REKLAMA

Irlandia. Polak wygrywa od Tesco 25 tys. euro odszkodowania

Były pracownik Tesco, który zgodził się na odprawę, bo był nieświadomy, że ma możliwość kontynuowania nocnych zmian w sklepie, otrzymał odszkodowanie w wysokości 25 tys. euro. To decyzja kolejna decyzja sądu na Wyspach Brytyjskich przyznająca odszkodowanie Polakowi. Tym razem w Irlandii.
JerryFletcher Irlandia. Polak wygrywa od Tesco 25 tys. euro odszkodowania
JerryFletcher / wikimedia creative commons

Polski pracownik brytyjskiego Tesco w Carlow w Irlandii został zwolniony pod koniec 2014 roku. Pracodawca poinformował go, że sieć rezygnuje z zatrudniania pracowników w nocy – a Polak był zatrudniony właśnie na nocnych zmianach. Tesco zaproponowało byłemu już pracownikowi pracę na dzienne zmiany, przejście czterotygodniowego okresu próbnego w innym dziale, bezpłatny urlop lub dobrowolne odejście z odprawą w wysokości 25 tys. euro.

Na takie dictum odpowiedź mogła być tylko jedna – odejście z odprawą. Kilka tygodniu później Polak dowiedział się, że większość pracowników z nocnych zmian zachowała posady a sieć po prostu pozbyła się go posługując się półprawdami. Przez rok szukał nowej pracy – znalazł ją w pobliskiej piekarni, choć – jak opowiadał w sądzie – była gorzej płatna.

- Gdybym wiedział, że mam szansę na kontynuowanie pracy nigdy nie zgodziłbym się na odprawę i odejście – mówił przed sądem.
 

W czasie rozprawy wyszło na jaw, że Polaka wezwano na rozmowę z kierownictwem sklepu bez tłumacza, prawnika ani przedstawiciela związków zawodowych.

Sąd orzekł, że w związku ze złamaniem prawa pracy wobec imigranta z Polski Tesco niezależnie od wypłaconej raz odprawy musi mu wypłacić jeszcze 25 tys euro odszkodowania.

ppi
Źródło: BreakingNews Ireland


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura