Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Dzisiaj w Piaskach mieszkańcy protestowali przeciwko budowie na terenie ich gminy farmy wiatrowej. "Wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?" - pyta Marek Wiktorzak, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.
farma wiatrowa zdj. ilustr Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych
farma wiatrowa zdj. ilustr / pixabay
 
To inicjatywa mieszkańców gminy i stowarzyszenia Wolni od Wiatraków, którzy nie chcą budowy ogromnej farmy wiatrowej.

Protestujący zgromadzili się na rondzie w ciągu drogi krajowej nr 17 przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach oraz na ul. Lubelskiej w tej miejscowości. Blokadzie drogi towarzyszył przemarsz protestujących bezpośrednio pod urząd gminy w Piaskach

Powodem sprzeciwu jest ochrona krajobrazu przed wysokimi wieżami. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że inwestycja może negatywnie wpłynąć na ceny nieruchomości oraz turystyczną atrakcyjność regionu.

 

Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Do protestujących dołączyli górnicy z kopalni w Bogdance, związkowcy Zakładów Azotowych w Puławach, a  także lokalni rolnicy oraz sadownicy. Petycję przeciwko wiatrakom podpisało blisko 2 tys. osób, którą protestujący złożyli w urzędzie gminy Piaski.

Stowarzyszenie Wolni od Wiatraków zwróciło uwagę na brak odpowiedniego informowania przez urząd gminy Piaski mieszkańców o rozpoczęciu tak dużej inwestycji OZE.

Stowarzyszenie Wolni Od Wiatraków, skupia przede wszystkim mieszkańców gminy Piaski, którzy o planach Rady Miejskiej w Piaskach w zakresie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w celu umożliwienia pobudowania na terenach miejscowości gminy Piaski do 24 elektrowni wiatrowych o wysokości aż do 290 m, dowiedzieli się dopiero po zapadnięciu uchwał intencyjnych Rady Miejskiej w Piaskach w tej sprawie z dnia 27 września 2024 r. (uchwały nr: V/26/2024 i V/27/2024)

- podkreśla Marek Wiktorzak, prawnik, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.

- Przed zapadnięciem ww. uchwał Rady Miejskiej w Piaskach nie były prowadzone przez władze gminy jakiekolwiek konsultacje z mieszkańcami czy chociażby kampanie informacyjne mające na celu przedstawienie mieszkańcom gminy planów dokonania tak radykalnej zmiany zagospodarowania przestrzennego w gminie Piaski

- wyjaśnia działacz stowarzyszenia.

 

Z mieszkańcami odbyło się spotkanie online

Jak podkreśla, dopiero po podjęciu przez Radę Miejską w Piaskach uchwały inicjującej procedurę zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniu 21 października 2024 r. władze Gminy Piaski zorganizowały dwa spotkania z mieszańcami gminy w sprawie uchwały intencyjnej, a dotyczącej realizacji elektrowni wiatrowych w gminie Piaski.

Nie były to jednak spotkania zorganizowane w celu dotarcia z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Jedno z tych spotkań odbyło się on-line (zaplanowany czas spotkania wynosił 30 minut), przy czym informacja o tym spotkaniu została przekazana na stronie internetowej gminy zaledwie kilka godzin przed jego rozpoczęciem. Były to jedyne, jak dotąd, spotkania informacyjne organizowane przez władze gminy w przedmiocie budowy elektrowni wiatrowych w gminie Piaski

  - powiedział.

Jak się dowiedzieliśmy, w naszej gminie procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zainicjował wniosek firmy z Pruszcza Gdańskiego deklarującej chęć realizacji inwestycji OZE, który wpłynął do władz gminy w dniu 4 września 2024 r., a już 27 września 2024 r. Rada Miejska w Piaskach podjęła uchwałę rozpoczynającą procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zwykli mieszkańcy nieraz czekają po kilka miesięcy czy nawet lat na to, żeby rada gminy zechciała zająć się ich wnioskiem o zmianę przeznaczenia należącego do nich terenu. Widać czarno na białym, że wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?

  - zwraca uwagę Wiktorzak. 

 

Spółka bez strony internetowej

- Według naszej najlepszej wiedzy Spółka ta nie posiada własnej strony internetowej, za pośrednictwem której możliwe byłoby pozyskanie jakichkolwiek bliższych informacji na jej temat, w szczególności w zakresie zrealizowanych przez nią inwestycji wiatrakowych, bądź jakiekolwiek innych.

- wyjaśnia.

- Z wypowiedzi przedstawicieli władz Gminy wynika, że posadowienie na terenie gminy do 24 elektrowni wiatrowych pozytywnie wpłynie na budżet Gminy. Bagatelizowany jest natomiast fakt, że to mieszkańcy Gminy będą musieli zmierzyć się ostatecznie ze spadkiem wartości nieruchomości oraz będą odczuwać codzienne uciążliwości związane z funkcjonowaniem tak wysokich elektrowni wiatrowych, między innymi takie jak: światła migające nocą na wieży i gondoli, hałas generowany przez pracę turbin, wibracje, cień, jaki będą rzucały łopaty wiatraków na ich domy. Ucierpią również walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy Piaski przez umiejscowienie tak dużych elektrowni wiatrowych sięgających ponad 290 m nad ziemię.

- mówi działacz.


 

POLECANE
Z Jemenu dotarła groźba odwetu na USA za atak na Iran. To kwestia czasu z ostatniej chwili
Z Jemenu dotarła groźba odwetu na USA za atak na Iran. "To kwestia czasu"

W niedzielny poranek 22 czerwca 2025 roku Stany Zjednoczone przeprowadziły serię zmasowanych ataków lotniczych na irańskie obiekty nuklearne. Celem operacji były trzy strategiczne lokalizacje: Fordo, Natanz oraz Isfahan.

Satelita zombie znów nadaje? Z kosmosu nadchodzą dziwne sygnały z ostatniej chwili
Satelita "zombie" znów nadaje? Z kosmosu nadchodzą dziwne sygnały

Australijskie radioteleskopy zarejestrowały dziwny sygnał. Po analizie okazało się, że nie pochodzi z dalekiego kosmosu, tylko z orbity okołoziemskiej. Sygnał przyszedł od starego, nieczynnego amerykańskiego satelity Relay 2.

Przeważająca większość wyborców Konfederacji i PiS pozytywnie o Karolu Nawrockim Wiadomości
Przeważająca większość wyborców Konfederacji i PiS pozytywnie o Karolu Nawrockim

Według najnowszego badania UCE Research dla Onetu przeważająca większość wyborców PiS i Konfederacji uważa, że Nawrocki będzie odpowiednim zwierzchnikiem sił zbrojnych. Po stronie wyborców PiS uważa tak 86,9 proc. ankietowanych, a wśród wyborców partii Sławomira Mentzena — 81,3 proc.

Komunikat Straży Miejskiej dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat Straży Miejskiej dla mieszkańców Warszawy

W pierwszym tygodniu lipca Straż Miejska w Warszawie zaprasza dzieci po 10. roku życia na indywidualne egzaminy na kartę rowerową. Zostaną one przeprowadzane w bezpiecznej przestrzeni Miasteczka Ruchu Drogowego Straży Miejskiej w Warszawie przy ul. Sołtyka 8/10.

Niemcy masowo odsyłają migrantów do Polski. Dariusz Matecki odsłania szokujące kulisy fikcji na granicy z ostatniej chwili
Niemcy masowo odsyłają migrantów do Polski. Dariusz Matecki odsłania szokujące kulisy fikcji na granicy

Dariusz Matecki opublikował mediach społecznościowych dokument, który potwierdza, że Niemcy przerzucają na polską stronę cudzoziemców, którzy rzekomo mieli w naszym kraju występować o ochronę azylową, a faktycznie nigdy w polskim w systemie nie zaistnieli. Poseł alarmuje, że akcja jest realizowana na masową skalę.

TSUE odrzucił wniosek ws. 101-letniego weterana AK. Niemcy mogą być zadowoleni tylko u nas
TSUE odrzucił wniosek ws. 101-letniego weterana AK. Niemcy mogą być zadowoleni

Sąd Najwyższy złożył w Trybunale Sprawiedliwości UE wniosek o przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy blisko 101-letniego kpt. Zbigniewa Radłowskiego, żołnierza AK, uczestnika powstania warszawskiego i więźnia obozu Auschwitz. Chodzi o sprawę ciągnąca się od ponad dekady i dotyczącą pozwu oficera m.in. przeciwko niemieckiej telewizji ZDF. TSUE odrzucił prośbę SN, uznając, że wiek weterana nie jest wystarczającym powodem do przyspieszenia procesu. 

Informacje ws śmierci dziecka odebranego matce. Nowy komunikat policji Wiadomości
Informacje ws śmierci dziecka odebranego matce. Nowy komunikat policji

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 15 maja w Warszawie. Policja zatrzymała Magdalenę W., matkę trójki dzieci, w celu doprowadzenia jej do zakładu karnego po prawomocnym wyroku za oszustwa finansowe. Kobieta została zatrzymana w obecności dzieci – czteromiesięcznego Oskara, trzyletniej Leny i ich starszego brata.

Iran dokonuje egzekucji na oskarżonych o szpiegostwo. Wśród zatrzymanych jest Europejczyk z ostatniej chwili
Iran dokonuje egzekucji na oskarżonych o szpiegostwo. Wśród zatrzymanych jest Europejczyk

Władze Iranu dokonały egzekucji mężczyzny oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Izraela – poinformował w niedzielę oficjalny serwis informacyjny irańskiego wymiaru sprawiedliwości Mizan, cytowany przez agencję Reutera. To kolejna egzekucja w Iranie w ostatnich tygodniach związana z podobnymi oskarżeniami.

Atak USA na Iran. Teheran odpowiada: każdy obywatel USA jest teraz celem z ostatniej chwili
Atak USA na Iran. Teheran odpowiada: każdy obywatel USA jest teraz celem

Każdy amerykański obywatel i amerykańskie siły wojskowe w regionie są teraz legalnymi celami - ostrzegł w nocy z soboty na niedzielę komentator państwowej telewizji irańskiej po przeprowadzeniu przez USA ataków na irańskie obiekty nuklearne.

USA zaatakowały Iran. Zakłady wzbogacania uranu zrównane z ziemią z ostatniej chwili
USA zaatakowały Iran. Zakłady wzbogacania uranu zrównane z ziemią

Prezydent Donald Trump poinformował w sobotę, że USA przeprowadziły "bardzo udane ataki" na obiekty nuklearne w Iranie, w tym zakłady wzbogacania uranu w Fordo. Zakłady miały zostać zniszczone, zaś Trump wezwał strony konfliktu do zawarcia pokoju.

REKLAMA

Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Dzisiaj w Piaskach mieszkańcy protestowali przeciwko budowie na terenie ich gminy farmy wiatrowej. "Wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?" - pyta Marek Wiktorzak, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.
farma wiatrowa zdj. ilustr Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych
farma wiatrowa zdj. ilustr / pixabay
 
To inicjatywa mieszkańców gminy i stowarzyszenia Wolni od Wiatraków, którzy nie chcą budowy ogromnej farmy wiatrowej.

Protestujący zgromadzili się na rondzie w ciągu drogi krajowej nr 17 przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach oraz na ul. Lubelskiej w tej miejscowości. Blokadzie drogi towarzyszył przemarsz protestujących bezpośrednio pod urząd gminy w Piaskach

Powodem sprzeciwu jest ochrona krajobrazu przed wysokimi wieżami. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że inwestycja może negatywnie wpłynąć na ceny nieruchomości oraz turystyczną atrakcyjność regionu.

 

Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Do protestujących dołączyli górnicy z kopalni w Bogdance, związkowcy Zakładów Azotowych w Puławach, a  także lokalni rolnicy oraz sadownicy. Petycję przeciwko wiatrakom podpisało blisko 2 tys. osób, którą protestujący złożyli w urzędzie gminy Piaski.

Stowarzyszenie Wolni od Wiatraków zwróciło uwagę na brak odpowiedniego informowania przez urząd gminy Piaski mieszkańców o rozpoczęciu tak dużej inwestycji OZE.

Stowarzyszenie Wolni Od Wiatraków, skupia przede wszystkim mieszkańców gminy Piaski, którzy o planach Rady Miejskiej w Piaskach w zakresie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w celu umożliwienia pobudowania na terenach miejscowości gminy Piaski do 24 elektrowni wiatrowych o wysokości aż do 290 m, dowiedzieli się dopiero po zapadnięciu uchwał intencyjnych Rady Miejskiej w Piaskach w tej sprawie z dnia 27 września 2024 r. (uchwały nr: V/26/2024 i V/27/2024)

- podkreśla Marek Wiktorzak, prawnik, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.

- Przed zapadnięciem ww. uchwał Rady Miejskiej w Piaskach nie były prowadzone przez władze gminy jakiekolwiek konsultacje z mieszkańcami czy chociażby kampanie informacyjne mające na celu przedstawienie mieszkańcom gminy planów dokonania tak radykalnej zmiany zagospodarowania przestrzennego w gminie Piaski

- wyjaśnia działacz stowarzyszenia.

 

Z mieszkańcami odbyło się spotkanie online

Jak podkreśla, dopiero po podjęciu przez Radę Miejską w Piaskach uchwały inicjującej procedurę zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniu 21 października 2024 r. władze Gminy Piaski zorganizowały dwa spotkania z mieszańcami gminy w sprawie uchwały intencyjnej, a dotyczącej realizacji elektrowni wiatrowych w gminie Piaski.

Nie były to jednak spotkania zorganizowane w celu dotarcia z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Jedno z tych spotkań odbyło się on-line (zaplanowany czas spotkania wynosił 30 minut), przy czym informacja o tym spotkaniu została przekazana na stronie internetowej gminy zaledwie kilka godzin przed jego rozpoczęciem. Były to jedyne, jak dotąd, spotkania informacyjne organizowane przez władze gminy w przedmiocie budowy elektrowni wiatrowych w gminie Piaski

  - powiedział.

Jak się dowiedzieliśmy, w naszej gminie procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zainicjował wniosek firmy z Pruszcza Gdańskiego deklarującej chęć realizacji inwestycji OZE, który wpłynął do władz gminy w dniu 4 września 2024 r., a już 27 września 2024 r. Rada Miejska w Piaskach podjęła uchwałę rozpoczynającą procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zwykli mieszkańcy nieraz czekają po kilka miesięcy czy nawet lat na to, żeby rada gminy zechciała zająć się ich wnioskiem o zmianę przeznaczenia należącego do nich terenu. Widać czarno na białym, że wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?

  - zwraca uwagę Wiktorzak. 

 

Spółka bez strony internetowej

- Według naszej najlepszej wiedzy Spółka ta nie posiada własnej strony internetowej, za pośrednictwem której możliwe byłoby pozyskanie jakichkolwiek bliższych informacji na jej temat, w szczególności w zakresie zrealizowanych przez nią inwestycji wiatrakowych, bądź jakiekolwiek innych.

- wyjaśnia.

- Z wypowiedzi przedstawicieli władz Gminy wynika, że posadowienie na terenie gminy do 24 elektrowni wiatrowych pozytywnie wpłynie na budżet Gminy. Bagatelizowany jest natomiast fakt, że to mieszkańcy Gminy będą musieli zmierzyć się ostatecznie ze spadkiem wartości nieruchomości oraz będą odczuwać codzienne uciążliwości związane z funkcjonowaniem tak wysokich elektrowni wiatrowych, między innymi takie jak: światła migające nocą na wieży i gondoli, hałas generowany przez pracę turbin, wibracje, cień, jaki będą rzucały łopaty wiatraków na ich domy. Ucierpią również walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy Piaski przez umiejscowienie tak dużych elektrowni wiatrowych sięgających ponad 290 m nad ziemię.

- mówi działacz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe