W 10 miesięcy dookoła świata. Fundacja LOTOS przywitała uczestników Rejsu Niepodległości

W oficjalnej części wydarzenia wzięli udział m.in. przedstawiciele władz centralnych i władz miasta, parlamentarzyści, Marynarka Wojenna, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i rodziny uczestników Rejsu.
– Jestem dumny, że Fundacja LOTOS dołączyła do grona, które wsparło Rejs Niepodległości. To piękna inicjatywa, która rozsławiała Polskę na całym świecie
– mówił Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS ds. korporacyjnych.
Później przyszedł czas na spotkania z bliskimi, których niektórzy uczestnicy rejsu nie widzieli od kilku miesięcy, oraz na mszę świętą w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka w Gdyni.
Wszyscy, którzy nie zdążyli przybyć na Molo Południowe przed południem, mogli wziąć udział w pikniku morskim w okolicach Akwarium Gdyńskiego. Oprócz koncertów w morskim klimacie odbyły się m.in. pokaz musztry paradnej, degustacja wojskowej grochówki i – co najważniejsze – spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Członkowie załogi opowiadali o swoich wrażeniach i pokazywali filmowe migawki z podróży. Uczestnicy Rejsu zgodnie przyznawali, że mimo trudnych chwil wyprawa Darem Młodzieży była największą przygodą w ich życiu.
– opowiadali.– To było ciekawe doświadczenie. Zżyliśmy się z całą załogą, to wszystko wielka lekcja na przyszłość
W powitaniu Daru Młodzieży wzięła też udział Fundacja LOTOS.
– tłumaczył Adam Kasprzyk, prezes Zarządu Fundacji LOTOS.– Rejs Niepodległości był nie tylko piękną przygodą dla młodych członków załogi. Był także wspaniałą promocją Polski za granicą. Fundacja LOTOS wsparła tę inicjatywę, bo nie ma lepszej reklamy niż bycie partnerem tak pięknych akcji
Piknik zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Wieczorem w Sali Koncertowej Zarządu Portu Morskiego Gdynia Fundacja LOTOS otrzymała podziękowanie za wsparcie Rejsu Niepodległości.
Rejs na 100 lat niepodległości
Rejs rozpoczął się w maju 2018 r. Celem wyprawy było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejszym punktem wyprawy był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Dar Młodzieży cumował w Tallinie, Kopenhadze, Stavanger, Szczecinie, Bremerhaven, Bordeaux, na Teneryfie, w Dakarze, Kapsztadzie, Mauritiusie, Dżakarcie, Singapurze, Hongkongu, Osace, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamie, Kartagenie, Miami, Nassau na Bahamach, Ponta Delgada i w Londynie.
W Rejsie, oprócz załogi stałej, brali udział studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia oraz laureaci ogólnopolskiego konkursu. Organizatorami byli: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Palotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.
O Fundacji LOTOS
Misją Fundacji LOTOS jest działalność społeczna, wnosząca pozytywny wkład w rozwój otoczenia społecznego i przyrodniczego. Fundacja wspiera inicjatywy, które przynoszą korzyści dla lokalnych społeczności. Koncentruje się na trzech kluczowych obszarach, tj. ekologia i ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wyrównywanie różnic społecznych, z nakierowaniem na dzieci i młodzież.
Anna Michałowska