[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Europa "mądra" po szkodzie

„Obecnie kryzys migracyjny zszedł na daleki plan wobec globalnego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Ale to nie znaczy, że ten pierwszy kryzys nie istnieje. Setki tysięcy, a może i miliony migrantów mogą ponownie ruszyć do Europy” czytamy w artykule Teresy Wójcik w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Europa "mądra" po szkodzie
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

W ciągu ostatnich kilku tygodni społeczność międzynarodowa mogła zobaczyć, jak Turcja podstępnie, systematycznie i przymusowo wywozi tysiące migrantów do granicy grecko-tureckiej. Akcja ta jest realizowana na rozkaz najwyższych władz, a dokładnie prezydenta Erdoğana. Chodzi o to, żeby zmusić tych ludzi do nie tylko nielegalnego, ale i siłowego przekroczenia granicy do Unii Europejskiej. Odwrót mają odcięty.


O tym, że „Europa zostanie zbudowana na nowych zasadach” mówi Albert Świdziński, dyrektor analiz w Strategy & Future, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

– Zauważmy, że w obliczu zagrożenia COVID-19 nikt nie konsultował zamknięcia granic z władzami Unii Europejskiej. Te decyzje były podejmowane z dnia na dzień i zapadały one w stolicach państw narodowych, a nie w Brukseli. Możemy mieć do czynienia nie tylko z utratą legitymacji przywódców unijnych, ale także z poważniejszym kryzysem, kiedy to politycy państw narodowych stracą poparcie konieczne do pełnienia rządów w swoich krajach. Być może ich działania wobec pandemii zostaną uznane przez społeczeństwa za niewystarczające bądź podjęte za późno. – czytamy w rozmowie Agnieszki Żurek. O trudnej nauce elit Unii Europejskiej pisze również Jakub Pacan: 

Marsz imigrantów na Europę nie spotyka się już z polityką „Herzlich Willkommen”. Elity UE uczą się trudnej prawdy, że ich wiara w tolerancję, prawa człowieka i postęp dla wyznawców islamu nie stanowi konieczności dziejowej. Muzułmanie zamiast demokracji liberalnej i tak wybiorą ummę. Warto się zatrzymać nad tymi samobójczymi tendencjami polityków opozycji i europejskiej lewicy. W przeważającej mierze są one pochodną naiwnej wiary w liberalną demokrację, która ma w ich mniemaniu wchłonąć wszystkie powstałe dotychczas prądy ideologiczne, niezależnie jak wielkie by one nie były.

W Polsce dominuje dyskusja wokół rozwiązań, które mają zastopować kryzys gospodarczy. W rozmowie z Robertem Wąsikiem Piotr Duda, przewodniczący Solidarności zapewnia, że „Tarcza antykryzysowa” będzie lepsza dla pracowników dzięki Solidarności

 – Bez porozumienia z organizacją związkową pracodawca nie otrzyma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. NSZZ Solidarność w ramach konsultacji społecznych domagał się rozwiązań dających realny wpływ na tryb i zakres ustalania warunków wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz tej zmiany w ramach konsultacji społecznych rząd uwzględnił wiele innych postulatów związku 

– mówi Piotr Duda.  

W numerze również głos młodych związkowców: 

– Najważniejsze i najtrudniejsze zadanie to pokazać ludzką twarz związkowca jako osoby zaangażowanej, lubiącej swoją pracę, ale jednocześnie osoby, która ma za zadanie wspierać pracowników i być ich głosem, a przy tym osoby, która zna się na tym, co robi. To trudna rola. Tym bardziej że media nie oszczędzają osób zaangażowanych w działalność związkową

– zdradza nam Maciej Tyczyński, przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 


W numerze również m.in.: 
  • Teresa Wójcik, "Frontex, czy zapewni obronę granic" 
  • Jakub Pacan "Zainfekowana kampania" 
  • Anna Zielińska "Strach na rynku pracy" 
  • Paweł Pietkun "Stopami w wirusa" 
  • Bartek Boruciak rozmawia z Bisz/Radexem 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Sala samobójców" 
  • Mateusz Kosiński "Jak w dawnej Polsce radzono sobie w poście"
  • Prof. Marek J. Chodakiewicz „Wojna domowa?” 

Najnowszy numer "TS" (14/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry'ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry'ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książe Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony "Royal Family", lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…” Wiadomości
To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…”

Niedługo stery w Polsacie przejmie Edward Miszczak, w związku z tym, fani zastanawiają się, jaki los czeka popularne taneczne show. Czy następca Niny Terentiew zrezygnuje z „Tańca z Gwiazdami”?

Ogromny pożar na przedmieściach Moskwy. Nagrania obiegły sieć Wiadomości
Ogromny pożar na przedmieściach Moskwy. Nagrania obiegły sieć

O dużym pożarze, który wybuchł na terenie sklepu Obi w centrum handlowym w podmoskiewskich Chimkach, powiadamiają w piątek rano rosyjskie media. Zginęła co najmniej jedna osoba.

„Chcę to jasno powiedzieć”. Lewandowski zdradza kulisy rozmowy o premiach Wiadomości
„Chcę to jasno powiedzieć”. Lewandowski zdradza kulisy rozmowy o premiach

– My niczego nie oczekiwaliśmy, niczego nigdy się nie domagaliśmy i też nie wyciągnęliśmy rąk po publiczne pieniądze. Jest oczywiste, że lepiej, aby w ogóle tego tematu nie było, bo nie jechaliśmy na mundial dla pieniędzy, chcę to jasno powiedzieć – powiedział w rozmowie z Onetem Robert Lewandowski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe