„Solidarność ludzkich serc” - wkrótce rozpoczyna się Szkoła Letnia Księdza Jerzego Popiełuszki

Co musisz wiedzieć?
- Uczniowie i nauczyciele udadzą się także do historycznych miejsc pamięci;
- IPN zapewni uczestnikom kadry merytoryczne;
- W trakcie zjazdu odwiedzi uczestników bratanek księdza Jerzego, Marek Popiełuszko;
- Uczniowie wezmą udział w warsztatach „Zło dobrem zwyciężaj”;
- Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, w 1984 roku został porwany, pobity i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Kapłan został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r.
Program
Uczniowie i nauczyciele udadzą się także do historycznych miejsc pamięci: do Bydgoszczy, Górska i na tamę we Włocławku. Organizatorem i miejscem wydarzenia jest Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, a współorganizatorem Instytut Pamięci Narodowej.
IPN zapewni uczestnikom kadry merytoryczne, Muzeum Księdza Popiełuszki zaprosi świadków wydarzeń i udostępni historyczne miejsca, takie jak m.in. dawne mieszkanie księdza-męczennika, w którym znajduje się dziś Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu. Historycy i edukatorzy opowiedzą o Solidarności, o stanie wojennym, o relacjach państwo–kościół i o Departamencie IV MSW.
W trakcie zjazdu odwiedzi uczestników bratanek księdza Jerzego, Marek Popiełuszko, który opowie o rodzinnym domu w podlaskich Okopach. Nauczyciele i uczniowie spotkają się z Bożeną Laskiewicz, która organizowała w stanie wojennym transporty pomocy medycznej z Londyn do parafii Św. Stanisława Kostki. Uczestnicy spotkają się także z Józefem Żyłą, górnikiem ze Śląska, który brał udział w Mszach za Ojczyznę.
Uczniowie wezmą udział w warsztatach „Zło dobrem zwyciężaj”, podczas których specjaliści w dziedzinie porozumienia bez przemocy będą mówić o zapobieganiu hejtowi. Wszyscy uczestnicy wezmą udział w integracji muzycznej i teatralnej.
- Młodzież jest bardzo dobrym i żywym odbiorcą historii księdza Jerzego Popiełuszki ponieważ podstawowe wartości o które walczył kapłan nigdy nie ulegną przedawnieniu – powiedział Paweł Kęska, pracownik Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki, organizator wydarzenia.
W tym roku po raz pierwszy wydarzenie współorganizuje młodzieżowa kadra wyłoniona spośród uczestników wcześniejszych zjazdów. Młodzież ta pełni od dawna funkcje przewodników i opiekunów warszawskiego Muzeum.
Honorowym patronem V Szkoły Letniej jest Metropolita Marszawski arcybiskup Adrian Galbas.
- Yad Vashem uhonorował polską zakonnicę, jako Sprawiedliwą wśród Narodów Świata
- Kard. Ryś o kwestii migrantów: Potrzebujemy Jezusowego języka
- Rok Jubileuszowy: Wyjątkowa wystawa Caravaggia w Rzymie dostępna tylko przez kilka dni
- Chrześcijanie w Gazie trwają w żałobie
- Dziś 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego
- Obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na Jasnej Górze
Błogosławiony
Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z przytaczaną przez siebie ewangeliczną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
pk, tk