Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność"

6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, beatyfikowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku / fot. M. Żegliński

W mszy św., podczas której odczytano uroczystą formułę beatyfikacyjną, uczestniczyło 150 tys. wiernych, w tym matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, jego przyjaciele, a także przedstawiciele świata pracy oraz reprezentanci najwyższych władz państwowych.

''Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi''

W czasie uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato uznał księdza Popiełuszkę za wzór dla innych księży. Przywołując pamiętne słowa kapelana Solidarności, powiedział, że ks. Popiełuszko ''zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi'' w czasach nowych prześladowań Kościoła Chrystusa.

W ocenie arcybiskupa polski duchowny został zamordowany, ponieważ był ''wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokorzeni''.

Zwrócił się również do matki ks. Jerzego i powiedział, że ''nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę''.

Do wszystkich przybyłych swoje pozdrowienie skierował papież Benedykt XVI, przebywający wówczas na Cyprze. Po liturgii procesja z relikwiami przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Ustalono także, iż wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma być obchodzone 19 października, w dniu jego narodzin dla nieba.

"Beatyfikacja wielkim darem dla Solidarności"

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki pokazała, że prorokami we wspólnocie Kościoła, w życiu społecznym, mogą być zwykli księża, zwykli wierni. To znak, aby słuchać wszystkich, nawet mało znaczących w oczach świata

– powiedziała wówczas, komentując beatyfikację ks. Popiełuszki historyk, autorka biografii błogosławionego Ewa K. Czaczkowska.

Miliony Polaków czekały na ten moment wiele lat. Znali system komunistyczny, słuchali księdza Jerzego, wiedzieli, co mówił, uczestniczyli w Mszach św. za ojczyznę, które prowadził, w związku z tym od początku byli przekonani, że to była śmierć męczeńska. Ta beatyfikacja była więc potwierdzeniem ich przekonania

– dodała.

Z kolei ówczesny przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił na łamach "Niedzieli":

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki to przypomnienie, czym jest i z czego rodziła się Solidarność. Dzisiaj, niestety, znowu zaczyna dominować urzędowe kłamstwo, że Solidarność to tylko wymiar wolnościowy. Zapomina się o innych wymiarach, które uosabiał ks. Jerzy Popiełuszko. Po pierwsze – Solidarność to wielkie upomnienie się o obecność krzyża w życiu publicznym. Po drugie – Solidarność to doniosły wymiar społeczny. W liście Episkopatu nazywa się księdza Jerzego patronem solidarności społecznej ze względu na jego wielki dar dawania swym życiem świadectwa prawdzie, udowadniania prawd ewangelicznych, pochylania się nad człowiekiem, bycia wiernym najważniejszym wartościom płynącym z Ewangelii. Ta beatyfikacja jest wielkim darem dla Solidarności. Nie byłoby pewnie wolnej Polski bez ofiary księdza Jerzego.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny polskiego męczennika rozpoczął się na szczeblu diecezji w 1997 roku i zakończył papieskim dekretem o męczeństwie wydanym 19 grudnia 2009 roku w Rzymie.

19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI po przedstawieniu mu przez prefekta, abp. Angelo Amato, pozytywnych opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 21 różnych sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wśród 21 różnych dekretów, w tym Dekrecie o heroiczności cnót Jana Pawła II, podpisał Dekret męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej, we wrześniu 2008 roku, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbył wizytę w Polsce. Po modlitwie przy grobie i zwiedzeniu Muzeum w księdze pamiątkowej napisał: "Niech wielki świadek wiary, J(erzy) P(opiełuszko), będzie wzorem dla wszystkich młodych Polaków. Jego przykład niech żyje wciąż w naszych sercach. Maryja niech strzeże zawsze Polskę i jej drogich synów".

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Błogosławiony ks. Jerzy został ustanowiony patronem NSZZ ''Solidarność''. Dekret z upoważnienia papieża Franciszka odczytał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2014 r.

Tegoroczne uroczystości

Jak co roku w wielu miejscach w Polsce organizowane są m.in. przez Solidarność uroczystości upamiętniające beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei w Warszawie o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się Msza św. odprawiona przez księży neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Planowane jest także złożenie kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 


 

POLECANE
Jasna deklaracja prezydenta Iranu. Chodzi o bombę atomową Wiadomości
Jasna deklaracja prezydenta Iranu. Chodzi o bombę atomową

Prezydent Iranu Masud Pezeszkian zapewnił, że kraj nie dąży do posiadania broni nuklearnej. Podkreślił, że Iran ma też prawo do badań nuklearnych.

1 lipca ruszają wypłaty renty wdowiej. ZUS wydał komunikat pilne
1 lipca ruszają wypłaty renty wdowiej. ZUS wydał komunikat

Od lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał renty wdowie. Uprawnieni otrzymają je w dotychczasowych terminach wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych. Dotąd do ZUS wpłynęło ponad 900 tys. wniosków o rentę wdowią.

Odsłonięcie kamienia pamięci w Berlinie. Politycy PiS: Zawstydzająca komedia Wiadomości
Odsłonięcie kamienia pamięci w Berlinie. Politycy PiS: Zawstydzająca komedia

W poniedziałek w Berlinie został odsłonięty kamień, który ma upamiętnić polskie ofiary niemieckiej wojny z lat 1939-1945. Wcześniej politycy PiS domagali się bojkotu uroczystości.

Komitet Rafała Trzaskowskiego złożył w Sądzie Najwyższym protest wyborczy z ostatniej chwili
Komitet Rafała Trzaskowskiego złożył w Sądzie Najwyższym protest wyborczy

W ostatnim dniu na składanie protestów wyborczych protest do SN złożył komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. – Jest tak duża liczba nieprawidłowości, że może to rodzić uzasadnione podejrzenia, że wybory zostały przeprowadzone w sposób nieuczciwy – twierdzi europoseł KO Michał Wawrykiewicz. Przypomnijmy, że zdaniem PKW liczba odnotowanych nieprawidłowości w wyborach jest niewielka.

Alarm na lotnisku Chopina. Trwa ewakuacja pilne
Alarm na lotnisku Chopina. Trwa ewakuacja

Na lotnisku Chopina w Warszawie wszczęto alarm. Doszło do ewakuacji części terminala. Zamknięte są nitki dojazdowe, trwa akcja służb państwowych i lotniskowych.

Paprocka znajdzie się w gabinecie Karola Nawrockiego? Jest reakcja szefowej KPRP polityka
Paprocka znajdzie się w gabinecie Karola Nawrockiego? Jest reakcja szefowej KPRP

- 16 lat pracy w Kancelarii Prezydenta wystarczy - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, odnosząc się w ten sposób do spekulacji o pozostaniu na stanowisku w przyszłym gabinecie prezydenta-elekta Karola Nawrockiego

Presja ma sens. Będzie ewakuacja polskich obywateli z Izraela z ostatniej chwili
Presja ma sens. Będzie ewakuacja polskich obywateli z Izraela

Ewakuacja polskich obywateli z Izraela jest możliwa w ciągu kilkudziesięciu godzin, obejmie ok. 200 osób - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys. Dodała, że planowany jest najpierw konwój lądowy do Jordanii, a potem samolot z Ammanu do Warszawy.

Prokuratura  wszczęła dochodzenie ws. mieszkania Jerzego Ż. z ostatniej chwili
Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. mieszkania Jerzego Ż.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła dochodzenie ws. przejęcia mieszkania Jerzego Ż.

Protesty w Hiszpanii. Obywatele sprzeciwiają się rządom Sancheza Wiadomości
Protesty w Hiszpanii. Obywatele sprzeciwiają się rządom Sancheza

W weekend w Hiszpanii odbyły się protesty przeciwko rządom Pedro Sáncheza. Ponadto od miesięcy przez ulice hiszpańskich miast przetaczają się manifestacje przeciwko masowej turystyce.

To prawdziwy skarb. Sensacyjne odkrycie u wybrzeży Francji gorące
To prawdziwy skarb. Sensacyjne odkrycie u wybrzeży Francji

W pobliżu Saint-Tropez na południu Francji na głębokości ponad 2,5 kilometra odnaleziono statek handlowy z XVI wieku. Obiekt uniknął zniszczeń i grabieży.

REKLAMA

Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność"

6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, beatyfikowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku / fot. M. Żegliński

W mszy św., podczas której odczytano uroczystą formułę beatyfikacyjną, uczestniczyło 150 tys. wiernych, w tym matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, jego przyjaciele, a także przedstawiciele świata pracy oraz reprezentanci najwyższych władz państwowych.

''Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi''

W czasie uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato uznał księdza Popiełuszkę za wzór dla innych księży. Przywołując pamiętne słowa kapelana Solidarności, powiedział, że ks. Popiełuszko ''zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi'' w czasach nowych prześladowań Kościoła Chrystusa.

W ocenie arcybiskupa polski duchowny został zamordowany, ponieważ był ''wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokorzeni''.

Zwrócił się również do matki ks. Jerzego i powiedział, że ''nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę''.

Do wszystkich przybyłych swoje pozdrowienie skierował papież Benedykt XVI, przebywający wówczas na Cyprze. Po liturgii procesja z relikwiami przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Ustalono także, iż wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma być obchodzone 19 października, w dniu jego narodzin dla nieba.

"Beatyfikacja wielkim darem dla Solidarności"

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki pokazała, że prorokami we wspólnocie Kościoła, w życiu społecznym, mogą być zwykli księża, zwykli wierni. To znak, aby słuchać wszystkich, nawet mało znaczących w oczach świata

– powiedziała wówczas, komentując beatyfikację ks. Popiełuszki historyk, autorka biografii błogosławionego Ewa K. Czaczkowska.

Miliony Polaków czekały na ten moment wiele lat. Znali system komunistyczny, słuchali księdza Jerzego, wiedzieli, co mówił, uczestniczyli w Mszach św. za ojczyznę, które prowadził, w związku z tym od początku byli przekonani, że to była śmierć męczeńska. Ta beatyfikacja była więc potwierdzeniem ich przekonania

– dodała.

Z kolei ówczesny przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił na łamach "Niedzieli":

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki to przypomnienie, czym jest i z czego rodziła się Solidarność. Dzisiaj, niestety, znowu zaczyna dominować urzędowe kłamstwo, że Solidarność to tylko wymiar wolnościowy. Zapomina się o innych wymiarach, które uosabiał ks. Jerzy Popiełuszko. Po pierwsze – Solidarność to wielkie upomnienie się o obecność krzyża w życiu publicznym. Po drugie – Solidarność to doniosły wymiar społeczny. W liście Episkopatu nazywa się księdza Jerzego patronem solidarności społecznej ze względu na jego wielki dar dawania swym życiem świadectwa prawdzie, udowadniania prawd ewangelicznych, pochylania się nad człowiekiem, bycia wiernym najważniejszym wartościom płynącym z Ewangelii. Ta beatyfikacja jest wielkim darem dla Solidarności. Nie byłoby pewnie wolnej Polski bez ofiary księdza Jerzego.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny polskiego męczennika rozpoczął się na szczeblu diecezji w 1997 roku i zakończył papieskim dekretem o męczeństwie wydanym 19 grudnia 2009 roku w Rzymie.

19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI po przedstawieniu mu przez prefekta, abp. Angelo Amato, pozytywnych opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 21 różnych sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wśród 21 różnych dekretów, w tym Dekrecie o heroiczności cnót Jana Pawła II, podpisał Dekret męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej, we wrześniu 2008 roku, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbył wizytę w Polsce. Po modlitwie przy grobie i zwiedzeniu Muzeum w księdze pamiątkowej napisał: "Niech wielki świadek wiary, J(erzy) P(opiełuszko), będzie wzorem dla wszystkich młodych Polaków. Jego przykład niech żyje wciąż w naszych sercach. Maryja niech strzeże zawsze Polskę i jej drogich synów".

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Błogosławiony ks. Jerzy został ustanowiony patronem NSZZ ''Solidarność''. Dekret z upoważnienia papieża Franciszka odczytał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2014 r.

Tegoroczne uroczystości

Jak co roku w wielu miejscach w Polsce organizowane są m.in. przez Solidarność uroczystości upamiętniające beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei w Warszawie o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się Msza św. odprawiona przez księży neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Planowane jest także złożenie kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe