Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność"

6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, beatyfikowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku / fot. M. Żegliński

W mszy św., podczas której odczytano uroczystą formułę beatyfikacyjną, uczestniczyło 150 tys. wiernych, w tym matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, jego przyjaciele, a także przedstawiciele świata pracy oraz reprezentanci najwyższych władz państwowych.

''Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi''

W czasie uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato uznał księdza Popiełuszkę za wzór dla innych księży. Przywołując pamiętne słowa kapelana Solidarności, powiedział, że ks. Popiełuszko ''zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi'' w czasach nowych prześladowań Kościoła Chrystusa.

W ocenie arcybiskupa polski duchowny został zamordowany, ponieważ był ''wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokorzeni''.

Zwrócił się również do matki ks. Jerzego i powiedział, że ''nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę''.

Do wszystkich przybyłych swoje pozdrowienie skierował papież Benedykt XVI, przebywający wówczas na Cyprze. Po liturgii procesja z relikwiami przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Ustalono także, iż wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma być obchodzone 19 października, w dniu jego narodzin dla nieba.

"Beatyfikacja wielkim darem dla Solidarności"

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki pokazała, że prorokami we wspólnocie Kościoła, w życiu społecznym, mogą być zwykli księża, zwykli wierni. To znak, aby słuchać wszystkich, nawet mało znaczących w oczach świata

– powiedziała wówczas, komentując beatyfikację ks. Popiełuszki historyk, autorka biografii błogosławionego Ewa K. Czaczkowska.

Miliony Polaków czekały na ten moment wiele lat. Znali system komunistyczny, słuchali księdza Jerzego, wiedzieli, co mówił, uczestniczyli w Mszach św. za ojczyznę, które prowadził, w związku z tym od początku byli przekonani, że to była śmierć męczeńska. Ta beatyfikacja była więc potwierdzeniem ich przekonania

– dodała.

Z kolei ówczesny przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił na łamach "Niedzieli":

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki to przypomnienie, czym jest i z czego rodziła się Solidarność. Dzisiaj, niestety, znowu zaczyna dominować urzędowe kłamstwo, że Solidarność to tylko wymiar wolnościowy. Zapomina się o innych wymiarach, które uosabiał ks. Jerzy Popiełuszko. Po pierwsze – Solidarność to wielkie upomnienie się o obecność krzyża w życiu publicznym. Po drugie – Solidarność to doniosły wymiar społeczny. W liście Episkopatu nazywa się księdza Jerzego patronem solidarności społecznej ze względu na jego wielki dar dawania swym życiem świadectwa prawdzie, udowadniania prawd ewangelicznych, pochylania się nad człowiekiem, bycia wiernym najważniejszym wartościom płynącym z Ewangelii. Ta beatyfikacja jest wielkim darem dla Solidarności. Nie byłoby pewnie wolnej Polski bez ofiary księdza Jerzego.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny polskiego męczennika rozpoczął się na szczeblu diecezji w 1997 roku i zakończył papieskim dekretem o męczeństwie wydanym 19 grudnia 2009 roku w Rzymie.

19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI po przedstawieniu mu przez prefekta, abp. Angelo Amato, pozytywnych opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 21 różnych sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wśród 21 różnych dekretów, w tym Dekrecie o heroiczności cnót Jana Pawła II, podpisał Dekret męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej, we wrześniu 2008 roku, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbył wizytę w Polsce. Po modlitwie przy grobie i zwiedzeniu Muzeum w księdze pamiątkowej napisał: "Niech wielki świadek wiary, J(erzy) P(opiełuszko), będzie wzorem dla wszystkich młodych Polaków. Jego przykład niech żyje wciąż w naszych sercach. Maryja niech strzeże zawsze Polskę i jej drogich synów".

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Błogosławiony ks. Jerzy został ustanowiony patronem NSZZ ''Solidarność''. Dekret z upoważnienia papieża Franciszka odczytał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2014 r.

Tegoroczne uroczystości

Jak co roku w wielu miejscach w Polsce organizowane są m.in. przez Solidarność uroczystości upamiętniające beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei w Warszawie o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się Msza św. odprawiona przez księży neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Planowane jest także złożenie kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 


 

POLECANE
Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach z ostatniej chwili
Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia w czerwcu.  Stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. To więcej niż miesiąc wcześniej - 5,0. To również nieco wyższy wskaźnik od przewidywań resort rodziny, pracy i polityki społecznej, który szacował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniesie 5,1 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał poziom 4,9 proc.

Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również polskie instalacje tylko u nas
Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również "polskie" instalacje

Norweska prasa szeroko komentowała wizytę premiera Jonasa Gahra Støre'a w Niemczech w Berlinie 21 lipca 2025 r., poświęconą przemysłowi zbrojeniowemu i polityce energetycznej. Doniesienia takie jak NRK podkreślały wspólne oświadczenie z kanclerzem Friedrichem Merzem o pogłębieniu współpracy norwesko-niemieckiej, zwłaszcza w zakresie wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej. Jednak rozmowy niemiecko-norweskie, które mają być kontynuowane jesienią, mogą dotyczyć również żywotnych interesów Polski.

Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice z ostatniej chwili
Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice

„Ręce precz od NABU”, „Weto dla ustawy” i „Hańba” – to niektóre z haseł, które pojawiły się podczas protestów w Kijowie i kilku innych ukraińskich miastach. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ustawę ograniczającą niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) oraz Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Demonstrację zorganizował weteran wojenny Dmytro Koziatyński, który podziękował uczestnikom za solidarność w mediach społecznościowych.

Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa? Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa?" Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Sejm zadecydował ws. prawa do azylu z ostatniej chwili
Sejm zadecydował ws. prawa do azylu

Sejm rozpatrywał wniosek o przedłużenie zawieszenia prawa do azylu. Posłowie w przytłaczającej większości poparli wniosek.

Ile rząd Tuska wydał na nagrody? Media: Tego wcześniej nie było Wiadomości
Ile rząd Tuska wydał na nagrody? Media: Tego wcześniej nie było

Ponad 402 mln zł przeznaczył rząd Donalda Tuska na nagrody dla pracowników ministerstw i urzędów w 2024 roku — wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Premie trafiły również do osób na kierowniczych stanowiskach, co, jak zaznaczył ''Fakt'', nie było praktykowane.

Rekonstrukcja rządu. Publikujemy listę ministrów polityka
Rekonstrukcja rządu. Publikujemy listę ministrów

Donald Tusk ogłosił skład rządu po przeprowadzonej rekonstrukcji. Publikujemy pełną listę konstytucyjnych ministrów.

Rekonstrukcja rządu. Tusk straszy: Okręty spalone, idziemy do przodu z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Tusk straszy: "Okręty spalone, idziemy do przodu"

Dziś po godz. 10 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Tusk wygłosił oświadczenie w związku z rekonstrukcją rządu. Nie zabrakło pohukiwań, straszenia i retoryki wojennej. Zapowiedział też kontynuację polityki rozliczeń.

Dr Kontek, ekspert koalicji 13 grudnia, wzywa do unieważnienia wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Dr Kontek, ekspert koalicji 13 grudnia, wzywa do unieważnienia wyborów prezydenckich

"O przeliczeniu głosów do 6 sierpnia nie ma już mowy. Za mało czasu. Ale jest inne rozwiązanie: unieważnić wybory. Ale to już zależy od sprawczości nowego ministra sprawiedliwości" – napisał dr Krzysztof Kontek i jednocześnie zdradził swoje metody działania, które można streścić w stwierdzeniu: "Pozamiatane w 15 minut". Jego koncepcję krótko zrecenzował mec. dr Bartosz Lewandowski. "Pan publicznie nawołuje do popełnienia przestępstwa. I to bardzo poważnego. I to samo w sobie powinno skutkować reakcją prokuratury" – napisał na platformie X.

Niepokojące doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec.

REKLAMA

Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność"

6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato, beatyfikowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku Dziś 15. rocznica beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ
Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Warszawa, 6 czerwca 2010 roku / fot. M. Żegliński

W mszy św., podczas której odczytano uroczystą formułę beatyfikacyjną, uczestniczyło 150 tys. wiernych, w tym matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko, jego przyjaciele, a także przedstawiciele świata pracy oraz reprezentanci najwyższych władz państwowych.

''Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi''

W czasie uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato uznał księdza Popiełuszkę za wzór dla innych księży. Przywołując pamiętne słowa kapelana Solidarności, powiedział, że ks. Popiełuszko ''zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi'' w czasach nowych prześladowań Kościoła Chrystusa.

W ocenie arcybiskupa polski duchowny został zamordowany, ponieważ był ''wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on byli ciemiężeni i upokorzeni''.

Zwrócił się również do matki ks. Jerzego i powiedział, że ''nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę''.

Do wszystkich przybyłych swoje pozdrowienie skierował papież Benedykt XVI, przebywający wówczas na Cyprze. Po liturgii procesja z relikwiami przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Ustalono także, iż wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki ma być obchodzone 19 października, w dniu jego narodzin dla nieba.

"Beatyfikacja wielkim darem dla Solidarności"

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki pokazała, że prorokami we wspólnocie Kościoła, w życiu społecznym, mogą być zwykli księża, zwykli wierni. To znak, aby słuchać wszystkich, nawet mało znaczących w oczach świata

– powiedziała wówczas, komentując beatyfikację ks. Popiełuszki historyk, autorka biografii błogosławionego Ewa K. Czaczkowska.

Miliony Polaków czekały na ten moment wiele lat. Znali system komunistyczny, słuchali księdza Jerzego, wiedzieli, co mówił, uczestniczyli w Mszach św. za ojczyznę, które prowadził, w związku z tym od początku byli przekonani, że to była śmierć męczeńska. Ta beatyfikacja była więc potwierdzeniem ich przekonania

– dodała.

Z kolei ówczesny przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił na łamach "Niedzieli":

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki to przypomnienie, czym jest i z czego rodziła się Solidarność. Dzisiaj, niestety, znowu zaczyna dominować urzędowe kłamstwo, że Solidarność to tylko wymiar wolnościowy. Zapomina się o innych wymiarach, które uosabiał ks. Jerzy Popiełuszko. Po pierwsze – Solidarność to wielkie upomnienie się o obecność krzyża w życiu publicznym. Po drugie – Solidarność to doniosły wymiar społeczny. W liście Episkopatu nazywa się księdza Jerzego patronem solidarności społecznej ze względu na jego wielki dar dawania swym życiem świadectwa prawdzie, udowadniania prawd ewangelicznych, pochylania się nad człowiekiem, bycia wiernym najważniejszym wartościom płynącym z Ewangelii. Ta beatyfikacja jest wielkim darem dla Solidarności. Nie byłoby pewnie wolnej Polski bez ofiary księdza Jerzego.

Proces beatyfikacyjny

Proces beatyfikacyjny polskiego męczennika rozpoczął się na szczeblu diecezji w 1997 roku i zakończył papieskim dekretem o męczeństwie wydanym 19 grudnia 2009 roku w Rzymie.

19 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI po przedstawieniu mu przez prefekta, abp. Angelo Amato, pozytywnych opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 21 różnych sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych wśród 21 różnych dekretów, w tym Dekrecie o heroiczności cnót Jana Pawła II, podpisał Dekret męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Wcześniej, we wrześniu 2008 roku, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odbył wizytę w Polsce. Po modlitwie przy grobie i zwiedzeniu Muzeum w księdze pamiątkowej napisał: "Niech wielki świadek wiary, J(erzy) P(opiełuszko), będzie wzorem dla wszystkich młodych Polaków. Jego przykład niech żyje wciąż w naszych sercach. Maryja niech strzeże zawsze Polskę i jej drogich synów".

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko – patron Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Błogosławiony ks. Jerzy został ustanowiony patronem NSZZ ''Solidarność''. Dekret z upoważnienia papieża Franciszka odczytał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2014 r.

Tegoroczne uroczystości

Jak co roku w wielu miejscach w Polsce organizowane są m.in. przez Solidarność uroczystości upamiętniające beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Z kolei w Warszawie o godzinie 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się Msza św. odprawiona przez księży neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Planowane jest także złożenie kwiatów przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe