[Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" prawdziwa gratka dla sympatyków historii – „Pancerne skrzydła gen. Maczka”, specjalny dodatek komiksowy poświęcony bohaterskiej 1 Dywizji Pancernej.
 [Od wtorku w każdym EMPIKU] Najnowszy numer "TS": Pancerne skrzydła gen. Maczka - dodatek komiksowy
/ foto. T.S.
Już od wtorku „Tygodnik Solidarność” będzie dostępny m.in. we wszystkich salonach EMPIK na terenie całego kraju!

Dlaczego zdecydowaliśmy się na komiks jako formę upamiętnienia postaci generała Maczka?

W 25 numerze „Tygodnika Solidarność” stawialiśmy pytanie o rolę popkultury w opowiadaniu polskiej historii. Dziś, oddając na państwa ręce komiks o losach generała Maczka i 1 Dywizji Pancernej, wnosimy nasz wkład w budowanie polskiej narracji historycznej przy użyciu form kultury popularnej. Uważamy, że popkultura w kształtowaniu narracji historycznej odegra nie mniej ważną rolę niż praca naukowa. Mamy nadzieję, że forma ta spodoba się Państwu i w przyszłości częściej zagości na łamach „Tygodnika Solidarność”.

Co jeszcze w numerze?

Mateusz Kosiński w artykule „Breda – Piemont polskiej pamięci historycznej” przedstawia to jak ważne miejsce w pamięci Holendrów zajmuje gen. Maczek i jego żołnierze.

Widok polskich czołgów wyzwalających kolejne miasta Belgii i Holandii oznaczał dla ludności cywilnej faktycznie koniec wojny. Nic więc dziwnego, że Polacy byli witani jak bohaterowie, na ich część urządzano fiesty. Jak wspominał sam gen. Maczek, „Żołnierz polski witany był z radością i entuzjazmem przewyższającym wszystko, co spotkało go nie tylko we Francji, ale i w gościnnej Flandrii: poczuł się jak we własnym kraju i płacił za wszystko prawdziwym uczuciem i poświęceniem”. A kwintesencją tego wszystkiego była reakcja ludności Bredy. „Istny karnawał. Ulice zapchane wiwatującymi mieszkańcami, kwiaty i festony, a wystawy sklepów oblepione napisami w języku polskim: «Dziękujemy Wam, Polacy». Entuzjazm osiągnął swój szczyt, gdy wprowadziłem do ratusza dawnego burmistrza, który ukrywał się tak długo przed Niemcami”.

O tym jak powinniśmy świętować ważne rocznice z prof. Janem Żarynem rozmawiała Teresa Wójcik.

Wśród wydarzeń związanych z upamiętnianiem odzyskania niepodległości od pewnego czasu najistotniejszy jest Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe w Warszawie. Uczestnicy Marszu demonstrują publicznie swój patriotyzm, jednocześnie niekoniecznie utożsamiając się z jego organizatorami. To fenomen, najbardziej istotny, najbardziej liczący się wśród obchodów 11 Listopada, przynajmniej w Warszawie. Jeśli chodzi o jedność naszej wspólnoty narodowej, wydaje mi się, że nie jest ona wprost zależna od wspólnego uczestniczenia w celebrze świętowania Dnia Niepodległości. Jako naród jesteśmy dziś zbyt mocno rozbici politycznie, żeby wpisywać się we wspólne oddawanie honorów przeszłym pokoleniom

– mówi nam prof. Żaryn.

Z kolei Paweł Pietkun w przejmującym tekście „Zabawa w Boga” opisuje problemy cywilizacji zachodniej.

Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. W numerze również rozmowa Bartosza Boruciaka z Mery Spolsky, wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką.  

Najlepiej czuć się zdrowo w swojej głowie. Punkt numer cztery w moim dekalogu: czcij głowę swoją. Jeżeli masz ochotę zjeść burgera, to go zjedz, ale potem się za to nie krytykuj. Jeżeli masz ochotę schudnąć, to nie męcz ludzi, którzy chcą jeść burgery. Ja też tak mam, że raz się odchudzam, a innym razem jem to, na co mam ochotę. Raz mi więcej widać brzucha i tyłka na scenie, a raz mniej. Problemem są media społecznościowe, które kreują zbyt idealny obraz rzeczywistości. Przecież są triki, które sprawiają, że na zdjęciach wyglądam jak modelka. Ja też je znam

- zdradza nam Mery Spolsky.Co ponadto w numerze?
  • „Układ Słoneczny w bieli i czerwieni” – Paweł Pietkun o współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA
  • „Tania zielona energia…”– Teresa Wójcik o wzroście ceny wytwarzanej przez farmy wiatrowe i fotowoltaikę
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Byli sobie raz” Marii Konwickiej, córki pisarza.
  • „Bohater Zagadka” – Leszek Masierak o Kazimierzu Pułaskim
  • „Gdańsk – pierwsze inteligentne miasto w Polsce” Przemysław Miller opisuje przyznanie Gdańskowi certyfikatu ISO 37120 – „smart city”
  • „Sklepowe paragony SZKODLIWE dla zdrowia” – Marcin Koziestański o tym, że 2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności
  • „Jestem człowiekiem WIARY” rozmowa Kacpra Pawowicza z Tomaszem Gaczyńskim, brązowym medaliście Mistrzostw Świata w kick-boxingu, członku „Solidarności”
Najnowszy numer "TS" (45/2019) od wtorku dostępny na terenie całego kraju, a już dziś do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe