REKLAMA

Będzie wspólna akcja polskiego i niemieckiego kościoła na rzecz Syrii

Przedstawiciele obu kościołów rozważają zorganizowanie zbiórki pieniężnej na rzecz ofiar i przeznaczenie pozyskanych środków na konkretny projekt na terenie Syrii. - Nawet była propozycja, by delegacja wysokiego szczebla episkopatu Polski i Niemiec pojechała do Syrii – oznajmił bp Jan Kopiec.
 Będzie wspólna akcja polskiego i niemieckiego kościoła na rzecz Syrii
/ Źródło: screen YouTube
Podczas ostatniego spotkania polscy i niemiecki biskupi podjęli rozważania nt. małżeństwa i rodziny. Tłem dla dyskusji była papieska adhortacja apostolska „Amoris Letitia” i jej następstwa, zwłaszcza w odniesieniu do właściwego zrozumienia sensu papieskich wskazań. „Dodatkowo strona niemiecka informowała nas o różnych kłopotach związanych z projektem dopuszczenia do interkomunii strony protestanckiej w małżeństwach mieszanych” – powiedział bp Kopiec. Jak przyznał, to temat obszerny i wciąż jeszcze niezałatwiony.

Polscy i Niemieccy biskupi rozmawiali także o zaplanowanej na grudzień konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach. „Obie strony są zainteresowane kwestiami ekologicznymi, podobnie jak cały świat” – zauważył bp Kopiec. „Troska o czyste środowisko, o jego poszanowanie, a także akcent teologiczny w tej kwestii są ogromnie istotne” – dodał ordynariusz gliwicki. Strona niemiecka, zwłaszcza ordynariusz Bambergu abp Ludwig Schick, który brał udział w dwóch poprzednich konferencjach klimatycznych, jest bardzo zainteresowana, by wesprzeć Kościół w Polsce w formułowaniu rożnego rodzaju programów ekologicznych.

Inny z tematów poruszanych podczas spotkania grupy kontaktowej dotyczył Fundacji Maksymiliana Kolbe. Powołana 12 lat temu przez obie konferencje biskupie – polską i niemiecką – ma na celu umacnianie wysiłków prowadzących do pojednania w Europie. „Zaczęło się oczywiście od relacji polsko-niemieckich, natomiast dzisiaj owo budowanie pokoju i pojednania – na co zwraca uwagę strona niemiecka – powinno zostać rozciągnięte także na obszar Bałkanów, Ukrainy, czy Albanii” – wyjaśnił bp Kopiec. Jak dodał, to kwestia rozwojowa, bo „w budowaniu pokoju i umiejętnego wybaczania sobie mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia”.

Źródło: misyjne.pl
/k

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura