Piotr Duda o referendum konsultacyjnym: To wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego

W związku z dzisiejszym wnioskiem Prezydenta Andrzeja Dudy do Senatu RP o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, w Gdańsku odbył się briefing prasowy Przewodniczącego KK NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy. - Dzisiejsza decyzja Pana Prezydenta o złożeniu do Senatu RP wniosku o zgodę na przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji, to wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego - powiedział Przewodniczący.
 Piotr Duda o referendum konsultacyjnym: To wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Dzisiejsza decyzja Pana Prezydenta o złożeniu do Senatu RP wniosku o zgodę na przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji, to wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego. Bo zarówno Pan Prezydent jak i związek Solidarność uważa, że Polacy mają prawo wypowiadać się w sprawach ważnych dla obywateli nie tylko poprzez udział w wyborach, nie tylko parlamentarnych, czy prezydenckich, ale i udział w referendum konsultacyjnym. To bardzo ważny sygnał dla obywateli, dla wszystkich Polaków, którzy chcą się angażować w życie społeczne. To mocny fundament pod społeczeństwo obywatelskie


- powiedział Piotr Duda. Przypomniał jak w 2013 roku, 15 marca, w sali BHP odbyło się spotkanie Platformy Oburzonych.
 

Wspólnie z Pawłem Kukizem postanowiliśmy wtedy spotkać się i porozmawiać na tematy bardzo ważne dla obywateli. Z tego spotkania wyszedł wniosek do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o to, abyśmy rozpoczęli debatę na temat wzmocnienia referendów obywatelskich. Na dzisiejszej konferencji miał być obecny Paweł Kukiz, ale sprawy rodzinne - czyli ślub córki - uniemożliwiły mu udział w tym spotkaniu. Szanowni państwo, to zwieńczenie naszych wysiłków, rozpoczętych przez Platformę Oburzonych. Państwo pamiętacie, jakie mieliśmy problemy ws. referendum ws. wieku emerytalnego. Także to co się dzieje dzisiaj jest pokazaniem skuteczności działania związku zawodowego Solidarność, który walczy o sprawy ważne dla obywateli


- zaakcentował szef Solidarności. Przypomniał także, iż to właśnie w historycznej Sali BHP, razem z Solidarnością prezydent Andrzej Duda rozpoczął debatę referendalną. 
 

24 sierpnia ubiegłego roku, tutaj w Sali BHP zapoczątkowaliśmy z Panem Prezydentem debatę referendalną. Projekt obywatelski konstytucji Solidarności został przygotowany już w 1994 roku. Także ta propozycja Pana Prezydenta była dla nas bardzo, bardzo ważna. Stąd 11 miesięcy konsultacji na różne tematy. Dzisiejsze pytania, które przedstawił Pan Prezydent są dla wszystkich Polaków bardzo ważne. Choćby pytanie, czy chcemy zmian w konstytucji, czy chcemy nowej konstytucji? Ale jest tam kilka pytań, które dla Solidarności są szczególnie ważne. Tak jak powiedziałem, po prawie rocznych konsultacjach, w których bardzo aktywnie brała udział Solidarność, mamy to najważniejsze pytanie o które nam chodziło, czyli wzmocnienie obecnego 20 artykułu konstytucji dot. społecznych konsultacji rynkowych, czyli wzmocnienie konstytucyjnej ochrony pracy. Ale także ochrona wieku emerytalnego, o co walczyliśmy przez ostatnie kilka lat. To bardzo ważne pytanie dla obywateli, jestem przekonany, że Polacy będą chcieli iść i wypowiedzieć się w tych tematach.


- stwierdził. W trakcie briefingu poruszono także temat Stoczni Gdańskiej, która od wczoraj oficjalnie jest w polskich rękach. 
 

Najważniejsze, że Stocznia Gdańska dalej funkcjonuje. Dzieje się tak dzięki premierowi Morawieckiemu, który wtedy jeszcze jako wicepremier podejmował takie decyzje. Stocznia Gdańska to kolebka Solidarności, tutaj wszystko się zaczęło, to bardzo ważne, aby ta kolebka mogła dalej funkcjonować na rynku stoczniowym, światowym, produkując nie tylko statki, ale także inne elementy z pożytkiem dla siebie, jak i przemysłu stoczniowego w naszym kraju


- skomentował Przewodniczący. Wskazał, że w procesie negocjacji z ukraińskim inwestorem Solidarność uczestniczyła od samego początku.
 

Przewodniczący Roman Gałęzewski, Karol Guzikiewicz, także cała Solidarność stoczniowa, a także pomoc Komisji Krajowej była nieodzowna. Powiem tak: setki spotkań. Tak trzeba to podsumować. Nie mówiliśmy o tym na zewnątrz, żeby tematu nie spalić, ale dziś cieszymy się że do finalizacji sprawy doszło, dla nas jest to najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko musi mieć podkład ekonomiczny. Nie utrzymuje się Stoczni tylko po to, żeby była, ale żeby przynosiła zyski, dawała miejsca pracy i dobre wynagrodzenia dla pracowników. Dzisiaj jest decyzja, żeby budować silny kapitał i silną grupę stoczniową, oprócz Stoczni Szczecin ma należeć do tej grupy Stocznia Gdańska, szkoda że Stocznia w Gdyni nie ma tej możliwości


- powiedział Piotr Duda. W trakcie rozmowy poruszono także temat ewentualnych protestów wobec zamrożenia płac w budżetówce. 
 

Żądamy spotkania Komisji Krajowej z panem premierem w Gdańsku i od tego spotkania uzależniamy kolejne nasze kroki. Komisja Krajowa upoważniła do nas do przygotowania wielkiej demonstracji i akcji protestacyjnej. Dosyć czekania, dosyć farmazonów, wynagrodzenia są zamrożone od 2010 roku, nie dogadaliśmy się na komisji dialogu społecznego, zatem domagamy się spotkania z panem premierem. Z całym szacunkiem dla rządu Zjednoczonej Prawicy, bo to co zrobiono przez ostatnie dwa lata... naprawdę wiele pozytywnych rzeczy się udało, ale jeśli mamy mnóstwo konferencji prasowych premiera i nowych programów... skoro są pieniądze w budżecie, PKB rośnie, to urzędnicy państwowi też powinni otrzymać podwyżkę wynagrodzeń, które obecnie są katastrofalne. Jeśli człowiek z wyższym wykształceniem w urzędzie wojewódzkim zarabia na poziomie minimalnego wynagrodzenia, to coś jest nie tak. Jeśli PiS mówi o państwie profesjonalnym, państwie bezpiecznym, to ci ludzie muszą godnie zarabiać. Wysłałem stosowne pismo do pana premiera, czekamy na odzew z drugiej strony, spodziewamy się spotkania między 10, a 15 sierpnia. Jeśli, oczywiście, pan premier będzie chciał się spotkać. Jeśli nie, będziemy inaczej walczyć o swoje


- podkreślił szef związku. Zaznaczył jednak, że toczony z rządem spór jest sporem "merytorycznym". 
 

Chciałbym żeby każdy w Polsce toczył taki spór merytoryczny, a nie robił awanturę o jakieś totalne bzdury które absolutnie nie mają miejsca w naszym kraju


- podsumował Przewodniczący Piotr Duda.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdejmijcie je z anteny”. Burza po emisji popularnego programu z ostatniej chwili
„Zdejmijcie je z anteny”. Burza po emisji popularnego programu

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Iga Świątek w finale. Kapitalny występ Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek w finale. Kapitalny występ Polki

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Sky News: Wielka Brytania nie jest w stanie obronić się przed atakiem z powietrza z ostatniej chwili
Sky News: "Wielka Brytania nie jest w stanie obronić się przed atakiem z powietrza"

Z powodu cięć w wydatkach na obronność po zakończeniu zimnej wojny Wielka Brytania nie zdołałaby obronić miast ani infrastruktury krytycznej w przypadku zmasowanego ataku pocisków lub dronów - ostrzega w czwartek stacja Sky News, cytując źródła wojskowe, ekspertów militarnych i weteranów.

Scheuring-Wielgus zszyła flagi RP i UE. Burza w sieci z ostatniej chwili
Scheuring-Wielgus zszyła flagi RP i UE. Burza w sieci

Wiceminister kultury z ramienia Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus brała udział w Poznaniu w akcji zszycia flagi Polski i Unii Europejskiej. W sieci zawrzało.

Prezydent Duda: Związek między barwami RP a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Związek między barwami RP a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny

Związek między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi RP i Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podziękował także tym wszystkim, którzy "przechowują pamięć o Polsce".

Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski przed sezonem 2022/2023 przeszedł z Bayernu Monachium do Barcelony. Tymczasem w mediach coraz więcej mówi się o potencjalnym transferze Polaka.

Prezydent Duda skierował do Sejmu projekt. Jest komunikat BBN z ostatniej chwili
Prezydent Duda skierował do Sejmu projekt. Jest komunikat BBN

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom – poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. „Prawo unijne nie może stać ponad konstytucją” z ostatniej chwili
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. „Prawo unijne nie może stać ponad konstytucją”

Marsz rozpoczął się 1 maja o godz. 14 na placu Konstytucji w Warszawie. Było to symboliczne nawiązanie do prymatu naszego prawa w Polsce. Prawo unijne nie może stać ponad konstytucją oraz ustawami uchwalanymi przez polski parlament. 

Katastrofa demograficzna w Niemczech z ostatniej chwili
Katastrofa demograficzna w Niemczech

Mała liczba urodzeń w Niemczech. Tak źle nie było od wielu lat. O sprawie alarmuje Welt.de.

Zapaść inwestycji zagranicznych w Niemczech z ostatniej chwili
Zapaść inwestycji zagranicznych w Niemczech

Jak donosi niemiecki dziennik „Die Welt”, z roku na rok spada poziom inwestycji zagranicznych w Niemczech.

REKLAMA

Piotr Duda o referendum konsultacyjnym: To wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego

W związku z dzisiejszym wnioskiem Prezydenta Andrzeja Dudy do Senatu RP o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, w Gdańsku odbył się briefing prasowy Przewodniczącego KK NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy. - Dzisiejsza decyzja Pana Prezydenta o złożeniu do Senatu RP wniosku o zgodę na przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji, to wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego - powiedział Przewodniczący.
 Piotr Duda o referendum konsultacyjnym: To wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Dzisiejsza decyzja Pana Prezydenta o złożeniu do Senatu RP wniosku o zgodę na przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji, to wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego. Bo zarówno Pan Prezydent jak i związek Solidarność uważa, że Polacy mają prawo wypowiadać się w sprawach ważnych dla obywateli nie tylko poprzez udział w wyborach, nie tylko parlamentarnych, czy prezydenckich, ale i udział w referendum konsultacyjnym. To bardzo ważny sygnał dla obywateli, dla wszystkich Polaków, którzy chcą się angażować w życie społeczne. To mocny fundament pod społeczeństwo obywatelskie


- powiedział Piotr Duda. Przypomniał jak w 2013 roku, 15 marca, w sali BHP odbyło się spotkanie Platformy Oburzonych.
 

Wspólnie z Pawłem Kukizem postanowiliśmy wtedy spotkać się i porozmawiać na tematy bardzo ważne dla obywateli. Z tego spotkania wyszedł wniosek do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o to, abyśmy rozpoczęli debatę na temat wzmocnienia referendów obywatelskich. Na dzisiejszej konferencji miał być obecny Paweł Kukiz, ale sprawy rodzinne - czyli ślub córki - uniemożliwiły mu udział w tym spotkaniu. Szanowni państwo, to zwieńczenie naszych wysiłków, rozpoczętych przez Platformę Oburzonych. Państwo pamiętacie, jakie mieliśmy problemy ws. referendum ws. wieku emerytalnego. Także to co się dzieje dzisiaj jest pokazaniem skuteczności działania związku zawodowego Solidarność, który walczy o sprawy ważne dla obywateli


- zaakcentował szef Solidarności. Przypomniał także, iż to właśnie w historycznej Sali BHP, razem z Solidarnością prezydent Andrzej Duda rozpoczął debatę referendalną. 
 

24 sierpnia ubiegłego roku, tutaj w Sali BHP zapoczątkowaliśmy z Panem Prezydentem debatę referendalną. Projekt obywatelski konstytucji Solidarności został przygotowany już w 1994 roku. Także ta propozycja Pana Prezydenta była dla nas bardzo, bardzo ważna. Stąd 11 miesięcy konsultacji na różne tematy. Dzisiejsze pytania, które przedstawił Pan Prezydent są dla wszystkich Polaków bardzo ważne. Choćby pytanie, czy chcemy zmian w konstytucji, czy chcemy nowej konstytucji? Ale jest tam kilka pytań, które dla Solidarności są szczególnie ważne. Tak jak powiedziałem, po prawie rocznych konsultacjach, w których bardzo aktywnie brała udział Solidarność, mamy to najważniejsze pytanie o które nam chodziło, czyli wzmocnienie obecnego 20 artykułu konstytucji dot. społecznych konsultacji rynkowych, czyli wzmocnienie konstytucyjnej ochrony pracy. Ale także ochrona wieku emerytalnego, o co walczyliśmy przez ostatnie kilka lat. To bardzo ważne pytanie dla obywateli, jestem przekonany, że Polacy będą chcieli iść i wypowiedzieć się w tych tematach.


- stwierdził. W trakcie briefingu poruszono także temat Stoczni Gdańskiej, która od wczoraj oficjalnie jest w polskich rękach. 
 

Najważniejsze, że Stocznia Gdańska dalej funkcjonuje. Dzieje się tak dzięki premierowi Morawieckiemu, który wtedy jeszcze jako wicepremier podejmował takie decyzje. Stocznia Gdańska to kolebka Solidarności, tutaj wszystko się zaczęło, to bardzo ważne, aby ta kolebka mogła dalej funkcjonować na rynku stoczniowym, światowym, produkując nie tylko statki, ale także inne elementy z pożytkiem dla siebie, jak i przemysłu stoczniowego w naszym kraju


- skomentował Przewodniczący. Wskazał, że w procesie negocjacji z ukraińskim inwestorem Solidarność uczestniczyła od samego początku.
 

Przewodniczący Roman Gałęzewski, Karol Guzikiewicz, także cała Solidarność stoczniowa, a także pomoc Komisji Krajowej była nieodzowna. Powiem tak: setki spotkań. Tak trzeba to podsumować. Nie mówiliśmy o tym na zewnątrz, żeby tematu nie spalić, ale dziś cieszymy się że do finalizacji sprawy doszło, dla nas jest to najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko musi mieć podkład ekonomiczny. Nie utrzymuje się Stoczni tylko po to, żeby była, ale żeby przynosiła zyski, dawała miejsca pracy i dobre wynagrodzenia dla pracowników. Dzisiaj jest decyzja, żeby budować silny kapitał i silną grupę stoczniową, oprócz Stoczni Szczecin ma należeć do tej grupy Stocznia Gdańska, szkoda że Stocznia w Gdyni nie ma tej możliwości


- powiedział Piotr Duda. W trakcie rozmowy poruszono także temat ewentualnych protestów wobec zamrożenia płac w budżetówce. 
 

Żądamy spotkania Komisji Krajowej z panem premierem w Gdańsku i od tego spotkania uzależniamy kolejne nasze kroki. Komisja Krajowa upoważniła do nas do przygotowania wielkiej demonstracji i akcji protestacyjnej. Dosyć czekania, dosyć farmazonów, wynagrodzenia są zamrożone od 2010 roku, nie dogadaliśmy się na komisji dialogu społecznego, zatem domagamy się spotkania z panem premierem. Z całym szacunkiem dla rządu Zjednoczonej Prawicy, bo to co zrobiono przez ostatnie dwa lata... naprawdę wiele pozytywnych rzeczy się udało, ale jeśli mamy mnóstwo konferencji prasowych premiera i nowych programów... skoro są pieniądze w budżecie, PKB rośnie, to urzędnicy państwowi też powinni otrzymać podwyżkę wynagrodzeń, które obecnie są katastrofalne. Jeśli człowiek z wyższym wykształceniem w urzędzie wojewódzkim zarabia na poziomie minimalnego wynagrodzenia, to coś jest nie tak. Jeśli PiS mówi o państwie profesjonalnym, państwie bezpiecznym, to ci ludzie muszą godnie zarabiać. Wysłałem stosowne pismo do pana premiera, czekamy na odzew z drugiej strony, spodziewamy się spotkania między 10, a 15 sierpnia. Jeśli, oczywiście, pan premier będzie chciał się spotkać. Jeśli nie, będziemy inaczej walczyć o swoje


- podkreślił szef związku. Zaznaczył jednak, że toczony z rządem spór jest sporem "merytorycznym". 
 

Chciałbym żeby każdy w Polsce toczył taki spór merytoryczny, a nie robił awanturę o jakieś totalne bzdury które absolutnie nie mają miejsca w naszym kraju


- podsumował Przewodniczący Piotr Duda.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe