[Tylko u nas] T. Rzymkowski: Schetyna odniósł sukces. Powrót Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką

- Grzegorz Schetyna upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu. Zatopił główną konkurencję swej partii, czyli Nowoczesną, a po drugie, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką. To Tusk był największym orędownikiem powstania szerokiej koalicji antypisowskiej - mówi specjalnie dla Tysol.pl Tomasz Rzymkowski w rozmowie na temat długów Nowoczesnej, działań Grzegorza Schetyny, powrotu Donalda Tuska, czy nowych bytów na polskiej scenie politycznej. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] T. Rzymkowski: Schetyna odniósł sukces. Powrót Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką
/ screen YT
Głośno mówi się o tym, że długi Nowoczesnej przejdą na Skarb Państwa. Chciałem zapytać o podstawę prawną tego procederu. Czy każdy obywatel może sobie założyć partię, zaciągnąć długi, zamknąć inicjatywę i nie ponieść za to żadnej odpowiedzialności? 
Podstawą prawną jest art. 48 z ustawy o partiach politycznych. W sytuacji braku możliwości opłacenia zobowiązań partii politycznej z jej majątku, za to zobowiązanie odpowiada Skarb Państwa. To rozwiązanie, które tworzy z partii politycznej lepsze narzędzie niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jeśli mówimy o bytach posiadających osobowość prawną w Polsce. Pytanie co podmiotami, które są gotowe zawierać stosunki cywilno-prawne z partiami politycznymi i godzą się udzielać im milionowych kredytów. Dla mnie sprawa Nowoczesnej to sprawa przede wszystkim udzielenia tych pożyczek. Jak to jest możliwe, że bank udziela wielomilionowego kredytu tylko na podstawie sondaży wyborczych i bazuje na zapewnieniach, że partia po wyborach będzie miała subwencje? To kompletnie nieuzasadnione. 

Katarzyna Lubnauer twierdzi, że Michał Pihowicz jako pełnomocnik finansowy Nowoczesnej także będzie ponosił odpowiedzialność za jej zobowiązania majątkowe. 
Nie znam dokładnie sytuacji prawnej tych zobowiązań, kto był żyrantem kredytu. Natomiast zgodnie z kodeksem wyborczym, za zobowiązania komitetu wyborczego odpowiedzialność ponosi właśnie pełnomocnik finansowy. Zwróćmy uwagę, że czym innym jest komitet wyborczy partii politycznej i jej pełnomocnik, a czym innym sama partia, która też ma swoje zobowiązania. Pytanie, kto był stroną umowy, kto zaciągał zobowiązania, w jakiej kwocie i na kogo: czy na partię polityczną, czy na komitet wyborczy. 

Czy wchłoniecie Nowoczesnej w takim stylu ukazuje Grzegorza Schetynę jako wytrawnego politycznie gracza, czy wręcz przeciwnie? Z jednej strony pozbył się rywala, ale z drugiej odstraszył potencjalnych koalicjantów, a taka forma konsolidacji z .N chyba niekoniecznie przyciągnie mu nowych wyborców. 
Pytanie, na czym zależy Grzegorzowi Schetynie. Moim zdaniem jego celem jest utrzymanie pozycji lidera PO i pod tym względem upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu. Zatopił główną konkurencję swej partii, czyli Nowoczesną, a po drugie, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką. To Tusk był największym orędownikiem powstania szerokiej koalicji antypisowskiej, a w sytuacji kiedy PO skonsumowała swego najbliższego koalicjanta, dla wielu bytów typu SLD czy PSL stało się jasne, że wejście do współpracy z Platformą oznacza kanibalizację. Zatem Grzegorz Schetyna uratował się przed powrotem Donalda Tuska, bo w takich okolicznościach Tusk moim zdaniem nie wróci. Stąd ta jego wypowiedź kilka tygodni temu dot. Władysława Kosiniaka Kamysza, który miałby być podobno premierem przyszłego rządu. I pod tym względem Grzegorz Schetyna rzeczywiście odniósł swój osobisty sukces. Natomiast z punktu widzenia obozu antypisu jest to klęska. 

A daje pan jakieś szanse Ryszardowi Petru i jego nowej inicjatywie?
(śmiech) To jest moja odpowiedź. Nie daję szans, to jest przezabawne. Cały pomysł z tym „Teraz”, „Już”, „Przepraszam”, czy „Bagażnik” – nie wiem jak to się ta inicjatywa do końca nazywa, chyba sam autor projektu tego nie wie – polega na tym, by Ryszard Petru miał dobrą pozycję negocjacyjną do rozmów z PO. Jeśli zgarnie te 2-3% w sondażach na pół roku przed wyborami, to będzie chciał negocjować z Grzegorzem Schetyną kilka miejsc na listach PO do wyborów parlamentarnych. Do tego to się sprowadzi. Pan Petru celuje w ten sam elektorat, który razem z post-komunistami usiłuje zagospodarować pan Biedroń, czyli LGBTQ, antyklerykałów, natomiast tym się różni od pana Biedronia, że coś tam mamrocze o gospodarce. A pan Biedroń mówi tylko i wyłącznie o świeckim państwie, nagonce antyklerykalnej, czy przywilejach dla homoseksualistów. 

Sporo się ostatnio mówi o Ruchu Prawdziwa Europa. To ugrupowanie, które popiera podobno o. Tadeusz Rydzyk. Czy ta inicjatywa może być realną alternatywą dla PiS na prawicy?
O poparciu Ojca Rydzyka dla tej inicjatywy dowiaduję się jedynie z mediów. Od niego nie słyszałem żadnych słów aprobaty, więc mam pewne wątpliwości, czy ten projekt rzeczywiście wyszedł z Radia Maryja, choć Mirosław Piotrowski niewątpliwie jest związany z tym środowiskiem. Wydaje mi się, że to próba negocjacji Mirosława Piotrowskiego, aby znaleźć się w województwie lubelskim na liście PiS do Parlamentu Europejskiego. To trudny europoseł dla Prawa i Sprawiedliwości, bo nie należy do tej samej frakcji co inni europosłowie PiSu. Ale mówimy o kandydacie, który z dowolnego miejsca na liście bierze ten jeden, czy dwa mandaty. 4 lata temu w wyborach do PE był trzeci na liście, a przeskoczył lidera listy z dwukrotną przewagą. Więc wydaje mi się, że to tylko i wyłącznie gra negocjacyjna. On już chyba raz podobny manewr wykonał, więc to jest stary numer. 

Panie pośle, Amber Gold. Kiedy sprawozdanie komisji, czy coś jeszcze nas czeka?
Nie jest wykluczone, że komisja przesłucha jeszcze kilku świadków. Wpłynęły nowe materiały, a w nich wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale także nowe wątpliwości. Może nastąpić więc wydłużenie tych prac, jednak raportu spodziewałbym się bliżej marca. 

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Zandberg: Trzaskowski ma deficyt wiarygodności. Ludzie przestali wierzyć ekipie rządzącej z ostatniej chwili
Zandberg: Trzaskowski ma deficyt wiarygodności. Ludzie przestali wierzyć ekipie rządzącej

Szef partii Razem Adrian Zandberg twierdzi, że kluczowym problemem Rafała Trzaskowskiego w walce o prezydenturę jest brak wiarygodności i niespełnione obietnice rządu Donalda Tuska.

Po wyborach w Rumunii pełną parą rusza pakt migracyjny z ostatniej chwili
Po wyborach w Rumunii pełną parą rusza pakt migracyjny

Zaraz po wyborach w Rumunii ruszył unijny pakt migracyjny. Czy Polskę czeka ten sam scenariusz w przypadku wygranej Rafała Trzaskowskiego?

Zorro pojawił się w oknie, gdy przemawiał Nawrocki. Trzymaj się z ostatniej chwili
Zorro pojawił się w oknie, gdy przemawiał Nawrocki. "Trzymaj się"

Zorro pojawił się w oknie podczas Marszu za Polską w Warszawie. – Zorro, trzymaj się. A państwo Donalda Tuska, w którym ściga się Zorro, jest i śmieszne, ale też straszne – zareagował Karol Nawrocki.

77. lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki z ostatniej chwili
77. lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

77 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

To koniec. Legia podjęła decyzję ws. Goncalo Feio z ostatniej chwili
To koniec. Legia podjęła decyzję ws. Goncalo Feio

Legia Warszawa ogłosiła rozstanie z trenerem Goncalo Feio. Klub ze stolicy przekazał, że w najbliższych dniach poznamy nazwisko nowego szkoleniowca.

Mentzen zabrał głos po piwie z Trzaskowskim z ostatniej chwili
Mentzen zabrał głos po piwie z Trzaskowskim

W sobotę wieczorem w sieci pojawił się film, na którym widać Sławomira Mentzena pijącego piwo z Rafałem Trzaskowskim. Nagranie wywołało burzę w sieci. W niedzielę odniósł się do wszystkiego sam Mentzen.

