[relacja online] Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj w Pałacu Prezydenckim ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. "Jestem bardzo wzruszony. To była ciężka droga, mogliśmy mieć moment zwątpienia" - mówił przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
 [relacja online] Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę
/ screen video TVP Info

Kiedy przed wielu laty byłem jeszcze chłopcem, to było w czasach, które określamy jako "słusznie minione", była audycja "Teleranek". I tam była taka piosenka "Niedziela z tatą, niedziela z mamą to najpiękniejszy w tygodniu dzień..."


- zaczął przemówienie Andrzej Duda.
 

Zachłysnęliśmy się tym wolnym rynkiem, wzrostem zamożności, wolnością, suwerennością, wszystkim tym, czego przez dziesięciolecia Polska nie miała. Ale w tym procesie zaszły też takie zmiany, które nie były dobre z punktu widzenia istotnych wartości, w szczególności związane z rodziną. Powszechny handel w niedzielę, który oznacza dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który niegdyś był dniem wolnym. Parę miesięcy temu, kiedy robiłem zakupy z żoną w naszym osiedlowym sklepie, gdzie jesteśmy znanymi klientami, jedna z pań zapytała mnie, czy podpiszę ustawę o ograniczeniu handlu. Powiedziałem, że oczywiście podpiszę. Podziękowała mi gorąco w imieniu swoim i innych pracowników. 

To moment bardzo istotny. Moment pokazania solidarności z tymi pracownikami. Dziękuję za tę inicjatywę ustawodawczą, dziękuję Solidarności, dziękuję min. Rafalskiej. Dziękuję premier Beacie Szydło i Mateuszowi Morawieckiemu za mądre podejście do tej ustawy. 


- mówił prezydent.
 

Na tę chwilę czekaliśmy długo. Milion dwieście tys. pracujących w handlu czekało na ten moment. Jestem bardzo wzruszony, że w tak uroczystej formule złożył Pan podpis, Panie Prezydencie. Ostatnim tak ważnym dla nas podpisem było przywrócenie wieku emerytalnego, za co również dziękujemy.

To w przeciągu 28 lat trzeci projekt obywatelski, który przeszedł całą procedurę do podpisu prezydenta. I we wszystkich 3 projektach uczestniczyła Solidarność. 2005 rok - emerytury górnicze. 2010 rok - święto Trzech Króli. I ta ostatnia inicjatywa. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o podmiotowe, a nie przedmiotowe traktowanie pracowników. 

Jestem bardzo wzruszony, bo jak przypomnę sobie ciężką drogę, którą przeszliśmy od zbierania podpisów, po podpis Pana Prezydenta to mogliśmy mieć moment zwątpienia. Ale prowadziliśmy dialog - z rządem, na komisjach sejmowych. Bardzo dziękuję za ten kompromis, bo były trudne momenty. Dziękuję, że na żadnym etapie procedowania tej ustawy, Pan Prezydent nigdy nie miał wątpliwości, że trzeba ograniczyć handel w niedzielę. Pani minister, dziękuję pani za ciężką pracę i wkład w tę ustawę. Dzięuję, że idziemy w pozytywnym kierunku. Dziękuję klubowi PiS za poparcie tego projektu. A tym, którzy głosowali przeciw - opozycji - podziękują pracownicy. 

Chciałbym się zwrócić do przedsiębiorców, którzy będą usiłowali omijać te przepisy. Radzę im skupić się na poprawie warunków pracy w handlu, bo wspólnie z Inspekcją Pracy będziemy pilnować, aby przepisy były respektowane. Teraz będziemy się starać, aby kolejne grupy zawodowe mogły spędzać niedziele ze swymi rodzinami. 

Niedziela to wspaniały dzień dla rodziny. I ta ustawa, dziś podpisana, to dopełnienie programu 500+. Bardzo za to  dziękujemy. 


- powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
    
W czasie uroczystości głos zabrała również Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

„Niedziela została przywrócona rodzinie, w trakcie prac nad ustawą wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie”

- powiedziała.

Na ten moment przez wiele miesięcy czekały polskie rodziny i pracownicy. Chcemy w ten sposób przywrócić niedziele rodzinie, żeby niedziela przybrała swój pierwotny sens i można było ją należycie świętować


- pdodała.

Zauważyła, że wolny czas przeznaczony dla rodziny jest towarem deficytowym. Tym bardziej ważne jest, ażeby niedziela była wolna od handlu. Minister podkreśliła, że dzięki temu rodziny wspólnie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, uprawić sport i turystykę.
Minister podkreśliła, że ustawa jest kompromisowym rozwiązaniem wypracowanym podczas twardych negocjacji.

Adresuję prośbę do wszystkich, by ten kompromis szanować, cenić, że mieliśmy sporo czasu, żeby się oswoić, mówię także do tych, którzy byli przyzwyczajeni do niedzielnych zakupów, żeby zaakceptować to rozwiązanie, które jest społecznie oczekiwanym, solidarnościowym rozwiązaniem, z którego będziemy zadowoleni"


- powiedziała Rafalska
 

Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Jak napisano w ustawie, należy przez to rozumieć „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych”.

W ustawie przewidziano katalog włączeń placówek, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony on będzie między innymi: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych, w hotelach, placówkach kulturalnych i prowadzących działalność sportową.
W niedziele zrobimy zakupy między innymi w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

źródło: solidarnosc.gda.pl


raw

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty Wiadomości
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty

W trakcie meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk 21 kwietnia na trybunach zawisły transparenty, dotyczące Rafała Trzaskowskiego i Gizeli Jagielskiej. Prokuratura poinformowała, że wszczęła dochodzenia w sprawie pomówień.

Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę pilne
Dantejskie sceny w szpitalu. Pacjent pobił pielęgniarkę

Jak poinformował Polsat, w czwartek ok. godz. 6 rano na oddziale neurologii w pruszkowskim szpitalu pacjent dotkliwie pobił pielęgniarkę.

Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Rozpędzone auto wjechało celowo w grupę uczniów. Jest wielu rannych

W japońskim mieście Osaka doszło dziś do dramatycznych scen. Jak donoszą lokalne media, rozpędzony samochód wjechał w grupę uczniów szkoły podstawowej.

Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży gorące
Wyborcza broni wytycznych rządu Tuska, dzięki którym można zabijać dzieci w 9 miesiącu ciąży

Artykuł „Ordo Iuris chce, by Trybunał Konstytucyjny skasował przesłankę o zagrożeniu zdrowia kobiety. Prof. Zoll: To nie jest sprawa dla TK” opublikowany 23 kwietnia w „Gazecie Wyborczej” dotyczy wytycznych dla szpitali wydanych w ubiegłym roku przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Autorzy publikacji (Paulina Wodzyńska, Łukasz Woźnicki) twierdzą, powołując się na prof. Andrzeja Zolla, że Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać w sprawie konstytucyjności „interpretacji prawa”.

Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć Wiadomości
Dopiero co Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę, a już musi go częściowo wyłączyć

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła misję Biomass, której celem jest monitorowanie stanu lasów. Satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Vega C we wtorek, 29 kwietnia 2025 r. z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał Wiadomości
Pracownik TVN zadał Nawrockiemu pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Wczoraj Karol Nawrocki odwiedził Maków w powiecie skierniewickim, gdzie wziął udział w akcji sadzenia lasu. Na miejscu pojawili się również przedstawiciele mediów, na których pytania kandydat na prezydenta odpowiadał

Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową z ostatniej chwili
Ukraina i USA zawarły umowę. Chodzi o minerały i pomoc wojskową

Umowa między rządami USA i Ukrainy "w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy" odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA. Umowa nie reguluje wydobycia i przychodów z wydobycia minerałów. Nie obejmuje również przychodów z ukraińskiej infrastruktury, co pierwotnie proponowały USA.

Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km z ostatniej chwili
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego. Inwestycja Geotermii Podhalańskiej, mająca na celu zwiększenie mocy ciepłowni geotermalnej, została nieznacznie przesunięta względem pierwotnego harmonogramu z uwagi na kończące się prace przy wcześniejszym, sąsiednim odwiercie.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów

Od czwartku - po zimowej przerwie - powróciła rekreacyjna linia autobusowa ułatwiająca mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Połączenie do Ojcowa będzie uruchamiane latem we wszystkie soboty i dni świąteczne.

Niemieckie pieniądze i kult niemieckiego dziedzictwa na zachodzie Polski tylko u nas
Niemieckie pieniądze i kult "niemieckiego dziedzictwa" na zachodzie Polski

Regiony przygraniczne na zachodzie Polski muszą mierzyć się z wyzwaniami na różnych płaszczyznach. Pierwotnie tzw. Ziemie Odzyskane funkcjonowały w systemie komunistycznym jako ziemie pozbawione pamięci historycznej i własnego dziedzictwa kulturowego.

REKLAMA

[relacja online] Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj w Pałacu Prezydenckim ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. "Jestem bardzo wzruszony. To była ciężka droga, mogliśmy mieć moment zwątpienia" - mówił przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
 [relacja online] Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę
/ screen video TVP Info

Kiedy przed wielu laty byłem jeszcze chłopcem, to było w czasach, które określamy jako "słusznie minione", była audycja "Teleranek". I tam była taka piosenka "Niedziela z tatą, niedziela z mamą to najpiękniejszy w tygodniu dzień..."


- zaczął przemówienie Andrzej Duda.
 

Zachłysnęliśmy się tym wolnym rynkiem, wzrostem zamożności, wolnością, suwerennością, wszystkim tym, czego przez dziesięciolecia Polska nie miała. Ale w tym procesie zaszły też takie zmiany, które nie były dobre z punktu widzenia istotnych wartości, w szczególności związane z rodziną. Powszechny handel w niedzielę, który oznacza dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który niegdyś był dniem wolnym. Parę miesięcy temu, kiedy robiłem zakupy z żoną w naszym osiedlowym sklepie, gdzie jesteśmy znanymi klientami, jedna z pań zapytała mnie, czy podpiszę ustawę o ograniczeniu handlu. Powiedziałem, że oczywiście podpiszę. Podziękowała mi gorąco w imieniu swoim i innych pracowników. 

To moment bardzo istotny. Moment pokazania solidarności z tymi pracownikami. Dziękuję za tę inicjatywę ustawodawczą, dziękuję Solidarności, dziękuję min. Rafalskiej. Dziękuję premier Beacie Szydło i Mateuszowi Morawieckiemu za mądre podejście do tej ustawy. 


- mówił prezydent.
 

Na tę chwilę czekaliśmy długo. Milion dwieście tys. pracujących w handlu czekało na ten moment. Jestem bardzo wzruszony, że w tak uroczystej formule złożył Pan podpis, Panie Prezydencie. Ostatnim tak ważnym dla nas podpisem było przywrócenie wieku emerytalnego, za co również dziękujemy.

To w przeciągu 28 lat trzeci projekt obywatelski, który przeszedł całą procedurę do podpisu prezydenta. I we wszystkich 3 projektach uczestniczyła Solidarność. 2005 rok - emerytury górnicze. 2010 rok - święto Trzech Króli. I ta ostatnia inicjatywa. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o podmiotowe, a nie przedmiotowe traktowanie pracowników. 

Jestem bardzo wzruszony, bo jak przypomnę sobie ciężką drogę, którą przeszliśmy od zbierania podpisów, po podpis Pana Prezydenta to mogliśmy mieć moment zwątpienia. Ale prowadziliśmy dialog - z rządem, na komisjach sejmowych. Bardzo dziękuję za ten kompromis, bo były trudne momenty. Dziękuję, że na żadnym etapie procedowania tej ustawy, Pan Prezydent nigdy nie miał wątpliwości, że trzeba ograniczyć handel w niedzielę. Pani minister, dziękuję pani za ciężką pracę i wkład w tę ustawę. Dzięuję, że idziemy w pozytywnym kierunku. Dziękuję klubowi PiS za poparcie tego projektu. A tym, którzy głosowali przeciw - opozycji - podziękują pracownicy. 

Chciałbym się zwrócić do przedsiębiorców, którzy będą usiłowali omijać te przepisy. Radzę im skupić się na poprawie warunków pracy w handlu, bo wspólnie z Inspekcją Pracy będziemy pilnować, aby przepisy były respektowane. Teraz będziemy się starać, aby kolejne grupy zawodowe mogły spędzać niedziele ze swymi rodzinami. 

Niedziela to wspaniały dzień dla rodziny. I ta ustawa, dziś podpisana, to dopełnienie programu 500+. Bardzo za to  dziękujemy. 


- powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
    
W czasie uroczystości głos zabrała również Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

„Niedziela została przywrócona rodzinie, w trakcie prac nad ustawą wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie”

- powiedziała.

Na ten moment przez wiele miesięcy czekały polskie rodziny i pracownicy. Chcemy w ten sposób przywrócić niedziele rodzinie, żeby niedziela przybrała swój pierwotny sens i można było ją należycie świętować


- pdodała.

Zauważyła, że wolny czas przeznaczony dla rodziny jest towarem deficytowym. Tym bardziej ważne jest, ażeby niedziela była wolna od handlu. Minister podkreśliła, że dzięki temu rodziny wspólnie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, uprawić sport i turystykę.
Minister podkreśliła, że ustawa jest kompromisowym rozwiązaniem wypracowanym podczas twardych negocjacji.

Adresuję prośbę do wszystkich, by ten kompromis szanować, cenić, że mieliśmy sporo czasu, żeby się oswoić, mówię także do tych, którzy byli przyzwyczajeni do niedzielnych zakupów, żeby zaakceptować to rozwiązanie, które jest społecznie oczekiwanym, solidarnościowym rozwiązaniem, z którego będziemy zadowoleni"


- powiedziała Rafalska
 

Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Jak napisano w ustawie, należy przez to rozumieć „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych”.

W ustawie przewidziano katalog włączeń placówek, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony on będzie między innymi: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych, w hotelach, placówkach kulturalnych i prowadzących działalność sportową.
W niedziele zrobimy zakupy między innymi w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

źródło: solidarnosc.gda.pl


raw

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe