W Polsce jest coraz lepiej - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Startowaliśmy z nędzy

Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE publikuje raport o zmianach w Polsce, które zaszły w ciągu ostatnich 30 lat. Instytut informuje, że zauważalnie się wzbogaciliśmy. Tylko, że w liczbach ginie poziom, z którego polskie społeczeństwo zaczynało.
wiki stock W Polsce jest coraz lepiej - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Startowaliśmy z nędzy
wiki stock / wiki stock creative commons
Konkluzja raportu "Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura" nie zaskakuje, bo mówi o tym, że obecnie żyje nam się znacznie lepiej, niż 30 lat temu, kiedy po oddaniu części władzy przez komnistów, za którą w zamian zabrali ogrom kapitału narodowego, prywatyzując i przejmując państwowe spółki i przedsiębiorstwa. Wiele z nich sprzedano później nie ze względu na ich wartość, ale np. dlatego, że stały na atrakcyjnych gruntach, na którym zależało inwestorom z zachodniej Europy. Szokowa reforma polskiej gospodarki przygotowana przez Jeffrey'a Sachsa, która później była nazywana Planem Balcerowicza doprowadziła do faktycznego upadku państwowych gospodarstw rolnych i biedy, o której dzisiaj spadkobiercy pierwszej ekipy rządzącej, w tym również prof. Leszek Balcerowicz, wówczas minister finansów. Trzeba pamiętać, że społeczeństwo znalazło się w takiej nędzy, że jednym z zadań Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej było karmienie bezrobotnych specjalnymi zupami wydawanymi codziennie - raz w tygodniu opowiadał o nich (czasem nawet gotował je przed kamerami) ówczesny minister Jacek Kuroń, stąd szybko dostały nazwę "kuroniówek". Nawiasem mówiąc nazwę tę później przeniesiono na zasiłki dla bezrobotnych, które otrzymywała prawie trzecia część (nie)pracującego społeczeństwa.
Od tamtej pory - pamiętnych lat 1989 - 1990 - polski PKB wzrósł ponad dwuipółkrotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie. Dochody gospodarstw domowych są dwukrotnie wyższe, zaś a mieszkania większe i lepiej wyposażone.
Bezspornie zyskaliśmy na długości życia - obecnie Polka żyje średnio o niemal sześć lat, a Polak o prawie osiem lat dłużej. Wyższym wykształceniem legitymuje się dziś co czwarty mieszkaniec Polski, a rosnące wydatki na infrastrukturę idą w parze z większą dbałością o środowisko.
- Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazuje, że miernikiem może być tu polski eksport. Jego wzrosła z 19 mld dolarów w 1990 roku do 262 mld dolarów w ub. roku.
Przemienia uległa również struktura zatrudnienia. 30 lat temu w rolnictwie pracował co czwarty Polak, obecnie zaledwie co dziesiąty. Wyraźnie wzrosło znaczenie usług - obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Struktura polskiej gospodarki stała się tym samym podobna do państw Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.
Ale raport informuje również o tym, że znacznie wzrosło zadłużenie Polaków, zaś ubóstwo więcej, niż zauważalnie zwiększyło swój zasięg.
Okres transformacji gospodarczej charakteryzował nie tylko dynamiczny wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych, który dzisiaj jest niemal dwukrotnie wyższy (96 proc.), lecz także wzrost zadłużenia oraz rosnący zasięg ubóstwa.
Zadłużenie polskich gospodarstw domowych wzrosło z niespełna 2,3 proc polskiego PKB w 1995 do niemal 35,6 proc. PKB w roku 2017. W okresie 1994-2004 procent gospodarstw domowych żyjących poniżej poziomu relatywnego ubóstwa wzrósł o połowę (z 13,5 proc. do 20,3 proc.). Od 2005 r. widoczny jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika, który obecnie kształtuje się na poziomie zbliżonym do tego z połowy lat 90.
 
