Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu

Nieznane świadectwa, zapomniane archiwa i tysiące sióstr, które działały w cieniu. W dniach 22-23 października br. w Warszawie odbędzie się współorganizowana przez Centrum Heschela KUL Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też refleksji na temat sytuacji sióstr zakonnych w okresie PRL.
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich / fot. archiwum/Heschel Center News

Co musisz wiedzieć?

  • Tej jesieni odbędzie się w Warszawie Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej;
  • Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Drugi temat, to sytuacja zakonów żeńskich po 1945 roku;
  • "Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich", informuje sercanka s. dr Monika Kupczewska;
  • "Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr", twierdzi siostra;
  • Organizatorzy opublikowali pierwszą anglojęzyczna monografię na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo.

Dziesięciolecia badań i nowe wyzwania

Październikowa konferencja to kontynuacja tego typu wydarzeń zapoczątkowanych w latach 70. XX wieku przez Komisję Historyczną przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

- Co roku w założeniach komisji, której mam zaszczyt przewodniczyć od 2023 roku, jest ogólnopolska konferencja, podczas której zajmujemy się aktualnymi wydarzeniami rocznicowymi – mówi Heschel Center News s. dr Monika Kupczewska ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Warszawie, by – jak zaznaczają organizatorzy – pokazać zakres prowadzonych badań nie tylko naukowcom w Polsce, ale też na świecie.

Pomoc Żydom i walka z represjami w PRL

Wydarzenie będzie miało dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. - Drugi dzień  konferencji będzie poświęcony sytuacji zakonów żeńskich po 1945 roku, a także ich zmaganiom z komunistycznym aparatem represji – zapowiada s. Kupczewska.

22 października obrady odbędą się w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. - Będzie możliwość uczestniczenia w tych obradach dla badaczy i osób zainteresowanych tą tematyką – zaznacza organizatorka. 23 października konferencja przeniesie się do Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Nieznane szerzej archiwa

- Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich. Wszystko to te siostry odnotowywały w swoich archiwach i dokumentowały w opracowaniach historycznych – tłumaczy s. Kupczewska.

Efektem tych prac jest m. in. seria naukowa „Żeńskie Zgromadzenia Zakonne w Polsce 1939-1947". - Warto pokazać te badania, mimo że seria była wydawana przez KUL, trzeba powiedzieć, że wśród badaczy jest mało znana – dodaje przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Ponad 2 tysiące sióstr niosących pomoc

- Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr – podkreśla s. Monika Kupczewska, pytana o skalę pomocy Żydom w ramach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nazwiska sióstr ratujących Żydów zostały upamiętnione m. in. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

- Wiadomo, że Jad Waszem uhonorował 67 sióstr zakonnych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale to były dyplomy, odznaczenia przyznawane przełożonym, ale też nie wszystkim, które udzielały pomocy. A wiadomo, że aby taka przełożona mogła przyjmować pod dach np. dzieci żydowskie, musiała być zaangażowana czasem cała wspólnota, więcej wspólnot czy prowincji – wyjaśniła adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Współpraca i dalsze badania

Październikowa konferencja w Warszawie to wspólna inicjatywa Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL, Centrum Heschela KUL, Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnianej Komisji Historycznej. - Będziemy udostępniać i propagować naszą wiedzę o zaangażowaniu sióstr zakonnych właśnie przy pomocy Centrum Heschela, które też prowadzi tego typu badania – zapowiada s. Kupczewska, deklarując kontynuowanie prac poświęconych historii ratowania Żydów przez żeńskie zgromadzenia zakonne w okupowanej przez Niemców Polsce.

Pierwsza anglojęzyczna monografia o pomocy duchowieństwa w Polsce

W ramach prac Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela została opublikowana pierwsza anglojęzyczna monografia na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo. Dwutomową publikację wydaną przez Wydawnictwo KUL pt. „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" napisał mec. Ryszard Tyndorf. Jest ona dostępna online do bezpłatnego pobrania pod adresem: https://tiny.pl/s8xxn5vc. Książka liczy ponad 1200 stron i zawiera głównie świadectwa uratowanych Żydów siostry zakonne i księży w Polsce podczas Holokaustu. Jest w niej indeks zawierający tysiące miejscowości i nazwisk osób uratowanych i ratujących.

Heschel Center News

 


 

POLECANE
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji tylko u nas
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji

Ukraiński parlament przyjął dziś ustawę likwidującą niezależność antykorupcyjnych instytucji, budowanych przez lata pod presją Zachodu. Dzień wcześniej SBU, czyli tradycyjnie polityczna policja kolejnych prezydentów, dokonała masowego najazdu na NABU (odpowiednik polskiego CBA), pod hasłem polowania na rosyjskich szpiegów. Jak widać, Wołodymyr Zełenski ostatecznie określił się w największym od lat problemie ukraińskim, czyli korupcji. Jak na to zareaguje Zachód?

MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

REKLAMA

Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu

Nieznane świadectwa, zapomniane archiwa i tysiące sióstr, które działały w cieniu. W dniach 22-23 października br. w Warszawie odbędzie się współorganizowana przez Centrum Heschela KUL Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też refleksji na temat sytuacji sióstr zakonnych w okresie PRL.
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu
S. Rozalią Sidełko z grupą dzieci z sierocińca, w tym dzieci żydowskich / fot. archiwum/Heschel Center News

Co musisz wiedzieć?

  • Tej jesieni odbędzie się w Warszawie Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych. Wydarzenie podkreśli rolę żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy Żydom podczas II wojny światowej;
  • Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Drugi temat, to sytuacja zakonów żeńskich po 1945 roku;
  • "Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich", informuje sercanka s. dr Monika Kupczewska;
  • "Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr", twierdzi siostra;
  • Organizatorzy opublikowali pierwszą anglojęzyczna monografię na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo.

Dziesięciolecia badań i nowe wyzwania

Październikowa konferencja to kontynuacja tego typu wydarzeń zapoczątkowanych w latach 70. XX wieku przez Komisję Historyczną przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

- Co roku w założeniach komisji, której mam zaszczyt przewodniczyć od 2023 roku, jest ogólnopolska konferencja, podczas której zajmujemy się aktualnymi wydarzeniami rocznicowymi – mówi Heschel Center News s. dr Monika Kupczewska ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Warszawie, by – jak zaznaczają organizatorzy – pokazać zakres prowadzonych badań nie tylko naukowcom w Polsce, ale też na świecie.

Pomoc Żydom i walka z represjami w PRL

Wydarzenie będzie miało dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy temat to ukazanie stanu badań nt. postaw sióstr zakonnych wobec ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. - Drugi dzień  konferencji będzie poświęcony sytuacji zakonów żeńskich po 1945 roku, a także ich zmaganiom z komunistycznym aparatem represji – zapowiada s. Kupczewska.

22 października obrady odbędą się w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. - Będzie możliwość uczestniczenia w tych obradach dla badaczy i osób zainteresowanych tą tematyką – zaznacza organizatorka. 23 października konferencja przeniesie się do Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Nieznane szerzej archiwa

- Siostry zakonne tuż po wojnie rozpoczęły pracę archiwistyczno-dokumentacyjną, by zebrać fakty pomocy różnego rodzaju – bo była to nie tylko pomoc bezpośrednia, np. ukrywania dzieci żydowskich. Wszystko to te siostry odnotowywały w swoich archiwach i dokumentowały w opracowaniach historycznych – tłumaczy s. Kupczewska.

Efektem tych prac jest m. in. seria naukowa „Żeńskie Zgromadzenia Zakonne w Polsce 1939-1947". - Warto pokazać te badania, mimo że seria była wydawana przez KUL, trzeba powiedzieć, że wśród badaczy jest mało znana – dodaje przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Ponad 2 tysiące sióstr niosących pomoc

- Na dziś możemy powiedzieć – to jest udokumentowane o zaangażowaniu 2345 sióstr – podkreśla s. Monika Kupczewska, pytana o skalę pomocy Żydom w ramach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nazwiska sióstr ratujących Żydów zostały upamiętnione m. in. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

- Wiadomo, że Jad Waszem uhonorował 67 sióstr zakonnych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale to były dyplomy, odznaczenia przyznawane przełożonym, ale też nie wszystkim, które udzielały pomocy. A wiadomo, że aby taka przełożona mogła przyjmować pod dach np. dzieci żydowskie, musiała być zaangażowana czasem cała wspólnota, więcej wspólnot czy prowincji – wyjaśniła adiunkt w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Współpraca i dalsze badania

Październikowa konferencja w Warszawie to wspólna inicjatywa Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL, Centrum Heschela KUL, Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnianej Komisji Historycznej. - Będziemy udostępniać i propagować naszą wiedzę o zaangażowaniu sióstr zakonnych właśnie przy pomocy Centrum Heschela, które też prowadzi tego typu badania – zapowiada s. Kupczewska, deklarując kontynuowanie prac poświęconych historii ratowania Żydów przez żeńskie zgromadzenia zakonne w okupowanej przez Niemców Polsce.

Pierwsza anglojęzyczna monografia o pomocy duchowieństwa w Polsce

W ramach prac Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela została opublikowana pierwsza anglojęzyczna monografia na temat pomocy udzielanej Żydom podczas Holokaustu przez polskie duchowieństwo. Dwutomową publikację wydaną przez Wydawnictwo KUL pt. „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" napisał mec. Ryszard Tyndorf. Jest ona dostępna online do bezpłatnego pobrania pod adresem: https://tiny.pl/s8xxn5vc. Książka liczy ponad 1200 stron i zawiera głównie świadectwa uratowanych Żydów siostry zakonne i księży w Polsce podczas Holokaustu. Jest w niej indeks zawierający tysiące miejscowości i nazwisk osób uratowanych i ratujących.

Heschel Center News

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe