Banki zapłaczą. Przełomowy wyrok TSUE ws. frankowiczów. Sądy mogą unieważniać umowy kredytowe

- System bankowy w Polsce nie będzie zagrożony – zapewniają Związek Banków Polskich, NBP, KNF, Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz analitycy rynku. - Choć z pewnością banki muszą się liczyć ze stratami.
Jakimi? Zgodnie z prognozami może to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.
TSUE informuje, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.
A to oznacza, że kredytobiorcy mogą wnosić o unieważnienie umów, które były nieuczciwe wobec klientów. A, na co zwracali uwagę klienci, były. Przede wszystkim banki przyznawały kredyty w złotym, choć indeksowały je we franku szwajcarskim. Same naliczały korzystne dla siebie różnice kursowe. - A nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego – uznał TSUE.
- Spodziewaliśmy się takiego orzeczenia – mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju oraz minister finansów.
Po opublikowaniu informacji kursy banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mocno spadły – najwięcej straciły te, które kredytów frankowych udzielały chętnie: mBank (4,8 proc.), i Millennium Bank (12,7 proc.).
ppi
Źródło: TSUE, GPW