Szwajcaria: Ciała pięciu narciarzy odnalezione w górach. Trwa śledztwo z ostatniej chwili
Szwajcaria: Ciała pięciu narciarzy odnalezione w górach. Trwa śledztwo

Dramatyczne doniesienia ze szwajcarskich Alp. Ratownicy górscy odnaleźli ciała pięciu osób. Znajdowały się na lodowcu Adler.

Mocne słowa po wystąpieniu Tuska. Donaldzie, Ty i Twoja ekipa... z ostatniej chwili
Mocne słowa po wystąpieniu Tuska. "Donaldzie, Ty i Twoja ekipa..."

Donald Tusk mówił w niedzielę, podczas marszu poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, o "gangsterach". Odpowiedział mu były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Familiada wraca w wielkim stylu. Zmiany zaskoczyły widzów Wiadomości
"Familiada" wraca w wielkim stylu. Zmiany zaskoczyły widzów

Po blisko trzech dekadach emisji, "Familiada" przeszła metamorfozę. Nowe studio, zmodyfikowane zasady gry i odświeżony wygląd programu wzbudziły wiele emocji wśród widzów. Choć zmiany były odważne, nie wpłynęły negatywnie na popularność teleturnieju – wręcz przeciwnie, zainteresowanie wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Marsze w Warszawie. Jest komunikat policji z ostatniej chwili
Marsze w Warszawie. Jest komunikat policji

– Zgromadzenia zorganizowane w niedzielę w Warszawie przebiegły bezpiecznie – przekazał asp. Kamil Sobótka z Komendy Stołecznej Policji. Była to pierwsza taka sytuacja po 1989 r., by w tym samym czasie w jednym mieście szły dwa marsze konkurujących ze sobą kandydatów na prezydenta.

REKLAMA

[Tylko u nas] T. Rzymkowski: Schetyna odniósł sukces. Powrót Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką

- Grzegorz Schetyna upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu. Zatopił główną konkurencję swej partii, czyli Nowoczesną, a po drugie, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką. To Tusk był największym orędownikiem powstania szerokiej koalicji antypisowskiej - mówi specjalnie dla Tysol.pl Tomasz Rzymkowski w rozmowie na temat długów Nowoczesnej, działań Grzegorza Schetyny, powrotu Donalda Tuska, czy nowych bytów na polskiej scenie politycznej. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] T. Rzymkowski: Schetyna odniósł sukces. Powrót Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką
/ screen YT
Głośno mówi się o tym, że długi Nowoczesnej przejdą na Skarb Państwa. Chciałem zapytać o podstawę prawną tego procederu. Czy każdy obywatel może sobie założyć partię, zaciągnąć długi, zamknąć inicjatywę i nie ponieść za to żadnej odpowiedzialności? 
Podstawą prawną jest art. 48 z ustawy o partiach politycznych. W sytuacji braku możliwości opłacenia zobowiązań partii politycznej z jej majątku, za to zobowiązanie odpowiada Skarb Państwa. To rozwiązanie, które tworzy z partii politycznej lepsze narzędzie niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jeśli mówimy o bytach posiadających osobowość prawną w Polsce. Pytanie co podmiotami, które są gotowe zawierać stosunki cywilno-prawne z partiami politycznymi i godzą się udzielać im milionowych kredytów. Dla mnie sprawa Nowoczesnej to sprawa przede wszystkim udzielenia tych pożyczek. Jak to jest możliwe, że bank udziela wielomilionowego kredytu tylko na podstawie sondaży wyborczych i bazuje na zapewnieniach, że partia po wyborach będzie miała subwencje? To kompletnie nieuzasadnione. 

Katarzyna Lubnauer twierdzi, że Michał Pihowicz jako pełnomocnik finansowy Nowoczesnej także będzie ponosił odpowiedzialność za jej zobowiązania majątkowe. 
Nie znam dokładnie sytuacji prawnej tych zobowiązań, kto był żyrantem kredytu. Natomiast zgodnie z kodeksem wyborczym, za zobowiązania komitetu wyborczego odpowiedzialność ponosi właśnie pełnomocnik finansowy. Zwróćmy uwagę, że czym innym jest komitet wyborczy partii politycznej i jej pełnomocnik, a czym innym sama partia, która też ma swoje zobowiązania. Pytanie, kto był stroną umowy, kto zaciągał zobowiązania, w jakiej kwocie i na kogo: czy na partię polityczną, czy na komitet wyborczy. 

Czy wchłoniecie Nowoczesnej w takim stylu ukazuje Grzegorza Schetynę jako wytrawnego politycznie gracza, czy wręcz przeciwnie? Z jednej strony pozbył się rywala, ale z drugiej odstraszył potencjalnych koalicjantów, a taka forma konsolidacji z .N chyba niekoniecznie przyciągnie mu nowych wyborców. 
Pytanie, na czym zależy Grzegorzowi Schetynie. Moim zdaniem jego celem jest utrzymanie pozycji lidera PO i pod tym względem upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu. Zatopił główną konkurencję swej partii, czyli Nowoczesną, a po drugie, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stał się mrzonką. To Tusk był największym orędownikiem powstania szerokiej koalicji antypisowskiej, a w sytuacji kiedy PO skonsumowała swego najbliższego koalicjanta, dla wielu bytów typu SLD czy PSL stało się jasne, że wejście do współpracy z Platformą oznacza kanibalizację. Zatem Grzegorz Schetyna uratował się przed powrotem Donalda Tuska, bo w takich okolicznościach Tusk moim zdaniem nie wróci. Stąd ta jego wypowiedź kilka tygodni temu dot. Władysława Kosiniaka Kamysza, który miałby być podobno premierem przyszłego rządu. I pod tym względem Grzegorz Schetyna rzeczywiście odniósł swój osobisty sukces. Natomiast z punktu widzenia obozu antypisu jest to klęska. 

A daje pan jakieś szanse Ryszardowi Petru i jego nowej inicjatywie?
(śmiech) To jest moja odpowiedź. Nie daję szans, to jest przezabawne. Cały pomysł z tym „Teraz”, „Już”, „Przepraszam”, czy „Bagażnik” – nie wiem jak to się ta inicjatywa do końca nazywa, chyba sam autor projektu tego nie wie – polega na tym, by Ryszard Petru miał dobrą pozycję negocjacyjną do rozmów z PO. Jeśli zgarnie te 2-3% w sondażach na pół roku przed wyborami, to będzie chciał negocjować z Grzegorzem Schetyną kilka miejsc na listach PO do wyborów parlamentarnych. Do tego to się sprowadzi. Pan Petru celuje w ten sam elektorat, który razem z post-komunistami usiłuje zagospodarować pan Biedroń, czyli LGBTQ, antyklerykałów, natomiast tym się różni od pana Biedronia, że coś tam mamrocze o gospodarce. A pan Biedroń mówi tylko i wyłącznie o świeckim państwie, nagonce antyklerykalnej, czy przywilejach dla homoseksualistów. 

Sporo się ostatnio mówi o Ruchu Prawdziwa Europa. To ugrupowanie, które popiera podobno o. Tadeusz Rydzyk. Czy ta inicjatywa może być realną alternatywą dla PiS na prawicy?
O poparciu Ojca Rydzyka dla tej inicjatywy dowiaduję się jedynie z mediów. Od niego nie słyszałem żadnych słów aprobaty, więc mam pewne wątpliwości, czy ten projekt rzeczywiście wyszedł z Radia Maryja, choć Mirosław Piotrowski niewątpliwie jest związany z tym środowiskiem. Wydaje mi się, że to próba negocjacji Mirosława Piotrowskiego, aby znaleźć się w województwie lubelskim na liście PiS do Parlamentu Europejskiego. To trudny europoseł dla Prawa i Sprawiedliwości, bo nie należy do tej samej frakcji co inni europosłowie PiSu. Ale mówimy o kandydacie, który z dowolnego miejsca na liście bierze ten jeden, czy dwa mandaty. 4 lata temu w wyborach do PE był trzeci na liście, a przeskoczył lidera listy z dwukrotną przewagą. Więc wydaje mi się, że to tylko i wyłącznie gra negocjacyjna. On już chyba raz podobny manewr wykonał, więc to jest stary numer. 

Panie pośle, Amber Gold. Kiedy sprawozdanie komisji, czy coś jeszcze nas czeka?
Nie jest wykluczone, że komisja przesłucha jeszcze kilku świadków. Wpłynęły nowe materiały, a w nich wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale także nowe wątpliwości. Może nastąpić więc wydłużenie tych prac, jednak raportu spodziewałbym się bliżej marca. 

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe