[Tylko u nas] Agnieszka Żurek: Konstytucja kontra OTUA, czyli marszałek senior nie bierze jeńców

Elegancki szach mat – tak można podsumować inteligentne wystąpienie Antoniego Macierewicza inaugurujące pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji.
 [Tylko u nas] Agnieszka Żurek: Konstytucja kontra OTUA, czyli marszałek senior nie bierze jeńców
/ Screen Youtube/SejmRP

Niepodległość ma jeden kształt. Wiele postaci ma niewola


- celnym zdaniem z manifestu programowego harcerskiej drużyny „Czarna Jedynka” marszałek senior rozpoczął krótki wykład podsumowujący najnowszą historię Polski, nazywając po imieniu zatrute źródła naszych współczesnych problemów i określając priorytety na najbliższe lata dla sprawujących władzę.

Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych. [...]  To smutne dziedzictwo wciąż nie zostało w pełni przekreślone i odrzucone


- przypomniał Antoni Macierewicz.

Jak wskazał marszałek senior, kierunek odbudowy Polski wskazał rząd śp. Jana Olszewskiego, a kontynuacja jego myśli znalazła bardziej powszechny wyraz po tragedii smoleńskiej z 2010 roku:

Przełomem było odrodzenie narodowe po roku 2010, którego źródłem była wielka fala powrotu patriotyzmu, świadomości narodowej i polskich obowiązków, żywa zwłaszcza wśród młodzieży, która najgłębiej przeżyła dramat katastrofy smoleńskiej


- zaznaczył Macierewicz, podkreślając jednocześnie istnienie w obecnej rzeczywistości politycznej sił chcących zawrócić Polskę z drogi przemian niepodległościowych. Do tych ostatnich skierował mocny apel:
 

Zwracam się do wszystkich Pań Posłanek i Panów Posłów o odrzucenie tej negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej.
Zwracam się o szacunek dla niepodległościowego wysiłku narodu polskiego, dla milionów ofiar okupacji niemieckiej i sowieckiej, dla utraconych szans przez tysiące odrzuconych, zlekceważonych i pogardzanych


- zaapelował marszałek senior, określając współczesne zagrożenia, z jakimi musi zmierzyć się Polska:

Wiemy, jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender. Wiemy, co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, w wymiarze sprawiedliwości i w mediach


- przypomniał.

Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości odróżniającą patriotyzm od zdrady, dobro od zła, cywilizację życia od cywilizacji śmierci, równocześnie szanując demokrację i różnice poglądów. Tego właśnie uczył nas bł. ks. Jerzy Popiełuszko, powtarzając za św. Pawłem: "Zło dobrem zwyciężaj"

- marszałek senior przytoczył słowa, które stały się manifestem ideowym pokolenia „Solidarności”. I tu zaskoczył przedstawicieli totalnej opozycji, którzy na pierwsze posiedzenie Sejmu przynieśli rozmaite gadżety związane z Konstytucją, a raczej „OTUĄ”, bo traktowaną tak wybiórczo, jak wybrakowany był napis na słynnej już koszulce Lecha Wałęsy.

Wspólną płaszczyzną dla tej pracy jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy obywatele, a zwłaszcza ci, którzy stanowią prawo, muszą szanować ustawę zasadniczą


- zaznaczył Macierewicz.
 

- KON STY TUCJA!


– odpowiedziało mu echo totalnej opozycji.
 

Bardzo dziękuję. A teraz proszę zachować ciszę


- spokojnie kontynuował marszałek senior.

Trzy artykuły Konstytucji tworzą prawną, społeczną i moralną podstawę naszego ładu państwowego. To artykuł ósmy, osiemnasty i trzydziesty ósmy Konstytucji RP. Artykuł ósmy gwarantuje niepodległość państwa polskiego poprzez stwierdzenie, że to właśnie Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. I tak rozumiał to prezydent Lech Kaczyński mówiąc 3 maja 2009 roku:
"Rola Konstytucji jest szczególna. To ona jest w Polsce najwyższym prawem. Tak jest i tak musi pozostać. Konstytucję można naprawiać, zmieniać, ulepszać, ale dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi, różnymi źródłami prawa"


- przypomniał Antoni Macierewicz, przywołując orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego RP z 11 maja 2005 roku oraz z 24 listopada 2010 roku mówiące o tym, że artykuł 18. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej chroni rodzinę, rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny:

Dokładnie ten przepis brzmi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polskiej". Żaden przepis nie jest ważniejszy dla umacniania demograficznego rozwoju narodu, wspierania jego spoistości i gwarantowania ładu oraz bezpieczeństwa społecznego


- wyjaśnił polityk.

I wreszcie artykuł 38. mówiący o tym, że życie ludzkie jest nienaruszalne, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, co w sposób oczywisty oznacza ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.


- przypomniał.

Te trzy artykuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej tworzą prawną, społeczną i moralną podstawę naszego ładu państwowego. Jestem przekonany, że wszyscy posłowie bez względu na opcje polityczne, zgodzą się współdziałać tu w Sejmie w oparciu o te właśnie zasady


- podsumował  marszałek senior.

Antoni Macierewicz po raz kolejny pokazał klasę, wiedzę i kompetencje męża stanu, w kulturalny i spokojny sposób piekąc totalną opozycję na ruszcie, co jakiś czas podlewając ją winem i posypując wonnymi ziołami, pogwizdując przy tym pogodnie. Pokonać pełnych hipokryzji obrońców ustawy zasadniczej ich własną bronią, a przy tym zrobić to tak subtelnie i jednocześnie mocno, to nie lada sztuka. Od czasu wygłoszenia przemówienia przez marszałka seniora, okrzyk: „KON STY TUCJA!” może niektórym więznąć w gardle, redukując swoje brzmienie do bełkotliwego: „OTUA…”.

Agnieszka Żurek

 

POLECANE
Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż z ostatniej chwili
Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż

Rafał Trzaskowski notuje najniższy wynik od początku kampanii wyborczej, a największy zysk odnotowuje Karol Nawrocki – wynika z najnowszej prognozy prezydenckiej Onetu.

Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy z ostatniej chwili
Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy

Po przeliczeniu połowy głosów I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion prowadzi z 42,13 proc. poparcia. Drugie miejsce przypada Crinowi Antonescu (22,42 proc.).

Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich

– Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – oświadczył w niedzielę George Simion, kandydat na prezydenta Rumunii, który wygrał I turę.

Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji z ostatniej chwili
Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji

W niedzielę 4 maja po godzinie 17:30 przy ul. Starorudzkiej w Łodzi doszło do pożaru. Płoną dwa samochody ciężarowe z naczepami, wiata magazynowa oraz składowisko palet.

Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll

George Simion uzyskał 33,1 proc. wynik i wygrał I turę wyborów prezydenckich w Rumunii, które odbyły się w niedzielę. Na drugim miejscu z wynikiem 22,9 proc. znalazł się Crin Antonescu, liberał wspierany przez koalicję rządzącą – wynika z badania exit poll Curs.

Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic

Trzy osoby w szpitalu po wykolejeniu tramwaju na ul. Chorzowskiej w Katowicach. Ruch jest utrudniony, trwa akcja służb.

Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują z ostatniej chwili
Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują

Warszawa walczy z dzikami. Lasy Miejskie stosują metodę odławiania z uśmiercaniem, by ograniczyć zagrożenie dla mieszkańców.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty

28-latka, która w nocy z piątku na sobotę zaatakowała lekarzy na oddziale SOR gdyńskiego szpitala, usłyszała zarzuty. Prokuratura zastosowała wobec kobiety dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski znów trenuje z drużyną i jest gotowy do gry po kontuzji. Klub pokazał zdjęcie z treningu, na którym Polak ćwiczy razem z nowym trenerem - Hansim Flickiem.

„Cała Polska go przejrzała”. Kibice Lecha Poznań z jasnym przekazem Wiadomości
„Cała Polska go przejrzała”. Kibice Lecha Poznań z jasnym przekazem

W sobotę, 3 maja, Lech Poznań rozbił Puszczę Niepołomice aż 8:1. Mecz odbył się w ramach 31. kolejki Ekstraklasy. Już od początku było jasne, kto tu rządzi. Ale głośno było nie tylko o wyniku - kibice Lecha wywiesili bowiem mocny transparent dotyczący kandydata na prezydenta z ramienia KO Rafała Trzaskowskiego.

REKLAMA

[Tylko u nas] Agnieszka Żurek: Konstytucja kontra OTUA, czyli marszałek senior nie bierze jeńców

Elegancki szach mat – tak można podsumować inteligentne wystąpienie Antoniego Macierewicza inaugurujące pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji.
 [Tylko u nas] Agnieszka Żurek: Konstytucja kontra OTUA, czyli marszałek senior nie bierze jeńców
/ Screen Youtube/SejmRP

Niepodległość ma jeden kształt. Wiele postaci ma niewola


- celnym zdaniem z manifestu programowego harcerskiej drużyny „Czarna Jedynka” marszałek senior rozpoczął krótki wykład podsumowujący najnowszą historię Polski, nazywając po imieniu zatrute źródła naszych współczesnych problemów i określając priorytety na najbliższe lata dla sprawujących władzę.

Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych. [...]  To smutne dziedzictwo wciąż nie zostało w pełni przekreślone i odrzucone


- przypomniał Antoni Macierewicz.

Jak wskazał marszałek senior, kierunek odbudowy Polski wskazał rząd śp. Jana Olszewskiego, a kontynuacja jego myśli znalazła bardziej powszechny wyraz po tragedii smoleńskiej z 2010 roku:

Przełomem było odrodzenie narodowe po roku 2010, którego źródłem była wielka fala powrotu patriotyzmu, świadomości narodowej i polskich obowiązków, żywa zwłaszcza wśród młodzieży, która najgłębiej przeżyła dramat katastrofy smoleńskiej


- zaznaczył Macierewicz, podkreślając jednocześnie istnienie w obecnej rzeczywistości politycznej sił chcących zawrócić Polskę z drogi przemian niepodległościowych. Do tych ostatnich skierował mocny apel:
 

Zwracam się do wszystkich Pań Posłanek i Panów Posłów o odrzucenie tej negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej.
Zwracam się o szacunek dla niepodległościowego wysiłku narodu polskiego, dla milionów ofiar okupacji niemieckiej i sowieckiej, dla utraconych szans przez tysiące odrzuconych, zlekceważonych i pogardzanych


- zaapelował marszałek senior, określając współczesne zagrożenia, z jakimi musi zmierzyć się Polska:

Wiemy, jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender. Wiemy, co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, w wymiarze sprawiedliwości i w mediach


- przypomniał.

Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości odróżniającą patriotyzm od zdrady, dobro od zła, cywilizację życia od cywilizacji śmierci, równocześnie szanując demokrację i różnice poglądów. Tego właśnie uczył nas bł. ks. Jerzy Popiełuszko, powtarzając za św. Pawłem: "Zło dobrem zwyciężaj"

- marszałek senior przytoczył słowa, które stały się manifestem ideowym pokolenia „Solidarności”. I tu zaskoczył przedstawicieli totalnej opozycji, którzy na pierwsze posiedzenie Sejmu przynieśli rozmaite gadżety związane z Konstytucją, a raczej „OTUĄ”, bo traktowaną tak wybiórczo, jak wybrakowany był napis na słynnej już koszulce Lecha Wałęsy.

Wspólną płaszczyzną dla tej pracy jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy obywatele, a zwłaszcza ci, którzy stanowią prawo, muszą szanować ustawę zasadniczą


- zaznaczył Macierewicz.
 

- KON STY TUCJA!


– odpowiedziało mu echo totalnej opozycji.
 

Bardzo dziękuję. A teraz proszę zachować ciszę


- spokojnie kontynuował marszałek senior.

Trzy artykuły Konstytucji tworzą prawną, społeczną i moralną podstawę naszego ładu państwowego. To artykuł ósmy, osiemnasty i trzydziesty ósmy Konstytucji RP. Artykuł ósmy gwarantuje niepodległość państwa polskiego poprzez stwierdzenie, że to właśnie Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. I tak rozumiał to prezydent Lech Kaczyński mówiąc 3 maja 2009 roku:
"Rola Konstytucji jest szczególna. To ona jest w Polsce najwyższym prawem. Tak jest i tak musi pozostać. Konstytucję można naprawiać, zmieniać, ulepszać, ale dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi, różnymi źródłami prawa"


- przypomniał Antoni Macierewicz, przywołując orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego RP z 11 maja 2005 roku oraz z 24 listopada 2010 roku mówiące o tym, że artykuł 18. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej chroni rodzinę, rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny:

Dokładnie ten przepis brzmi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polskiej". Żaden przepis nie jest ważniejszy dla umacniania demograficznego rozwoju narodu, wspierania jego spoistości i gwarantowania ładu oraz bezpieczeństwa społecznego


- wyjaśnił polityk.

I wreszcie artykuł 38. mówiący o tym, że życie ludzkie jest nienaruszalne, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, co w sposób oczywisty oznacza ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.


- przypomniał.

Te trzy artykuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej tworzą prawną, społeczną i moralną podstawę naszego ładu państwowego. Jestem przekonany, że wszyscy posłowie bez względu na opcje polityczne, zgodzą się współdziałać tu w Sejmie w oparciu o te właśnie zasady


- podsumował  marszałek senior.

Antoni Macierewicz po raz kolejny pokazał klasę, wiedzę i kompetencje męża stanu, w kulturalny i spokojny sposób piekąc totalną opozycję na ruszcie, co jakiś czas podlewając ją winem i posypując wonnymi ziołami, pogwizdując przy tym pogodnie. Pokonać pełnych hipokryzji obrońców ustawy zasadniczej ich własną bronią, a przy tym zrobić to tak subtelnie i jednocześnie mocno, to nie lada sztuka. Od czasu wygłoszenia przemówienia przez marszałka seniora, okrzyk: „KON STY TUCJA!” może niektórym więznąć w gardle, redukując swoje brzmienie do bełkotliwego: „OTUA…”.

Agnieszka Żurek


 

Polecane
Emerytury
Stażowe