Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Dzisiaj w Piaskach mieszkańcy protestowali przeciwko budowie na terenie ich gminy farmy wiatrowej. "Wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?" - pyta Marek Wiktorzak, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.
farma wiatrowa zdj. ilustr Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych
farma wiatrowa zdj. ilustr / pixabay
 
To inicjatywa mieszkańców gminy i stowarzyszenia Wolni od Wiatraków, którzy nie chcą budowy ogromnej farmy wiatrowej.

Protestujący zgromadzili się na rondzie w ciągu drogi krajowej nr 17 przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach oraz na ul. Lubelskiej w tej miejscowości. Blokadzie drogi towarzyszył przemarsz protestujących bezpośrednio pod urząd gminy w Piaskach

Powodem sprzeciwu jest ochrona krajobrazu przed wysokimi wieżami. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że inwestycja może negatywnie wpłynąć na ceny nieruchomości oraz turystyczną atrakcyjność regionu.

 

Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Do protestujących dołączyli górnicy z kopalni w Bogdance, związkowcy Zakładów Azotowych w Puławach, a  także lokalni rolnicy oraz sadownicy. Petycję przeciwko wiatrakom podpisało blisko 2 tys. osób, którą protestujący złożyli w urzędzie gminy Piaski.

Stowarzyszenie Wolni od Wiatraków zwróciło uwagę na brak odpowiedniego informowania przez urząd gminy Piaski mieszkańców o rozpoczęciu tak dużej inwestycji OZE.

Stowarzyszenie Wolni Od Wiatraków, skupia przede wszystkim mieszkańców gminy Piaski, którzy o planach Rady Miejskiej w Piaskach w zakresie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w celu umożliwienia pobudowania na terenach miejscowości gminy Piaski do 24 elektrowni wiatrowych o wysokości aż do 290 m, dowiedzieli się dopiero po zapadnięciu uchwał intencyjnych Rady Miejskiej w Piaskach w tej sprawie z dnia 27 września 2024 r. (uchwały nr: V/26/2024 i V/27/2024)

- podkreśla Marek Wiktorzak, prawnik, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.

- Przed zapadnięciem ww. uchwał Rady Miejskiej w Piaskach nie były prowadzone przez władze gminy jakiekolwiek konsultacje z mieszkańcami czy chociażby kampanie informacyjne mające na celu przedstawienie mieszkańcom gminy planów dokonania tak radykalnej zmiany zagospodarowania przestrzennego w gminie Piaski

- wyjaśnia działacz stowarzyszenia.

 

Z mieszkańcami odbyło się spotkanie online

Jak podkreśla, dopiero po podjęciu przez Radę Miejską w Piaskach uchwały inicjującej procedurę zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniu 21 października 2024 r. władze Gminy Piaski zorganizowały dwa spotkania z mieszańcami gminy w sprawie uchwały intencyjnej, a dotyczącej realizacji elektrowni wiatrowych w gminie Piaski.

Nie były to jednak spotkania zorganizowane w celu dotarcia z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Jedno z tych spotkań odbyło się on-line (zaplanowany czas spotkania wynosił 30 minut), przy czym informacja o tym spotkaniu została przekazana na stronie internetowej gminy zaledwie kilka godzin przed jego rozpoczęciem. Były to jedyne, jak dotąd, spotkania informacyjne organizowane przez władze gminy w przedmiocie budowy elektrowni wiatrowych w gminie Piaski

  - powiedział.

Jak się dowiedzieliśmy, w naszej gminie procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zainicjował wniosek firmy z Pruszcza Gdańskiego deklarującej chęć realizacji inwestycji OZE, który wpłynął do władz gminy w dniu 4 września 2024 r., a już 27 września 2024 r. Rada Miejska w Piaskach podjęła uchwałę rozpoczynającą procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zwykli mieszkańcy nieraz czekają po kilka miesięcy czy nawet lat na to, żeby rada gminy zechciała zająć się ich wnioskiem o zmianę przeznaczenia należącego do nich terenu. Widać czarno na białym, że wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?

  - zwraca uwagę Wiktorzak. 

 

Spółka bez strony internetowej

- Według naszej najlepszej wiedzy Spółka ta nie posiada własnej strony internetowej, za pośrednictwem której możliwe byłoby pozyskanie jakichkolwiek bliższych informacji na jej temat, w szczególności w zakresie zrealizowanych przez nią inwestycji wiatrakowych, bądź jakiekolwiek innych.

- wyjaśnia.

- Z wypowiedzi przedstawicieli władz Gminy wynika, że posadowienie na terenie gminy do 24 elektrowni wiatrowych pozytywnie wpłynie na budżet Gminy. Bagatelizowany jest natomiast fakt, że to mieszkańcy Gminy będą musieli zmierzyć się ostatecznie ze spadkiem wartości nieruchomości oraz będą odczuwać codzienne uciążliwości związane z funkcjonowaniem tak wysokich elektrowni wiatrowych, między innymi takie jak: światła migające nocą na wieży i gondoli, hałas generowany przez pracę turbin, wibracje, cień, jaki będą rzucały łopaty wiatraków na ich domy. Ucierpią również walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy Piaski przez umiejscowienie tak dużych elektrowni wiatrowych sięgających ponad 290 m nad ziemię.

- mówi działacz.


 

POLECANE
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował w poniedziałek o wycofaniu ze sprzedaży łyżki cedzakowej, która może zagrażać zdrowiu. Produkt był dostępny w sklepach sieci TEDi w całej Polsce.

Największe zderzenie czarnych dziur w historii. Naukowcy nie kryją zdumienia Wiadomości
Największe zderzenie czarnych dziur w historii. Naukowcy nie kryją zdumienia

Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.

Zachowuję optymizm. Poseł PiS trafił do szpitala Wiadomości
"Zachowuję optymizm". Poseł PiS trafił do szpitala

Poseł Jacek Osuch (Prawo i Sprawiedliwość) opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie ze szpitala. W krótkim wpisie poinformował, że trafił na leczenie, jednocześnie dziękując lekarzom za opiekę i zwracając się z apelem do obserwatorów.

Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni” Wiadomości
Trump stawia Putinowi ultimatum. „Jesteśmy bardzo niezadowoleni”

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego

Nowe rondo powstanie w miejscowości Mokre koło Grudziądza (Kujawsko-pomorskie) na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogami powiatowymi 1351C i 1357C. Wartość inwestycji sięgnie ponad 11,8 mln zł - poinformował w poniedziałek Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.

Pożar hali w Siemianowicach Śląskich z ostatniej chwili
Pożar hali w Siemianowicach Śląskich

W poniedziałek 14 lipca po godz. 14 w Siemianowicach Śląskich przy ul. Chemicznej wybuchł pożar hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury Wiadomości
Zielona rewolucja uderza w Holandię. Brakuje prądu i infrastruktury

Choć Holandia uchodzi za lidera zielonej transformacji, dziś boryka się z poważnym kryzysem energetycznym. Sieć elektroenergetyczna nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem, a tysiące firm i instytucji czeka na możliwość podłączenia do prądu.

Obejrzała wystawę Nasi chłopcy. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Obejrzała wystawę "Nasi chłopcy". Nie przebierała w słowach

Wystawa o żołnierzach III Rzeszy z terenów Pomorza Gdańskiego nazwana ''Nasi chłopcy'' wywołała ogromne oburzenie. Natalia Nitek-Płażyńska, wspólnie z gdańskimi radnymi Barbarą Imianowską i Andrzejem Skibą, postanowiła zobaczyć na własne oczy gdańską wystawę.

Dramat w Wielkopolsce. 9-latek wypadł z balkonu z ostatniej chwili
Dramat w Wielkopolsce. 9-latek wypadł z balkonu

W poniedziałkowe przedpołudnie w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) doszło do groźnego wypadku. Z balkonu na trzecim piętrze jednego z bloków przy ul. Wiatrakowej wypadł 9-letni chłopiec. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe, a na pomoc przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Akcja kontrterrorystów pod Warszawą. Zatrzymano Gruzina z ostatniej chwili
Akcja kontrterrorystów pod Warszawą. Zatrzymano Gruzina

W niedzielny wieczór w Markach pod Warszawą doszło do groźnego incydentu z udziałem agresywnego cudzoziemca. Mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu i groził funkcjonariuszom. Na miejsce skierowano policyjnych kontrterrorystów. Sytuacja wzbudziła wiele niepokoju wśród okolicznych mieszkańców.

REKLAMA

Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Dzisiaj w Piaskach mieszkańcy protestowali przeciwko budowie na terenie ich gminy farmy wiatrowej. "Wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?" - pyta Marek Wiktorzak, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.
farma wiatrowa zdj. ilustr Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych
farma wiatrowa zdj. ilustr / pixabay
 
To inicjatywa mieszkańców gminy i stowarzyszenia Wolni od Wiatraków, którzy nie chcą budowy ogromnej farmy wiatrowej.

Protestujący zgromadzili się na rondzie w ciągu drogi krajowej nr 17 przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach oraz na ul. Lubelskiej w tej miejscowości. Blokadzie drogi towarzyszył przemarsz protestujących bezpośrednio pod urząd gminy w Piaskach

Powodem sprzeciwu jest ochrona krajobrazu przed wysokimi wieżami. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że inwestycja może negatywnie wpłynąć na ceny nieruchomości oraz turystyczną atrakcyjność regionu.

 

Piaski. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie turbin wiatrowych

Do protestujących dołączyli górnicy z kopalni w Bogdance, związkowcy Zakładów Azotowych w Puławach, a  także lokalni rolnicy oraz sadownicy. Petycję przeciwko wiatrakom podpisało blisko 2 tys. osób, którą protestujący złożyli w urzędzie gminy Piaski.

Stowarzyszenie Wolni od Wiatraków zwróciło uwagę na brak odpowiedniego informowania przez urząd gminy Piaski mieszkańców o rozpoczęciu tak dużej inwestycji OZE.

Stowarzyszenie Wolni Od Wiatraków, skupia przede wszystkim mieszkańców gminy Piaski, którzy o planach Rady Miejskiej w Piaskach w zakresie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w celu umożliwienia pobudowania na terenach miejscowości gminy Piaski do 24 elektrowni wiatrowych o wysokości aż do 290 m, dowiedzieli się dopiero po zapadnięciu uchwał intencyjnych Rady Miejskiej w Piaskach w tej sprawie z dnia 27 września 2024 r. (uchwały nr: V/26/2024 i V/27/2024)

- podkreśla Marek Wiktorzak, prawnik, członek zarządu stowarzyszenia Wolni od Wiatraków.

- Przed zapadnięciem ww. uchwał Rady Miejskiej w Piaskach nie były prowadzone przez władze gminy jakiekolwiek konsultacje z mieszkańcami czy chociażby kampanie informacyjne mające na celu przedstawienie mieszkańcom gminy planów dokonania tak radykalnej zmiany zagospodarowania przestrzennego w gminie Piaski

- wyjaśnia działacz stowarzyszenia.

 

Z mieszkańcami odbyło się spotkanie online

Jak podkreśla, dopiero po podjęciu przez Radę Miejską w Piaskach uchwały inicjującej procedurę zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w dniu 21 października 2024 r. władze Gminy Piaski zorganizowały dwa spotkania z mieszańcami gminy w sprawie uchwały intencyjnej, a dotyczącej realizacji elektrowni wiatrowych w gminie Piaski.

Nie były to jednak spotkania zorganizowane w celu dotarcia z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Jedno z tych spotkań odbyło się on-line (zaplanowany czas spotkania wynosił 30 minut), przy czym informacja o tym spotkaniu została przekazana na stronie internetowej gminy zaledwie kilka godzin przed jego rozpoczęciem. Były to jedyne, jak dotąd, spotkania informacyjne organizowane przez władze gminy w przedmiocie budowy elektrowni wiatrowych w gminie Piaski

  - powiedział.

Jak się dowiedzieliśmy, w naszej gminie procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zainicjował wniosek firmy z Pruszcza Gdańskiego deklarującej chęć realizacji inwestycji OZE, który wpłynął do władz gminy w dniu 4 września 2024 r., a już 27 września 2024 r. Rada Miejska w Piaskach podjęła uchwałę rozpoczynającą procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zwykli mieszkańcy nieraz czekają po kilka miesięcy czy nawet lat na to, żeby rada gminy zechciała zająć się ich wnioskiem o zmianę przeznaczenia należącego do nich terenu. Widać czarno na białym, że wniosek firmy OZE o zmianę zagospodarowania przestrzennego został potraktowany bardzo priorytetowo przez Radę Miejską w Piaskach. Pytanie tylko dlaczego? Co skłoniło urzędujące władze gminy Piaski, aby tak uprzywilejowanie traktować tę firmę?

  - zwraca uwagę Wiktorzak. 

 

Spółka bez strony internetowej

- Według naszej najlepszej wiedzy Spółka ta nie posiada własnej strony internetowej, za pośrednictwem której możliwe byłoby pozyskanie jakichkolwiek bliższych informacji na jej temat, w szczególności w zakresie zrealizowanych przez nią inwestycji wiatrakowych, bądź jakiekolwiek innych.

- wyjaśnia.

- Z wypowiedzi przedstawicieli władz Gminy wynika, że posadowienie na terenie gminy do 24 elektrowni wiatrowych pozytywnie wpłynie na budżet Gminy. Bagatelizowany jest natomiast fakt, że to mieszkańcy Gminy będą musieli zmierzyć się ostatecznie ze spadkiem wartości nieruchomości oraz będą odczuwać codzienne uciążliwości związane z funkcjonowaniem tak wysokich elektrowni wiatrowych, między innymi takie jak: światła migające nocą na wieży i gondoli, hałas generowany przez pracę turbin, wibracje, cień, jaki będą rzucały łopaty wiatraków na ich domy. Ucierpią również walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy Piaski przez umiejscowienie tak dużych elektrowni wiatrowych sięgających ponad 290 m nad ziemię.

- mówi działacz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe