Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze

W najważniejszym niemieckim think tanku Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie, który doradza niemieckiemu rządowi, ukazał się bardzo ważny dla Polski i jej bezpieczeństwa tekst na temat znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa dla Niemiec.
Friedrich Merz Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze
Friedrich Merz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Co musisz wiedzieć?

  • Polska jest w zakresie bezpieczeństwa silnie związana z USA
  • To od lat nie podoba się Niemcom
  • Niemcy planują zerwać więzi łączące Polskę z USA i zastąpić Stany Zjednoczone w zakresie partnerstwa strategicznego, choć dysponują armią słabszą od polskiej

 

Autorem tego tekstu dr Kai-Olaf Lang, który jest ekspertem w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerzenia UE, integracji europejskiej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnich i Międzynarodowych (BIOst) w Kolonii.

Tekst ten szybko trafił jako sugestywne streszczenie do polskich mediów, aby oddziaływać na polską opinię publiczną. Tym bardziej należy go analizować w trzeźwy, racjonalny i krytyczny sposób, aby nie ulegać celowej manipulacji.

 

Polska ma zmienić sojusze - to niemiecki priorytet

Przez długie lata Niemcy nie miały większego wpływu na polską politykę bezpieczeństwa. Tradycyjnie Polska obronność opierała się na współpracy z USA w ramach NATO. Niemcy mają teraz nadzieję, że to się zmieni. Już w pierwszym zdaniu Lang zaznacza, o co Niemcom chodzi: — Wraz z administracją Donalda Trumpa skończyła się era transatlantyckiej pewności dla polskiej polityki bezpieczeństwa. - Ten wstęp pokazuje jak Niemcy usiłują suflować Polsce, że jej silne więzi z USA w zakresie obronności są jednostronne i Polska powinna się skierować ku współpracy z Niemcami.

Lang w swoim artykule najpierw tłumaczy jak głęboko Polska jest związana w wymiarze wojskowym z USA. Chodzi tu głównie o obecność 10 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce oraz miliardowe zakupy wyposażenia i broni w USA. W następnym kroku ekspert pisze o amerykańskiej energetyce i technologiach, które Polska wybrała dla siebie. Po zakończeniu tego akapitu następuje właściwy chwyt socjotechniczny mający na celu wbicie klina w dobre relacje polsko - amerykańskie.

— Ogólnie rzecz biorąc, we współpracy polsko-amerykańskiej zawsze istniała duża asymetria – Polska zawsze musiała ustępować Waszyngtonowi w konfliktach. W przeszłości, gdy dostawca usług Uber miał zostać objęty regulacjami lub w Polsce miały zostać wprowadzone podatki cyfrowe, wystarczyły interwencje ambasady USA, aby powstrzymać takie żądania.

- podszeptuje niemiecki think tank.

 

Jak wkręcić Polaków w zależności?

Niemcy pracują nad utrudnieniem polskich relacji transatlantyckich, aby zastąpić Amerykanów w naszym regionie Europy i ukrócić samodzielną politykę obronną Polski. Aby to osiągnąć, Niemcy będą się starały zastosować dobrze sprawdzone mechanizmy ingerencji, które sprawdziły się już w sektorze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa publicznego w regionie przygranicznym.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie wspólnych instytucji lub organów, aby zidentyfikować polskich decydentów i wpłynąć na ich myślenie. Mowa jest tu już o powstaniu polsko - niemieckiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony na szczeblu ministerialnym. Tym samym Niemcy chcą mieć wpływ na strategiczne decyzje w Polsce.

W celu wypchnięcia amerykańsko - polskiej myśli strategicznej ma także powstać grupa robocza Wysokiego Szczebla do obrony wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

— Mogłaby ona analizować zachodzące zmiany w sytuacji bezpieczeństwa i relacjach transatlantyckich oraz omawiać ewentualne wymagania, np. w wyniku redukcji obecności wojskowej USA w Europie.

- pisze dr Lang.

 

Budowa powiązań

Z drugiej strony niemiecka oferta będzie kusić Polskę wspólnymi programami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi z Ukrainą w przemyśle obronnym, np. trójstronne konsorcjum dronów. Tu należy spodziewać się użycia konkretnych finansowych środków, do pozyskania Polaków.

Szczególnie typowe i już wielokrotnie zastosowane działanie Niemiec to ingerencję w struktury polskie poprzez lokalne powiązania na skorumpowanym, słabym instytucjonalnie i mentalnie polskim Zachodzie. W planach jest "Regionalne Forum Polityki Bezpieczeństwa" z naciskiem na ochronę ludności.

— Kraje związkowe, województwa i gminy, ale także agencje rządowe, dyskutowałyby w nim o regionalnym wymiarze polityki odporności i bezpieczeństwa oraz wymieniały się doświadczeniami.

- To jest szczególnie niebezpieczne działanie dla Polski, bo Niemcy posiadają tu już personel i kontakty po stronie polskiej w strukturach służb i administracji z kontekstu wydaleń migrantów z Niemiec do Polski, który byłby gotowy do przejęcia następnych sektorów.

Kluczem i jednocześnie finalnym zapisem niemieckich celów przejęcia polskiego bezpieczeństwa będzie wznowienie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z 1991 roku, które planowane jest przez nowy niemiecki rząd na 2026 rok. Traktat ten ma już oficjalnie ogłosić polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa wraz z jego zakotwiczeniem w prawie europejskim. Niemcom zależy w tym kontekście na wpisaniu dwustronnej klauzuli solidarności i wymogu jednolitego oraz spójnego bezpieczeństwa w Europie, którym Niemcy zamierzają kierować.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie  za krzywdy pilne
Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie "za krzywdy"

Sąd orzekł wypłatę odszkodowania dla grupy Afgańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską i zostali zatrzymani oraz zawróceni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Sąd uznał, że ich zatrzymanie było niezasadne, dlatego każdemu z nich przyznał po 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle” Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle”

Jan Urban został oficjalnie ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Zastąpił Michała Probierza, który pożegnał się z kadrą po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata i napięciach wewnątrz zespołu.

Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: Trzeba podążać z duchem czasów Wiadomości
Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: "Trzeba podążać z duchem czasów"

We wrześniu do Sejmu trafi projekt ustawy dotyczący depenalizacji marihuany – informuje RMF FM. Dokument jest już gotowy, a obecnie trwają rozmowy w klubach parlamentarnych w celu zdobycia większości głosów. Projekt został przygotowany przez parlamentarny zespół, na którego czele stoją Klaudia Jachira (KO) i Ryszard Petru (Polska 2050).

Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa z ostatniej chwili
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa

Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie ponownie ruszył w czwartek proces odwoławczy w sprawie śmierci 16-letniego Eryka w Zamościu. Powodem były wątpliwości odnośnie składu sędziowskiego. Główny oskarżony został wcześniej skazany na 12 lat więzienia. Prawomocny wyrok ma zapaść jeszcze w lipcu.

Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych z ostatniej chwili
Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych

Jak poinformował portal Defence24 Polska po raz pierwszy w swoim sprawozdaniu, składanym do Rejestru Broni Konwencjonalnej ONZ, nie umieściła danych dotyczących importu podstawowej broni. 

Kosiniak-Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: „Murem za żołnierzami” Wiadomości
Kosiniak-Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: „Murem za żołnierzami”

– Atak na żołnierza, na granicę, jest atakiem na Polskę – podkreślił wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Słowa te padły w czwartek w Krakowie podczas uroczystości, w której pułkownik Piotr Bieniek objął dowództwo nad 6. Brygadą Powietrznodesantową.

GIF wycofuje serię popularnego leku przeciwwirusowego Wiadomości
GIF wycofuje serię popularnego leku przeciwwirusowego

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu leku Inuprin Forte. Decyzja dotyczy całego kraju i aż 39 serii syropu przeciwwirusowego, który może nie spełniać norm jakości. Pacjentów ostrzega się, by nie przyjmowali leku bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie pilne
Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie

W Las Palmas de Gran Canaria doszło do dramatycznego zdarzenia, które wstrząsnęło opinią publiczną. 17-letnia dziewczyna padła ofiarą brutalnej napaści – została oblana łatwopalną substancją i podpalona. Według lokalnych mediów podejrzanym jest 20-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego.

Katolicki kościół w Gazie ostrzelany przez izraelskie czołgi. Kard. Pizzaballa: Nie jesteśmy pewni, czy to był błąd z ostatniej chwili
Katolicki kościół w Gazie ostrzelany przez izraelskie czołgi. Kard. Pizzaballa: Nie jesteśmy pewni, czy to był błąd

Katolicka parafia pw. Świętej Rodziny w Gazie padła ofiarą ataku sił zbrojnych Izraela. Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, w tym dwie ciężko. Kardynał Pierbattista Pizzaballa, który poinformował o tym włoską agencję katolicką SIR, powiedział: „Na pewno wiemy, że to był czołg, jak twierdzą Siły Obronne Izraela, przez pomyłkę, ale nie mamy co do tego pewności". 

Komunikat dla mieszkańców Białegostoku Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Białegostoku

Blisko 20 zespołów folkowych i folklorystycznych z całego świata wystąpi podczas 17. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur, która rozpoczyna się w czwartek wieczorem w Białymstoku. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

REKLAMA

Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze

W najważniejszym niemieckim think tanku Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w Berlinie, który doradza niemieckiemu rządowi, ukazał się bardzo ważny dla Polski i jej bezpieczeństwa tekst na temat znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa dla Niemiec.
Friedrich Merz Niemcy chcą wbić klin pomiędzy Polskę a USA. Polska ma zmienić sojusze
Friedrich Merz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

Co musisz wiedzieć?

  • Polska jest w zakresie bezpieczeństwa silnie związana z USA
  • To od lat nie podoba się Niemcom
  • Niemcy planują zerwać więzi łączące Polskę z USA i zastąpić Stany Zjednoczone w zakresie partnerstwa strategicznego, choć dysponują armią słabszą od polskiej

 

Autorem tego tekstu dr Kai-Olaf Lang, który jest ekspertem w zakresie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerzenia UE, integracji europejskiej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wcześniej pracował w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnich i Międzynarodowych (BIOst) w Kolonii.

