„Wszystkich łączy ta rocznica”. Znamy program obchodów 45-lecia dolnośląskiej Solidarności

Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, i dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, przedstawili program obchodów 45-lecia NSZZ „Solidarność”.
Konferencja prasowa przed Narodowym Forum Muzyki „Wszystkich łączy ta rocznica”. Znamy program obchodów 45-lecia dolnośląskiej Solidarności
Konferencja prasowa przed Narodowym Forum Muzyki / fot. Janusz Wolniak/NSZZ "S" Region Dolny Śląsk

Konferencja prasowa odbyła się przed Narodowym Forum Muzyki w obecności przedstawicieli IPN-u, wojewody, urzędu marszałkowskiego, miasta, Ossolineum.

Apel do bohaterów Sierpnia ’80

Kazimierz Kimso wystosował apel o udział w uroczystościach wszystkich bohaterów Sierpnia ’80, również tych, o których historia zapomniała. Przewodniczący prosił o to, by ludzie uczestniczący w tamtych czasach, w historycznych zdarzeniach składali swoje świadectwo w CHZ, Ossolineum i Solidarności, nie tylko w czasie rocznicy „S”, ale przy każdej nadarzającej się okazji.

Szczegółowy harmonogram uroczystości

22.08.2025 – Nadanie imienia Piotra Bednarza tramwajowi MPK (przystanek Opera)

22.08.2025 – Spotkanie wokół albumu Janusza Wolniaka „Symbole dolnośląskiej »Solidarności« w 40-lecie Związku”

Nowe, rozszerzone wydanie albumu „Symbole dolnośląskiej »Solidarności« w 40-lecie Związku”. Publikacja ta, po raz pierwszy wydana w 2020 r., dokumentuje działalność dolnośląskich struktur Solidarności na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Autorem albumu jest Janusz Wolniak, dziennikarz, publicysta i fotograf, który odpowiada zarówno za warstwę tekstową, jak i fotograficzną. Album zawiera kilkaset zdjęć ilustrujących współczesną aktywność związku, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw podejmowanych przez organizacje zakładowe, branżowe oraz przez Region Dolny Śląsk.

Przygotowywane wydanie zostanie uzupełnione o dokumentację z ostatnich pięciu lat, obejmując najnowsze działania i wydarzenia z udziałem Solidarności w regionie. Ma ono na celu nie tylko uzupełnienie historii, ale także ukazanie ciągłości i aktualności przesłania związku w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-zawodowej.

23.08.2025 – 1.09.2025 – Oflagowanie obiektów i taboru MPK od 23 sierpnia do 1 września oraz Hali Stulecia

23.08.2025 – Koncert zespołu The Cinematic Orchestra i Leszka Możdżera w Hali Stulecia

24.08.2025 – Uroczystości rocznicowe:

– złożenie kwiatów na grobach działaczy Solidarności

– Msza św. w kościele św. Klemensa Dworzaka przy al. Pracy

– uroczystości przed tablicą „S” przy ul. Grabiszyńskiej.

24.08.2025 – Wernisaż wystawy „Różne oblicza solidarności w obiektywie Wiesława Dębickiego” w Centrum Historii Zajezdnia

26.08.2025 – Premiera książki pod red. Łukasza Kamińskiego i Grzegorza Waligóry „Narodziny Solidarności na Dolnym Śląsku” oraz dyskusja w Ossolineum.

Pierwszy tom nowej popularnonaukowej serii „Solidarność na Dolnym Śląsku” wydawanej przez Oddział IPN we Wrocławiu i Ossolineum poświęcony jest wydarzeniu przełomowemu w powojennej historii Polski – strajkom z sierpnia 1980 r. na Dolnym Śląsku. Książka składa się z 6 artykułów (autorzy: Kamil Dworaczek, Łukasz Kamiński, Łukasz Sołtysik, Grzegorz Waligóra)

29.08.2025 – Gala oraz spektakl baletowy (Opera Wrocławska)

30 oraz 31.08.2025 – Rocznicowy pokaz multimedialny fontanny przy Hali Stulecia z okazji 45-lecia Solidarności

31.08.2025 – Otwarcie wystawy „Solidarność w zakładach pracy” w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu (czynna będzie do końca września)

13.09.2025 – Bieg Solidarności

24.09.2025 – Premiera książki o Krajowej Radzie Sekcji Pracowników Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność”

Maria Perlak, Andrzej Perlak, Solidarność cukrowników. NSZZ „Solidarność” Pracowników Przemysłu Cukrowniczego 1980–1990

Pionierska, obszerna i szczegółowa monografia na temat branżowej struktury NSZZ przemysłu cukrowniczego w latach 1980–1990. Planowana promocja i dyskusja wokół książki 24 września, IPN Przystanek Historia, ul. Długosza 48

19.10.2025 – Uroczystości obchodów głodówki kolejarzy (przed Dw. Główny PKP), Msza św., pokaz filmu o ks. Stanisławie Orzechowskim podczas głodówki kolejarzy w 1980 r.

19.11.2025 – Konkurs plastyczny „Mój dom, moje miasto, moja Ojczyzna” z okazji Święta Niepodległości (hasło przewodnie konkursu: „45 lat z Solidarnością”).

Obchody 45. rocznicy powstania Solidarności we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku są wspólnym przedsięwzięciem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Centrum Historii Zajezdnia, Urzędu Miasta Wrocławia, Archidiecezji Wrocławskiej, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, MPK Wrocław, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Oddziału IPN we Wrocławiu.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański tylko u nas
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański

22 czerwca 1941 roku, gdy Armia Czerwona - wobec nacierających Niemców - uciekała z terenów II Rzeczpospolitej zagarniętych przez ZSRS w 1939 roku, funkcjonariusze NKWD wymordowali w więzieniach tysiące Polaków, m. in. we Lwowie, w Łucku i Wilnie. Wśród mordujących był Józef Goldberg (późniejszy Jacek Różański).

Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy

Ostatnimi czasy, opinię publiczną w Polsce rozgrzewa głownie konflikt izraelsko-irański, a także działalność ruchu na rzecz ponownego liczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich, któremu patronuje i którego działaniom nadaje ton pewien znany mecenas, obecnie tryskający tężyzną fizyczną, choć – jak wiemy z doniesień medialnych – nie zawsze cieszył się on końskim zdrowiem.

Odszedł, aby podziwiać widok. Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech Wiadomości
"Odszedł, aby podziwiać widok". Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w rejonie Gargnano, miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Garda na północy Włoch. Podczas rowerowej wycieczki z przyjaciółmi zginął 43-letni turysta z Polski.

Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką” Wiadomości
Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką”

Rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył w piątek podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że Rosjanie i Ukraińcy to ten sam lud i w tym sensie "cała Ukraina" należy do Rosji.

Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw z ostatniej chwili
Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw

Czternaście krajów, w tym Polska, zobowiązało się do podjęcia skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni" operującej na wodach Morza Bałtyckiego i Północnego – poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek Wiadomości
„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek

Po rozstaniu Igi Świątek z Tomaszem Wiktorowskim pojawiło się wiele spekulacji, kto mógłby zostać nowym trenerem jednej z najlepszych tenisistek świata. Wśród potencjalnych nazwisk wymieniano także Sandrę Zaniewską - uznaną polską trenerkę, obecnie pracującą z Martą Kostiuk. Sama zainteresowana rozwiała jednak wszelkie wątpliwości.

Znany prezenter w Tańcu z gwiazdami? Padła jasna deklaracja Wiadomości
Znany prezenter w "Tańcu z gwiazdami"? Padła jasna deklaracja

Trwają intensywne przygotowania do kolejnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Polsat już kompletuje listę uczestników, a wśród medialnych spekulacji pojawiło się nazwisko Karola Strasburgera. Czy zobaczymy go na parkiecie? Sam zainteresowany nie pozostawia wątpliwości.

3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów niestandardowych protestów wyborczych z ostatniej chwili
3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów "niestandardowych" protestów wyborczych

Sąd Najwyższy proceduje dziesiątki tysięcy protestów wyborczych złożonych przez zwolenników Romana Giertycha. Są już pierwsze kary dla autorów wulgarnych protestów.

„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia z ostatniej chwili
„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia

Po ośmiu latach przymusowego postoju w Porcie Gdynia rosyjski zbiornikowiec „Khatanga” został w końcu odholowany. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jednostka została przygotowana do usunięcia z portu i trafi do zezłomowania w Danii.

Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie Wiadomości
Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie

Do szokującego incydentu doszło podczas Mszy świętej w uroczystość Bożego Ciała w konkatedrze w Lubaczowie. W trakcie liturgii agresywny mężczyzna pod wpływem alkoholu wtargnął do prezbiterium i rzucił butelką w stronę tabernakulum, próbując zakłócić przebieg uroczystości.

REKLAMA

„Wszystkich łączy ta rocznica”. Znamy program obchodów 45-lecia dolnośląskiej Solidarności

Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, i dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, przedstawili program obchodów 45-lecia NSZZ „Solidarność”.
Konferencja prasowa przed Narodowym Forum Muzyki „Wszystkich łączy ta rocznica”. Znamy program obchodów 45-lecia dolnośląskiej Solidarności
Konferencja prasowa przed Narodowym Forum Muzyki / fot. Janusz Wolniak/NSZZ "S" Region Dolny Śląsk

Konferencja prasowa odbyła się przed Narodowym Forum Muzyki w obecności przedstawicieli IPN-u, wojewody, urzędu marszałkowskiego, miasta, Ossolineum.

Apel do bohaterów Sierpnia ’80

Kazimierz Kimso wystosował apel o udział w uroczystościach wszystkich bohaterów Sierpnia ’80, również tych, o których historia zapomniała. Przewodniczący prosił o to, by ludzie uczestniczący w tamtych czasach, w historycznych zdarzeniach składali swoje świadectwo w CHZ, Ossolineum i Solidarności, nie tylko w czasie rocznicy „S”, ale przy każdej nadarzającej się okazji.

Szczegółowy harmonogram uroczystości

22.08.2025 – Nadanie imienia Piotra Bednarza tramwajowi MPK (przystanek Opera)

22.08.2025 – Spotkanie wokół albumu Janusza Wolniaka „Symbole dolnośląskiej »Solidarności« w 40-lecie Związku”

Nowe, rozszerzone wydanie albumu „Symbole dolnośląskiej »Solidarności« w 40-lecie Związku”. Publikacja ta, po raz pierwszy wydana w 2020 r., dokumentuje działalność dolnośląskich struktur Solidarności na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Autorem albumu jest Janusz Wolniak, dziennikarz, publicysta i fotograf, który odpowiada zarówno za warstwę tekstową, jak i fotograficzną. Album zawiera kilkaset zdjęć ilustrujących współczesną aktywność związku, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw podejmowanych przez organizacje zakładowe, branżowe oraz przez Region Dolny Śląsk.

Przygotowywane wydanie zostanie uzupełnione o dokumentację z ostatnich pięciu lat, obejmując najnowsze działania i wydarzenia z udziałem Solidarności w regionie. Ma ono na celu nie tylko uzupełnienie historii, ale także ukazanie ciągłości i aktualności przesłania związku w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-zawodowej.

23.08.2025 – 1.09.2025 – Oflagowanie obiektów i taboru MPK od 23 sierpnia do 1 września oraz Hali Stulecia

23.08.2025 – Koncert zespołu The Cinematic Orchestra i Leszka Możdżera w Hali Stulecia

24.08.2025 – Uroczystości rocznicowe:

– złożenie kwiatów na grobach działaczy Solidarności

– Msza św. w kościele św. Klemensa Dworzaka przy al. Pracy

– uroczystości przed tablicą „S” przy ul. Grabiszyńskiej.

24.08.2025 – Wernisaż wystawy „Różne oblicza solidarności w obiektywie Wiesława Dębickiego” w Centrum Historii Zajezdnia

26.08.2025 – Premiera książki pod red. Łukasza Kamińskiego i Grzegorza Waligóry „Narodziny Solidarności na Dolnym Śląsku” oraz dyskusja w Ossolineum.

Pierwszy tom nowej popularnonaukowej serii „Solidarność na Dolnym Śląsku” wydawanej przez Oddział IPN we Wrocławiu i Ossolineum poświęcony jest wydarzeniu przełomowemu w powojennej historii Polski – strajkom z sierpnia 1980 r. na Dolnym Śląsku. Książka składa się z 6 artykułów (autorzy: Kamil Dworaczek, Łukasz Kamiński, Łukasz Sołtysik, Grzegorz Waligóra)

29.08.2025 – Gala oraz spektakl baletowy (Opera Wrocławska)

30 oraz 31.08.2025 – Rocznicowy pokaz multimedialny fontanny przy Hali Stulecia z okazji 45-lecia Solidarności

31.08.2025 – Otwarcie wystawy „Solidarność w zakładach pracy” w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu (czynna będzie do końca września)

13.09.2025 – Bieg Solidarności

24.09.2025 – Premiera książki o Krajowej Radzie Sekcji Pracowników Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność”

Maria Perlak, Andrzej Perlak, Solidarność cukrowników. NSZZ „Solidarność” Pracowników Przemysłu Cukrowniczego 1980–1990

Pionierska, obszerna i szczegółowa monografia na temat branżowej struktury NSZZ przemysłu cukrowniczego w latach 1980–1990. Planowana promocja i dyskusja wokół książki 24 września, IPN Przystanek Historia, ul. Długosza 48

19.10.2025 – Uroczystości obchodów głodówki kolejarzy (przed Dw. Główny PKP), Msza św., pokaz filmu o ks. Stanisławie Orzechowskim podczas głodówki kolejarzy w 1980 r.

19.11.2025 – Konkurs plastyczny „Mój dom, moje miasto, moja Ojczyzna” z okazji Święta Niepodległości (hasło przewodnie konkursu: „45 lat z Solidarnością”).

Obchody 45. rocznicy powstania Solidarności we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku są wspólnym przedsięwzięciem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Centrum Historii Zajezdnia, Urzędu Miasta Wrocławia, Archidiecezji Wrocławskiej, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, MPK Wrocław, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Oddziału IPN we Wrocławiu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe