15 i 16 kwietnia posiedzenie Senatu; Izba zajmie się dwiema ustawami związanymi ze skutkami koronawirusa

Wicedyrektor CIS pytana o to, czy Izba zajmie się też uchwaloną w poniedziałek przez Sejm ustawą zakładającą, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego, podkreśliła, że szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski zaplanował posiedzenie komisji w tej sprawie na 28 kwietnia. Przypomniała, że termin ten wynika z wysłania ustawy do szerokich konsultacji z przedstawicielami różnych środowisk.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Senat ma zasięgnąć opinii m.in. RPO, PKW i Sądu Najwyższego.
W czwartek prezydent Andrzej Duda zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby jak najszybciej zwołał posiedzenie Izby, aby w jak najszybszym tempie zajęła się ona przepisami, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom i ratować w Polsce miejsca pracy.
"Chciałem zaapelować do pana marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, aby w jak najszybszym tempie został przez niego zwołany Senat; aby Senat w jak najszybszym tempie zajął się tymi przepisami, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom, które mają ratować w Polsce miejsca pracy, które mają pomóc polskiemu biznesowi przetrwać ten bardzo trudny czas, a w efekcie mają także i pomóc polskiej gospodarce i nam wszystkim abyśmy, jak najbardziej obronną ręką z tego czasu kryzysowego wyszli" - mówił Duda.
Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek, przewiduje m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem. Ustawa trafiła do dalszych prac w Senacie.
Z kolei tzw. specustawa funduszowa - czyli ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. - została przyjęta przez Sejm w ubiegły piątek. Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
Przewiduje m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatki na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.
Nowe przepisy dają możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. Ponadto, w przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie oceny "zza biurka", będzie można je zawiesić. Przewidziano również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji.
PAP, autorka: Wiktoria Nicałek
wni/ godl/