Tekst ten szybko trafił jako sugestywne streszczenie do polskich mediów, aby oddziaływać na polską opinię publiczną. Tym bardziej należy go analizować w trzeźwy, racjonalny i krytyczny sposób, aby nie ulegać celowej manipulacji.

 

Polska ma zmienić sojusze - to niemiecki priorytet

Przez długie lata Niemcy nie miały większego wpływu na polską politykę bezpieczeństwa. Tradycyjnie Polska obronność opierała się na współpracy z USA w ramach NATO. Niemcy mają teraz nadzieję, że to się zmieni. Już w pierwszym zdaniu Lang zaznacza, o co Niemcom chodzi: — Wraz z administracją Donalda Trumpa skończyła się era transatlantyckiej pewności dla polskiej polityki bezpieczeństwa. - Ten wstęp pokazuje jak Niemcy usiłują suflować Polsce, że jej silne więzi z USA w zakresie obronności są jednostronne i Polska powinna się skierować ku współpracy z Niemcami.

Lang w swoim artykule najpierw tłumaczy jak głęboko Polska jest związana w wymiarze wojskowym z USA. Chodzi tu głównie o obecność 10 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce oraz miliardowe zakupy wyposażenia i broni w USA. W następnym kroku ekspert pisze o amerykańskiej energetyce i technologiach, które Polska wybrała dla siebie. Po zakończeniu tego akapitu następuje właściwy chwyt socjotechniczny mający na celu wbicie klina w dobre relacje polsko - amerykańskie.

— Ogólnie rzecz biorąc, we współpracy polsko-amerykańskiej zawsze istniała duża asymetria – Polska zawsze musiała ustępować Waszyngtonowi w konfliktach. W przeszłości, gdy dostawca usług Uber miał zostać objęty regulacjami lub w Polsce miały zostać wprowadzone podatki cyfrowe, wystarczyły interwencje ambasady USA, aby powstrzymać takie żądania.

- podszeptuje niemiecki think tank.

 

Jak wkręcić Polaków w zależności?

Niemcy pracują nad utrudnieniem polskich relacji transatlantyckich, aby zastąpić Amerykanów w naszym regionie Europy i ukrócić samodzielną politykę obronną Polski. Aby to osiągnąć, Niemcy będą się starały zastosować dobrze sprawdzone mechanizmy ingerencji, które sprawdziły się już w sektorze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa publicznego w regionie przygranicznym.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie wspólnych instytucji lub organów, aby zidentyfikować polskich decydentów i wpłynąć na ich myślenie. Mowa jest tu już o powstaniu polsko - niemieckiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony na szczeblu ministerialnym. Tym samym Niemcy chcą mieć wpływ na strategiczne decyzje w Polsce.

W celu wypchnięcia amerykańsko - polskiej myśli strategicznej ma także powstać grupa robocza Wysokiego Szczebla do obrony wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

— Mogłaby ona analizować zachodzące zmiany w sytuacji bezpieczeństwa i relacjach transatlantyckich oraz omawiać ewentualne wymagania, np. w wyniku redukcji obecności wojskowej USA w Europie.

- pisze dr Lang.

 

Budowa powiązań

Z drugiej strony niemiecka oferta będzie kusić Polskę wspólnymi programami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi z Ukrainą w przemyśle obronnym, np. trójstronne konsorcjum dronów. Tu należy spodziewać się użycia konkretnych finansowych środków, do pozyskania Polaków.

Szczególnie typowe i już wielokrotnie zastosowane działanie Niemiec to ingerencję w struktury polskie poprzez lokalne powiązania na skorumpowanym, słabym instytucjonalnie i mentalnie polskim Zachodzie. W planach jest "Regionalne Forum Polityki Bezpieczeństwa" z naciskiem na ochronę ludności.

— Kraje związkowe, województwa i gminy, ale także agencje rządowe, dyskutowałyby w nim o regionalnym wymiarze polityki odporności i bezpieczeństwa oraz wymieniały się doświadczeniami.

- To jest szczególnie niebezpieczne działanie dla Polski, bo Niemcy posiadają tu już personel i kontakty po stronie polskiej w strukturach służb i administracji z kontekstu wydaleń migrantów z Niemiec do Polski, który byłby gotowy do przejęcia następnych sektorów.

Kluczem i jednocześnie finalnym zapisem niemieckich celów przejęcia polskiego bezpieczeństwa będzie wznowienie Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie z 1991 roku, które planowane jest przez nowy niemiecki rząd na 2026 rok. Traktat ten ma już oficjalnie ogłosić polsko-niemieckie partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa wraz z jego zakotwiczeniem w prawie europejskim. Niemcom zależy w tym kontekście na wpisaniu dwustronnej klauzuli solidarności i wymogu jednolitego oraz spójnego bezpieczeństwa w Europie, którym Niemcy zamierzają kierować.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe