[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. 



W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.



Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody z ostatniej chwili
Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody

Majówka zapowiada się ciepło i słonecznie. W poniedziałek temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od 23 st. C do 24 st. C - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrocka.

Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę z ostatniej chwili
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę

Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) – poinformowała w piątek służba prasowa resortu rolnictwa. Solski nadal wykonuje obowiązki ministra – dodano w komunikacie.

REKLAMA

[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. 



W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.



Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe