"Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo

Co musisz wiedzieć:
- Łódzkie zoo organizuje 12 lipca pierwszy w Polsce zlot fanów kapibary.
- Wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje.
- Kapibary są największymi gryzoniami, które łatwo się oswajają.
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi przy ul. Konstantynowskiej został założony w 1938 r. W 2022 r. łódzkie zoo prezentowało 3350 zwierząt z 554 gatunków. Ogród jako jedyny w Polsce prezentuje ariranie amazońskie, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe, psy leśne. W 1996 r. do łódzkiego zoo – jako pierwszej tego typu placówki w Polsce – sprowadzono lwy azjatyckie.
Największą atrakcją zoo jest oddane do użytku w 2022 r. Orientarium – najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo-wschodniej.
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Co to za chory pomysł?" Burza po programie TVN
- Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Francja ugina się pod presją intruzów. Są nowe ofiary i potężne straty
- Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat
"Przejmują Łódź!'' Komunikat łódzkiego zoo
Ostatnio łódzkie zoo wystąpiło z niezwykle atrakcyjną propozycją.
Kapibary przejmują Łódź! I Ty możesz być częścią tego historycznego zlotu Jeśli kochasz kapibary (a kto nie?), musisz tam być! Bo tego dnia wszystko będzie… kapibarowe
– możemy przeczytać w mediach społecznościowych ogrodu.
Jak wyjaśniono, 12 lipca w łódzkim zoo odbędzie się pierwszy w Polsce zlot fanów kapibary. Organizatorzy sprawę traktują bardzo poważnie i zachęcają:
Ubierz się jak kapibara. Poczuj się jak kapibara. Bądź kapibarą
– czytamy na Instagramie.
Zachęcając do udziału w wydarzeniu, zapewniają:
- 20% zniżki na bilet wstępu dla każdego w stroju kapibary!
- Superrabaty na limitowaną kolekcję kapibarowych gadżetów w sklepikach TUK TUK
- Atrakcje dla dzieci, dorosłych i każdego fana chillujących gryzoni
- Szansa na zdjęcie z KAPIBARĄ – ikoną spokoju.
Gryzoń, który był uznany za… rybę
Kapibara jest największym współcześnie żyjącym gryzoniem.
Nazwa "kapibara" w języku plemienia Tupi tłumaczona jest jako "zjadacz trawy (cienkich liści)". Z kolei jej łaciński odpowiednik Hydrochoerus hydrochaeris (świnia wodna) to wynik osiemnastowiecznej pomyłki uczonego Linneusza, który zaliczył ją do rodziny świniowatych. Kapibary to gryzonie, które łatwo się oswajają i bywają trzymane przez lokalnych mieszkańców. W Gujanie oswojona kapibara pełniła "psią" funkcję przewodnika osoby niewidzącej.
W niektórych regionach Ameryki Południowej mięso kapibar jest spożywane w czasie postu, ponieważ̇ w XVI wieku zostały uznane przez ówczesnego papieża za… ryby.
Długość ciała zwierzęcia dochodzi do 130 cm, ogon jest krótki, szczątkowy, a wysokość w kłębie to 40–50 cm, natomiast masa ciała waha się w granicach 40–65 kg. Kapibara charakteryzuje się krępą budową ciała, posiada dużą głowę o tępo zakończonym pysku i małych uszach. Narządy zmysłów kapibary: oczy, uszy i nozdrza znajdują się na wierzchu głowy. Jest to przystosowanie do zanurzania się pod wodą. Przednie kończyny kapibary zakończone są 4 palcami, natomiast tylne są trójpalczaste. Palce połączone są błoną pławną. Gruba warstwa tłuszczowa zapewnia dobrą pławność – czyli sprawne poruszanie się w wodzie. Rozmieszczenie uszu, oczu i nozdrzy umożliwia kapibarze obserwację otoczenia przy pełnym zanurzeniu.
Ciało kapibary porasta rzadka, szorstka sierść o barwie jasnobrązowej na grzbiecie i żółtawej na brzuchu. Samce mają na pysku gruczoły zapachowe, z których w okresie godowym wydziela się żółtawa ciecz pachnąca piżmem, jej zapach ma zwabić samicę.