Izabela Melika Czechowska [muzułmanka]: Gdy myślę o uchodźcach przypomina mi się kazanie ks.Kaczkowskiego

– Gdy myślę o uchodźcach, przypomina mi się kazanie księdza Kaczkowskiego, który bardzo ładnie, z pewną dozą gorzkiej ironii przypomniał historię pierwszych w historii uchodźców, czyli... Świętej Rodziny, która dzisiaj nie dostałaby się do Europy, bo Józef wygląda ze swoją brodą jak talib, Maria z dzieckiem na ręku, a twierdzi, że dziewica – czyli kłamie – opowiada Izabela Melika Czechowska, polska Tatarka, muzułmanka, członek Muftiatu RP, chirurg, w rozmowie o islamie w Polsce z Marcinem Koziestańskim.
 Izabela Melika Czechowska [muzułmanka]: Gdy myślę o uchodźcach przypomina mi się kazanie ks.Kaczkowskiego
/ Izabela Melika Czechowska, Fot. Michał Czechowski

Przejawy rasizmu w naszym kraju dotykają osoby, które nie tyle wyznają jakąś religię, ile wyglądają inaczej niż ogół na ulicy


- mówi Izabela Czechowska zapytana, czy z powodu wyznawanej religii spotkały ją w Polsce jakieś nieprzyjemności. Kobieta twierdzi, że taka nieprzyjemna sytuacja może spotkać np. Araba chrześcijanina, jednak ona jako Polka, Europejka jest "w miarę bezpieczna". Jeśli chodzi natomiast o ataki słowne i fizyczne na muzułmanów, to dotyka to przede wszystkim kobiety, niejako „wystawione na strzały” przez znak, jakim jest chusta na głowie.
 

I tu znów mnie to nie dotyczy, bo nie noszę hidżabu. Ataki słowne natomiast, jakie mnie spotykają, dotyczą oczywiście religii. My, muzułmanie, jesteśmy obrażani wszędzie, gdziekolwiek jest mowa o islamie - głównie w internecie (...) Mnie osobiście żaden atak nie spotkał, co nie znaczy, że się nie zdarzy. Atakowani jesteśmy jako ogół


- powiedziała. Gdy redaktor Koziestański postawił tezę, iż "w krajach Europy Zachodniej powstają już wręcz muzułmańskie kalifaty", odparła: 
 

Chciałabym wiedzieć, co to są te kalifaty, jakim kryterium kierują się ci, którzy używają takich sformułowań. Ale jakkolwiek brzmi to oczywiście groźnie, to śpieszę uspokoić, że w Polsce kalifat nie powstaje. I nie powstanie


- przekonywała dodając, że "nie wyobraża sobie" powstania czegoś takiego w obrębie jakiegokolwiek państwa współcześnie. W jej opinii używanie takich określeń ma wzbudzić jeszcze większą niechęć w stosunku do muzułmanów, co jest niebezpieczne, gdyż "eskalacja nienawiści może wymknąć się spod kontroli jej twórcom".  
 

Muzułmanie w Polsce w życiu codziennym kierują się prawami obowiązującymi na terenie tego kraju i podlegają zapisom konstytucyjnym w nim obowiązującym


- podsumowała Izabela Czechowska. Rozmowa dotyczyła także liczby wyznawców islamu w Polsce.
 

Dane spisu powszechnego z 2011 r. mówią o 5 tysiącach osób, które zadeklarowały, że wyznają islam. Trzeba jednak uznać, że w chwili obecnej mieszka nas tu około 10 tys., a to za sprawą uchodźców z Czeczenii, z których część osiedliła się w naszym kraju


- poinformowała. Dodała jednak, że nie sposób określić dokładnej liczby, gdyż w Polsce mieszkają muzułmanie bez obywatelstwa polskiego, a ponadto sporo żyje tutaj tatarów, którzy nie są muzułmanami.
 

Tatarzy brali aktywny udział w walkach o niepodległość Polski, o czym nie każdy jednak pamięta, bo nie każdy ma potrzebę o tym mówić i przypominać


- powiedziała Izabela Czechowska. Dodała, że Tatarzy przyjęli Polskę jako swoją ojczyznę, która miała zastąpić step, jaki za sobą zostawili. Całe ich pokolenia tutaj żyją, pracują, noszą polskie nazwiska. 
 

Jesteśmy Polakami, porozumiewamy się polszczyzną, dzieci uczymy patriotyzmu, jedynie inną drogą zmierzamy do tego samego zresztą Boga. Czego jeszcze trzeba? 


- pyta. Jej zdaniem solą w oku niektórych jest religia, czyli islam, czego doświadczyli jej znajomi. Niektórzy z nich obecnie boją się przyznać do wyzwania Islamu, zwłaszcza gdy mieszkają w małej miejscowości. 
 

Czy obcy może wejść w jakąś społeczność tak zupełnie, nie bojąc się, że pewnego dnia dowie się, że nie jest Polakiem, że jest jednak obcy? Mam mieszane uczucia, bo nawet jeśli czuję się Polką, to i tak pewnego dnia może się okazać, że to moje samopoczucie nie jest najważniejsze. Tak więc reasumując: Tatarzy czują się Polakami, ale nie wiadomo, jak będą postrzegani za np. następne 100 lat i czy inni będą ich za Polaków uważali. To jest bowiem wzajemność


- powiedziała. 


Imigranci
 

Nie ma jednego stosunku muzułmanów do tego zjawiska, bo polscy muzułmanie mają różne poglądy, a islam to nie partia


- twierdzi pani Izabela. W jej opinii każdy powinien rozstrzygnąć sprawę we własnym sumieniu, jednak jej zdaniem tam gdzie ludzie uciekają przed wojną i zniszczeniem oraz utratą życia, trzeba pomagać i trzeba przyjąć pod własny dach. 
 

I tu nie ma żadnych wymówek w stylu „pomagajmy na miejscu”


- akcentuje.
 

Gdy nie ma wody, prądu, latają bomby i burzone są szpitale, na miejscu pomóc się nie da. To bzdura, że ci ludzie chcą się dostać do Europy, bo chcą tu „lepiej żyć”. Dla nich to wcale nie jest lepsze życie. To jest jedynie próba przetrwania z dala od domu, rodziny i wszystkiego, co znają


- opowiada. Dodaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że wśród uchodźców są i tacy, którzy zwietrzyli sposób na dostanie się do Europy niekoniecznie w celu ucieczki przed wojną. Uważa jednak, iż tacy dostają się do Europy w znacznie łatwiejszy sposób, nie narażając przy tym życia, płynąc pontonem przez morze. 
 

Podnoszone często argumenty, że z uchodźcami przedostają się do nas terroryści, też są raczej pozbawione sensu, bo ci przedostają się samolotami, stać ich na to. W dodatku statystyki są nieubłagane, bo sprawcy zamachów wywodzą się spośród mieszkańców Europy, czyli pochodzą z rodzin imigrantów arabskich, ale stanowią już drugie lub trzecie pokolenie, czyli można powiedzieć, że wychowani zostali przez tzw. Zachód i z religią niewiele mają wspólnego


- twierdzi. 
 

Gdy myślę o uchodźcach, przypomina mi się  kazanie księdza Kaczkowskiego, który bardzo ładnie, z pewną dozą gorzkiej ironii przypomniał historię pierwszych w historii uchodźców czyli... Świętej Rodziny, która dzisiaj nie dostałaby się do Europy, bo Józef wygląda ze swoją brodą jak talib, Maria z dzieckiem na ręku, a twierdzi, że dziewica – czyli kłamie, a żadne nich nie ma paszportu, a osiołek zawszony i brakuje mu katalizatora


- podsumowała Izabela Czechowska.



#REKLAMA_POZIOMA# 

 

POLECANE
Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli Wiadomości
Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody wiszą w sobotę w dwunastu kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Powodem jest zakwit sinic.

REKLAMA

Izabela Melika Czechowska [muzułmanka]: Gdy myślę o uchodźcach przypomina mi się kazanie ks.Kaczkowskiego

– Gdy myślę o uchodźcach, przypomina mi się kazanie księdza Kaczkowskiego, który bardzo ładnie, z pewną dozą gorzkiej ironii przypomniał historię pierwszych w historii uchodźców, czyli... Świętej Rodziny, która dzisiaj nie dostałaby się do Europy, bo Józef wygląda ze swoją brodą jak talib, Maria z dzieckiem na ręku, a twierdzi, że dziewica – czyli kłamie – opowiada Izabela Melika Czechowska, polska Tatarka, muzułmanka, członek Muftiatu RP, chirurg, w rozmowie o islamie w Polsce z Marcinem Koziestańskim.
 Izabela Melika Czechowska [muzułmanka]: Gdy myślę o uchodźcach przypomina mi się kazanie ks.Kaczkowskiego
/ Izabela Melika Czechowska, Fot. Michał Czechowski

Przejawy rasizmu w naszym kraju dotykają osoby, które nie tyle wyznają jakąś religię, ile wyglądają inaczej niż ogół na ulicy


- mówi Izabela Czechowska zapytana, czy z powodu wyznawanej religii spotkały ją w Polsce jakieś nieprzyjemności. Kobieta twierdzi, że taka nieprzyjemna sytuacja może spotkać np. Araba chrześcijanina, jednak ona jako Polka, Europejka jest "w miarę bezpieczna". Jeśli chodzi natomiast o ataki słowne i fizyczne na muzułmanów, to dotyka to przede wszystkim kobiety, niejako „wystawione na strzały” przez znak, jakim jest chusta na głowie.
 

I tu znów mnie to nie dotyczy, bo nie noszę hidżabu. Ataki słowne natomiast, jakie mnie spotykają, dotyczą oczywiście religii. My, muzułmanie, jesteśmy obrażani wszędzie, gdziekolwiek jest mowa o islamie - głównie w internecie (...) Mnie osobiście żaden atak nie spotkał, co nie znaczy, że się nie zdarzy. Atakowani jesteśmy jako ogół


- powiedziała. Gdy redaktor Koziestański postawił tezę, iż "w krajach Europy Zachodniej powstają już wręcz muzułmańskie kalifaty", odparła: 
 

Chciałabym wiedzieć, co to są te kalifaty, jakim kryterium kierują się ci, którzy używają takich sformułowań. Ale jakkolwiek brzmi to oczywiście groźnie, to śpieszę uspokoić, że w Polsce kalifat nie powstaje. I nie powstanie


- przekonywała dodając, że "nie wyobraża sobie" powstania czegoś takiego w obrębie jakiegokolwiek państwa współcześnie. W jej opinii używanie takich określeń ma wzbudzić jeszcze większą niechęć w stosunku do muzułmanów, co jest niebezpieczne, gdyż "eskalacja nienawiści może wymknąć się spod kontroli jej twórcom".  
 

Muzułmanie w Polsce w życiu codziennym kierują się prawami obowiązującymi na terenie tego kraju i podlegają zapisom konstytucyjnym w nim obowiązującym


- podsumowała Izabela Czechowska. Rozmowa dotyczyła także liczby wyznawców islamu w Polsce.
 

Dane spisu powszechnego z 2011 r. mówią o 5 tysiącach osób, które zadeklarowały, że wyznają islam. Trzeba jednak uznać, że w chwili obecnej mieszka nas tu około 10 tys., a to za sprawą uchodźców z Czeczenii, z których część osiedliła się w naszym kraju


- poinformowała. Dodała jednak, że nie sposób określić dokładnej liczby, gdyż w Polsce mieszkają muzułmanie bez obywatelstwa polskiego, a ponadto sporo żyje tutaj tatarów, którzy nie są muzułmanami.
 

Tatarzy brali aktywny udział w walkach o niepodległość Polski, o czym nie każdy jednak pamięta, bo nie każdy ma potrzebę o tym mówić i przypominać


- powiedziała Izabela Czechowska. Dodała, że Tatarzy przyjęli Polskę jako swoją ojczyznę, która miała zastąpić step, jaki za sobą zostawili. Całe ich pokolenia tutaj żyją, pracują, noszą polskie nazwiska. 
 

Jesteśmy Polakami, porozumiewamy się polszczyzną, dzieci uczymy patriotyzmu, jedynie inną drogą zmierzamy do tego samego zresztą Boga. Czego jeszcze trzeba? 


- pyta. Jej zdaniem solą w oku niektórych jest religia, czyli islam, czego doświadczyli jej znajomi. Niektórzy z nich obecnie boją się przyznać do wyzwania Islamu, zwłaszcza gdy mieszkają w małej miejscowości. 
 

Czy obcy może wejść w jakąś społeczność tak zupełnie, nie bojąc się, że pewnego dnia dowie się, że nie jest Polakiem, że jest jednak obcy? Mam mieszane uczucia, bo nawet jeśli czuję się Polką, to i tak pewnego dnia może się okazać, że to moje samopoczucie nie jest najważniejsze. Tak więc reasumując: Tatarzy czują się Polakami, ale nie wiadomo, jak będą postrzegani za np. następne 100 lat i czy inni będą ich za Polaków uważali. To jest bowiem wzajemność


- powiedziała. 


Imigranci
 

Nie ma jednego stosunku muzułmanów do tego zjawiska, bo polscy muzułmanie mają różne poglądy, a islam to nie partia


- twierdzi pani Izabela. W jej opinii każdy powinien rozstrzygnąć sprawę we własnym sumieniu, jednak jej zdaniem tam gdzie ludzie uciekają przed wojną i zniszczeniem oraz utratą życia, trzeba pomagać i trzeba przyjąć pod własny dach. 
 

I tu nie ma żadnych wymówek w stylu „pomagajmy na miejscu”


- akcentuje.
 

Gdy nie ma wody, prądu, latają bomby i burzone są szpitale, na miejscu pomóc się nie da. To bzdura, że ci ludzie chcą się dostać do Europy, bo chcą tu „lepiej żyć”. Dla nich to wcale nie jest lepsze życie. To jest jedynie próba przetrwania z dala od domu, rodziny i wszystkiego, co znają


- opowiada. Dodaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że wśród uchodźców są i tacy, którzy zwietrzyli sposób na dostanie się do Europy niekoniecznie w celu ucieczki przed wojną. Uważa jednak, iż tacy dostają się do Europy w znacznie łatwiejszy sposób, nie narażając przy tym życia, płynąc pontonem przez morze. 
 

Podnoszone często argumenty, że z uchodźcami przedostają się do nas terroryści, też są raczej pozbawione sensu, bo ci przedostają się samolotami, stać ich na to. W dodatku statystyki są nieubłagane, bo sprawcy zamachów wywodzą się spośród mieszkańców Europy, czyli pochodzą z rodzin imigrantów arabskich, ale stanowią już drugie lub trzecie pokolenie, czyli można powiedzieć, że wychowani zostali przez tzw. Zachód i z religią niewiele mają wspólnego


- twierdzi. 
 

Gdy myślę o uchodźcach, przypomina mi się  kazanie księdza Kaczkowskiego, który bardzo ładnie, z pewną dozą gorzkiej ironii przypomniał historię pierwszych w historii uchodźców czyli... Świętej Rodziny, która dzisiaj nie dostałaby się do Europy, bo Józef wygląda ze swoją brodą jak talib, Maria z dzieckiem na ręku, a twierdzi, że dziewica – czyli kłamie, a żadne nich nie ma paszportu, a osiołek zawszony i brakuje mu katalizatora


- podsumowała Izabela Czechowska.



#REKLAMA_POZIOMA# 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe