Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany

- Nowym rozwiązaniem, które zostanie zaproponowane w toku prac nad kodeksem zbiorowego prawa pracy będzie formuła delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogliby się zwrócić się do działającej reprezentatywnej organizacji związkowej o wydelegowanie jej przedstawiciela, partnera do rozmów z pracodawcami – zapowiedział gość poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego dr hab. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
T. Gutry Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany
T. Gutry / Tygodnik Solidarność

W ciągu 18-miesięcznej kadencji Komisja, bazując też na rozwiązaniach przygotowanych przez poprzedników, opracuje nowy indywidualnego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy wraz z uzasadnieniami.

Komisja Kodyfikacyjna do 15 marca 2018 roku ma zakończyć działalność i przekazać Radzie Ministrów projekty dwóch kodyfikacji prawa pracy. Komisja oczywiście nie zastąpi pracy legislacyjnej w Sejmie i Senacie.

- Zostanie opracowany materiał merytoryczny, który zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy w takim kształcę ów materiał zostanie podany pracom legislacyjnym

– wyjaśnia Marcin Zieleniecki.

Gdyby rząd projekty przyjął najprostszą ścieżką ich przyjęcia byłoby rządowe przedłożenie. Założenie jest takie, aby kodeksy przyjął obecny Sejm, którego kadencja kończy się jesienią 2019 roku.

Min. Zieleniecki przypomniał też, że Komisja ma charakter „mieszany” i składa się z przedstawicieli partnerów społecznych i ekspertów doktryny prawa pracy ze świata nauki. Liczy ona 14 członków. NSZZ „S” ma w niej swego przedstawiciela. To dr Jakub Szmit z Katedry Prawa Pracy UG, pracownik KK NSZZ „S”.

Nasz Region „reprezentuje” w komisji także dr hab. Jakub Stelina, prof. UG, dziekan WPiA UG.

Powołanie Komisji było efektem przeświadczenia, iż na Kodeks pracy trzeba patrzeć z perspektywy dzisiejszych realiów rynku pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przygotuje więc projekty dwóch kodeksów: kodeks indywidualnego prawa pracy i kodeks zbiorowego prawa pracy. Nowe regulacje mają zachęcić strony, czyli pracodawców i pracowników do rokowań i uzgodnieniu układu zbiorowego pracy.

Jak poinformowała min. Zieleniecki prace nad i kodeksem indywidualnego prawa pracy są zaawansowane. A to dzięki temu, że na starcie tak trudne zadanie jak skodyfikowanie tak założonego zagadnienia jak prawo pracy ma już podstawy w obecnym obowiązującym Kodeksie pracy. Są więc warunki do pracy nad szczegółowymi rozwiązaniami. Regulacje dotyczące czasu pracy czy np. zasad zawierania i wypowiadania umów o pracę zespół zostawił na koniec kalendarza prac Komisji. Pracami w tym indywidualnym zakresie kieruje prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk z UJ.

Trudniejsze zadanie ma zespół prof. Steliny. Zespół pod jego kierunkiem uznał, ze przepisy dotychczas dotykające zbiorowego prawa pracy są wysoce niezadowalające.

- Mam na myśli rozwiązania dotyczące reprezentacji związkowej pracowników. Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna i ogranicza możliwość korzystania przez osoby świadczące pracę z wolności zrzeszania się. Bez regulacji tyczącej reprezentacji pracowników nie da się rozmawiać o rozwiązaniach dotyczących modelu rozwiązywania sporów zbiorowych czy zawierania zbiorowych układów pracy

– analizuje min. Zieleniecki.

Jak wyjść z tego pata?

- Pomysłem jest koncepcja, której celem jest stworzenie nowej formuły zakładowej organizacji związkowej. Chodzi o formułę delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogą zrzeszać się w związkowe organizacje według kilku formuł. Mogliby oni tworzyć zakładową organizację związkową, szczególnie sprawdzi się u dużych pracodawców. Ci, u których zakładowe organizacje nie powstaną mogliby skorzystać z formuły delegata związkowego. Tan zaś mógłby być wewnętrznym delegatem związkowym, za którego uznajemy pracownika zatrudnionego u pracodawcy, który zwróci się do zwiąku zawodowego z chęcią przystąpienia do tej organizacji, stając się członkiem związku zawodowego, uzyskując mandat delegata związkowego. Druga formuła to zewnętrzny delegat związkowy, dedykowany do tych załóg, które nie skorzystają z formuły wewnętrznego delegata. Pracownicy zainteresowani skorzystaniem z  reprezentacji związkowej, mogliby sięgnąć po wsparcie oferowane przez działający poza zakładem pracy związek zawodowy. 10 procent załogi mogłoby więc zwrócić się do organizacji związkowej reprezentowanej w Radze Dialogu Społecznego by ta skierowała swego przedstawiciela do zakładu pracy, by ten reprezentował pracowników w zakładzie. Taka osoba miałaby mieć kompetencje do reprezentowania załogi w sprawach indywidualnych. By reprezentować pracowników w sprawach zbiorowych potrzebne byłoby uzyskanie mandatu załogi, np. w drodze referendum. Związek mógłby więc w ten sposób zawierać układ zbiorowy pracy, wszczynać spór zbiorowy

– tłumaczy min. Zieleniecki.

Delegat związkowy zewnętrzny nie będzie zatem pracownikiem zakładu, ale będzie miał od załogi plenipotencje. Przedstawiciel były zaopatrzony w gwarancje i miałyby praw wstępu do zakładu pracy i do spotykania z załogą.

Takie rozwiązanie wydaje się też atrakcyjne dla związków zawodowych, które uzyskują „przyczółek” w zakładzie pracy. Korzyści z tej formuły mogą mieć też pracodawcy, zyskując partnera do dialogu.

Kodeks pracy, który obowiązuje od 1975 roku, w założeniu był kodeksem indywidualnego prawa pracy. Miał on regulować indywidualne relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jest dział XI kodeksy pracy, który ewidentnie dotyczy zbiorowych stosunków pracy. Założenie jest takie, by przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przenieść do nowego kodeku zbiorowego prawa pracy.

Komisja zapewne skorzysta z dorobku komisji kierowanej przez prof. Seweryńskiego a powołanej jeszcze za rządu Leszka Millera, która zakończyła prace w 2007 roku. Następne rządy nie skorzystały z jej dorobku w procesie legislacyjnym.

Przypomnijmy, że wszystkie przedsiębiorstwa podlegają przepisom Kodeksu pracy. Jednak uwarunkowania pracy w różnych branżach i w różnej wielkości firmach są różne.  Ponadzakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy, wynegocjowane przez pracodawców i związki zawodowe, nie mogą być mniej korzystne od przepisów Kodeksu pracy.

Spotkanie związkowców z Marcinem Zielenieckim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest wstępem do tematu zmian w kodyfikacji prawa pracy. Kolejne spotkanie z przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy najpewniej odbędzie się w maju lub w czerwcu

– zapowiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG.

ASG

www.solidarnosc.gda.pl

 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany

- Nowym rozwiązaniem, które zostanie zaproponowane w toku prac nad kodeksem zbiorowego prawa pracy będzie formuła delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogliby się zwrócić się do działającej reprezentatywnej organizacji związkowej o wydelegowanie jej przedstawiciela, partnera do rozmów z pracodawcami – zapowiedział gość poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego dr hab. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
T. Gutry Marcin Zieleniecki: Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna, szykujemy zmiany
T. Gutry / Tygodnik Solidarność

W ciągu 18-miesięcznej kadencji Komisja, bazując też na rozwiązaniach przygotowanych przez poprzedników, opracuje nowy indywidualnego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy wraz z uzasadnieniami.

Komisja Kodyfikacyjna do 15 marca 2018 roku ma zakończyć działalność i przekazać Radzie Ministrów projekty dwóch kodyfikacji prawa pracy. Komisja oczywiście nie zastąpi pracy legislacyjnej w Sejmie i Senacie.

- Zostanie opracowany materiał merytoryczny, który zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy w takim kształcę ów materiał zostanie podany pracom legislacyjnym

– wyjaśnia Marcin Zieleniecki.

Gdyby rząd projekty przyjął najprostszą ścieżką ich przyjęcia byłoby rządowe przedłożenie. Założenie jest takie, aby kodeksy przyjął obecny Sejm, którego kadencja kończy się jesienią 2019 roku.

Min. Zieleniecki przypomniał też, że Komisja ma charakter „mieszany” i składa się z przedstawicieli partnerów społecznych i ekspertów doktryny prawa pracy ze świata nauki. Liczy ona 14 członków. NSZZ „S” ma w niej swego przedstawiciela. To dr Jakub Szmit z Katedry Prawa Pracy UG, pracownik KK NSZZ „S”.

Nasz Region „reprezentuje” w komisji także dr hab. Jakub Stelina, prof. UG, dziekan WPiA UG.

Powołanie Komisji było efektem przeświadczenia, iż na Kodeks pracy trzeba patrzeć z perspektywy dzisiejszych realiów rynku pracy. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przygotuje więc projekty dwóch kodeksów: kodeks indywidualnego prawa pracy i kodeks zbiorowego prawa pracy. Nowe regulacje mają zachęcić strony, czyli pracodawców i pracowników do rokowań i uzgodnieniu układu zbiorowego pracy.

Jak poinformowała min. Zieleniecki prace nad i kodeksem indywidualnego prawa pracy są zaawansowane. A to dzięki temu, że na starcie tak trudne zadanie jak skodyfikowanie tak założonego zagadnienia jak prawo pracy ma już podstawy w obecnym obowiązującym Kodeksie pracy. Są więc warunki do pracy nad szczegółowymi rozwiązaniami. Regulacje dotyczące czasu pracy czy np. zasad zawierania i wypowiadania umów o pracę zespół zostawił na koniec kalendarza prac Komisji. Pracami w tym indywidualnym zakresie kieruje prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk z UJ.

Trudniejsze zadanie ma zespół prof. Steliny. Zespół pod jego kierunkiem uznał, ze przepisy dotychczas dotykające zbiorowego prawa pracy są wysoce niezadowalające.

- Mam na myśli rozwiązania dotyczące reprezentacji związkowej pracowników. Obecna formuła zakładowej organizacji związkowej jest zbyt sztywna i ogranicza możliwość korzystania przez osoby świadczące pracę z wolności zrzeszania się. Bez regulacji tyczącej reprezentacji pracowników nie da się rozmawiać o rozwiązaniach dotyczących modelu rozwiązywania sporów zbiorowych czy zawierania zbiorowych układów pracy

– analizuje min. Zieleniecki.

Jak wyjść z tego pata?

- Pomysłem jest koncepcja, której celem jest stworzenie nowej formuły zakładowej organizacji związkowej. Chodzi o formułę delegata związkowego. Zakłada ona, ze pracownicy mogą zrzeszać się w związkowe organizacje według kilku formuł. Mogliby oni tworzyć zakładową organizację związkową, szczególnie sprawdzi się u dużych pracodawców. Ci, u których zakładowe organizacje nie powstaną mogliby skorzystać z formuły delegata związkowego. Tan zaś mógłby być wewnętrznym delegatem związkowym, za którego uznajemy pracownika zatrudnionego u pracodawcy, który zwróci się do zwiąku zawodowego z chęcią przystąpienia do tej organizacji, stając się członkiem związku zawodowego, uzyskując mandat delegata związkowego. Druga formuła to zewnętrzny delegat związkowy, dedykowany do tych załóg, które nie skorzystają z formuły wewnętrznego delegata. Pracownicy zainteresowani skorzystaniem z  reprezentacji związkowej, mogliby sięgnąć po wsparcie oferowane przez działający poza zakładem pracy związek zawodowy. 10 procent załogi mogłoby więc zwrócić się do organizacji związkowej reprezentowanej w Radze Dialogu Społecznego by ta skierowała swego przedstawiciela do zakładu pracy, by ten reprezentował pracowników w zakładzie. Taka osoba miałaby mieć kompetencje do reprezentowania załogi w sprawach indywidualnych. By reprezentować pracowników w sprawach zbiorowych potrzebne byłoby uzyskanie mandatu załogi, np. w drodze referendum. Związek mógłby więc w ten sposób zawierać układ zbiorowy pracy, wszczynać spór zbiorowy

– tłumaczy min. Zieleniecki.

Delegat związkowy zewnętrzny nie będzie zatem pracownikiem zakładu, ale będzie miał od załogi plenipotencje. Przedstawiciel były zaopatrzony w gwarancje i miałyby praw wstępu do zakładu pracy i do spotykania z załogą.

Takie rozwiązanie wydaje się też atrakcyjne dla związków zawodowych, które uzyskują „przyczółek” w zakładzie pracy. Korzyści z tej formuły mogą mieć też pracodawcy, zyskując partnera do dialogu.

Kodeks pracy, który obowiązuje od 1975 roku, w założeniu był kodeksem indywidualnego prawa pracy. Miał on regulować indywidualne relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jest dział XI kodeksy pracy, który ewidentnie dotyczy zbiorowych stosunków pracy. Założenie jest takie, by przepisy dotyczące układów zbiorowych pracy przenieść do nowego kodeku zbiorowego prawa pracy.

Komisja zapewne skorzysta z dorobku komisji kierowanej przez prof. Seweryńskiego a powołanej jeszcze za rządu Leszka Millera, która zakończyła prace w 2007 roku. Następne rządy nie skorzystały z jej dorobku w procesie legislacyjnym.

Przypomnijmy, że wszystkie przedsiębiorstwa podlegają przepisom Kodeksu pracy. Jednak uwarunkowania pracy w różnych branżach i w różnej wielkości firmach są różne.  Ponadzakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy, wynegocjowane przez pracodawców i związki zawodowe, nie mogą być mniej korzystne od przepisów Kodeksu pracy.

Spotkanie związkowców z Marcinem Zielenieckim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest wstępem do tematu zmian w kodyfikacji prawa pracy. Kolejne spotkanie z przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy najpewniej odbędzie się w maju lub w czerwcu

– zapowiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG.

ASG

www.solidarnosc.gda.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe