REKLAMA

Onet: Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz. MSZ zaprzecza

"Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu" - głosi tekst Andrzeja Gajcy i Andrzeja Stankiewicza, opublikowany na portalu onet.pl. Publicyści twierdzą, że Amerykanie wprowadzili sankcję wobec polskich władz za wdrożenie ustawy o IPN. Redakcja twierdzi, że dysponuje dokumentami, które to potwierdzają.
 Onet: Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz. MSZ zaprzecza
/ fot. Mateusz Marek
Zdaniem Onetu relacje Polski i USA od lat nie były tak napięte. Przyjęcie ustawy o IPN wywołało tak potężny kryzys, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mieli zostać uznani za "persona non grata" w Białym Domu. Widnieje również groźba zablokowania finansowania wspólnych projektów wojskowych, a jeśli polska prokuratura zacznie ścigać na podstawie nowego prawa o IPN obywateli USA, skutki mają być "dramatyczne".

Wysoki urzędnik USA - Wess Mitchell - postawił Polsce ultimatum w trzech punktach. Po pierwsze - do zażegnania sporu w/s ustawy polskie władze mają zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższczym szczeblu, czyli z prezydentem Trumpem i wiceprezydentem Pencem. Po drugie, w Kongresie USA (który musi wydać zgodę na finansowanie projektów wojskowych w Polsce) mają narastać antypolskie nastroje, co może poskutkowaćc blokadą finansowania wojskowej współpracy. Po trzecie, Amerykanie oświadczyli "bardzo dobitnie", że jeśli nasza prokuratura zacznie ścigać na podstawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela USA, to skutki będą "dramatyczne". Onet podaje, że tak naprawdę mają na myśli tylko jedną osobę - Jana Tomasza Grossa, autora kontrowersyjnych książek obciążających Polaków współodpowiedzialnością za Holokaust. Amerykanie mieli bardzo interesować się sprawami w polskiej prokuraturze, które dotyczyły publicysty.

Doniesienia te skomentował Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.
 

To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju. Strona amerykańska wyrażała zaniepokojenie, były pytania o ustawę o IPN jeszcze na etapie projektu. Amerykanie mają nadal swoje wątpliwości, jesteśmy w kontakcie z dyplomatami amerykańskimi, ale nie ma w tych kontaktach języka ultimatów


– stwierdził wiceminister w rozmowie z TVN24.

źródło: onet.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura