Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’

Leon XIV odwiedził dziś Albano Laziale, sąsiadujące z Castel Gandolfo niewielkie miasto, położone nad tym samym, co papieska rezydencja jeziorem. W miejscowej katedrze odprawił Eucharystię. W kazaniu mówił o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć?

  • Przebywający na urlopie w Castel Gandolfo Leon XIV przewodniczył niedzielnej Eucharystii w niedalekim Albano Laziale;
  • W kazaniu do dzisiejszych czytań mszalnych Papież zwrócił szczególną uwagę na postaci Abrahama oraz sióstr Marty i Marii z Betanii;
  • Papież akcentował dwa zagadnienia: gościnność oraz relację słuchania i służby;
  • Leon XIV przypomniał także, że wakacje są czasem, gdy możemy zwrócić szczególną uwagę na rozmowę z Bogiem oraz troskę wobec bliźniego.

Papież oparł homilię na pierwszym czytaniu, które opowiada o odwiedzinach, jakie Bóg złożył Abrahamowi w postaci trzech tajemniczych osób, oraz na Ewangelii o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii.

Bóg wybiera drogę gościnności

Leon XIV wskazał na gesty konkretnej gościnności, jaką Abraham okazuje gościom, rozpoznając w nich obecność Boga.

- Bóg wybiera drogę gościnności, aby spotkać Sarę i Abrahama i przekazać im wiadomość o darze płodności, którego tak bardzo pragnęli i na który już nie mieli nadziei. Po wielu chwilach łaski, w których już ich nawiedził, ponownie puka do ich drzwi, prosząc o przyjęcie i zaufanie. A dwoje starszych małżonków odpowiada pozytywnie, nie wiedząc jeszcze, co się wydarzy. W tajemniczych gościach rozpoznają Jego błogosławieństwo, Jego samą obecność.

Słuchanie i służba

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia natomiast dwie odmienne, ale nie przeciwstawne postawy względem przychodzącego Jezusa. Uosabiają je dwie siostry. Marta odpowiada na jego wizytę służbą, a Maria słuchaniem.

Najpierw czas na słuchanie Boga

Papież zauważył, że te dwie postawy powinny też wyrażać się naszej relacji z Panem Bogiem. - Owszem, ważne jest, byśmy przeżywali naszą wiarę w konkretnym działaniu i wierności obowiązkom, stosownie do stanu i powołania każdego z nas, ale równie fundamentalne jest, abyśmy czynili to rozpoczynając od medytacji Słowa Bożego i wsłuchiwania się w to, co Duch Święty podpowiada naszemu sercu, poświęcając na to chwilę ciszy i modlitwy – czas, w którym uciszymy hałasy i rozproszenia, skupimy się przed Panem i odnajdziemy wewnętrzną jedność. To właśnie jest wymiar życia chrześcijańskiego, który szczególnie dziś musimy na nowo odkryć – zarówno jako wartość osobistą i wspólnotową, jak i jako prorocki znak dla naszych czasów: dać przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’ (Mt 6, 6)”.

Lato to czas modlitwę i bycie dla siebie nawzajem

Leon XIV podkreślił, że okres letni jest dobrą okazją, by z jednej strony poświęcić więcej czasu na modlitwę, a z drugiej strony troszczyć się o siebie nawzajem, dzielić się wiarą i życiem z innymi. Papież przyznał, że nie jest to łatwe. Zarówno służba, jak i słuchanie wymagają trudu, zaangażowania i wyrzeczeń. - Ale tylko w ten sposób – przez te wysiłki – buduje się w życiu coś dobrego – mówił Ojciec Święty. – Tylko w ten sposób powstają i wzrastają między ludźmi autentyczne i silne relacje, i tylko tak – oddolnie, w codzienności – rozwija się, rozszerza i staje się namacalnie obecne królestwo Boże.

U św. Augustyna Maria uosabia życie wieczne

Leon XIV odwołał się również do nauczania swojego duchowego mistrza, św. Augustyna. Cytując jedno z jego kazań o Marcie i Marii zauważył, że „’w tych dwóch kobietach symbolizowane są dwa życia: teraźniejsze i przyszłe; jedno przeżywane w trudzie, drugie w odpoczynku; jedno pełne zmartwień, drugie szczęśliwe; jedno przemijające, drugie wieczne’ (Sermo 104, 4). Myśląc o pracy Marty, powiedział: „Kto jest zwolniony z tej posługi opieki nad innymi? Kto może odpocząć od tych obowiązków? Starajmy się wykonywać je nienagannie i z miłością (…). Trud przeminie, a odpoczynek nadejdzie, ale do odpoczynku dojdziemy tylko poprzez trud. Statek przepłynie i dotrze do ojczyzny, ale do ojczyzny nie dotrzemy inaczej niż statkiem’  (tamże, 6-7)”.

Od Jezusa uczmy się równowagi

Podsumowując Papież powiedział, że postacie Abrahama, Marty i Marii przypominają nam iż słuchanie i służba to dwie uzupełniające się postawy, dzięki którym otwieramy się na obecność Pana Boga.

- Ich przykład – dodał – zachęca nas, byśmy na co dzień łączyli kontemplację i działanie, odpoczynek i trud, milczenie i aktywność – z mądrością i równowagą – mając zawsze za miarę sądu miłość Jezusa, za światło Jego słowo, a za źródło siły Jego łaskę, która wspiera nas ponad nasze własne możliwości.

Krzysztof Bronk - Watykan


 

POLECANE
Protesty Stop imigracji w całej Polsce. Rzecznik rządu straszy prokuraturą z ostatniej chwili
Protesty "Stop imigracji" w całej Polsce. Rzecznik rządu straszy prokuraturą

Rzecznik rządu Adam Szłapka zapowiada skierowanie do prokuratury przypadków naruszeń podczas sobotnich protestów "Stop imigracji".

Jarosław Kaczyński odniósł się do słów Grzegorza Brauna o Auschwitz z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński odniósł się do słów Grzegorza Brauna o Auschwitz

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Nowy sondaż. Tusk czy Trzaskowski? z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Tusk czy Trzaskowski?

Pracownia United Surveys przeprowadziła nowy sondaż dla Wirtualnej Polski. Tym razem dotyczył on walk o przywództwo w Platformie Obywatelskiej. Ankietowani odpowiadali na pytanie: Czy Rafał Trzaskowski byłby lepszym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej niż Donald Tusk?

Jest odpowiedź Kremla na propozycję Kijowa. Moskwa mówi, co jest najważniejsze z ostatniej chwili
Jest odpowiedź Kremla na propozycję Kijowa. Moskwa mówi, co jest najważniejsze

Rosja jest za pokojem z Ukrainą, ale najważniejsze jest osiągnięcie naszych celów - zadeklarował w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dzień wcześniej władze Ukrainy zaproponowały Moskwie zorganizowanie kolejnej rundy rozmów pokojowych.

 Bank Pekao S.A wydał komunikat z ostatniej chwili
Bank Pekao S.A wydał komunikat

Bank Pekao S.A. podpisał umowę kredytu konsorcjalnego o wartości 123 mln euro z Grupą Kapitałową Polskie Promy. Grupa jest odpowiedzialna za dostarczenie jednostek pasażersko-towarowych dla krajowych armatorów.

Niemcy podzieleni ws. przyjmowania rosyjskich dezerterów tylko u nas
Niemcy podzieleni ws. przyjmowania rosyjskich dezerterów

W 2022 roku obywatele rosyjscy złożyli łącznie 3 862 wnioski o azyl, z czego 2 851 to wnioski składane po raz pierwszy, a 1 011 to wnioski uzupełniające. Wzrost ten wynika z rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r., która zmotywowała wielu Rosjan do ucieczki, zwłaszcza osób odmawiających służby wojskowej ze względu na sumienie i dysydentów.

Przypadek cholery w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przypadek cholery w Polsce. Nowe informacje

Dwa niezależne laboratoria potwierdziły przypadek cholery u starszej kobiety w Stargardzie. Służby sanitarne szukają źródła choroby - ani pacjentka, ani nikt z jej bliskich nie wyjeżdżali za granicę. Na kwarantannie domowej jest 26 osób, pod nadzorem epidemiologicznym - w sumie 85.

Magdalena Gawin: Mieszkańcy mówili, że Muzeum Obławy Augustowskiej nie powstanie, działy się rzeczy niewiarygodne tylko u nas
Magdalena Gawin: Mieszkańcy mówili, że Muzeum Obławy Augustowskiej nie powstanie, działy się rzeczy niewiarygodne

Jak działalność Instytutu Pileckiego wpisuje się w nową politykę historyczną prowadzoną przez rząd? W jaki sposób polityka pamięci Niemiec wpływa na postrzeganie historii przez Polskie władze? Wreszcie, jakie były kulisy niedawnego otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – między innymi o tym mówi Magdalena Gawin, b. dyrektor Instytutu Pileckiego w rozmowie z portalem tysol.pl.

Skąd wzięło się zakażenie cholerą w Polsce? Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego z ostatniej chwili
Skąd wzięło się zakażenie cholerą w Polsce? Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Obecnie nie znamy źródła zakażenia szczepami przecinkowca cholery u pacjentki. Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia przyczyny zakażenia i pochodzenia patogenu – przekazała w niedzielę powiatowa inspektor sanitarna w Stargardzie dr inż. Irena Agata Łucka.

Alarm dla Rosji. Zbliża się tsunami z bardzo wysokimi i niebezpiecznymi falami z ostatniej chwili
Alarm dla Rosji. Zbliża się tsunami z "bardzo wysokimi i niebezpiecznymi falami"

Dwa silne trzęsienia ziemi na wschód od wybrzeży Kamczatki zanotowały sejsmografy w niedzielę. W efekcie wydano ostrzeżenie przed tsunami - dla Rosji i Hawajów. 

REKLAMA

Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’

Leon XIV odwiedził dziś Albano Laziale, sąsiadujące z Castel Gandolfo niewielkie miasto, położone nad tym samym, co papieska rezydencja jeziorem. W miejscowej katedrze odprawił Eucharystię. W kazaniu mówił o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale Papież: daj przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’
Papież w czasie Mszy św. w Albano Laziale / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć?

  • Przebywający na urlopie w Castel Gandolfo Leon XIV przewodniczył niedzielnej Eucharystii w niedalekim Albano Laziale;
  • W kazaniu do dzisiejszych czytań mszalnych Papież zwrócił szczególną uwagę na postaci Abrahama oraz sióstr Marty i Marii z Betanii;
  • Papież akcentował dwa zagadnienia: gościnność oraz relację słuchania i służby;
  • Leon XIV przypomniał także, że wakacje są czasem, gdy możemy zwrócić szczególną uwagę na rozmowę z Bogiem oraz troskę wobec bliźniego.

Papież oparł homilię na pierwszym czytaniu, które opowiada o odwiedzinach, jakie Bóg złożył Abrahamowi w postaci trzech tajemniczych osób, oraz na Ewangelii o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii.

Bóg wybiera drogę gościnności

Leon XIV wskazał na gesty konkretnej gościnności, jaką Abraham okazuje gościom, rozpoznając w nich obecność Boga.

- Bóg wybiera drogę gościnności, aby spotkać Sarę i Abrahama i przekazać im wiadomość o darze płodności, którego tak bardzo pragnęli i na który już nie mieli nadziei. Po wielu chwilach łaski, w których już ich nawiedził, ponownie puka do ich drzwi, prosząc o przyjęcie i zaufanie. A dwoje starszych małżonków odpowiada pozytywnie, nie wiedząc jeszcze, co się wydarzy. W tajemniczych gościach rozpoznają Jego błogosławieństwo, Jego samą obecność.

Słuchanie i służba

Dzisiejsza Ewangelia przedstawia natomiast dwie odmienne, ale nie przeciwstawne postawy względem przychodzącego Jezusa. Uosabiają je dwie siostry. Marta odpowiada na jego wizytę służbą, a Maria słuchaniem.

Najpierw czas na słuchanie Boga

Papież zauważył, że te dwie postawy powinny też wyrażać się naszej relacji z Panem Bogiem. - Owszem, ważne jest, byśmy przeżywali naszą wiarę w konkretnym działaniu i wierności obowiązkom, stosownie do stanu i powołania każdego z nas, ale równie fundamentalne jest, abyśmy czynili to rozpoczynając od medytacji Słowa Bożego i wsłuchiwania się w to, co Duch Święty podpowiada naszemu sercu, poświęcając na to chwilę ciszy i modlitwy – czas, w którym uciszymy hałasy i rozproszenia, skupimy się przed Panem i odnajdziemy wewnętrzną jedność. To właśnie jest wymiar życia chrześcijańskiego, który szczególnie dziś musimy na nowo odkryć – zarówno jako wartość osobistą i wspólnotową, jak i jako prorocki znak dla naszych czasów: dać przestrzeń ciszy, słuchaniu Ojca, który mówi i ‘widzi w ukryciu’ (Mt 6, 6)”.

Lato to czas modlitwę i bycie dla siebie nawzajem

Leon XIV podkreślił, że okres letni jest dobrą okazją, by z jednej strony poświęcić więcej czasu na modlitwę, a z drugiej strony troszczyć się o siebie nawzajem, dzielić się wiarą i życiem z innymi. Papież przyznał, że nie jest to łatwe. Zarówno służba, jak i słuchanie wymagają trudu, zaangażowania i wyrzeczeń. - Ale tylko w ten sposób – przez te wysiłki – buduje się w życiu coś dobrego – mówił Ojciec Święty. – Tylko w ten sposób powstają i wzrastają między ludźmi autentyczne i silne relacje, i tylko tak – oddolnie, w codzienności – rozwija się, rozszerza i staje się namacalnie obecne królestwo Boże.

U św. Augustyna Maria uosabia życie wieczne

Leon XIV odwołał się również do nauczania swojego duchowego mistrza, św. Augustyna. Cytując jedno z jego kazań o Marcie i Marii zauważył, że „’w tych dwóch kobietach symbolizowane są dwa życia: teraźniejsze i przyszłe; jedno przeżywane w trudzie, drugie w odpoczynku; jedno pełne zmartwień, drugie szczęśliwe; jedno przemijające, drugie wieczne’ (Sermo 104, 4). Myśląc o pracy Marty, powiedział: „Kto jest zwolniony z tej posługi opieki nad innymi? Kto może odpocząć od tych obowiązków? Starajmy się wykonywać je nienagannie i z miłością (…). Trud przeminie, a odpoczynek nadejdzie, ale do odpoczynku dojdziemy tylko poprzez trud. Statek przepłynie i dotrze do ojczyzny, ale do ojczyzny nie dotrzemy inaczej niż statkiem’  (tamże, 6-7)”.

Od Jezusa uczmy się równowagi

Podsumowując Papież powiedział, że postacie Abrahama, Marty i Marii przypominają nam iż słuchanie i służba to dwie uzupełniające się postawy, dzięki którym otwieramy się na obecność Pana Boga.

- Ich przykład – dodał – zachęca nas, byśmy na co dzień łączyli kontemplację i działanie, odpoczynek i trud, milczenie i aktywność – z mądrością i równowagą – mając zawsze za miarę sądu miłość Jezusa, za światło Jego słowo, a za źródło siły Jego łaskę, która wspiera nas ponad nasze własne możliwości.

Krzysztof Bronk - Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe