Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III

W ostatnich tygodniach w Pałacu Buckingham zrobiło się niespokojnie. U króla Karola III wykryto nowotwór. "The Daily Beast" podaje nowe niepokojące informacje.

USA finalizują potężny pakiet pomocy dla Ukrainy. Politico podaje szczegóły z ostatniej chwili
USA finalizują potężny pakiet pomocy dla Ukrainy. "Politico" podaje szczegóły

Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy o wartości ok 6 miliardów dolarów - podał portal Politico, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.

Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT?

Zaczęło się od homoseksualnego podrywu, a skończyło się na zarzutach defraudacji ponad 100 tys. złotych przez działaczy LGBT. Na naszych oczach dochodzi do rozpadu w polskim środowisku tęczy.

Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus? Wiadomości
Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus?

Polak przeprowadził jedne z najbardziej przełomowych w historii podboju wszechświata badań nad poszukiwaniem życia! W chmurach Wenus dr Janusz Pętkowski wraz z zespołem MIT odkrył fosfinę.

Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci

– Te listy, które układamy do Europarlamentu, będą listami śmierci. Wszystko co mocne będzie tam włożone – powiedział w rozmowie z Anitą Gargas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce z ostatniej chwili
Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński poinformował w czwartek, że za kilka dni przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski.

Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał z ostatniej chwili
Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał

- Religia jest jak pewien męski organ. Jest całkiem w porządku, gdy ktoś go ma i jest z niego dumny. Ale jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nosem, to już mamy pewien problem  - powiedział poseł Marcin Józefaciuk z sejmowej mównicy.

Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta z ostatniej chwili
Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta

Administracja prezydenta Joe Bidena odrzuciła wezwanie do ujawnienia dokumentów wizowych księcia Harry'ego.

Rozważałem odebranie sobie życia - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii z ostatniej chwili
"Rozważałem odebranie sobie życia" - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii

Były reprezentant Anglii Stephen Warnock przyznał, że rozważał popełnienie samobójstwa po tym, jak skorzystał on ze złych porad finansowych.

WP: Kurski i Obajtek z jedynkami w ważnych regionach. Jest decyzja PiS z ostatniej chwili
WP: Kurski i Obajtek z "jedynkami" w ważnych regionach. Jest decyzja PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu zatwierdził start Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego – twierdzi serwis Wirtualna Polska.

REKLAMA

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe