Po Wielkanocy nadzwyczajny szczyt UE. „Czas położyć podwaliny pod ożywienie gospodarcze”

Szczyt, tak jak poprzednie dwie narady unijnych liderów w marcu, odbędzie się w formie wideokonferencji. Szef Rady Europejskiej podkreślił, że wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen pracują nad mapą drogową i planem działania, by przywrócić w UE silny i trwały wzrost gospodarczy „w oparciu o zieloną i cyfrową strategię”.
Spotkanie przywódców będzie dalszym ciągiem trwających już od kilku tygodni unijnych targów o to, jaka powinna być reakcja na kryzys gospodarczy wywołany pandemią.
W czwartek wieczorem obradująca w poszerzonym składzie eurogrupa zgodziła się na pakiet działań o wartości 500 mld euro. Ministrowie finansów nie rozstrzygnęli jednak kwestii ewentualnej emisji euroobligacji, których domagali się Włosi, Hiszpanie czy Francuzi, a którym przeciwstawiali się Holendrzy, Austriacy, Finowie czy Niemcy.
Eurogrupa zgodziła się jednak na prace nad funduszem na rzecz ożywienia, którego źródłem finansowania mogłyby być „innowacyjne instrumenty finansowe” i wieloletni budżet UE. Wskazówki w tej sprawie mają wypracować unijni liderzy.
– Porozumienie eurogrupy to znaczący przełom. Mamy teraz dostępne ponad pół biliona euro na ochronę krajów Unii Europejskiej, pracowników i przedsiębiorstw. Dzięki temu niezrównanemu pakietowi wspólnie ponosimy ciężar kryzysu – zaznaczył Michel.

Tymczasowy fundusz na rzecz ożywienia gospodarczego
Funduszu na rzecz ożywienia (gospodarczego – przyp. red.), którego celem ma być wyciągniecie gospodarek wszystkich państwach członkowskich z recesji ma być tymczasowym instrumentem. Ma on się opierać o finansowanie prorozwojowych programów z budżetu UE, a także w zależności od wytycznych liderów o „innowacyjne instrumenty finansowe”.
Szef eurogrupy Mario Centeno mówił w czwartek na konferencji prasowej, że następny budżet UE na lata 2021-2027 będzie kluczowym składnikiem strategii ożywienia, a także funduszu na rzecz ożywienia. Przyznał przy tym, że nie ma porozumienia ws. uwspólnotowienia długu.
– Niektóre kraje członkowskie uważają, że (ożywienie - PAP) powinno być stymulowane przez wspólne emitowanie długu. Inne kraje członkowskie uważają, że powinny być znalezione inne drogi – powiedział po czwartkowych obradach Centeno.
Choć minister finansów Francji Bruno Le Maire mówił po posiedzeniu, że plan ożywienia będzie się opierał o uwspólnotowienie długu, to wypowiedzi ministra finansów Holandii temu zaprzeczają.
– Jestem i będziemy przeciwko euroobligacjom. Sądzimy, że ten pomysł nie pomoże ani Europie ani Niderlandom w długiem terminie – napisał na Twitterze po zakończeniu eurogrupy Wopke Hoekstra.
/PAP
kpa
