Teatr Pieśń Kozła i Anna Maria Jopek w międzynarodowej superprodukcji „Wikingowie”

Po raz pierwszy polscy artyści zapiszą się w tak znaczący sposób w historii popkultury występując w jednym z najchętniej oglądanych seriali na świecie. Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła będą towarzyszyć bohaterom serialu telewizji HISTORY „Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu. Anna Maria Jopek pojawia się gościnnie w jednej z kompozycji. Premiera na HISTORY w USA i Kanadzie: 4 grudnia, premiera na świecie, w tym w Polsce: 5 grudnia
Robert Wolanski Teatr Pieśń Kozła i Anna Maria Jopek w międzynarodowej superprodukcji  „Wikingowie”
Robert Wolanski / Materiały prasowe
 
Twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst poznał twórczość Teatru Pieśń Kozła, jednego z najbardziej nowatorskich zespołów w Europie, dzięki docenionemu przez zagraniczną krytykę przedstawieniu „Return to the Voice” z Fringe Festival w 2014 roku. Na scenie w katedrze św. Idziego w Edynburgu z Teatrem gościnnie wystąpiła wówczas Anna Maria Jopek, a telewizja BBC nakręciła półgodzinny dokument o tym wyjątkowym oratorium o historii Szkocji śpiewanym w języku gaelickim. W ramach prac nad sztuką artyści inspirowali się muzyką celetycką, ale także i wikińską, co szczególnie zwróciło uwagę Hirsta.


Mimo, że nagrania na planie „Wikingów” w studiu Ashford w Irlandii wydarzyły się pod koniec 2017 roku, do tej pory trzymane były w ścisłej tajemnicy.
Na potrzeby serialu „Wikingowie” Teatr Pieśń Kozła przygotował dwie nowe oryginalne kompozycje, do których muzykę przygotował Maciej Rychły, a tekst napisała Alicja Bral. Tłumaczenia na język gaelicki dokonała Joy Dunlop, a całość wyreżyserował muzycznie Grzegorz Bral. W jednej z pieśni pojawia się improwizacja Anny Marii Jopek, której towarzyszy Łukasz Wójcik, śpiewak Teatru, a w drugiej występuje Monika Dryl. Anna Maria Jopek wraz z Maciejem Rychłym na sierszeńkach, czyli wielkopolskich dudach, zagrali w jednym z odcinków serialu. Drugi utwór z wokalem Moniki Dryl na planie wykonała Georgia Hirst (Torvi).
 
Pomysłodawcą i autorem scenariusza serialu „Wikingowie” jest Michael Hirst, twórca m.in. wyróżnionego Oscarem obrazu „Elizabeth”, a także nominowanej do Emmy i Złotego Globu „Dynastii Tudorów”.
 
Michael Hirst tak wspomina współpracę z polskimi muzykami: „Obejrzałem nagranie spektaklu Teatru Pieśń Kozła dzięki mojemu przyjacielowi Robertowi McDowellowi z Summerhall i byłem zauroczony wyjątkową techniką wokalną aktorów, sposobem, w jaki budowali emocje nie za pomocą słów, ale głosu i prostych instrumentów. Bardzo zależało mi na tym, by zaangażować ich do „Wikingów”, których tworzę już od sześciu lat. Teraz, kiedy serial zbliża się do końca, chciałem pożegnać się z tą produkcją w szczególny, muzycznie niezwykły sposób. W Polsce Anna Maria Jopek to wyjątkowa postać, artystka o wysublimowanym, nadzwyczajnym głosie. Z kolei współpraca z Alicją i Grzegorzem Bralami zaowocowała narracyjną i muzyczną opowieścią, która przenosi kompozycję – zwykle stanowiącą tło –na poziom samej fabuły, uzupełniając ją, a głosowi nadając wiodącą rolę w odzwierciedlaniu i podkreślaniu obrazu widocznego na ekranie. Ich udział w „Wikingach” był wyjątkowy, a dla mnie osobiście głęboko poruszający. Mam nadzieję, że widzowie w Polsce docenią niesamowity wkład artystów w to filmowe dzieło, ich niezwykłe umiejętności oraz że będą z nich dumni.”
 
Zachwycona dorobkiem Teatru Pieśń Kozła, zapytałam w 2014 roku jego twórcę Grzegorza Brala, czy przyjąłby mnie na warsztaty – mówi Anna Maria Jopek. Dostałam wtedy kilkumiesięczny angaż i przez miesiąc intensywnie pracowałam w czasie festiwalu w Edynburgu. Nigdy nie spotkałam bardziej utalentowanych i uniwersalnych artystów niż w Teatrze Pieśń Kozła. Każdego dnia uczyłam się od nich i zachwycałam nimi – wspomina Jopek. Wiadomość o zaproszeniu przez Michaela Hirsta do występu w serialu dotarła do mnie 3 lata później podczas nagrań z Branfordem Marsalisem. Z dnia na dzień wsiadłam w samolot do Dublina i stanęłam na planie z Maćkiem Rychłym i Grzegorzem Bralem. Te gigantyczne hale filmowe pod Dublinem mnie oszołomiły. Nie widzialam tak potężnej i tak sprawnie zorganizowanej produkcji, w której kilkadziesiąt osób pracowało niepostrzeżenie, by scena z naszym udziałem i muzyką wyszła jak najlepiej. To było niesamowite doświadczenie.”
„Gdy Robert McDowell, patron i właściciel Summerhall zaproponował mi stworzenie spektaklu opartego o starą, celtycką muzykę Szkotów, uznałem, że zadanie to graniczy z cudem – przyznaje Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła.

Jakim sposobem garstka muzycznych zapaleńców z Polski może Szkotom pokazać coś interesującego, dotykającego ich starodawnej kultury? W 2014 roku zaprezentowaliśmy „Return to the Voice” oratorium celtyckie, jak to umownie nazwaliśmy. Kilka lat później Michael Hirst w odwiedzinach u McDowella zobaczył nasz spektakl – Michael szukał wtedy muzyki do kluczowych odcinków ostatniego sezonu Wikingów. Kilka dni później dostałem od niego zaskakującego e-mail, z pytaniem czy mógłby wykorzystać naszą muzykę w serialu. Przygotowaliśmy z Maciejem Rychłym i Alicją Bral dwa nowe utwory i ponownie, jak w przypadku Return to the Voice, zaprosiłem Annę Marię Jopek do współwykonania z moimi wokalistami jednej kompozycji. Okazało się, że Michael chce, abyśmy pieśń z udziałem Anny Marii i Rychłego wykonali także na planie zdjęciowym. Mogliśmy obejrzeć te niezwykłe plenery, przestrzenie, zgromadzona artefakty, poznać aktorów i zobaczyć, jak niezwykle piękna i sprawna była ta „wikińska maszyneria”. To było niezwykłe przeżycie. Teraz czekamy na finalny rezultat, czyli na naszą muzykę w dziele Michaela.”

Każdy odcinek poprzedniego sezonu „Wikingów” w ciągu 7 dni od premiery w USA oglądało średnio 25-milionów widzów. Serial „Wikngowie” to drugi najpopularniejszy zagraniczny serial fabularny w Polsce według badania agencji Wavemaker. Wedle tych samych badań blisko 6 milionów Polaków powyżej 16. roku życia miało kontakt z conajmniej jednym z odcinków serialu produkcji HISTORY.
 

 
O nowy sezonie Wikingów Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podejmuje wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafia na Ruś Kijowską. Lagertha ma własny plan – chce prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi. W obsadzie szóstego sezonu znaleźli się: Katheryn Winnick (Lagertha), Alexander Ludwig (Björn), Alex Høgh Andersen (Ivar bez Kości), Georgia Hirst (Torvi), Jordan Smith (Ubbe) oraz Marco Ilsø (Hvitserk).
 
O Teatrze Pieśń Kozła Powstały w 1996 roku we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła cieszy się międzynarodowym uznaniem jako jedna z najciekawszych scen alternatywnych w Europie, która wniosła istotny wkład w poszukiwanie rozwiązań odróżniających teatr od innych form sztuki. Zespół wypracował własną metodę treningu aktorskiego, który wraz z próbami i spektaklami tworzy rodzaj procesu laboratoryjnego. Pozwala on aktorom i reżyserowi zgłębiać tajniki ich sztuki, rozwijać nowe techniki i poszukiwać nieszablonowych środków wyrazu. Proces tworzenia więzi międzyludzkich stanowi punkt wyjścia dla każdego nowego rodzaju treningu, a ten łączy w sobie ruch, głos, pieśń i tekst. W efekcie powstaje spektakl o głęboko zakorzenionej muzyczności przemawiający do widzów na poziomie zmysłów.
 
Tym, co wyróżnia Teatr Pieśń Kozła na tle innych zespołów jest prowadzona przez niego działalność pedagogiczna. Stanowi ona integralną część wizji i misji teatru, który w ten sposób dzieli się swoimi doświadczeniami i je rozpowszechnia. W 2004 roku Manchester Metropolitan University zaprosił teatr do współpracy, w efekcie której powstał program studiów aktorskich MA Acting realizowany do 2012 roku. Od 2013 roku Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Bral School of Acting prowadzi kurs dla aktorów i praktyków z całego świata. Głównym przedmiotem zajęć jest autorska "Bral Acting Method", oryginalna metoda praktykowana w teatrze Pieśń Kozła. Studenci uczą się pracy z tekstem, z głosem, z ciałem, wyobraźnią i energią, wszystkie te składowe łącząc w organiczną całość. Program kursu uzupełniają wykłady na temat antropologii aktorstwa. Studia przeznaczone są dla aktorów, reżyserów, performerów i tancerzy. Teatr Pieśń Kozła był wielokrotnie nagradzany. Zdobył między innymi wyróżnienie za muzyczną interpretację  spektaklu Hamlet – A Commentary i wyjątkowe techniki śpiewu użyte w przedstawieniu w ramach 25. Konkursu o Złotego Yoricka (Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) 2018, prestiżowe nagrody FRINGE FIRST oraz HERALD ARCHANGEL na festiwalu w Edynburgu w 2012 roku. Na tym samym festiwalu teatr zajął pierwsze miejsce w rankingu krytyków opublikowanym przez „The List”.
 
O Annie Marii Jopek Wokalistka, songwriterka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F Chopina w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt spiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą czy Wojciechem Młynarskim. Na światowych scenach m.in. Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro- Neves, Noa, Makoto Ozone, Gonzalo Rubalcaba. Zaśpiewała też ze Stingiem, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem czy Ivanem Linzem. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo czy Hamer Hall w Melbourne. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. W zeszłym roku wraz z Branfordem Marsalisem wydała album „Ulotne”. Od kilku lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Występowała m.in. w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu „Czas Kobiety” w reżyserii legendy polskiego teatru prof. Leszka Mądzika, dla którego  wraz z Robertem Kubiszynem współkomponowała muzykę. Obecnie koncertuje w Azji (Kobe, Tokio, Szanghaj, Pekin).W marcu  2020 wystąpi w największych salach koncertowych w kraju w trasie promującej  nowy projekt „Przestworza”.


 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Będzie akcyza na nowe produkty. Ceny poszybują w górę z ostatniej chwili
Będzie akcyza na nowe produkty. Ceny poszybują w górę

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych – wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Protasiewicz przypomina Kierwińskiemu nagranie: Głowa bolała? z ostatniej chwili
Protasiewicz przypomina Kierwińskiemu nagranie: "Głowa bolała?"

We wtorek Protasiewicz kolejny raz zabrał głos w sprawie wystąpienia szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Tym razem przypomniał ministrowi jego wystąpienie z Płońska, które miało miejsce w 2023 roku.

Podsłuch w sali obrad, gdzie miało odbyć się posiedzenie rządu. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Podsłuch w sali obrad, gdzie miało odbyć się posiedzenie rządu. Trwa akcja służb

Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu w sali w Katowicach gdzie ma obradować Rada Ministrów – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Znana piosenkarka skarży się na matury: „Przez ten egzamin ludzie odbierają sobie życie” z ostatniej chwili
Znana piosenkarka skarży się na matury: „Przez ten egzamin ludzie odbierają sobie życie”

Dziś rozpoczęły się egzaminy maturalne. Znana polska gwiazda wyznała, co myśli o maturze.

Matura 2024. Rozpoczął się egzamin z języka polskiego z ostatniej chwili
Matura 2024. Rozpoczął się egzamin z języka polskiego

Dziś o godz. 9.00 rozpoczął się pierwszy egzamin maturalny. Maturzyści otrzymali arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

„Oszukaliście nas wszystkich”. Burza po emisji popularnego programu Polsatu z ostatniej chwili
„Oszukaliście nas wszystkich”. Burza po emisji popularnego programu Polsatu

Po ostatnim odcinku popularnego programu Polsatu w sieci zawrzało. Widzowie nie kryją rozczarowania.

Szefowa KE: Chcę budować z Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy z ostatniej chwili
Szefowa KE: Chcę budować z Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy

– Chcę budować z Donaldem Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy – powiedziała PAP szefowa KE Ursula von der Leyen, która we wtorek będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W rozmowie z PAP polityk odniosła się m.in. do zakończenia postępowania z art. 7 TUE oraz wypłaty Polsce pierwszych unijnych funduszy.

Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem „AS” wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

REKLAMA

Teatr Pieśń Kozła i Anna Maria Jopek w międzynarodowej superprodukcji „Wikingowie”

Po raz pierwszy polscy artyści zapiszą się w tak znaczący sposób w historii popkultury występując w jednym z najchętniej oglądanych seriali na świecie. Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła będą towarzyszyć bohaterom serialu telewizji HISTORY „Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu. Anna Maria Jopek pojawia się gościnnie w jednej z kompozycji. Premiera na HISTORY w USA i Kanadzie: 4 grudnia, premiera na świecie, w tym w Polsce: 5 grudnia
Robert Wolanski Teatr Pieśń Kozła i Anna Maria Jopek w międzynarodowej superprodukcji  „Wikingowie”
Robert Wolanski / Materiały prasowe
 
Twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst poznał twórczość Teatru Pieśń Kozła, jednego z najbardziej nowatorskich zespołów w Europie, dzięki docenionemu przez zagraniczną krytykę przedstawieniu „Return to the Voice” z Fringe Festival w 2014 roku. Na scenie w katedrze św. Idziego w Edynburgu z Teatrem gościnnie wystąpiła wówczas Anna Maria Jopek, a telewizja BBC nakręciła półgodzinny dokument o tym wyjątkowym oratorium o historii Szkocji śpiewanym w języku gaelickim. W ramach prac nad sztuką artyści inspirowali się muzyką celetycką, ale także i wikińską, co szczególnie zwróciło uwagę Hirsta.


Mimo, że nagrania na planie „Wikingów” w studiu Ashford w Irlandii wydarzyły się pod koniec 2017 roku, do tej pory trzymane były w ścisłej tajemnicy.
Na potrzeby serialu „Wikingowie” Teatr Pieśń Kozła przygotował dwie nowe oryginalne kompozycje, do których muzykę przygotował Maciej Rychły, a tekst napisała Alicja Bral. Tłumaczenia na język gaelicki dokonała Joy Dunlop, a całość wyreżyserował muzycznie Grzegorz Bral. W jednej z pieśni pojawia się improwizacja Anny Marii Jopek, której towarzyszy Łukasz Wójcik, śpiewak Teatru, a w drugiej występuje Monika Dryl. Anna Maria Jopek wraz z Maciejem Rychłym na sierszeńkach, czyli wielkopolskich dudach, zagrali w jednym z odcinków serialu. Drugi utwór z wokalem Moniki Dryl na planie wykonała Georgia Hirst (Torvi).
 
Pomysłodawcą i autorem scenariusza serialu „Wikingowie” jest Michael Hirst, twórca m.in. wyróżnionego Oscarem obrazu „Elizabeth”, a także nominowanej do Emmy i Złotego Globu „Dynastii Tudorów”.
 
Michael Hirst tak wspomina współpracę z polskimi muzykami: „Obejrzałem nagranie spektaklu Teatru Pieśń Kozła dzięki mojemu przyjacielowi Robertowi McDowellowi z Summerhall i byłem zauroczony wyjątkową techniką wokalną aktorów, sposobem, w jaki budowali emocje nie za pomocą słów, ale głosu i prostych instrumentów. Bardzo zależało mi na tym, by zaangażować ich do „Wikingów”, których tworzę już od sześciu lat. Teraz, kiedy serial zbliża się do końca, chciałem pożegnać się z tą produkcją w szczególny, muzycznie niezwykły sposób. W Polsce Anna Maria Jopek to wyjątkowa postać, artystka o wysublimowanym, nadzwyczajnym głosie. Z kolei współpraca z Alicją i Grzegorzem Bralami zaowocowała narracyjną i muzyczną opowieścią, która przenosi kompozycję – zwykle stanowiącą tło –na poziom samej fabuły, uzupełniając ją, a głosowi nadając wiodącą rolę w odzwierciedlaniu i podkreślaniu obrazu widocznego na ekranie. Ich udział w „Wikingach” był wyjątkowy, a dla mnie osobiście głęboko poruszający. Mam nadzieję, że widzowie w Polsce docenią niesamowity wkład artystów w to filmowe dzieło, ich niezwykłe umiejętności oraz że będą z nich dumni.”
 
Zachwycona dorobkiem Teatru Pieśń Kozła, zapytałam w 2014 roku jego twórcę Grzegorza Brala, czy przyjąłby mnie na warsztaty – mówi Anna Maria Jopek. Dostałam wtedy kilkumiesięczny angaż i przez miesiąc intensywnie pracowałam w czasie festiwalu w Edynburgu. Nigdy nie spotkałam bardziej utalentowanych i uniwersalnych artystów niż w Teatrze Pieśń Kozła. Każdego dnia uczyłam się od nich i zachwycałam nimi – wspomina Jopek. Wiadomość o zaproszeniu przez Michaela Hirsta do występu w serialu dotarła do mnie 3 lata później podczas nagrań z Branfordem Marsalisem. Z dnia na dzień wsiadłam w samolot do Dublina i stanęłam na planie z Maćkiem Rychłym i Grzegorzem Bralem. Te gigantyczne hale filmowe pod Dublinem mnie oszołomiły. Nie widzialam tak potężnej i tak sprawnie zorganizowanej produkcji, w której kilkadziesiąt osób pracowało niepostrzeżenie, by scena z naszym udziałem i muzyką wyszła jak najlepiej. To było niesamowite doświadczenie.”
„Gdy Robert McDowell, patron i właściciel Summerhall zaproponował mi stworzenie spektaklu opartego o starą, celtycką muzykę Szkotów, uznałem, że zadanie to graniczy z cudem – przyznaje Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła.

Jakim sposobem garstka muzycznych zapaleńców z Polski może Szkotom pokazać coś interesującego, dotykającego ich starodawnej kultury? W 2014 roku zaprezentowaliśmy „Return to the Voice” oratorium celtyckie, jak to umownie nazwaliśmy. Kilka lat później Michael Hirst w odwiedzinach u McDowella zobaczył nasz spektakl – Michael szukał wtedy muzyki do kluczowych odcinków ostatniego sezonu Wikingów. Kilka dni później dostałem od niego zaskakującego e-mail, z pytaniem czy mógłby wykorzystać naszą muzykę w serialu. Przygotowaliśmy z Maciejem Rychłym i Alicją Bral dwa nowe utwory i ponownie, jak w przypadku Return to the Voice, zaprosiłem Annę Marię Jopek do współwykonania z moimi wokalistami jednej kompozycji. Okazało się, że Michael chce, abyśmy pieśń z udziałem Anny Marii i Rychłego wykonali także na planie zdjęciowym. Mogliśmy obejrzeć te niezwykłe plenery, przestrzenie, zgromadzona artefakty, poznać aktorów i zobaczyć, jak niezwykle piękna i sprawna była ta „wikińska maszyneria”. To było niezwykłe przeżycie. Teraz czekamy na finalny rezultat, czyli na naszą muzykę w dziele Michaela.”

Każdy odcinek poprzedniego sezonu „Wikingów” w ciągu 7 dni od premiery w USA oglądało średnio 25-milionów widzów. Serial „Wikngowie” to drugi najpopularniejszy zagraniczny serial fabularny w Polsce według badania agencji Wavemaker. Wedle tych samych badań blisko 6 milionów Polaków powyżej 16. roku życia miało kontakt z conajmniej jednym z odcinków serialu produkcji HISTORY.
 

 
O nowy sezonie Wikingów Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podejmuje wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafia na Ruś Kijowską. Lagertha ma własny plan – chce prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi. W obsadzie szóstego sezonu znaleźli się: Katheryn Winnick (Lagertha), Alexander Ludwig (Björn), Alex Høgh Andersen (Ivar bez Kości), Georgia Hirst (Torvi), Jordan Smith (Ubbe) oraz Marco Ilsø (Hvitserk).
 
O Teatrze Pieśń Kozła Powstały w 1996 roku we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła cieszy się międzynarodowym uznaniem jako jedna z najciekawszych scen alternatywnych w Europie, która wniosła istotny wkład w poszukiwanie rozwiązań odróżniających teatr od innych form sztuki. Zespół wypracował własną metodę treningu aktorskiego, który wraz z próbami i spektaklami tworzy rodzaj procesu laboratoryjnego. Pozwala on aktorom i reżyserowi zgłębiać tajniki ich sztuki, rozwijać nowe techniki i poszukiwać nieszablonowych środków wyrazu. Proces tworzenia więzi międzyludzkich stanowi punkt wyjścia dla każdego nowego rodzaju treningu, a ten łączy w sobie ruch, głos, pieśń i tekst. W efekcie powstaje spektakl o głęboko zakorzenionej muzyczności przemawiający do widzów na poziomie zmysłów.
 
Tym, co wyróżnia Teatr Pieśń Kozła na tle innych zespołów jest prowadzona przez niego działalność pedagogiczna. Stanowi ona integralną część wizji i misji teatru, który w ten sposób dzieli się swoimi doświadczeniami i je rozpowszechnia. W 2004 roku Manchester Metropolitan University zaprosił teatr do współpracy, w efekcie której powstał program studiów aktorskich MA Acting realizowany do 2012 roku. Od 2013 roku Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Bral School of Acting prowadzi kurs dla aktorów i praktyków z całego świata. Głównym przedmiotem zajęć jest autorska "Bral Acting Method", oryginalna metoda praktykowana w teatrze Pieśń Kozła. Studenci uczą się pracy z tekstem, z głosem, z ciałem, wyobraźnią i energią, wszystkie te składowe łącząc w organiczną całość. Program kursu uzupełniają wykłady na temat antropologii aktorstwa. Studia przeznaczone są dla aktorów, reżyserów, performerów i tancerzy. Teatr Pieśń Kozła był wielokrotnie nagradzany. Zdobył między innymi wyróżnienie za muzyczną interpretację  spektaklu Hamlet – A Commentary i wyjątkowe techniki śpiewu użyte w przedstawieniu w ramach 25. Konkursu o Złotego Yoricka (Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) 2018, prestiżowe nagrody FRINGE FIRST oraz HERALD ARCHANGEL na festiwalu w Edynburgu w 2012 roku. Na tym samym festiwalu teatr zajął pierwsze miejsce w rankingu krytyków opublikowanym przez „The List”.
 
O Annie Marii Jopek Wokalistka, songwriterka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F Chopina w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt spiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą czy Wojciechem Młynarskim. Na światowych scenach m.in. Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro- Neves, Noa, Makoto Ozone, Gonzalo Rubalcaba. Zaśpiewała też ze Stingiem, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem czy Ivanem Linzem. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo czy Hamer Hall w Melbourne. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. W zeszłym roku wraz z Branfordem Marsalisem wydała album „Ulotne”. Od kilku lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Występowała m.in. w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu „Czas Kobiety” w reżyserii legendy polskiego teatru prof. Leszka Mądzika, dla którego  wraz z Robertem Kubiszynem współkomponowała muzykę. Obecnie koncertuje w Azji (Kobe, Tokio, Szanghaj, Pekin).W marcu  2020 wystąpi w największych salach koncertowych w kraju w trasie promującej  nowy projekt „Przestworza”.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe