Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze

W najważniejszym niemieckim think tanku Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie, który doradza niemieckiemu rządowi, ukazał się bardzo ważny dla Polski i jej bezpieczeństwa tekst na temat znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa dla Niemiec.
Friedrich Merz Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze
Friedrich Merz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Co musisz wiedzieć?

  • Polska jest w zakresie bezpieczeństwa silnie związana z USA
  • To od lat nie podoba się Niemcom
  • Niemcy planują zerwać więzi łączące Polskę z USA i zastąpić Stany Zjednoczone w zakresie partnerstwa strategicznego, choć dysponują armią słabszą od polskiej

 

Autorem tego tekstu dr Kai-Olaf Lang, który jest ekspertem w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerzenia UE, integracji europejskiej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnich i Międzynarodowych (BIOst) w Kolonii.

Tekst ten szybko trafił jako sugestywne streszczenie do polskich mediów, aby oddziaływać na polską opinię publiczną. Tym bardziej należy go analizować w trzeźwy, racjonalny i krytyczny sposób, aby nie ulegać celowej manipulacji.

 

Polska ma zmienić sojusze - to niemiecki priorytet

Przez długie lata Niemcy nie miały większego wpływu na polską politykę bezpieczeństwa. Tradycyjnie Polska obronność opierała się na współpracy z USA w ramach NATO. Niemcy mają teraz nadzieję, że to się zmieni. Już w pierwszym zdaniu Lang zaznacza, o co Niemcom chodzi: — Wraz z administracją Donalda Trumpa skończyła się era transatlantyckiej pewności dla polskiej polityki bezpieczeństwa. - Ten wstęp pokazuje jak Niemcy usiłują suflować Polsce, że jej silne więzi z USA w zakresie obronności są jednostronne i Polska powinna się skierować ku współpracy z Niemcami.

Lang w swoim artykule najpierw tłumaczy jak głęboko Polska jest związana w wymiarze wojskowym z USA. Chodzi tu głównie o obecność 10 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce oraz miliardowe zakupy wyposażenia i broni w USA. W następnym kroku ekspert pisze o amerykańskiej energetyce i technologiach, które Polska wybrała dla siebie. Po zakończeniu tego akapitu następuje właściwy chwyt socjotechniczny mający na celu wbicie klina w dobre relacje polsko - amerykańskie.

— Ogólnie rzecz biorąc, we współpracy polsko-amerykańskiej zawsze istniała duża asymetria – Polska zawsze musiała ustępować Waszyngtonowi w konfliktach. W przeszłości, gdy dostawca usług Uber miał zostać objęty regulacjami lub w Polsce miały zostać wprowadzone podatki cyfrowe, wystarczyły interwencje ambasady USA, aby powstrzymać takie żądania.

- podszeptuje niemiecki think tank.

 

Jak wkręcić Polaków w zależności?

Niemcy pracują nad utrudnieniem polskich relacji transatlantyckich, aby zastąpić Amerykanów w naszym regionie Europy i ukrócić samodzielną politykę obronną Polski. Aby to osiągnąć, Niemcy będą się starały zastosować dobrze sprawdzone mechanizmy ingerencji, które sprawdziły się już w sektorze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa publicznego w regionie przygranicznym.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie wspólnych instytucji lub organów, aby zidentyfikować polskich decydentów i wpłynąć na ich myślenie. Mowa jest tu już o powstaniu polsko - niemieckiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony na szczeblu ministerialnym. Tym samym Niemcy chcą mieć wpływ na strategiczne decyzje w Polsce.

W celu wypchnięcia amerykańsko - polskiej myśli strategicznej ma także powstać grupa robocza Wysokiego Szczebla do obrony wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

— Mogłaby ona analizować zachodzące zmiany w sytuacji bezpieczeństwa i relacjach transatlantyckich oraz omawiać ewentualne wymagania, np. w wyniku redukcji obecności wojskowej USA w Europie.

- pisze dr Lang.

