[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: O polityce wobec Polonii amerykańskiej

Minęły 3 lata dobrej zmiany, były debaty na temat jej sukcesów, konferencje naukowe, zjazd Polonii, mnóstwo uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległej. Jesteśmy przed debatą programową na nowe wybory. Niestety większość polonijnych liderów nie jest zadowolona z polityki dobrej zmiany w stosunku do Polonii amerykańskiej. Tej polityki po prostu nie ma. 
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: O polityce wobec Polonii amerykańskiej
/ Andrzej Pityński
Foto: Pomnik Mściciela w Doylestown (ang. Avenger, pol. „Mściciel”), poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej położony na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania, dłuta Andrzeja Pityńskiego.

Przez ostatnie 100 lat Polonia amerykańska bezkrytycznie i bezwarunkowo wspiera naród i państwo polskie poprzez wysłanie ponad 20 000 ochotników do Błękitnej Armii, którzy potem przelewali krew za Ojczyznę. Wspierała Polskę przez Organization of the American Relief Effort in Poland (1919- 1923), która przekazała do Polski 250 milionów dolarów. Polonia amerykańska po zdradzie jałtańskiej, reprezentując z rządem londyńskim polską rację stanu i polskie interesy, przyjęła 150 000 Polaków (Displaced Persons Program). Po II wojnie światowej UNRRA, kolejna organizacja pomocowa, w Polsce wydała 453 miliony dolarów. Doprowadzenie do przeprowadzenia śledztwa w Kongresie USA w sprawie zbrodni w Katyniu i uznanie Sowietów winnych tej zbrodni. Zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w uznaniu polskich granic na Odrze i Nysie przez państwo niemieckie. Zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w finansowaniu Radia Wolna Europa. Zaangażowanie rządu Stanów Zjednoczonych do udziału w National Endowment for Democracy (NED) – pomocy dla podziemnej Solidarności podczas stanu wojennego. Ustanowienie Polish American Enterprise Fund (PAEF) – programu pomocowego dla Polski. Pomoc w ustanowieniu prawa dla uciekinierów politycznych z Polski z czasów stanu wojennego. Akcja lobbingowa w celu poparcia starań wstąpienia Polski do NATO (zebrano ponad 9 milionów podpisów pod petycją). Pomoc materialna w wysokości 200 milionów dolarów na sprzęt medyczny i pomoc dla ofiar powodzi w latach 1997 i 2001. Zdecydowane poparcie rządów dobrej zmiany i prezydenta Dudy w czasie ostatnich wyborów. Według danych Banku Światowego z 2015 roku, Polonia amerykańska co roku wysyła do Polski przeszło 900 milionów dolarów. W czasie ostatniej konwencji programowej PiS na temat Polonii amerykańskiej nie padło nawet jedno słowo. Czy jest to celowe blokowanie Polonii amerykańskiej przez ciągle działający mechanizm okrągłego stołu, który blokował opcję patriotyczno-narodową, w tym także Polonię? Czy jest to zwykła indolencja wynikająca z braku wizji współpracy z Polonią? Czy też jest to nieumiejętność komunikacji z Polonią amerykańską, która datuje się już od nieudanych prób podporządkowania sobie Polonii amerykańskiej przez dyplomacje II RP? Dla wszystkich, którzy operują w kulturze amerykańskiej, wolność słowa i swoboda jego wypowiadania są fundamentem amerykańskiej demokracji, którą niewątpliwie Polonia amerykańska jest przesiąknięta. Ostatni wątek dotyczy Irlandii i został on przytoczony przez premiera Morawieckiego. Szkoda, że zabrakło w tym wątku informacji, że irlandzki boom gospodarczy był również efektem rozpoczęcia skutecznej współpracy diaspory irlandzkiej i rządu w Dublinie; ok. 40 milionów Amerykanów irlandzkiego pochodzenia mieszka w USA. I to jest właśnie strategiczny kierunek współpracy państwa polskiego i Polonii – rozwój współpracy gospodarczej i budowanie propolskiego lobbingu w USA.  

Waldemar Biniecki

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (01/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Odkryto ogromne złoże ropy i gazu w Polsce. Niemcy biją na alarm z ostatniej chwili
Odkryto ogromne złoże ropy i gazu w Polsce. Niemcy biją na alarm

Odkryto ogromne złoża ropy naftowej i gazu na Bałtyku, na terytorium Polski. Niemcy nie ukrywają swojego niezadowolenia. Burmistrz Heringsdorfu domaga się "aktywnej postawy" Berlina.

Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Warszawa "pogrążona" jest w remontach. Od 23 lipca mieszkańców i turystów czekają kolejne utrudnienia na drogach.

USA wychodzi z UNESCO. Donald Trump zdecydował z ostatniej chwili
USA wychodzi z UNESCO. Donald Trump zdecydował

Prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) – poinformował we wtorek "New York Post".

Były publicysta Gazety Wyborczej zrzeka się obywatelstwa polskiego gorące
Były publicysta "Gazety Wyborczej" zrzeka się obywatelstwa polskiego

Rosną emocje "ośmiogwiazdkowych" w związku ze zbliżającym się zaprzysiężeniem Karola Nawrockiego. Były publicysta "Gazety Wyborczej" Przemysław Wiszniewski ogłosił, że zrzeka się obywatelstwa polskiego.

Polacy porównali rząd Tuska z rządami PiS. Jest sondaż z ostatniej chwili
Polacy porównali rząd Tuska z rządami PiS. Jest sondaż

Polacy porównali rząd Zjednoczonej Prawicy z rządem Donalda Tuska. Jest sondaż UCE Research dla serwisu Onet.

Cztery godziny brutalnych ataków. Prokuratura Bodnara przesłuchuje sędzię, która ośmieliła się zadać mu pytanie Wiadomości
"Cztery godziny brutalnych ataków". Prokuratura Bodnara przesłuchuje sędzię, która ośmieliła się zadać mu pytanie

Maria Szczepaniec, sędzia Sądu Najwyższego, została wezwana do Prokuratury Krajowej. Zeznawała w charakterze świadka, ale przesłuchanie określiła jednoznacznie: – To były cztery godziny brutalnych, opresyjnych ataków. Przyznała też: – Teraz wiem, co mogła czuć Barbara Skrzypek. Sędzia podkreśliła, że w jej przekonaniu agresywne przesłuchanie było zemstą za jej pytanie do Adama Bodnara podczas posiedzenia SN, dotyczącego stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich.

Zadaliśmy Mateuszowi Morawieckiemu pytania o notowania rządu, migrację i Zielony Ład tylko u nas
Zadaliśmy Mateuszowi Morawieckiemu pytania o notowania rządu, migrację i Zielony Ład

– Polacy mogą wywierać presję społeczną na rządzie, tak aby ten zrobił jeszcze coś w tej kadencji – mówi w krótkiej rozmowie z Mateuszem Kosińskim Mateusz Morawiecki, były premier.

Wkupił się w serca wielu ludzi. Smutny komunikat warszawskiego zoo z ostatniej chwili
"Wkupił się w serca wielu ludzi". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

 Nie będę to ja. Szymon Hołownia ujawnia szczegóły rozmów koalicyjnych z ostatniej chwili
"Nie będę to ja". Szymon Hołownia ujawnia szczegóły rozmów koalicyjnych

Marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował we wtorek, że Polska 2050 otrzyma stanowisko wicepremiera oraz wicemarszałka Sejmu. Dodał, że nie będzie pełnił żadnej z tych funkcji.

Poważna afera na Ukrainie. Służby ścigają służby Wiadomości
Poważna afera na Ukrainie. Służby ścigają służby

Państwowe służby zaczęły ścigać przedstawicieli Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU). To ostatnie zajmuje się na co dzień ściganiem korupcji na najwyższym szczeblu. Mamy poważne obawy co do tej spawy i zamierzamy omówić te wydarzenia z liderami rządu – oświadczyli ambasadorzy G7.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: O polityce wobec Polonii amerykańskiej

Minęły 3 lata dobrej zmiany, były debaty na temat jej sukcesów, konferencje naukowe, zjazd Polonii, mnóstwo uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległej. Jesteśmy przed debatą programową na nowe wybory. Niestety większość polonijnych liderów nie jest zadowolona z polityki dobrej zmiany w stosunku do Polonii amerykańskiej. Tej polityki po prostu nie ma. 
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: O polityce wobec Polonii amerykańskiej
/ Andrzej Pityński
Foto: Pomnik Mściciela w Doylestown (ang. Avenger, pol. „Mściciel”), poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej położony na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania, dłuta Andrzeja Pityńskiego.

Przez ostatnie 100 lat Polonia amerykańska bezkrytycznie i bezwarunkowo wspiera naród i państwo polskie poprzez wysłanie ponad 20 000 ochotników do Błękitnej Armii, którzy potem przelewali krew za Ojczyznę. Wspierała Polskę przez Organization of the American Relief Effort in Poland (1919- 1923), która przekazała do Polski 250 milionów dolarów. Polonia amerykańska po zdradzie jałtańskiej, reprezentując z rządem londyńskim polską rację stanu i polskie interesy, przyjęła 150 000 Polaków (Displaced Persons Program). Po II wojnie światowej UNRRA, kolejna organizacja pomocowa, w Polsce wydała 453 miliony dolarów. Doprowadzenie do przeprowadzenia śledztwa w Kongresie USA w sprawie zbrodni w Katyniu i uznanie Sowietów winnych tej zbrodni. Zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w uznaniu polskich granic na Odrze i Nysie przez państwo niemieckie. Zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w finansowaniu Radia Wolna Europa. Zaangażowanie rządu Stanów Zjednoczonych do udziału w National Endowment for Democracy (NED) – pomocy dla podziemnej Solidarności podczas stanu wojennego. Ustanowienie Polish American Enterprise Fund (PAEF) – programu pomocowego dla Polski. Pomoc w ustanowieniu prawa dla uciekinierów politycznych z Polski z czasów stanu wojennego. Akcja lobbingowa w celu poparcia starań wstąpienia Polski do NATO (zebrano ponad 9 milionów podpisów pod petycją). Pomoc materialna w wysokości 200 milionów dolarów na sprzęt medyczny i pomoc dla ofiar powodzi w latach 1997 i 2001. Zdecydowane poparcie rządów dobrej zmiany i prezydenta Dudy w czasie ostatnich wyborów. Według danych Banku Światowego z 2015 roku, Polonia amerykańska co roku wysyła do Polski przeszło 900 milionów dolarów. W czasie ostatniej konwencji programowej PiS na temat Polonii amerykańskiej nie padło nawet jedno słowo. Czy jest to celowe blokowanie Polonii amerykańskiej przez ciągle działający mechanizm okrągłego stołu, który blokował opcję patriotyczno-narodową, w tym także Polonię? Czy jest to zwykła indolencja wynikająca z braku wizji współpracy z Polonią? Czy też jest to nieumiejętność komunikacji z Polonią amerykańską, która datuje się już od nieudanych prób podporządkowania sobie Polonii amerykańskiej przez dyplomacje II RP? Dla wszystkich, którzy operują w kulturze amerykańskiej, wolność słowa i swoboda jego wypowiadania są fundamentem amerykańskiej demokracji, którą niewątpliwie Polonia amerykańska jest przesiąknięta. Ostatni wątek dotyczy Irlandii i został on przytoczony przez premiera Morawieckiego. Szkoda, że zabrakło w tym wątku informacji, że irlandzki boom gospodarczy był również efektem rozpoczęcia skutecznej współpracy diaspory irlandzkiej i rządu w Dublinie; ok. 40 milionów Amerykanów irlandzkiego pochodzenia mieszka w USA. I to jest właśnie strategiczny kierunek współpracy państwa polskiego i Polonii – rozwój współpracy gospodarczej i budowanie propolskiego lobbingu w USA.  

Waldemar Biniecki

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (01/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe