Prezydent w Auschwitz o pamięci polskich rodzin które straciły bliskich także w obozach koncentracyjnych

Publikujemy w całości wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas konferencji z Prezydentem Izraela wygłoszone w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
 Prezydent w Auschwitz o pamięci polskich rodzin które straciły bliskich także w obozach koncentracyjnych
/ Jakub Szymczuk/ KPRP
Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Prezydencie Państwa Izrael,
Szanowni Państwo,
Wszyscy Drodzy Przybyli Goście,
Nasi Przyjaciele z Izraela,
Szanowni Panowie Ambasadorowie Polski i Izraela!

Bardzo serdecznie dziękuję przede wszystkim Panu Prezydentowi Re’uwenowi Riwlinowi za przybycie do Polski, za spotkanie, które mogliśmy dzisiaj odbyć, dyskutując na tematy ważne w relacjach Polski z Izraelem. Ale przede wszystkim dziękuję za przybycie na uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

To bardzo ważny moment w historii świata – tamten dzień, 27 stycznia 1945 roku, gdy garstka – bo już tylko kilka tysięcy ocalonych, którzy pozostali w tym straszliwym miejscu – wreszcie została przez żołnierzy Armii Czerwonej oswobodzona i skończył się najstraszliwszy czas w życiu tych ludzi. Jestem ogromnie wzruszony, że dzisiaj, w 75. rocznicę tamtego dnia, tak wielu jeszcze spośród nich – bo ponad 200 – przybyło tutaj, na to miejsce, do Oświęcimia – dziś do muzeum, które wpisane na listę światowego dziedzictwa historycznego UNESCO stanowi świadectwo tamtej straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata; że są z nami dzisiaj i swoją obecnością będą dawali świadectwo prawdzie.

Dziękuję, że będzie z nami także Pan Prezydent Izraela jako tego państwa, które jest państwem narodu żydowskiego, a który to naród został tak straszliwie zdruzgotany właśnie Holokaustem. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzimy właśnie dzisiaj i będziemy za chwilę w sposób szczególny go celebrowali, wspominając pamięć i oddając hołd pamięci wszystkim, którzy zostali pomordowani.

Panie Prezydencie, ogromnie dziękuję za tę obecność. Ona stanowi widomy znak pamięci i widomy znak sprzeciwu wobec nieludzkiego traktowania, wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza na tle rasowym; wielki znak sprzeciwu wobec antysemityzmu, którego – mam nadzieję – wymownym świadectwem będzie dzisiaj nasza obecność na tych uroczystościach i oddanie hołdu ofiarom, a także oddanie czci tym, którzy przeżyli, przetrwali, ocaleli. A dziś cały czas są świadkami tamtych zdarzeń i nie pozwalają zakłamać historii, nie pozwalają jej przeinaczać, ponieważ widzieli ją na własne oczy i sami osobiście w straszliwy sposób ją przeżyli. 

Bardzo jestem wzruszony i bardzo dziękuję za tę obecność Panu Prezydentowi i całej izraelskiej delegacji. Cieszę się także, że będzie obecnych tyle – bo aż ponad 60 – delegacji z krajów na całym świecie, w tym koronowane głowy, prezydenci, premierzy, wiele ważnych osób z całego świata.

Obchodzimy w tych dniach pamięć tamtych rzeczywiście straszliwych wydarzeń – przede wszystkim czcimy pamięć ofiar Holokaustu, niemieckiego nazistowskiego terroru. Rozmawialiśmy też z Panem Prezydentem – oczywiście – w kwestii mojej nieobecności na ostatnich uroczystościach, które miały miejsce w Jerozolimie w instytucie Yad Vashem, a były organizowane przez fundację pana Moshe Kantora.

Jeszcze raz wyjaśniłem Panu Prezydentowi – już tym razem bezpośrednio – czym spowodowana była moja nieobecność, i podkreśliłem, że niezwykle dla nas przykre, z czym nie jesteśmy w stanie się pogodzić, było to, że fundacja w trakcie pokazywanych w czasie tej uroczystości prezentacji zupełnie pominęła udział Polaków pośród aliantów w walce przeciwko hitlerowskiemu, niemieckiemu najeźdźcy, okupantowi.

A nie kto inny, tylko właśnie polscy żołnierze – początkowo broniąc Polski, a później właściwie na wszystkich frontach, zwłaszcza europejskich, II wojny światowej – regularnie walczyli przeciwko hitlerowskim Niemcom we Włoszech, zdobywając Monte Cassino, gdzie w zeszłym roku czciliśmy wraz z Prezydentem Włoch pamięć poległych polskich żołnierzy; polscy żołnierze gen. Maczka wyzwalali miasta w Holandii i Belgii, gdzie wraz z królami Belgów i Niderlandów miałem zaszczyt oddać hołd polskim żołnierzom właśnie w belgijskich i holenderskich miastach; gdzie w tym roku – jako członek aliantów – byłem zaproszony także na uroczystości, w których obchodzono rocznicę bitwy w Ardenach.

Z wielką przykrością przyjąłem to, że polski udział w tym wielkim dziele walki przeciwko nazistom, sprawcom Holokaustu został całkowicie w czasie uroczystości w instytucie Yad Vashem pominięty. I choćby tylko z tej przyczyny nie mogłem być tam – jako Prezydent Rzeczypospolitej – obecny. Ponieważ pominięto polski udział w dziele walki o wolność i w dziele walki także przeciwko Holokaustowi. Choć – chcę podkreślić – Polacy walczyli o wolność świata, Europy. I byli to Polacy w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu.

Albowiem w armii, która walczyła na wszystkich frontach II wojny światowej, wśród polskich żołnierzy – a była to, podkreślam, polska armia i na froncie wschodnim, i na zachodnim – było także bardzo wielu Żydów, obywateli Rzeczypospolitej, którzy ginęli tam, walcząc przeciwko Niemcom, ale ginęli tam za wolność Polski, jak to się działo przez stulecia, gdy także walczyli o polską niepodległość – w 1918, 1919 i 1920 roku; gdy na trwałe zapisali się na kartach polskiej historii, a ich groby na polskich cmentarzach wojskowych do dziś oznaczone są gwiazdą Dawida jako tych, którzy polegli za wolność Rzeczypospolitej. Nie zapominamy o tej pamięci, ogromnie ją szanujemy, ale oczekujemy także, że inni również będą o niej pamiętali – stąd była moja nieobecność.

Natomiast bardzo mocno podkreśliłem, tłumacząc to Panu Prezydentowi, że rozumiem, że uroczystość była organizowana przez prywatną fundację pana Moshe Kantora, który w dodatku jest zaprzyjaźniony, związany więzami znajomości z prezydentem Rosji, panem Władimirem Putinem. Jak Państwo wiedzą, była poważna wymiana zdań właśnie na tematy historyczne pomiędzy – można powiedzieć – polskimi władzami a przedstawicielami Rosji. Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości są rozwiane i więcej nie będzie prób zakłamywania historii.

O to apelujemy, jest to dla nas bardzo ważne, dlatego że jest to także związane z poczuciem godności Polaków, pamięci historycznej, a przede wszystkim pamięci wszystkich polskich rodzin, które także bardzo wielu swoich bliskich straciły w czasie II wojny – czy to w walce, czy pomordowanych, także w obozach koncentracyjnych i zagłady właśnie nazistowskich, niemieckich, ale także w łagrach i innych miejscach kaźni, gdzie byli mordowani przez sowieckie NKWD. To były straszne czasy.

Ale rozmawialiśmy z Panem Prezydentem także o współczesności – bo i ona jest ogromnie ważna. Rozmawialiśmy o relacjach polsko-izraelskich. Jeszcze raz podziękowałem Panu Prezydentowi za obecność dziś tutaj, w Polsce. Bo to nie tylko ta uroczystość – choć przede wszystkim – ale to także nasze bilateralne, dwustronne spotkanie i rozmowa o polityce współczesnej, o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o relacjach polsko-izraelskich, o wymianie młodzieży, o wspólnych działaniach w zakresie badań i rozwoju, o badaniach w zakresie nowoczesnych technologii, o współpracy wojskowej i w zakresie bezpieczeństwa.

Mogę Państwa zapewnić, że we wszystkich tych obszarach współpraca Polski z Izraelem układa się dzisiaj znakomicie, jak – być może – jeszcze nigdy się nie układała. Ogromnie się z tego cieszę. Cieszę się zwłaszcza ze wzrastającej liczby obywateli Izraela, którzy odwiedzają Polskę, polskie miasta, widząc, w jaki sposób kultura żydowska przez stulecia wpisała się w kulturę polską; jak współczesna Polska dba o pamiątki swojej historii jako także historii Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy na tych ziemiach żyli przez stulecia i współtworzyli kiedyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów, potem II Rzeczpospolitą, gdy odrodziła się w 1918 roku.

Dzisiaj ta historia jest cały czas obecna i stanowi także bardzo ważną i widoczną część naszej kultury. Cieszy mnie ta obecność, bo chciałbym, by ta współpraca, wzajemne zrozumienie i przyjaźń – zwłaszcza pomiędzy młodymi ludźmi – rozwijały się i mam nadzieję, że będziemy mieli tu z Panem Prezydentem możliwość także mobilizowania naszych rządów, by tę współpracę rozwijać, wymyślać jej różne nowe formy i korzystać z dobrych wzorców, które już są i które można dostrzec w różnych miejscach. Tak że bardzo się z tego cieszę i bardzo to doceniam. Cieszę się ogromnie z rozwoju tej współpracy i mam nadzieję, że będziemy to razem z Panem Prezydentem wspierali.

Rozmawialiśmy oczywiście także o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Pan Prezydent wyjaśniał nam w szczegółach, jaki jest punkt widzenia Izraela na sytuację w Iranie i Iraku, na to, co na przestrzeni ostatnich tygodni możemy tam obserwować. Jest to w ogóle cały konglomerat sytuacji na Bliskim Wschodzie, bo w tym kontekście nie da się pominąć – oczywiście – sytuacji w Syrii i Libanie. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za przedstawienie nam tu szerokiego spektrum.

Jest to dla nas o tyle ważne, że dzisiaj nasi żołnierze właśnie w ramach misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych są obecni w Libanie i dbają właśnie o pokój, by nie dochodziło tam do nowych konfliktów – to raz. A dwa: cały czas są też obecni w Iraku, gdzie również stoją na straży pokoju, bezpieczeństwa, gdzie próbują wspierać Irak, by mógł spokojnie się rozwijać po wielu latach konfliktów zbrojnych, wojny i niepokojów. W związku z tym te kwestie są dla nas ważne, bo chodzi – oczywiście – o bezpieczeństwo naszych żołnierzy. Ale są to też kwestiewspółpracy międzynarodowej, w której cały czas tam uczestniczymy. Tak że bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za wszystkie te informacje.

Jeszcze raz chcę wyrazić wielką satysfakcję i wdzięczność z obecności Pana Prezydenta dzisiaj tutaj, w Polsce. Dzisiaj jesteśmy swego rodzaju kustoszami tej wielkiej, trudnej, tragicznej spuścizny historycznej, jaką jest niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Znajduje się on na polskiej ziemi, znajduje się dzisiaj w państwie polskim, choć gdy go budowano, gdy go założono, polskiego państwa nie było – tu była okupacja niemiecka. Ale gdy Niemców pokonano, obóz pozostał w Polsce i dzisiaj to my dbamy, by na wieki wieków był widomym świadectwem tego, co nigdy więcej na świecie nastąpić nie może. Aby był wielkim, widomym świadectwem sprzeciwu wobec nienawiści, prześladowania rasowego i antysemityzmu.

Panie Prezydencie, jeszcze raz dziękuję za obecność.



źródło: prezydent.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Prezydent w Auschwitz o pamięci polskich rodzin które straciły bliskich także w obozach koncentracyjnych

Publikujemy w całości wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas konferencji z Prezydentem Izraela wygłoszone w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
 Prezydent w Auschwitz o pamięci polskich rodzin które straciły bliskich także w obozach koncentracyjnych
/ Jakub Szymczuk/ KPRP
Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Prezydencie Państwa Izrael,
Szanowni Państwo,
Wszyscy Drodzy Przybyli Goście,
Nasi Przyjaciele z Izraela,
Szanowni Panowie Ambasadorowie Polski i Izraela!

Bardzo serdecznie dziękuję przede wszystkim Panu Prezydentowi Re’uwenowi Riwlinowi za przybycie do Polski, za spotkanie, które mogliśmy dzisiaj odbyć, dyskutując na tematy ważne w relacjach Polski z Izraelem. Ale przede wszystkim dziękuję za przybycie na uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

To bardzo ważny moment w historii świata – tamten dzień, 27 stycznia 1945 roku, gdy garstka – bo już tylko kilka tysięcy ocalonych, którzy pozostali w tym straszliwym miejscu – wreszcie została przez żołnierzy Armii Czerwonej oswobodzona i skończył się najstraszliwszy czas w życiu tych ludzi. Jestem ogromnie wzruszony, że dzisiaj, w 75. rocznicę tamtego dnia, tak wielu jeszcze spośród nich – bo ponad 200 – przybyło tutaj, na to miejsce, do Oświęcimia – dziś do muzeum, które wpisane na listę światowego dziedzictwa historycznego UNESCO stanowi świadectwo tamtej straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata; że są z nami dzisiaj i swoją obecnością będą dawali świadectwo prawdzie.

Dziękuję, że będzie z nami także Pan Prezydent Izraela jako tego państwa, które jest państwem narodu żydowskiego, a który to naród został tak straszliwie zdruzgotany właśnie Holokaustem. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzimy właśnie dzisiaj i będziemy za chwilę w sposób szczególny go celebrowali, wspominając pamięć i oddając hołd pamięci wszystkim, którzy zostali pomordowani.

Panie Prezydencie, ogromnie dziękuję za tę obecność. Ona stanowi widomy znak pamięci i widomy znak sprzeciwu wobec nieludzkiego traktowania, wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza na tle rasowym; wielki znak sprzeciwu wobec antysemityzmu, którego – mam nadzieję – wymownym świadectwem będzie dzisiaj nasza obecność na tych uroczystościach i oddanie hołdu ofiarom, a także oddanie czci tym, którzy przeżyli, przetrwali, ocaleli. A dziś cały czas są świadkami tamtych zdarzeń i nie pozwalają zakłamać historii, nie pozwalają jej przeinaczać, ponieważ widzieli ją na własne oczy i sami osobiście w straszliwy sposób ją przeżyli. 

Bardzo jestem wzruszony i bardzo dziękuję za tę obecność Panu Prezydentowi i całej izraelskiej delegacji. Cieszę się także, że będzie obecnych tyle – bo aż ponad 60 – delegacji z krajów na całym świecie, w tym koronowane głowy, prezydenci, premierzy, wiele ważnych osób z całego świata.

Obchodzimy w tych dniach pamięć tamtych rzeczywiście straszliwych wydarzeń – przede wszystkim czcimy pamięć ofiar Holokaustu, niemieckiego nazistowskiego terroru. Rozmawialiśmy też z Panem Prezydentem – oczywiście – w kwestii mojej nieobecności na ostatnich uroczystościach, które miały miejsce w Jerozolimie w instytucie Yad Vashem, a były organizowane przez fundację pana Moshe Kantora.

Jeszcze raz wyjaśniłem Panu Prezydentowi – już tym razem bezpośrednio – czym spowodowana była moja nieobecność, i podkreśliłem, że niezwykle dla nas przykre, z czym nie jesteśmy w stanie się pogodzić, było to, że fundacja w trakcie pokazywanych w czasie tej uroczystości prezentacji zupełnie pominęła udział Polaków pośród aliantów w walce przeciwko hitlerowskiemu, niemieckiemu najeźdźcy, okupantowi.

A nie kto inny, tylko właśnie polscy żołnierze – początkowo broniąc Polski, a później właściwie na wszystkich frontach, zwłaszcza europejskich, II wojny światowej – regularnie walczyli przeciwko hitlerowskim Niemcom we Włoszech, zdobywając Monte Cassino, gdzie w zeszłym roku czciliśmy wraz z Prezydentem Włoch pamięć poległych polskich żołnierzy; polscy żołnierze gen. Maczka wyzwalali miasta w Holandii i Belgii, gdzie wraz z królami Belgów i Niderlandów miałem zaszczyt oddać hołd polskim żołnierzom właśnie w belgijskich i holenderskich miastach; gdzie w tym roku – jako członek aliantów – byłem zaproszony także na uroczystości, w których obchodzono rocznicę bitwy w Ardenach.

Z wielką przykrością przyjąłem to, że polski udział w tym wielkim dziele walki przeciwko nazistom, sprawcom Holokaustu został całkowicie w czasie uroczystości w instytucie Yad Vashem pominięty. I choćby tylko z tej przyczyny nie mogłem być tam – jako Prezydent Rzeczypospolitej – obecny. Ponieważ pominięto polski udział w dziele walki o wolność i w dziele walki także przeciwko Holokaustowi. Choć – chcę podkreślić – Polacy walczyli o wolność świata, Europy. I byli to Polacy w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu.

Albowiem w armii, która walczyła na wszystkich frontach II wojny światowej, wśród polskich żołnierzy – a była to, podkreślam, polska armia i na froncie wschodnim, i na zachodnim – było także bardzo wielu Żydów, obywateli Rzeczypospolitej, którzy ginęli tam, walcząc przeciwko Niemcom, ale ginęli tam za wolność Polski, jak to się działo przez stulecia, gdy także walczyli o polską niepodległość – w 1918, 1919 i 1920 roku; gdy na trwałe zapisali się na kartach polskiej historii, a ich groby na polskich cmentarzach wojskowych do dziś oznaczone są gwiazdą Dawida jako tych, którzy polegli za wolność Rzeczypospolitej. Nie zapominamy o tej pamięci, ogromnie ją szanujemy, ale oczekujemy także, że inni również będą o niej pamiętali – stąd była moja nieobecność.

Natomiast bardzo mocno podkreśliłem, tłumacząc to Panu Prezydentowi, że rozumiem, że uroczystość była organizowana przez prywatną fundację pana Moshe Kantora, który w dodatku jest zaprzyjaźniony, związany więzami znajomości z prezydentem Rosji, panem Władimirem Putinem. Jak Państwo wiedzą, była poważna wymiana zdań właśnie na tematy historyczne pomiędzy – można powiedzieć – polskimi władzami a przedstawicielami Rosji. Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości są rozwiane i więcej nie będzie prób zakłamywania historii.

O to apelujemy, jest to dla nas bardzo ważne, dlatego że jest to także związane z poczuciem godności Polaków, pamięci historycznej, a przede wszystkim pamięci wszystkich polskich rodzin, które także bardzo wielu swoich bliskich straciły w czasie II wojny – czy to w walce, czy pomordowanych, także w obozach koncentracyjnych i zagłady właśnie nazistowskich, niemieckich, ale także w łagrach i innych miejscach kaźni, gdzie byli mordowani przez sowieckie NKWD. To były straszne czasy.

Ale rozmawialiśmy z Panem Prezydentem także o współczesności – bo i ona jest ogromnie ważna. Rozmawialiśmy o relacjach polsko-izraelskich. Jeszcze raz podziękowałem Panu Prezydentowi za obecność dziś tutaj, w Polsce. Bo to nie tylko ta uroczystość – choć przede wszystkim – ale to także nasze bilateralne, dwustronne spotkanie i rozmowa o polityce współczesnej, o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o relacjach polsko-izraelskich, o wymianie młodzieży, o wspólnych działaniach w zakresie badań i rozwoju, o badaniach w zakresie nowoczesnych technologii, o współpracy wojskowej i w zakresie bezpieczeństwa.

Mogę Państwa zapewnić, że we wszystkich tych obszarach współpraca Polski z Izraelem układa się dzisiaj znakomicie, jak – być może – jeszcze nigdy się nie układała. Ogromnie się z tego cieszę. Cieszę się zwłaszcza ze wzrastającej liczby obywateli Izraela, którzy odwiedzają Polskę, polskie miasta, widząc, w jaki sposób kultura żydowska przez stulecia wpisała się w kulturę polską; jak współczesna Polska dba o pamiątki swojej historii jako także historii Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy na tych ziemiach żyli przez stulecia i współtworzyli kiedyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów, potem II Rzeczpospolitą, gdy odrodziła się w 1918 roku.

Dzisiaj ta historia jest cały czas obecna i stanowi także bardzo ważną i widoczną część naszej kultury. Cieszy mnie ta obecność, bo chciałbym, by ta współpraca, wzajemne zrozumienie i przyjaźń – zwłaszcza pomiędzy młodymi ludźmi – rozwijały się i mam nadzieję, że będziemy mieli tu z Panem Prezydentem możliwość także mobilizowania naszych rządów, by tę współpracę rozwijać, wymyślać jej różne nowe formy i korzystać z dobrych wzorców, które już są i które można dostrzec w różnych miejscach. Tak że bardzo się z tego cieszę i bardzo to doceniam. Cieszę się ogromnie z rozwoju tej współpracy i mam nadzieję, że będziemy to razem z Panem Prezydentem wspierali.

Rozmawialiśmy oczywiście także o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Pan Prezydent wyjaśniał nam w szczegółach, jaki jest punkt widzenia Izraela na sytuację w Iranie i Iraku, na to, co na przestrzeni ostatnich tygodni możemy tam obserwować. Jest to w ogóle cały konglomerat sytuacji na Bliskim Wschodzie, bo w tym kontekście nie da się pominąć – oczywiście – sytuacji w Syrii i Libanie. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za przedstawienie nam tu szerokiego spektrum.

Jest to dla nas o tyle ważne, że dzisiaj nasi żołnierze właśnie w ramach misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych są obecni w Libanie i dbają właśnie o pokój, by nie dochodziło tam do nowych konfliktów – to raz. A dwa: cały czas są też obecni w Iraku, gdzie również stoją na straży pokoju, bezpieczeństwa, gdzie próbują wspierać Irak, by mógł spokojnie się rozwijać po wielu latach konfliktów zbrojnych, wojny i niepokojów. W związku z tym te kwestie są dla nas ważne, bo chodzi – oczywiście – o bezpieczeństwo naszych żołnierzy. Ale są to też kwestiewspółpracy międzynarodowej, w której cały czas tam uczestniczymy. Tak że bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za wszystkie te informacje.

Jeszcze raz chcę wyrazić wielką satysfakcję i wdzięczność z obecności Pana Prezydenta dzisiaj tutaj, w Polsce. Dzisiaj jesteśmy swego rodzaju kustoszami tej wielkiej, trudnej, tragicznej spuścizny historycznej, jaką jest niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Znajduje się on na polskiej ziemi, znajduje się dzisiaj w państwie polskim, choć gdy go budowano, gdy go założono, polskiego państwa nie było – tu była okupacja niemiecka. Ale gdy Niemców pokonano, obóz pozostał w Polsce i dzisiaj to my dbamy, by na wieki wieków był widomym świadectwem tego, co nigdy więcej na świecie nastąpić nie może. Aby był wielkim, widomym świadectwem sprzeciwu wobec nienawiści, prześladowania rasowego i antysemityzmu.

Panie Prezydencie, jeszcze raz dziękuję za obecność.



źródło: prezydent.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe