Szczytno: Masowe zatrucie w Akademii Policji. Nowe informacje

Co musisz wiedzieć
- Już w czwartek blisko stu studentów i słuchaczy zgłosiło dolegliwości
- Nikomu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo
- Zostały wdrożone wszystkie procedury dotyczące zabezpieczenia i udzielenia wsparcia zdrowotnego
"Dziś otrzymaliśmy informacje z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, że pobrane próbki z pomieszczeń kuchni nie wykazały obecności norowirusa. Na Uczelni przebywają obecnie 144 osoby, z czego 25 objawowych. Te osoby, zgodnie z zaleceniami Sanepidu, zostały objęte 48-godzinną kwarantanną, pozostając w swoich pokojach"
- przekazała w komunikacie prasowym Akademia Policji w Szczytnie.
Jednocześnie dodano, że przez noc nie odnotowano nowych przypadków zachorowań. Decyzją władz uczelni, w dniach 10-11 maja zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formule online.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał komunikat
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat
- Jedno z ugrupowań z katastrofalnym wynikiem. Najnowszy sondaż
- "Będziemy bardzo tęsknić". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- Tajne negocjacje Niemiec z Rosją. Nowa niemiecka minister zapowiada budowę elektrowni gazowych
- W warszawskiej podstawówce chcieli zdejmować godło Polski. Poseł PiS podjął interwencję
- Ulicami Warszawy idzie Narodowy Marsz Przeciw Imigracji
- Morderstwo na kampusie UW. Policja udostępniła nagranie
- Wpadka w radiowej Trójce. Prowadząca "wsypała" ABW ws. Karola Nawrockiego?
- Groźna substancja w popularnym produkcie. GIS wydał ostrzeżenie
- Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat
Szczytno: masowe zatrucie w Akademii Policji. Nowe informacje
Jak podawała policyjna uczelnia, od czwartkowego popołudnia blisko stu studentów i słuchaczy zgłosiło dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dziesięć osób trafiło na SOR szpitala powiatowego w Szczytnie, pozostałym udzielono pomocy medycznej na miejscu.
W tym czasie na terenie uczelni przebywało ok. tysiąca studentów i słuchaczy. Z powodu zachorowań zajęcia w akademii zostały zawieszone od piątku do niedzieli włącznie. Podjęto też działania profilaktyczne, polegające m.in. na dezynfekcji pomieszczeń.
Odkryto przyczynę zatrucia
Na podstawie badań próbek pobranych od osób z objawami ustalono, że przyczyną dolegliwości był norowirus. Służby sanitarne w dalszym ciągu ustalają źródło zakażenia; trwają badania żywności i wody.
Rzecznik prasowy Akademii Policji w Szczytnie nadkom. Krzysztof Wasyńczuk przekazał w sobotę, że sytuacja została opanowana.
Przez noc nie odnotowaliśmy żadnych nowych przypadków. Na terenie uczelni zostały 144 osoby, w tym 25 objawowych, które zgodnie z zaleceniami sanepidu są objęte 48-godzinną kwarantanną. Te osoby pozostają w swoich pokojach
- powiedział.
Wdrożono procedury
Poinformował, że pozostali słuchacze i studenci opuścili w piątek mury akademii. Jak zaznaczył, udzielono im przed tym instruktażu, żeby zachowywali dystans i postępowali zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Dodał, że również 10 osób, które zgłosiły się na SOR, sukcesywnie opuszczały szpital i obecnie nikt nie jest hospitalizowany.
Według nadkom. Wasyńczuka są już znane wyniki badań dwóch próbek, które zostały pobrane z powierzchni w pomieszczeniach kuchni.
Są ujemne, czyli na blatach czy innych urządzeniach kuchennych nie stwierdzono norowirusa
- wyjaśnił.
Władze uczelni planują, że zajęcia stacjonarne zostaną wznowione w poniedziałek przed południem.
To kolejny tego typu przypadek
Przed miesiącem do zbiorowego zatrucia pokarmowego wywołanego salmonellą doszło w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Objawy miały wówczas 153 osoby, 83 z nich trafiły do szpitali. Służbom sanitarnym nie udało się wówczas ustalić źródła zakażenia.
Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Radosława Króla, zdarzenia w Akademii Policji w Szczytnie nie można wiązać z sytuacją, która miała miejsce w Kętrzynie.
"Dlatego, że jest to całkowicie inna historia, inna sytuacja"
– stwierdził wojewoda.
Jak oceniał po piątkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego, najważniejsze, że nikomu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo i zostały wdrożone wszystkie procedury dotyczące zabezpieczenia i udzielenia wsparcia zdrowotnego.
Czym są norowirusy
Norowirusy, NoV to grupa wirusów ssRNA z rodziny kaliciwirusów (Caliciviridae). NoV może być przyczyną wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego. W Wielkiej Brytanii stosowane jest określenie winter vomiting disease (zimowa choroba żołądka), ponieważ największa liczba infekcji zdarza się zimą. Do zakażenia może jednak dojść o dowolnej porze roku.