P, źródło: PIE
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niesamowite odkrycie: odnaleziono gigantyczne jezioro lawy z ostatniej chwili
Niesamowite odkrycie: odnaleziono gigantyczne jezioro lawy

NASA odkryła gigantyczne jezioro lawy na wulkanicznym księżycu Jowisza. Na podstawie zebranych danych stworzono animację przedstawiającą to niezwykłe odkrycie.

Polacy uwielbiają wakacje all inclusive w Turcji, ale czy jest to bezpieczne? z ostatniej chwili
Polacy uwielbiają wakacje all inclusive w Turcji, ale czy jest to bezpieczne?

Turcja jest niezwykle popularnym kierunkiem wypoczynkowym zarówno Polaków, jak i innych europejskich turystów. Do odwiedzenia Turcji kuszą szczególnie pewna pogoda, przystępne ceny oraz bogata oferta hotelowa. Bliski Wschód nie należy jednak obecnie do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Sytuacja zaognia dodatkowa napięta sytuacja pomiędzy Iranem a Izraelem.

[NASZ PATRONAT] 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Transmisja na żywo z ostatniej chwili
[NASZ PATRONAT] 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Transmisja na żywo

W historycznej Sali „Sokoła” w Krakowie trwają organizowane przez wydawnictwo Biały Kruk uroczystości związane z 10-leciem kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Zielony Ład z ostatniej chwili
Jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Zielony Ład

Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w sobotę wziął udział w konwencji PiS. Jak przekonywał, Zielony Ład oznacza m.in. wyższe ceny energii, a także wyższe ceny działalności gospodarczej.

Wysoka stawka tegorocznych wyborów PE. Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oczekiwania z ostatniej chwili
Wysoka stawka tegorocznych wyborów PE. Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oczekiwania

Ważne jest, aby bardzo dobry wynik w wyborach do PE, uzyskało nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, ale i cała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, która być może będzie współkształtowała układ rządzący, czyli KE - powiedział Mateusz Morawiecki (PiS).

Niepokojące doniesienia w sprawie Katarzyny Cichopek z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Katarzyny Cichopek

Katarzyna Cichopek wraz z Maciejem Kurzajewskim prowadzą wspólnie podcast "Serio?". Podczas ostatniej rozmowy Cichopek wyznała, że zmaga się z poważnym problemem.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia mieli zablokować karetkę pogotowia Wiadomości
Aktywiści "Ostatniego Pokolenia" mieli zablokować karetkę pogotowia

- W odniesieniu do sytuacji widocznej na nagraniu i przejazdu karetki zabezpieczone materiały zostaną przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę - zapowiedziała warszawska policja, komentując protest aktywistów Ostatniego Pokolenia, który jak wynika z zamieszczonego przez nich nagrania, zablokował przejazd karetki.

Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Popularna piosenkarka Sanah ma świetną wiadomość dla swoich fanów. W sieci zawrzało.

Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem - sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych? Wiadomości
Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem - sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych?

Przez ostatni tydzień niemieckie media zajmowały się głównie aferą wokół AfD i kolejnymi szczegółami związanymi z zatrzymanym pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin Ludowych Jiana G., asystenta otwierającego listę wyborczą AfD do Parlamentu Europejskiego deputowanego Maxa Kraha. W czwartek Bundestag podyskutował nad doniesieniami w sprawie AfD, zajął się raportem o stanie Bundeswehry za rok 2023, a pod wieczór media zelektryzowały doniesienia magazynu „Cicero” o aferze w resorcie ministra Robera Habecka, gdzie miano zafałszować dane przemawiające za zasadnością wygaszenia elektrowni atomowych w Niemczech.

Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości

- Mając tę świadomość, odpowiedzialność za UE, jej przyszłość, przyszłość Polski w UE, musimy podejmować ten trud, żeby to, co złe, zmienić, by UE mogła się rozwijać. Żebyśmy mogli wszyscy czuć się gospodarzami w europejskim domu - mówiła Beata Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

W Polsce jest coraz lepiej - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Startowaliśmy z nędzy

Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE publikuje raport o zmianach w Polsce, które zaszły w ciągu ostatnich 30 lat. Instytut informuje, że zauważalnie się wzbogaciliśmy. Tylko, że w liczbach ginie poziom, z którego polskie społeczeństwo zaczynało.
wiki stock W Polsce jest coraz lepiej - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Startowaliśmy z nędzy
wiki stock / wiki stock creative commons
Konkluzja raportu "Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura" nie zaskakuje, bo mówi o tym, że obecnie żyje nam się znacznie lepiej, niż 30 lat temu, kiedy po oddaniu części władzy przez komnistów, za którą w zamian zabrali ogrom kapitału narodowego, prywatyzując i przejmując państwowe spółki i przedsiębiorstwa. Wiele z nich sprzedano później nie ze względu na ich wartość, ale np. dlatego, że stały na atrakcyjnych gruntach, na którym zależało inwestorom z zachodniej Europy. Szokowa reforma polskiej gospodarki przygotowana przez Jeffrey'a Sachsa, która później była nazywana Planem Balcerowicza doprowadziła do faktycznego upadku państwowych gospodarstw rolnych i biedy, o której dzisiaj spadkobiercy pierwszej ekipy rządzącej, w tym również prof. Leszek Balcerowicz, wówczas minister finansów. Trzeba pamiętać, że społeczeństwo znalazło się w takiej nędzy, że jednym z zadań Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej było karmienie bezrobotnych specjalnymi zupami wydawanymi codziennie - raz w tygodniu opowiadał o nich (czasem nawet gotował je przed kamerami) ówczesny minister Jacek Kuroń, stąd szybko dostały nazwę "kuroniówek". Nawiasem mówiąc nazwę tę później przeniesiono na zasiłki dla bezrobotnych, które otrzymywała prawie trzecia część (nie)pracującego społeczeństwa.
Od tamtej pory - pamiętnych lat 1989 - 1990 - polski PKB wzrósł ponad dwuipółkrotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie. Dochody gospodarstw domowych są dwukrotnie wyższe, zaś a mieszkania większe i lepiej wyposażone.
Bezspornie zyskaliśmy na długości życia - obecnie Polka żyje średnio o niemal sześć lat, a Polak o prawie osiem lat dłużej. Wyższym wykształceniem legitymuje się dziś co czwarty mieszkaniec Polski, a rosnące wydatki na infrastrukturę idą w parze z większą dbałością o środowisko.
- Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazuje, że miernikiem może być tu polski eksport. Jego wzrosła z 19 mld dolarów w 1990 roku do 262 mld dolarów w ub. roku.
Przemienia uległa również struktura zatrudnienia. 30 lat temu w rolnictwie pracował co czwarty Polak, obecnie zaledwie co dziesiąty. Wyraźnie wzrosło znaczenie usług - obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Struktura polskiej gospodarki stała się tym samym podobna do państw Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.
Ale raport informuje również o tym, że znacznie wzrosło zadłużenie Polaków, zaś ubóstwo więcej, niż zauważalnie zwiększyło swój zasięg.
Okres transformacji gospodarczej charakteryzował nie tylko dynamiczny wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych, który dzisiaj jest niemal dwukrotnie wyższy (96 proc.), lecz także wzrost zadłużenia oraz rosnący zasięg ubóstwa.
Zadłużenie polskich gospodarstw domowych wzrosło z niespełna 2,3 proc polskiego PKB w 1995 do niemal 35,6 proc. PKB w roku 2017. W okresie 1994-2004 procent gospodarstw domowych żyjących poniżej poziomu relatywnego ubóstwa wzrósł o połowę (z 13,5 proc. do 20,3 proc.). Od 2005 r. widoczny jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika, który obecnie kształtuje się na poziomie zbliżonym do tego z połowy lat 90.
 
P, źródło: PIE
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe