały watykańskie media, po raz pierwszy w historii udział w wyborze papieża wezmą kardynałowie z następujących 12 krajów: Haiti, Wysp Zielonego Przylądka, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu Południowego, Papui-Nowej Gwinei, Malezji, Timoru Wschodniego, Singapuru, Paragwaju, Szwecji, Luksemburga i Serbii.
Najmłodszym elektorem jest 45-letni greckokatolicki kardynał z Ukrainy Mykoła Byczok, pełniący posługę w Australii, a najstarszym – 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. 79 lat ma również kardynał Stanisław Ryłko.
Ponadto w danych statystycznych odnotowano, że najwięcej kardynałów urodziło się w 1947 r.
Weteranami wyboru papieża będą purpuraci mianowani przez Jana Pawła II, wśród nich Philippe Barbarin z Francji, Josip Bozanić z Chorwacji i Peter Turkson z Ghany. 22 kardynałów to nominaci Benedykta XVI, w tym Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)