 

Budowa powiązań

Z drugiej strony niemiecka oferta będzie kusić Polskę wspólnymi programami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi z Ukrainą w przemyśle obronnym, np. trójstronne konsorcjum dronów. Tu należy spodziewać się użycia konkretnych finansowych środków, do pozyskania Polaków.

Szczególnie typowe i już wielokrotnie zastosowane działanie Niemiec to ingerencję w struktury polskie poprzez lokalne powiązania na skorumpowanym, słabym instytucjonalnie i mentalnie polskim Zachodzie. W planach jest "Regionalne Forum Polityki Bezpieczeństwa" z naciskiem na ochronę ludności.

— Kraje związkowe, województwa i gminy, ale także agencje rządowe, dyskutowałyby w nim o regionalnym wymiarze polityki odporności i bezpieczeństwa oraz wymieniały się doświadczeniami.

- To jest szczególnie niebezpieczne działanie dla Polski, bo Niemcy posiadają tu już personel i kontakty po stronie polskiej w strukturach służb i administracji z kontekstu wydaleń migrantów z Niemiec do Polski, który byłby gotowy do przejęcia następnych sektorów.

Kluczem i jednocześnie finalnym zapisem niemieckich celów przejęcia polskiego bezpieczeństwa będzie wznowienie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z 1991 roku, które planowane jest przez nowy niemiecki rząd na 2026 rok. Traktat ten ma już oficjalnie ogłosić polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa wraz z jego zakotwiczeniem w prawie europejskim. Niemcom zależy w tym kontekście na wpisaniu dwustronnej klauzuli solidarności i wymogu jednolitego oraz spójnego bezpieczeństwa w Europie, którym Niemcy zamierzają kierować.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Tajne laboratorium na terenie Niemiec? Niemcy zaniepokojeni tylko u nas
Tajne laboratorium na terenie Niemiec? Niemcy zaniepokojeni

W Weilerbach, w pobliżu amerykańskiej bazy wojskowej Ramstein, od 2023 roku budowany jest największy amerykański szpital wojskowy poza USA, którego zakończenie planowane jest na koniec 2027 roku. Składa się z 4 680 sal, 120 gabinetów zabiegowych i dziewięciu sal operacyjnych, a jego koszt wynosi ponad miliard euro, z czego Niemcy zapłacą 151 milionów euro za planowanie i nadzór budowlany. Niemcy przewidują, że w nowym szpitalu powstanie 2800 nowych miejsc pracy.

Jest decyzja Grecji ws. ekstradycji podejrzanego o brutalne zabójstwo 16-letniej Mai z Mławy z ostatniej chwili
Jest decyzja Grecji ws. ekstradycji podejrzanego o brutalne zabójstwo 16-letniej Mai z Mławy

Sąd odwoławczy w Salonikach w środę wydał zgodę na ekstradycję do Polski 17-letniego Bartłomieja G., który jest podejrzany o brutalne zabicie 23 kwietnia w Mławie 16-letniej Mai - poinformował grecki portal Kathimerini.

Polityk Koalicji 13 grudnia zakłócał debatę w Końskich Wiadomości
Polityk Koalicji 13 grudnia zakłócał debatę w Końskich

Polityk Koalicji 13 grudnia Witold Zembaczyński miał zakłócać debatę w Końskich organizowaną przez Telewizję Republika.

Co Trzaskowski obiecał Brukseli za plecami Polaków tylko u nas
Co Trzaskowski obiecał Brukseli za plecami Polaków

Kandydat Koalicji Obywatelskiej założył piękną maskę - w kampanii wyborczej stara się uchodzić za polityka umiarkowanego, racjonalnego, a nawet sceptycznego wobec Zielonego Ładu. Ostatnio w debacie zaprzeczył nawet, że „nie ma Europejskiego Zielonego Ładu”, co zostało uznane (nie dziwne) za kłamstwo przez Demagoga. A jaka jest ponura i ukrywana rzeczywistość?

Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat Wiadomości
Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat

Mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie od 29 do 30 maja i od 3 do 5 czerwca 2025 r. nastąpią wyłączenia.

Marco Rubio: Cudzoziemcy odpowiedzialni za cenzurę wolności słowa nie wjadą do USA z ostatniej chwili
Marco Rubio: Cudzoziemcy odpowiedzialni za cenzurę wolności słowa nie wjadą do USA

Marco Rubio ogłosił nowe przepisy wizowe skierowane przeciwko "zagranicznym urzędnikom ograniczającym prawa Amerykanów". Wynika z nich, że urzędnicy, jak napisał sekretarz stanu, "współwinni cenzurowania wolności słowa" mają zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Rafał Trzaskowski nie przybył na debatę w Końskich. Jest reakcja Karola Nawrockiego Wiadomości
Rafał Trzaskowski nie przybył na debatę w Końskich. Jest reakcja Karola Nawrockiego

Rafał Trzaskowski nie przybył na debatę prezydencką do Końskich organizowanej przez m.in. Telewizję Republika. Na debacie pojawił się z kolei inny z kandydatów Karol Nawrocki.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Jest komunikat niemieckich służb Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Jest komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby podały, że doszło do zatrzymania kolejnej grupy nielegalnych imigrantów, którzy do Niemiec dostali się szlakiem białoruskim.

Mieszkańcy nie mogli wejść na sesję Rady Warszawy. Bąkiewicz: Buta, arogancja i policyjny kordon z ostatniej chwili
Mieszkańcy nie mogli wejść na sesję Rady Warszawy. Bąkiewicz: "Buta, arogancja i policyjny kordon"

Mieszkańcy Warszawy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy. - Ekipa Trzaskowskiego nie wpuściła mieszkańców [na sesję], od razu po jej rozpoczęciu złożyli wniosek o jej zerwanie - napisał na portalu X, poseł Sebastian Kaleta. 

Kreml: Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie drugiej rundy rozmów. Padła data Wiadomości
Kreml: Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie drugiej rundy rozmów. Padła data

Rosja zaproponowała Ukrainie drugą turę rozmów pokojowych 2 czerwca w Stambule. Kreml jest też gotowy do przedstawienia z warunkami porozumienia.

REKLAMA

Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze

W najważniejszym niemieckim think tanku Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie, który doradza niemieckiemu rządowi, ukazał się bardzo ważny dla Polski i jej bezpieczeństwa tekst na temat znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa dla Niemiec.
Friedrich Merz Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze
Friedrich Merz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Co musisz wiedzieć?

  • Polska jest w zakresie bezpieczeństwa silnie związana z USA
  • To od lat nie podoba się Niemcom
  • Niemcy planują zerwać więzi łączące Polskę z USA i zastąpić Stany Zjednoczone w zakresie partnerstwa strategicznego, choć dysponują armią słabszą od polskiej

 

Autorem tego tekstu dr Kai-Olaf Lang, który jest ekspertem w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerzenia UE, integracji europejskiej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnich i Międzynarodowych (BIOst) w Kolonii.

Tekst ten szybko trafił jako sugestywne streszczenie do polskich mediów, aby oddziaływać na polską opinię publiczną. Tym bardziej należy go analizować w trzeźwy, racjonalny i krytyczny sposób, aby nie ulegać celowej manipulacji.

 

Polska ma zmienić sojusze - to niemiecki priorytet

Przez długie lata Niemcy nie miały większego wpływu na polską politykę bezpieczeństwa. Tradycyjnie Polska obronność opierała się na współpracy z USA w ramach NATO. Niemcy mają teraz nadzieję, że to się zmieni. Już w pierwszym zdaniu Lang zaznacza, o co Niemcom chodzi: — Wraz z administracją Donalda Trumpa skończyła się era transatlantyckiej pewności dla polskiej polityki bezpieczeństwa. - Ten wstęp pokazuje jak Niemcy usiłują suflować Polsce, że jej silne więzi z USA w zakresie obronności są jednostronne i Polska powinna się skierować ku współpracy z Niemcami.

Lang w swoim artykule najpierw tłumaczy jak głęboko Polska jest związana w wymiarze wojskowym z USA. Chodzi tu głównie o obecność 10 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce oraz miliardowe zakupy wyposażenia i broni w USA. W następnym kroku ekspert pisze o amerykańskiej energetyce i technologiach, które Polska wybrała dla siebie. Po zakończeniu tego akapitu następuje właściwy chwyt socjotechniczny mający na celu wbicie klina w dobre relacje polsko - amerykańskie.

— Ogólnie rzecz biorąc, we współpracy polsko-amerykańskiej zawsze istniała duża asymetria – Polska zawsze musiała ustępować Waszyngtonowi w konfliktach. W przeszłości, gdy dostawca usług Uber miał zostać objęty regulacjami lub w Polsce miały zostać wprowadzone podatki cyfrowe, wystarczyły interwencje ambasady USA, aby powstrzymać takie żądania.

- podszeptuje niemiecki think tank.

 

Jak wkręcić Polaków w zależności?

Niemcy pracują nad utrudnieniem polskich relacji transatlantyckich, aby zastąpić Amerykanów w naszym regionie Europy i ukrócić samodzielną politykę obronną Polski. Aby to osiągnąć, Niemcy będą się starały zastosować dobrze sprawdzone mechanizmy ingerencji, które sprawdziły się już w sektorze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa publicznego w regionie przygranicznym.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie wspólnych instytucji lub organów, aby zidentyfikować polskich decydentów i wpłynąć na ich myślenie. Mowa jest tu już o powstaniu polsko - niemieckiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony na szczeblu ministerialnym. Tym samym Niemcy chcą mieć wpływ na strategiczne decyzje w Polsce.

W celu wypchnięcia amerykańsko - polskiej myśli strategicznej ma także powstać grupa robocza Wysokiego Szczebla do obrony wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

— Mogłaby ona analizować zachodzące zmiany w sytuacji bezpieczeństwa i relacjach transatlantyckich oraz omawiać ewentualne wymagania, np. w wyniku redukcji obecności wojskowej USA w Europie.

- pisze dr Lang.

 

Budowa powiązań

Z drugiej strony niemiecka oferta będzie kusić Polskę wspólnymi programami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi z Ukrainą w przemyśle obronnym, np. trójstronne konsorcjum dronów. Tu należy spodziewać się użycia konkretnych finansowych środków, do pozyskania Polaków.

Szczególnie typowe i już wielokrotnie zastosowane działanie Niemiec to ingerencję w struktury polskie poprzez lokalne powiązania na skorumpowanym, słabym instytucjonalnie i mentalnie polskim Zachodzie. W planach jest "Regionalne Forum Polityki Bezpieczeństwa" z naciskiem na ochronę ludności.

— Kraje związkowe, województwa i gminy, ale także agencje rządowe, dyskutowałyby w nim o regionalnym wymiarze polityki odporności i bezpieczeństwa oraz wymieniały się doświadczeniami.

- To jest szczególnie niebezpieczne działanie dla Polski, bo Niemcy posiadają tu już personel i kontakty po stronie polskiej w strukturach służb i administracji z kontekstu wydaleń migrantów z Niemiec do Polski, który byłby gotowy do przejęcia następnych sektorów.

Kluczem i jednocześnie finalnym zapisem niemieckich celów przejęcia polskiego bezpieczeństwa będzie wznowienie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z 1991 roku, które planowane jest przez nowy niemiecki rząd na 2026 rok. Traktat ten ma już oficjalnie ogłosić polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa wraz z jego zakotwiczeniem w prawie europejskim. Niemcom zależy w tym kontekście na wpisaniu dwustronnej klauzuli solidarności i wymogu jednolitego oraz spójnego bezpieczeństwa w Europie, którym Niemcy zamierzają kierować.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe