Co wolno, a czego nie wolno obywatelskiemu obrońcy granic. Fotografowanie

Jedną z kwestii dotyczących działalności obywatelskich obrońców granic, szczególnie po ogłoszeniu przez Donalda Tuska przejść granicznych "infrastrukturą krytyczną" jest kwestia rejestrowania miejsc i zdarzeń na granicy z Niemcami. Rozpatrujemy to w dwóch reżimach prawnych: przed i po ogłoszeniu infrastruktury krytycznej na przejściach granicznych.
Ważne! Co wolno, a czego nie wolno obywatelskiemu obrońcy granic. Fotografowanie
Ważne! / grafika własna

I. SYTUACJA NORMALNA (BRAK RYGORÓW INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ)

To stan domyślny – nie obowiązuje specjalne rozporządzenie Rady Ministrów, nie ma ograniczeń wynikających z art. 616a u.o.o. (ustawy o obronie Ojczyzny).

Twoje prawa:

  1. Możesz przebywać w pobliżu przejścia granicznego (jeśli nie naruszasz zakazów wynikających z porządku lokalnego).
  2. Możesz fotografować, filmować, dokumentować działania służb publicznych, ale tak aby nie rejestrować bez zgody funkcjonariuszy i innych w sposób, który mógłby spowodować ich rozpoznanie. Dlatego niebezpieczne są relacje online, kiedy może to nastąpić przypadkowo. Jeśli tak się stanie na nagraniu, które jest przeznaczone do późniejszej publikacji, twarze i inne elementy, które mogą służyć identyfikacji, należy zamaskować.
  3. Możesz nagłaśniać informacje o działaniach władzy – to realizacja art. 61 Konstytucji RP (prawo do informacji o działalności organów publicznych).

Jeśli funkcjonariusz proponuje mandat:

> „ODMAWIAM PRZYJĘCIA MANDATU. PROSZĘ SKIEROWAĆ SPRAWĘ DO SĄDU.”

To Twoje prawo, a sąd ma obowiązek ocenić legalność działania służb. Nie przyjmuj mandatu „dla świętego spokoju” – oddajesz swoją wolność.

 

II. STAN SZCZEGÓLNY – W RYGORZE INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ

Ograniczenia wprowadzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów na podstawie art. 617–618 ustawy o obronie Ojczyzny.

Gdy przejścia graniczne zostają uznane za obiekty infrastruktury krytycznej, obowiązują ograniczenia wynikające z art. 616a u.o.o.:

Art. 616a u.o.o. – zakaz:

-  "Bez zgody organu odpowiedzialnego za ochronę obiektu infrastruktury krytycznej zabronione jest jego fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób, jeżeli został oznaczony odpowiednim znakiem graficznym"

Czego NIE wolno wtedy robić:

Nie wolno nagrywać ani fotografować objętych obiektów bez uprzedniej zgody organu ochrony (np. Komendanta Straży Granicznej).

Nie wolno utrwalać nawet części urządzeń, kamer, pojazdów służb bez zgody – jeśli znajdują się na terenie oznaczonym.

 

Uwaga: zakaz dotyczy tylko miejsc oznaczonych!

Co musi być spełnione, by przepis 616a u.o.o. był skuteczny:

  1. Obiekt musi być formalnie uznany za infrastrukturę krytyczną na mocy rozporządzenia.
  2. Musi być oznaczony specjalnym znakiem graficznym – określonym w przepisach wykonawczych. Na przykład, w przepisach wykonawczych opisane są wymiary tablicy 60/60 cm. Jeśli jest to tablica wyglądająca inaczej, bądź o innych wymiarach, zakaz formalnie nie obowiązuje.
  3. Zakaz dotyczy tylko przestrzeni objętej oznaczeniem, nie całego terytorium przygranicznego.

[Wzór tablicy]

Jeżeli brak wyraźnego oznaczenia, zgodnego z przepisami wykonawczymi, zakaz nie obowiązuje.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Art. 683a u.o.o. przewiduje odpowiedzialność karną za naruszenie zakazu fotografowania lub filmowania obiektu infrastruktury krytycznej.

- "Kto, bez uprawnienia, utrwala wizerunek infrastruktury krytycznej oznaczonej zgodnie z przepisami – podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku"

Dlatego dokumentuj tylko tam, gdzie masz pewność, że nie ma oznaczenia. Jeśli nie jesteś pewny – nagrywaj siebie, otoczenie, dźwięk – bez bezpośredniego utrwalania obiektu.

 

KONSTYTUCYJNE PRAWO DO INFORMACJI

Art. 61 Konstytucji RP:

- "Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (...), w tym również otrzymywania informacji, wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów i dostępu do dokumentów"

Nawet w stanie podwyższonego zagrożenia, prawo do informacji nie znika – ale może być ograniczane na podstawie ustawy. Każde ograniczenie musi być:

  • konieczne w demokratycznym państwie prawa,
  • proporcjonalne,
  • przejrzyste (jasno oznaczone).

 

SCHEMAT DZIAŁANIA – DWIE SYTUACJE:

BRAK RYGORU INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ

  • Możesz dokumentować, ale tak aby nie rejestrować bez zgody funkcjonariuszy i innych osób w sposób, który mógłby spowodować ich rozpoznanie. Dlatego niebezpieczne są relacje online, kiedy może to nastąpić przypadkowo. Jeśli tak się stanie na nagraniu, które jest przeznaczone do późniejszej publikacji, twarze i inne elementy, które mogą służyć identyfikacji, należy zamaskować.
  • Możesz odmówić przyjęcia mandatu
  • Masz prawo przebywać w przestrzeni publicznej
  • Masz prawo do informacji
  • Dokumentuj nadużycia

 

RYGOR INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ

  • Jeśli widzisz znak zakazu fotografowania nie filmuj i nie rób zdjęć bez uprzedniej zgody 
  • Szukaj oznaczeń – jeśli brak znaku, zakaz może być nieskuteczny
  • Nie publikuj wizerunków funkcjonariuszy i innych osób bez ich zgody, a szczególnie w sposób, który mógłby spowodować ich rozpoznanie. Dlatego niebezpieczne są relacje online, kiedy może to nastąpić przypadkowo. Jeśli tak się stanie na nagraniu, które jest przeznaczone do późniejszej publikacji, twarze i inne elementy, które mogą służyć identyfikacji, należy zamaskować.
  • Filmuj siebie i relacjonuj dźwiękiem
  • Nadal możesz odmówić przyjęcia mandatu – sąd zbada, czy zakaz był ważny i legalny

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

REKLAMA

Co wolno, a czego nie wolno obywatelskiemu obrońcy granic. Fotografowanie

Jedną z kwestii dotyczących działalności obywatelskich obrońców granic, szczególnie po ogłoszeniu przez Donalda Tuska przejść granicznych "infrastrukturą krytyczną" jest kwestia rejestrowania miejsc i zdarzeń na granicy z Niemcami. Rozpatrujemy to w dwóch reżimach prawnych: przed i po ogłoszeniu infrastruktury krytycznej na przejściach granicznych.
Ważne! Co wolno, a czego nie wolno obywatelskiemu obrońcy granic. Fotografowanie
Ważne! / grafika własna

I. SYTUACJA NORMALNA (BRAK RYGORÓW INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ)

To stan domyślny – nie obowiązuje specjalne rozporządzenie Rady Ministrów, nie ma ograniczeń wynikających z art. 616a u.o.o. (ustawy o obronie Ojczyzny).

Twoje prawa:

  1. Możesz przebywać w pobliżu przejścia granicznego (jeśli nie naruszasz zakazów wynikających z porządku lokalnego).
  2. Możesz fotografować, filmować, dokumentować działania służb publicznych, ale tak aby nie rejestrować bez zgody funkcjonariuszy i innych w sposób, który mógłby spowodować ich rozpoznanie. Dlatego niebezpieczne są relacje online, kiedy może to nastąpić przypadkowo. Jeśli tak się stanie na nagraniu, które jest przeznaczone do późniejszej publikacji, twarze i inne elementy, które mogą służyć identyfikacji, należy zamaskować.
  3. Możesz nagłaśniać informacje o działaniach władzy – to realizacja art. 61 Konstytucji RP (prawo do informacji o działalności organów publicznych).

Jeśli funkcjonariusz proponuje mandat:

> „ODMAWIAM PRZYJĘCIA MANDATU. PROSZĘ SKIEROWAĆ SPRAWĘ DO SĄDU.”

To Twoje prawo, a sąd ma obowiązek ocenić legalność działania służb. Nie przyjmuj mandatu „dla świętego spokoju” – oddajesz swoją wolność.

 

II. STAN SZCZEGÓLNY – W RYGORZE INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ

Ograniczenia wprowadzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów na podstawie art. 617–618 ustawy o obronie Ojczyzny.

Gdy przejścia graniczne zostają uznane za obiekty infrastruktury krytycznej, obowiązują ograniczenia wynikające z art. 616a u.o.o.:

Art. 616a u.o.o. – zakaz:

-  "Bez zgody organu odpowiedzialnego za ochronę obiektu infrastruktury krytycznej zabronione jest jego fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób, jeżeli został oznaczony odpowiednim znakiem graficznym"

Czego NIE wolno wtedy robić:

Nie wolno nagrywać ani fotografować objętych obiektów bez uprzedniej zgody organu ochrony (np. Komendanta Straży Granicznej).

Nie wolno utrwalać nawet części urządzeń, kamer, pojazdów służb bez zgody – jeśli znajdują się na terenie oznaczonym.

 

Uwaga: zakaz dotyczy tylko miejsc oznaczonych!

Co musi być spełnione, by przepis 616a u.o.o. był skuteczny:

  1. Obiekt musi być formalnie uznany za infrastrukturę krytyczną na mocy rozporządzenia.
  2. Musi być oznaczony specjalnym znakiem graficznym – określonym w przepisach wykonawczych. Na przykład, w przepisach wykonawczych opisane są wymiary tablicy 60/60 cm. Jeśli jest to tablica wyglądająca inaczej, bądź o innych wymiarach, zakaz formalnie nie obowiązuje.
  3. Zakaz dotyczy tylko przestrzeni objętej oznaczeniem, nie całego terytorium przygranicznego.

[Wzór tablicy]

Jeżeli brak wyraźnego oznaczenia, zgodnego z przepisami wykonawczymi, zakaz nie obowiązuje.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Art. 683a u.o.o. przewiduje odpowiedzialność karną za naruszenie zakazu fotografowania lub filmowania obiektu infrastruktury krytycznej.

- "Kto, bez uprawnienia, utrwala wizerunek infrastruktury krytycznej oznaczonej zgodnie z przepisami – podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku"

Dlatego dokumentuj tylko tam, gdzie masz pewność, że nie ma oznaczenia. Jeśli nie jesteś pewny – nagrywaj siebie, otoczenie, dźwięk – bez bezpośredniego utrwalania obiektu.

 

KONSTYTUCYJNE PRAWO DO INFORMACJI

Art. 61 Konstytucji RP:

- "Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (...), w tym również otrzymywania informacji, wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów i dostępu do dokumentów"

Nawet w stanie podwyższonego zagrożenia, prawo do informacji nie znika – ale może być ograniczane na podstawie ustawy. Każde ograniczenie musi być:

  • konieczne w demokratycznym państwie prawa,
  • proporcjonalne,
  • przejrzyste (jasno oznaczone).

 

SCHEMAT DZIAŁANIA – DWIE SYTUACJE:

BRAK RYGORU INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ

  • Możesz dokumentować, ale tak aby nie rejestrować bez zgody funkcjonariuszy i innych osób w sposób, który mógłby spowodować ich rozpoznanie. Dlatego niebezpieczne są relacje online, kiedy może to nastąpić przypadkowo. Jeśli tak się stanie na nagraniu, które jest przeznaczone do późniejszej publikacji, twarze i inne elementy, które mogą służyć identyfikacji, należy zamaskować.
  • Możesz odmówić przyjęcia mandatu
  • Masz prawo przebywać w przestrzeni publicznej
  • Masz prawo do informacji
  • Dokumentuj nadużycia

 

RYGOR INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ

  • Jeśli widzisz znak zakazu fotografowania nie filmuj i nie rób zdjęć bez uprzedniej zgody 
  • Szukaj oznaczeń – jeśli brak znaku, zakaz może być nieskuteczny
  • Nie publikuj wizerunków funkcjonariuszy i innych osób bez ich zgody, a szczególnie w sposób, który mógłby spowodować ich rozpoznanie. Dlatego niebezpieczne są relacje online, kiedy może to nastąpić przypadkowo. Jeśli tak się stanie na nagraniu, które jest przeznaczone do późniejszej publikacji, twarze i inne elementy, które mogą służyć identyfikacji, należy zamaskować.
  • Filmuj siebie i relacjonuj dźwiękiem
  • Nadal możesz odmówić przyjęcia mandatu – sąd zbada, czy zakaz był ważny i legalny


 

Polecane
Emerytury
Stażowe